1 ijknieuws R ft eeshof Soloconcert vibrafoonvirtuoos in Reeshof Gedichtenwandeling in CultuurPluktuin de Populier Lezing IVN Oisterwijk Iftjjp Beatrix College maakt kans om landelijk debatkampioen te worden 3GSE KOE 19 TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 18 JANUARI 2018 je i Of FOTO: Wineke Onstwedder avo/ lijks robotaccijns worden DOOR ZAMIRE WILLEMS bijl 'elfj Voorbeeld Elfjegedicht (Lin de Laat) FOTO: Claudia Hansen Vincent Houdijk UW: H]nfo 1 A'S! NG OIRE II Het team van het Beatrix College. I1 t>OOR ZAMIRE WILLEMS Zeldzaam instrument Inmiddels zit de vibrafoonvirtuoos Veel interactiviteit Over wat het bespelen van een g tot en met astuurd naar Tip onze correspondenten UBISHI TORS ir Ambition I utrecht - Vanuit heel I Nederland komen op j zaterdag 20 januari de I allerbeste sprekers naar >l de Universiteit Utrecht j voor de grande finale van j het NK Debatteren voor I Scholieren, waaronder I leerlingen van het I Beatrix College uit Tilburg. nummers. Het middag m aldus Houc stijlen en jazz Tip onze correspondent voor de Reeshof, Zamire Willems, via e-mail zwillems@tilburgsekoerier.nl Winter Het sneeuwt Vlokjes dwarrelen omlaag Wortel, kolen, sneeuwwitte ballen Sneeuwpop jong én oud om vooral gedichten te blijven insturen. Dat mag bij voorbeeld een haiku - een Japans meditatief natuurgedicht - zijn of bijvoorbeeld een naamgedicht of 'elfje'. Een gedicht bestaande uit elf woorden, ritmisch verdeeld in vijf dichtregels. De school uit de Reeshof deed dit jaar voor het eerst mee aan het NK, en verdienden met het be halen van een finaleplek de prijs voor'Beste Nieuwkomer'. Debaters Lotte, Matthijs, Pirn, Ward en Daan maken dus een goede kans om landelijk debatkampioen te wor den. In totaal komen 32 scholen op de finale in actie om verbaal strijden om de titel '20e landelijk debatkampioen'. Het NK Debatteren voor Scholie ren is de grootste scholierencom- richter Roderik van Grieken: "In 20 jaar tijd is het scholierdebatteren in Nederland enorm gegroeid en ik ben trots op wat wij daar aan bij hebben gedragen. Het blijft fan tastisch om te zien wat debatteren scholieren brengt. Zelfvertrouwen, presenteren, mondelinge taalvaar digheid en kritische denkvaardig- heid zijn kwaliteiten waar ze hun Ij Tilburg - Karakteristieke, II vibrerende en milde klankkleuren uit een niet alledaags slaginstru ment. Het maandelijks koffieconcert van La Rosa Cultura staat zondag 21 januari in het teken i van een soloconcert van I vibrafonist Vincent Houdijk. petitie voor de bovenbouw hav~ vwo en wordt sinds 1998 jaarlijks georganiseerd door het Neder lands Debat Instituut. Het NK Scholieren is mogelijk door steun van het ministerie Economische Zaken, Buitenlandse Zaken en de Universiteit Utrecht. Dit jaar is het feest, want het NK Scholieren be staat twintig jaar. Voorzitter en op- "Vanaf donderdag 25 januari hangt de tuin een week lang vol gedich ten, in slingers van boom tot boom en vastgemaakt aan kisten. Het is nu nog behoorlijk kaal, dus dat fleurt zeker op", aldus De Laat. Gedichten kunnen nog 23 januari worden inges lin@larosacultura.nl hele leven lang profijt van hebben." Op zaterdag 20 januari verzamelen 400 havo/vwo-scholieren zich op de Universiteit Utrecht om elkaar verbaal te lijf te gaan. Maanden is geoefend en gezweet om tot de debattop door te dringen. De voorrondes hebben 32 finalisten opgeleverd, die gedegèn kans hebbers zijn om de nationale titel te veroveren. aoeken te ■timuleren iren, ziet ■t zitten. >ns is uiteraard na- graag aansluiten itie.' zijn er al enkele 'he- jedichten ontvangen, v.e organisatie Tilburg - Elfjes, naamgedichten of bijvoorbeeld haiku's. CultuurPluk tuin de Populier roept iedereen op de mooiste, persoonlijk geschre ven gedichten over de natuur in te sturen voor de allereerste Gedich tenwandeling tijdens Nationale Gedichtendag 25 januari. "Vijftien jaar geleden wilde ik al een gedichtenwandeling in de Reeshof organiseren. Ik heb het ooit wel eens voorgelegd aan de wijkraad, maar daar is nooit iets uitgekomen. Het idee is wel altijd blijven hangen en ik dacht het is een mooie gelegenheid om het nu tijdens Nationale Gedichten dag uit te proberen", vertelt initi atiefneemster Lin de Laat over de eerste editie van de Gedichten wandeling met als thema 'natuur'. Van het initiële plan om de aan de Giekerkstraat gelegen pluk- tuin vol te hangen met gedichten veelal geschreven door kinderen van omliggende basisscholen en buitenschoolse opvanglocaties, moet tot grote spijt van De Laat waarschijnlijk worden afgeweken. Een aantal scholen heeft al een ander programma op de agenda staan, waardoor kindergedichten naar verwachting niet in groten getale worden ingestuurd. "Het idee was om de scholen erbij te betrekken, maar die hebben nu een ander thema: stripboeken. Het schijnt een initiatief te zijn vanuit 'Literatuur in scholen Til burg' (LIT)." Om als pluktuin dan maar het thema stripbo omarmen en scholen sti alsnog gedichten in te stur de initiatiefneemster niet "Het thema bij or tuur. Wij willen i bij natuureducat, Inmiddels zij Ie leuke’ gedichten maar verzoekt de ruim tien jaar in het vak, speelde ondermeer met Kyteman, Wou ter Hamel en Mathilde Santing, tourde afgelopen jaar met zijn band VinnieVibes na te zijn uit geroepen als 'meest belovend jazz talent' en richt zich nu op een solocarrière. "De vibrafoon is een ondergeschoven kindje, een zeldzaam instrument. Ze zoe ken misschien één of twee keer per jaar een vibrafonist. Het is dus best lastig om als muzikant je netwerk te bereiken", vertelt Houdijk, die daarom besloot ook als solist verder te gaan. "Mijn doel is om op mooie, akoestische locaties te spelen en mezelf te ontwikkelen. Soms bedenk ik ter plekke wat ik ga spelen", zegt de vibrafonist, die veelal een com binatie van verschillende zoals de tango, Afrikaans ten gehore brengt. vibrafoon voor hem zo leuk maakt, hoeft hij niet lang na te denken. "Ik heb affiniteit met het instrument, kan mij ei erin kwijt en weet mensen te raken. Als je hoort dat mensen op het toilet jouw compositie aan het flui ten zijn, of huilen, doet dat wat met je. Mijn emotie delen met het publiek kan ik het beste met muziek." Wat bezoekers van het koffiecon cert zondag kunnen verwachten? "Mochten ze nog van de zaterdag willen bijkomen of de zondag rustig inleiden, kan dat allebei. Ik speel zwoele en opgepepte rs. liet wordt een leuke met veel interactiviteit", /ddijk. Stellingen De scholieren bereiden stellingen van te voren voor, maar horen pas vlak voor het debat of zij voor- of tegenstander moeten zijn. Hier door leren zij zich verplaatsen in beide posities. Ook volgen ter plekke twee improvisatiestellingen. De scho lieren zullen o.a. over de volgende voorbereide stellingen het debat aangaan: - Rijke landen zijn verantwoorde lijk voor het verzorgen van water in arme landen; - Het is goed dat er octrooien op medicijnen zijn; - Er moet een robotaccijns worden ingevoerd. oisterwijk - Op donderdag 25 januari verzorgt IVN Oi sterwijk een lezing over de natuurgebieden Kampina en de Oisterwijkse Bossen en Vennen. Gebieden met een rijke en gevarieerde na tuur, maar een groot deel van deze rijke en gevarieer de natuur zie je niet als je er rondloopt. Op verzoek van IVN Oisterwijk en LN- MH Haaren vertelt Erwin de Hoop, oud-boswachter van Natuurmonumenten, boei end over wat de bossen, heide, vennen, graslanden, akkers en andere zogenaam de ecosystemen aan planten en dieren te bieden hebben. Ook wordt aandacht besteed aan wat er allemaal moet gebeuren om het gebied geschikt te houden ofte her stellen, het dagelijkse beheer en de herstelprojecten. Deze gratis lezing begint om 20.00 uur in de Voorhof, Kerkstraat 64 in Oisterwijk. Info: Aanvang 11.30 tot 12.30 uur. Locatie The King of Italy, Huibevendreef 22. Toegang gratis, maar een vrijwillige bijdrage wordt gewaardeerd. Website www.vincenthoudijk.com Hebt u een leuk, bijzonder verhaal of een unieke hobby? Of kent u iemand voor wie dit geldt? Laat het dan weten aan onze correspondenten. Misschien dat zij er een leuk verhaal voor deTilburgse Koerier van kunnen maken. Let wel op! Het onderwerp mag geen commercieel karakter dragen. I Toen ik nog in Tilburg woonde, I (lachten mijn huisgenoten dat er J een lift in huis was. Ze vonden de I muziek op liftmuziek lijken", vertelt I Vincent Houdijk (36) lachend over I de tijd dat hij nog aan het conser- II vatorium studeerde. De plek waar I het zaadje van de liefde voor het I melodisch slagwerk ontkiemde. I Het bleek een onverwachte lief- I de, voortgekomen uit een zeer I verdrietige gebeurtenis. "Op mijn II vijftiende is mijn broer veron- gelukt bij de Herculesramp (een vliegtuigramp op Vliegbasis Eind- hoven die op 15 juli 1996 aan 34 inzittenden het leven kostte. Veelal leden van het fanfarekorps van de I Koninklijke Landmacht, red.). Hij I was achttien, slagwerker en mee- II gevraagd voor een snabbel. Het was zo'n heftige periode met diepe impact, dat ik toen als uitlaatklep zijn rol als slagwerker een beetje heb overgenomen. Als ik uit school kwam, ging ik meteen studeren op zijn instrumenten. Ik heb zó hard gestudeerd, dat ik na drie jaar op het conservatorium terecht kwam."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 31