Bi- ijknieuws (JJoord 'The Basterd Market Band'in Het Spoor Wagnerplein Informatieavond pleegzorg Waterzuiveraars Foto's te zien in Galerie De Roos s Stadsnatuur Concert bij Probaat Oplevering ruwbouw bieb tilburgse koerier DONDERDAG 25 JANUARI 2018 Ze Een werk van Wim van der Meeren FOTO: Wim van der Meeren Rob Vereijken Dnehoeksmosselen in de Piushaven FOTO: HENK KUIPER TILBURG - Sterk Huis verzorgt op dinsdag 6 februari in MFA Het Spoor een informatie avond over pleegzorg. jseertWim □alerie De maar ook Esther de Boer ;n om ?n. Hij s kort f Probaat urg. Liseth ir fans en bandgenoten -e bibli- i.iuis en jen zich ten zui- go HD t.w.v. innen door rkel-Enschot Minion di- w.v. 99 euro inhoven uit Tilburg - Op vrijdag 26 januari is er een concert van 'Liseth The Lost Found' in de showroom van ibedrijf Probaat, Leharstraat 21 in Tilburg. Liseth Horsten is vol gens haar van Hurck verzorgt zang, John Meu- lendijks speelt basgitaar en Wil Dek ker is verantwoordelijk voor percus sie. Meezingen en -swingen is dus gegarandeerd. Deze editie van de BuurtBühne is van 13.00-16.00 uur en is gratis toegankelijk. BuurtBühne is een podium voor ta lent uit de buurt. Tijdens elke editie presenteren bekende en nieuwe talenten hun werk: van amateur- kunstenaars en buurtbewoners tot kunststudenten en kunstprofessio- nals. Diverse wijkcentra doen mee en het programma is vaak een ver rassende mix van kunstdisciplines. I yens naai lam en uanuyeiivieii misschien wel het best bewaar- zÈ de 9eheim van Tilburg. Ze schrijft OTOrFotoJans Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). ren gaat het? Welke verschillende vormen van pleegzorg zijn er? Kun je werken pleegzorg combineren? Daarover gaat de informatieavond van Sterk Huis op 6 februari. Een pleegmoeder vertelt over haar ervaringen en een medewerker van pleegzorg informeert over de voorbereiding en de begeleiding. Bezoekers kunnen vragen stellen en vrijblijvend kennismaken met watje als pleegouder kunt beteke nen voor een kind dat voor korte of lange tijd niet thuis kan wonen. De informatieavond duurt van 20.00 uur tot 22.00 uur. Belangstel lenden kunnen zich opgeven via tel. 013-530 94 00 of mailen naar pleegzorg@sterkhuis.nl. U ont vangt dan een informatiepakket. Adres: Schaepmanstraat 36. Op www.pleegzorg.nl staat uitgebrei de informatie over pleegzorg. Je houdt van ze of je vindt ze vreselijk vies. Als ze gaan eten dan zetten ze de deur van hun veilige huis even open om wat eten naar binnen te waaieren. In de supermarkten verkopen ze grote bakken met Zeeuwse mosselen, maar onze eigen Tilburgse mosselen staan in de Piushaven nergens op het De mosselen die wij kennen, hebben een mooie zwarte tot blauwachtige schelp. Ze worden in de Waddenzee en in Zeeland gekweekt, omdat ze gekookt zo lekker zijn. Niet iedereen geniet hier van; heel wat mensen walgen al bij het idee dat ze zo'n ooit glibberig beest op moeten eten. Om het zachte lichaam van de mossel te beschermen, heeft hij een stevig skelet aan de buitenkant zitten. Zijn huis bestaat uit twee kleppen die hij met zijn spieren stevig dicht probeert te houden. Naast zoutwatermosselen zijn er ook soorten die alleen in het zoete water kunnen leven. De zwanenmossel is de gro-‘'4“ Hij wordt v:-' 4gj| --J“ plassen, kanalen en vennen. Als ze gestorven zijn, vallen de lege schelpen goed op. Daarnaast komt in het Wilhelminakanaal en de Piushaven ook een klein mosseltje voor: de driehoeksmossêl. Veel groter dan 4 centimeter wordt hij niet en zijn kleppen hebben een afwis selende bruine en lichte zigzagtekening. In Engeland noemen ze hem dan ook de 'zebra-mossel'. Bijna 200 jaar geleden zijn de dieren vanuit het Zwarte Zeegebied in onze streken terecht gekomen. Zwemmen kun nen ze niet, dus waarschijnlijk hebben ze een lift gehad op de romp van een boot, met een net of in het ballastwater van een schip. Ze zijn nu algemeen in allerlei wateren en ook in Tilburg. De dieren zetten zich vast op stenen en op alles wat langer in het water ligt. In het kanaal en de Piushaven liggen heel wat fietsen, winkelwagentjes en andere metalen voorwer pen. Binnen de kortste keren raken die helemaal overgroeid met honderden driehoeksmosseltjes. Breng je die waterfiets aan de kant, dan hoef je nooit meer uit te roepen: 'Wat heb ik nou weer aan mijn fiets hangen?'. Het is een geslaagde hang- cultuur van zoetwatermosselen. Deze weekdieren planten zich dus ook voor in onze stad. Ze worden seksueel actief als het water warmer wordt dan 12 ter kunnen leven. De zwanenmossel is de grootste. graden. Op een gegeven moment lozen de vrouwelijke mossel- wel 20 centimeter lang en meer dan 10 jaar oud. tjes hun eicellen in het water; de mannetjes kunnen natuurlijk sen zijn bruinachtig. De dieren leven in de bodem van niet achterblijven en laten hun zaadcellen ook in het water - los. Als de eicel bevrucht is, krijg je niet meteen een klein mosseltje. Eerst wordt het een larf die vrij door het water kan zwemmen. Die leeft van bacteriën en algen in het water en na een maand zoekt hij een plekje om zich met hechtdraden vast te zetten. Daar blijft hij vaak de rest van zijn leven vastzitten. Ook de volwassen driehoeksmossels moet eten en daarvoor doen ze hun klep regelmatig een stukje open. Ze halen heel fijne voedseldeeltjes uit het water. Per dag zuivert één flink exemplaar een liter water. Al die Tilburgse mossels tezamen zijn dus één grote waterzuiveringsinstallatie. Misschien is daardoor de laatste jaren het Piushaven- en kanaalwater veel helderder geworden. De driehoeksmossel is een exoot die de laatste tijd concur rentie krijgt van een nieuwe exoot: de quaggamossel. Wie er ook over een paar jaar heeft gewonnen in Tilburg, het heeft weinig invloed op de waterkwaliteit: het zijn namelijk allebei waterfilteraars. Een overwinterende kuifeend in onze stad heeft met deze verandering ook geen problemen, hij houdt van iedere portie mosselen als ze maar niet gekookt zijn en natuurlijk ook zonder knoflooksaus. Soms zijn problemen in een gezin zo groot, dat een kind (tijdelijk) niet meer thuis kan wonen. Dan zijn er gelukkig veel pleegouders die een kind een plaatsje in hun huis en hart kunnen bieden. Hoe is het om pleegouder te zijn? Hoe word je pleegouder? Om wat voor kinde- wonderschone folky americana songs met een country-knipoog. Het concert duurt van 20.30-21.30 uur. Inloop vanaf 20.00 uur met koffie en thee. Entree: 10 euro, in clusief koffie en thee. Reserveren kan via info@kunstdichterbij.nl of info@autoprobaat.nl Tilburg - Eind deze maand wordt de ruwbouw van de nieuwe Biblio theek op het Wagnerplein opgele verd. De Bibliotheek Wagnerplein, het Ronde Tafelhuis en Stadswin kel Noord zijn sinds anderhalf jaar ondereen dak te vinden in hetVer- HalenHuis. Nu nog in een tijdelijk onderkomen op de hoek Beetho- venlaan-Brücknerlaan, maar het bouwproject rondom het nieuwe Wagnerplein begint serieuze vor men aan te nemen. In mei opent het VerHalenHuis haar deuren in de gloednieuwe huisvesting, waarvan deze maand de oplevering van de ruwbouw gepland staat. De nieuwe otheek, het Ronde Tafelhu Stadswinkel Noord vestigt in een onderkomen direct 1 den van het winkelcentrum, naast sportcomplex Drieburcht. Alle betrokken partijen en part ners van het VerHalenHuis zijn uit genodigd om aanwezig te zijn bij de feestelijke oplevering van de ruwbouw op 30 januari. Op deze bijeenkomst wordt een bezoek ge bracht aan de bouwplaats en wor den de definitieve plannen voor de inrichting gepresenteerd door architectenbureau Roodkapje. De architecten hebben een maquet te gemaakt die een realistische weergave geeft van het nieuwe VerHalenHuis dat Tilburg Noord straks rijker is. Deze wordt 30 janu ari onthuld en wordt daarna in het VerHalenHuis ook tentoongesteld voor het publiek. Tilburg - In februari expose van der Meeren foto's in G< Roos aan de Veldhovenring 25 in Tilburg. De expositie omvat voornamelijk recent werk, waarin de mens cen traal staat. Wim van der Meeren fotografeert vooral op straat. Zo wordt een serie getoond van pau- zerende/rokende koks op straat, analoge prints van foto's gemaakt in New York en Zuid Afrika en en kele zelfportretten. Wim (1955) fotografeert al ruim 45 jaar. Hij Tilburg - Op zaterdag 27 januari staat The Basterd Market Band op het BuurtBühne-podium in MFA Het Spoor, Schaepmanstraat 36 in urg. De 'Basterd Market Band' /orig jaar spontaan ontstaan ens de Tilburgse Muziekmara- n; verschillende muzikanten die samen optraden op de weekmarkt bij de Besterd. Het repertoire gaat van Cajon, naar Pop, naar Chans on, naar Reggea en weer terug. Michael Breuker is de muzikaal lei der en heeft mooie arrangementen aakt. Verdere bandleden zijn: r Kostelijk op trompet, Danielle heeft nooit serieus overwoger daar zijn beroep van te maker studeerde politicologie, was ambtenaar, werd ziekenhuisbe stuurder en is thans voorzitter van de Raad van Bestuur van zorgver zekeraar CZ. De expositie wordt geopend op zondag 4 februari. Publiek is welkom vanaf 14.00 uur, rond 14.30 uur is de officiële ope ning. Hierna is de expositie te be zoeken tot en met 25 maart op za terdag- en zondagmiddag tussen 14.00 en 17.00 uur.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 11