w o BW S’ ijknieuws ost te Amerikaans (on)kruid Stadsnatuur Stichting Cools ontmoet "Harrie den Haon' 5Ö| S.NL Taq( TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 30 NOVEMBER 2017 -BURGSE KOERIER 13 Terug naar het Rosmolenplein (3) en 1.19 0.99 0.89 0.99 0.89 1.29 0.89 Molentje - Reparatie Inrichting" gevestigd was. Door Theo van Etten Stichting id Kerstconcert in Petrus Donderskerk Fraaie bloemhoofdjes van het harig knopkruid FOTO: HENK KUIPER Rob Vereijken Interviews overTilburgs dialect via prentenboek 1.29 1.19 1.29 Tilburg - Op maandag 18 december verzorgt Stich ting Cools een avond over het Tilburgs dialect, naar aanleiding van het succesvolle prentenboek 'Harrie den Haon van den Haajkaantsebaon'. Francisca 'Zus'Versteegen voordeouderlijke woning, waarin “RijwielhandelHet FOTO: Collectie Nan Versteegen markt) 1401 I jaat in Erik van Os Marieke Coenen Tilburg - Het Rosmolenplein, al honderden jaren het punt van samenkomst tussen de oude woonkernen Heikant, Veldhoven, Heuvel, Enthoven en Groot en Klein Loven. rum ante plek waar ooit de an het 'Teurlings mo- r.-lijke skyline rosmolen van deze Roomser dan rooms Willem werkt als machinebank werker op 'd'n Ateljee', de cen trale werkplaats van de Neder- 1 1 agen. 60 uur per fst, inclusief de Tijdensnzijn agen lost hij □ij de Zinkwit- van den Haajkaantsebaon I w In het vierde en laatste deel uit deze serie duiken we in de geschie denis van de molens die ooit aan het plein stonden. Kijk voor meer verhalen en de geschiedenis van het Rosmolenplein op www.rosmolenplein.nl hartje, maar daaromheen zitten maar vijf straalbloemen met een mooie drietandige top. leder bloemblaadje is in dit geval een aparte bloem. De straal bloemen zijn helemaal vrouwelijk; de buisbloemen hebben beide geslachten. Na de bloei maken ze geen vruchtpluis, zoals bij veel andere composieten zoals paardenbloem, kruiskruid, distel en morgenster. Het knopkruidzaadje heeft een kroontje van schubjes, waarmee het aan de huid van dieren of de kle ren van de mens blijft hangen. In Tilburg groeien twee soorten knopkruid: het kaal knopkruid en harig knopkruid. Ze hebben allebei tegenoverstaande bladeren, maar het verschil zit vooral in de beharing. De wat dunnere kale stengels zijn van het kaal knopkruid en het meer gedrongen harig knopkruid heeft juist lange witte haren. - Meestal zijn ze eenvoudig uit elkaar te houden, zeker als ze kstuinen, parken naast elkaar groeien. .lintjes. Hij valt Knopkruid is hier ingeburgerd. De plant is dus niet inheems, ar een halve maar kan zich ondertussen al wel enkele generaties zelf ver- i' meerderen. Dat voortplanten gaat hier inderdaad uitstekend, want als kleine plant schieten ze al snel in bloei en in de Denk zomer en het najaar brengen ze wel drie generaties voort, maal Het oorspronkelijke leefgebied is Midden- en Zuid-Amerika. Meer dan 200 jaar geleden kreeg deze -blijkbaar interessante - plant een plaatsje in diverse botanische tuinen in Europa. De wetenschappelijke naam van knopkruid, Galinsoga, verwijst ook naar Don Mariano Martinez de Galinsoga, de directeur van de botanische tuin in Madrid die de plant als eerste in huis haalde. Uit allerlei tuinen is de plant uiteindelijk ontsnapt en begon nen aan een opmars. Het kaal knopkruid bereikte Nederland in 1863, gevolgd door zijn harige familielid in 1920. Nu zijn ze niet meer weg te denken uit onze streken. Tuinliefhebbers zijn er niet altijd blij mee. De zaadjes kiemen snel en als je de plan ten hebt weggehaald, staat er binnen een paar maanden weer een heel veld knopkruid. Omdat het eenjarige planten zijn, trek je ze zo met wortel en al uit de grond. Je kunt natuurlijk ook van de talloze bloemetjes genieten. En dat niet alleen, het knopkruid bevat heel veel calcium en werd in Midden-Amerika ook als groente gegeten. Misschien is dat nu eindelijk eens een Amerikaanse traditie die wél waard is om hier over te nemen. Bijzondere positie Taalkundige en voorzitter van Stichting Tilburgse Taol, Tim van Spijk - licht schijnen. Hij onder andere ir de ont- I van het dia- Langstraat en zich het afge lopen jaar in het Tilburgs. Van Spijk zal in de zaal een klein 'onderzoek' over het Tilburgs houden onder het publiek. Nadat Trommelen zijn gasten heeft geïnterviewd krijgt het pu bliek ruimschoots de kans om met de gasten en met elkaar in gesprek te gaan. Meer informatie: http://stichtingcools.nl Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraagjL3 Willem Versteegen trouwt in 1909 met Maria de Vries en verhuist vijf jaar later met drie kinderen naar Rosmolenplein 43, dat toen nog Heikantsebaan heette. Hier worden nog acht kinderen gebo ren, waaronder Harry (1916). De Heikantsebaan vormde met nog twee straten een driehoekig veld, waarop in het midden een huis met veranda stond (dit huis is in de jaren 20 van de vorige eeuw gesloopt, TvE). 'd'n Atelj plaats var landse Spoorweg0" week maar liefst, zaterdagochtend, vijf vrije kermisdagen lost hij spoorwegwagens bij de Zinkwit- fabrieken in Budel. Volgens Harry is het gezin 'roomser dan rooms'. Elke ochtend bezoekt vader Wil lem de kerk om God te bedanken voor zijn vaste baan. Belangrijke levensdoelen zijn bidden, wer ken, een stipte uitvoering van de kerkelijke geboden en verboden. Harry is misdienaar en de kin deren spelen thuis 'priestertje', waarbij van lege kisten een altaar met tabernakel wordt gebouwd. Een markar wieken van het 'Tei lentje' de plaatselij domineerden en een de naamgever werd historische driehoek. In een se rie van vier afleveringen komen enkele oud-bewoners aan het woord en besteden we aandacht aan de interessante geschiedenis van dit plein. Vandaag putten we uit de herinneringen van Harry Versteegen. Het staat overal tussen en overwoekert alles. Dan maar weg spuiten of wegschoffelen? Of knabbel je er lekker van en is ieder bosje welkom? Het knopkruid kan onze samenleving uit elkaar drijven. Terwijl je nu van veel zomerbloeiers afscheid neemt, gaat het knopkruid gewoon door met groeien en bloeien. Er is blijk baar nog geen enkele reden om het wat rustiger aan te doen. Zolang het niet hard vriest, is hij dat ook zeker niet van plan. Op losse kale grond is in juni de bloei begonnen en de hoogte van de planten en het aantal bloemen neemt daarna alleen maar toe. Eigenlijk moeten we dus heel blij zijn met deze late bloeier. Met uitzondering van Noord-Nederland komt het knopkruid heel veel voor in ons land. Je ziet hem overal waar de grond wordt omgewoeld, zoals in akkers in het buitengebied. Maar in de stad duikt hij ook op in plantsoenen, volkstuine- of gewoon langs de straat en in talloze stadstuir misschien niet zo op omdat zijn 'bloemen' maar een halve centimeter groot zijn. Klein, maar fijn, want een zo'n 'bloem' bestaat uit tientallen kleine bloempjes. Dat zie je meer bij planten van de composietenfamilie, waartoe hij behoort. D— maar aan de margriet. Die heeft een geel hartje met allemaal buisachtige bloemen, met aan de rand een krans van fraaie witte straalbloemen. Nu heeft het knopkruid ook een geel Tilburg - Koor De Bron en het Da mes- en Mannenkoor Goirke ge ven op zondag 10 december om half drie een kerstconcert in de Pe trus Donderskerk aan de Enschot- sestraat in Tilburg. Het programma bestaat uit afwisselende koor- e solowerken van hedendaagse e klassieke componisten. Ook zal t aandacht zijn voor samenzang. De entree is gratis en voor koffie en thee wordt gezorgd. De avond duurt van 20.00-21.30 uur en vindt plaats in Paradox, legraafstraat 62 in Tilburg. De tree bedraagt 6 euro. Joep Trommelen spreekt dan met de makers van 'Harrie', kinderboe kenschrijver Erik van Os en illu stratrice Marieke Coenen. Het boek is uitgegeven door de Tilburgse uitgeverij Zwijsen en de Stichting Tilburgse Taol. Erik van Os, die sinds 1990 een schrijversduo vormt met Elle van Lieshout, bedacht de tekst voor het boek in dichtvorm. Hij maakt teksten voor leesmethodes, lied jes, boeken en andere gedichten voor verschillende uitgeverijen. De in Tilburg woonachtige Marieke Coenen maakte de gedetailleerde prenten met veel Tilburgse ele menten zoals woongebouw West point en het beeld van koning Wil lem II. Ook een impressie van de kermis ontbreekt niet. Van Os zal die avond samen met Ad van Dongen tevens een lied over Harrie den Haon ten gehore brengen. der Avoird, gé I met Trommelen I gesprek over het werk en de missie I van de stichting en I de totstandkoming I van het boek over I Harrie. In dat gesprek I komt tevens de bij- I zondere positie van I het Tilburgse dialect I aan de orde. Tilburgs I is 'hot' en lijkt min- I der onder de teloor- I gang van het dialect I te lijden dan andere I dialecten. Daar zal ook taalkun- i dige Yoïn van Spijk vervolgens zijn licht I over laten schijnen. Hij verrichtte or. onderzoeknaar I wikkeling lect in de I verdiepte aar in hetTilbc ie zaal een klei Rijwielhandel Vanwege hartproblemen wordt Willem in-1934 ontslagen. Om dat hij van zijn karige pensioen tje geen gezin kan onderhouden, begint hij - geholpen door zijn zoon Piet - een fietsreparatie- en verkoopbedrijfje. De voorkamer van het piepkleine huis wordt als winkel ingericht. De kippenren en de konijnenhokken maken plaats voor een grote werk- en opslagplaats. 'Rijwielhandel Het Molentje'is geboren. De woning is typisch Tilburgs: op het geplaveide binnenplaatsje dat gedeeld wordt met de buren, ligt een beerput. Een boer met een 'strontkèèr' komt van tijd tot tijd langs om deze met behulp van een schepemmer aan een stokte legen. Achter het huis ligt een diepe moestuin met diverse fruitbomen, omringd door een lage haag. Willem houdt kip pen en konijnen voor de slacht en fokt als hobby mooie zwart/ blauwe hanen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 13