w o a ijknieuws Sporthal de Roomley gaat voor nul op de meter 3 - ost I Abdij Onze Lieve Vrouw van Koningshoeven krijgt Biomakerij Kees Weijtmans 37ste Udenhoutse Broeder fcjip ,A lil tUAV TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 1 FEBRUARI 2018 RGSE KOERIER dRj Impressie van de Biomakerij. achtc DOOR: ELLEN VAN SLOOTEN Kees Weijtmans ren Het /an :eert zo :omaat. i maakt berkel-enschot - Vrijdag 26 januari heeft abt Dom Bernardus officieel het startsein gegeven voor de bouw van de eerste Biomakerij van Neder land op het terrein van de brouwerij van Abdij OLV Koningshoeven in Berkel-Enschot. Tip onze correspondent voor Berkel-Enschot en Udenhout, Ellen van Slooten, via e-mail ellenvanslooten@ tilburgsekoerier.nl Tip onze correspondenten ie !S afval wat via een I >TA udenhout - De plannen om sporthal de Roomley in Udenhout grondig te ren overen zijn klaar. De to tale kosten zijn geraamd op ruim 3,4 miljoen. Daar is de Europese subsidie al in meegenomen. spor ruimte Vereniging Inlands Hout, ook was hij jarenlang lid van de ErBo ad viescommissie bij het wegvallen van het Bosschap. Vanwege zijn betrokkenheid, het sociale karak ter en zijn hulpvaardigheid heeft het Genootschap van Udenhoutse Broeder Kees gekozen tot de nieu we Broeder van 2018. Onder toeziend oog van de be trokken partijen: Waterschap De Dommel, aannemer MJ. Oomen riool- en betontechniek B.V., Bio- polus (bedenker Biomakerij), ge meente Tilburg, Commissaris van de Koning Wim v.d Donk en diver se andere genodigden, zette abt Dom Bernardus de eerste schop in de grond. De Biomakerij zal het j wachten op de in de gemeente ven 5 februari jen medio fe- I zijn. Dan kan tie van start. zater van de trappistenabdij >n kas met micro-organis- men en siergewassen biologisch zuiveren. Daarna kan dit water weer in het productieproces van de abdij gebruikt worden. tings en verfsoorten op basis van natuurlijke olie, zullen bestaande materialen hergebruikt worden. Het plafond van de grote zaal komt terug in de nieuwe kleedkamers. De Biomakerij is een grote plan tenkas, waarbij de wortels van planten in het afvalwater han gen. De wisselwerking tussen micro-organismen in het water en op de wortels zorgt voor de Hebt u een leuk, bijzonder verhaal of een unieke hobby? Of kent u iemand voor wie dit geldt? Laat het dan weten aan onze correspondenten. Misschien dat zij er een leuk verhaal voor deTilburgse Koerier van kunnen maken. Let wel op! Het onderwerp mag geen commercieel karakter dragen. plek. De aanbouwtjes van kleed kamers en opslagruimtes worden gesloopt. Daarvoor in de plaats komt aan de lange zijde een open glaswand van tien meter lang en 2.60 meter hoog, om het daglicht optimaal te benutten. Daarachter de horeca met een duidelijk zicht op de sportvloer. Het sportcafé is dan de transparante ruimte tussen straat en sportzaal. Het is de verwachting dat de zui vering in november van dit jaar wordt opgeleverd. Dan is ieder een van harte welkom om deze 100% circulaire waterzuivering te bewonderen. Doel is om voor de komende 40 jaar een sporthal te krijgen die volledig zelfvoorzienend is in ener gieverbruik. Nul op de meter en de gaskraan dicht. Tijdens een bewonersavond werd afgelopen donderdag uitleg gege ven bij de maquettes en de bouw tekeningen. Vijftien belangstel lenden waren over het algemeen zeer te spreken over de verduur- zamingsplannen. De dojo en de sportvloer zelf blijven op dezelfde Ambitie gemeente De gemeenteraad wil in 2045 volledig klimaatneutraal en -be stendig te zijn. Daarvoor wil ze de gemeentelijke gebouwen ver duurzamen. Naast drie sporthal len, staat ook het Natuurmuseum Brabant op de lijst. Als eerste is de Roomley aan beurt, omdat een In terrog Noordwest-Europa (NWE) subsidie is toegekend. Die ontvan gen ze voor een bijzonder innova tief gebruik van stro in de geveliso- latie. Samen met zonnepanelen op het plat dak, verwachten ze een forse energiebesparing. Naast mi lieuvriendelijke materialen zoals leemstuc, biobased beton en coa- zuivering. Het afvalwater van de abdij wordt op deze manier lo kaal gezuiverd én hergebruikt. De Biomakerij bij de Abdij Ko ningshoeven is meteen ook een hele bijzondere. Het is een archi tectonisch hoogstandje. Los van de zuiverende werking biedt de 'botanische tuin' een plek voor ontmoetingen, educatie ve doeleinden en dóórontwik keling via innovatie. In de kas worden ook biologische visteelt en hopteelt beoogd in de toe komst. Tenslotte wordt het slib uit de kas geschikt gemaakt als compost voor de kwekerij op de abdij. RECHTSWINKEL TILBURG Sinds 1969 Vragen over eindafrekening energie? T. 013-5353135 www.rechtswinkeltilburg.nl Voor de aanwezigen op de be wonersavond was dat allemaal leuk en aardig, maar vroegen ze zich vooral af hoeveel overlast ze krijgen door de bouwwerkzaam heden. "'s Morgens om 7.00 uur beginnen? Door welke straten rijdt dat bouwverkeer? Kunnen de kin deren nog veilig naar school? Hoe veel parkeerplaatsen komen er straks? Waar worden de bouwcon- tainers geplaatst?" Ze kregen van de aanwezige wijkregisseur Helmy van Ingen de toezegging dat als er een aannemer bekend is die het project gaat uitvoeren, deze reke ning moet houden met de wensen van omwonenden. Eerst is het nog besluitvorming ir raadsvergadering en of de vergunninge bruari helemaal rond begin mei de renovati Tip onze correspondent voor Tilburg Oost, Theo van Etten, via e-mail tee.joo@live.nl udenhout - Kees Weijtmans is af gelopen zondag in zorgcentrum De Eikelaar geïnstalleerd als 37ste Udenhoutse Broeder. Kees is ver kozen vanwege zijn grote ver diensten binnen de gemeenschap van Udenhout, onder andere de vrijwillige brandweer, waar hij al meer dan 25 jaar lid van is. Hij is er bevelvoerder en was bovendien jarenlang voorzitter van de ont spanningsvereniging binnen de vrijwillige brandweer. Naast deze functie is hij ook al 30 jaar lid van de KPJ Udenhout die hij met raad en daad bijstaat en is hij voorzitter geweest van de buurtvereniging 'Wij wonen over 't Spoor'. Binnen de carnavalsgemeenschap is Kees ook een bekende: 4x Prins van d'n Hoazenpot (Prins Kiske van over 't spoor), bestuurslid van De Hao- zenstertjes, lid van de Raad van Elf, en organisator van de Unentse Mert. Buiten Udenhout was hij ac tief als bestuurslid van Algemene

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 13