ESTEERl Jut Ac www.tilburg.nl/groen TILBURGSE 12; Bomen en planten in diverse soorten zijn van onschatbare waarde. Groen zorgt onder meer voor verkoeling op deze opwarmende aarde, mensen voelen zich prettig bij de aanblik ervan en kunnen feitelijk niet zon der. Allemaal redenen om te investeren in groen. Op deze IL pagina leest u er meer over. i Boomposters voor aannemers Zieke kastanjes Hattemplein vervangen Binnenstad krijgt schilderij van bloeiende klimplanten I Bomen verdienen bescherming. Om aannemers hier nog eens extra op te wijzen, hangen sinds dit najaar op verschillende plaatsen posters 'Werken rond bomen'. Daarop staat bijvoorbeeld dat het beter is niet vlakbij de stam te rijden. Om te voorkomen dat de grond 'dichtgereden' wordt en de wortels te weinig zuurstof krijgen. Ook opslag van materiaal is om deze reden niet wenselijk. Er mag ook niet dicht bij bomen gegraven worden. De wortels kunnen dan beschadigd kunnen raken en de boom wordt instabiel en kan zelfs omvallen. "Ik ben blij dat er eindelijk iets is gebeurd", zegt John Botermans, die vlakbij het plein woont. Hij was bijna dertig jaar geleden een van de eerste bewoners van de wijk. "Ons was een mooi groen Hattemplein beloofd", zegt hij. Maar toen de bomen groot waren, werden ze ziek. Nu is het wachten tot de nieuwe aanplant een beetje omvang heeft. "Maar ik ben er heel content mee." Om te beginnen is het erg groot: ruim 27 hectare. Dat is te vergelijken met zo'n vijftig voetbalvelden. Daarnaast heeft het park de grootste openbare speeltuin van de gemeente, met voor elke leeftijdsgroep een eigen 'eiland'. "Bij mooi weer is het er altijd druk", zegt stadsecoloog Mischa Gillessen. Hij was zo'n vijftien jaar geleden betrokken bij het ontwerp van het Reeshofpark. Het idee erachter is onder meer dat het dichtbij winkelcentrum Heyhoef een echt stadspark is. De andere kant van het park sluit meer aan bij de natuur van de Dongevallei. Het pad dat door het park loopt, is vanuit de lucht gezien een clothoïde, legt Gillessen uit. Dat is een spiraalachtige vorm met een lange uitloper. De spiraal begint op de plek waar Er komen clematis, kamperfoelie en akebia (schijnaugurk), met witte, paarse en rode bloemen. Dat geeft de muur in het straatje een fleurige aanblik. Bovendien bloeit de ene soort vroeg en de andere laat, waardoor de nu kale muur straks van mei tot september met bloemen is bezaaid. Omdat twee soorten in de winter hun blad behouden, blijft het 'schilderij' ook in dit seizoen groen. De verwachting is dat de gevel - onderdeel van de brandweerkazerne aan de Fabriekstraat - over twee jaar volledig begroeid zal zijn. De klimplanten woekeren niet en hechten zich ook niet vast aan de stenen. Onderzocht wordt nog hoe regenwater dat op het dak van de brandweerkazerne valt, kan worden gebruikt om de planten van water te voorzien. Dit past ook goed in de klimaat- adaptieve stad die Tilburg wil zijn, dat wil zeggen een stad die is voorbereid op klimaat verandering. vroeger de vijver lag van De Reij's Hof, een groot buitenhuis. Nu ligt daar een rond plein met blauwe tegels. Veel meer dan dit pad, het omliggende gras en een bomenrij langs de randen was het park bij de opening in 2Q04 niet. De gemeente legde destijds letterlijk en figuurlijk de basis. De verdere invulling was aan de inwoners van het stadsdeel zelf. Die namen het initiatief voor de aanleg van onder meer een Cruyff Court, een skatebaan en een basketbalveld. "Het is een echt gebruikerspark", zegt Gillessen. Zo zijn er veel evenementen en houden scholen er sportactiviteiten.Inwoners zijn ook betrokken bij de voorbereiding van de opknapbeurt van het park. Er is een rondgang geweest met onder andere een bewonerscommissie en de school. Ze konden aangeven welke wensen ze hebben, naast het groot onderhoud dat nu wordt uitgevoerd. Zo kwamen ze met het idee om het park wat fleuriger te maken. Dat gebeurt onder meer door struiken te vervan gen door bloeiende vaste planten. Tot haai woonde (98) noc een een in Tilbui het daai zin, wilc helemai de trapF braken i even ov bed in d zetten, vertroui kon blij’ uiteinde in dat et ook vee De paardenkastanjes waren aangetast door de kastanjebloedingsziekte, waartegen geen goede behandeling is. In het nieuwe plan is gekozen voor acht verschillende soorten, waaronder esdoorns, winterlindes, kornoelje, bijenbomen en krentenbomen. Hierdoor is het bomenbestand in zijn geheel minder kwetsbaar. Bovendien zorgt deze variatie dat er het hele jaar vruchten en pectar zijn, wat weer goed is voor de biodiversiteit. Een blinde gevel aan het Burgerijpad krijgt een 'schilderij' van bloeiende klimplanten. De gemeente gaat deze muur in de binnenstad komend voorjaar vergroenen. Dat gebeurt door een dertig vierkante meter grote roestvrijstalen lijst te bevestigen, waar tegenaan langs spankabels 28 klimmers groeien. Op zeven na, waren alle 46 paardenkastanjes op het Hattemplein in de Reeshof ten prooi gevallen aan een ziekte. Daarom heeft de gemeente nieuwe bomen laten plan ten. Beeld uit de Aanleuna mooi com 'Geen haa die eraan bejaarden geen me achterovei een andei graag mijl boel nog Dit aanlei Steve Bike compromi maar wel om een b« andere sei dat ooit n Net als veel andere parken, krijgt ook het Reeshofpark deze winter een opknapbeurt. Toen het groene hart van het stadsdeel pas was aangelegd, vonden bewoners het wat saai. Maar het is nu in allerlei opzichten een bijzonder park. BEREL-ENSC kel-Ensch< Koningsot jaar. Om d. geen vijf, Het jubile 31 januar Sprakeloo over een een bero< niet meer Hilde Van GEMEENTE TILBURG DONDERDAG 18 JANUARI 2018 TILBURGSE KOERIER Groot onderhoud aan het ‘Groene Hart’ van de Reeshof

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2018 | | pagina 12