w 3 ivi ijknieuws Concert in Hasseltse kapel .•atf. Wonderlijke eikels Stadsnatuur I ik loord 013 Toppers bij Tilburgse Taol Bèttel DONDERDAG 26 OKTOBER 2017 11 Tilburgse Revue werkt aan voorstelling op één locatie Cjww Meer informatie: www.hasseltsekapel.nl Duo Rosemont rytelling in de Hasseltse Kapel Knoppergal FOTO: HENK KUIPER HDnfo LBURG - Bezoekers van de Hasseltse Kapel kunnen op sdag 8 november mee op een 'Muzikale reis naar inbekende' met twee geboren Tilburgers: Frank m, gitarist en Ludwig Reijnen, verteller. itie, is leuk I natuur" licht jitloper van id lager dan grens van iiept liggende »n die wor- lenstroken wilgentenen jebruikt voor i het rabatten- o bekijkt bewoners rk kunnen napt. En i dat ze wil 1 Ie oever- I rorbeelden I en i iwe was zo- grootste jrgse in de ourg. tien ei- burg op actuele andere ?n Erik wijze ?rd en tse Kapel Rob Vereijken voor veldbiologie Jdenhout LU an in de bodem a de Roomleij" ie natuur dan Reserveringen graag via www.gitaarsalonloonopzand.nl, tel. 06-22 37 91 30, tel.06-81 28 38 07 of e-mail: beheerder@hasseltsekapel.nl. imG - De Tilburgse me speelt, danst, uwt, maakt kostuums resideert voortaan in tvoormalige gebouw nROCTilburg aan de nept 1155CHUC deze zorgen dat Winstraat. TILBURGSE KOEMKIRGSE KOERIER setting, multimedia, dans en kende muziek zijn grediënten. Herker humor vormen in c vanzelfspr Meer infor vue.nl door, terwijl kauwen de schil van de eikel kapot hakken waar na ze de inhoud opeten. Gaaien leggen ook voorraden aan waar ze in de winter op terug kunnen vallen. Heel wat eikels vliegen in de vogelbekken naar rustige plekken in de stad. Doe je zo je best om in het voorjaar eens flink uit te pakken, en dan zien ze er nog niets van. En in het najaar mopperen ze als je het voortplantingsresultaat tokkend naar beneden op de auto's laat vallen. Een eik is een superboom die helaas niet altijd de volle waardering krijgt. In de stad Tilburg kom je de zomereik volop als laanboom tegen, zoals langs de Wandelboslaan of de Goirleseweg. Mooi uitgroeien doen ze in het Cobbenhagenpark.be eikenbomen hangen nu vol met de bekende eikels. Wie maakte er vroeger geen beestje van een paardenkastanje met een eikel en v-* Tilburg - Op dinsdag 31 oktober vindt het tweede concert van het 10e seizoen van de serie concerten kapel plaats. Het door Duo Rose- uit sopraan Hilde lly van Munster Het concert begint om jur. iet progr Schuber ilekken roemt de betrokkenheid jrgse Revue-partner ROC. ijst daarmee niet alleen ebouw, maar ook naar me van ROC-jongeren ines zoals spel, dans en Lo worden er filmpjes ramen door de afdeling Geluid van de opleiding, zijn ook stageplekken voor len. Aan het barretje in de »n terug naar hun Tilburg- openen om 20.15 uur seizoen van het cul- iramma 'Storytelling' van in Tilburg. De akoestiek van lenen zich uit- om het verhaal met veel leur en emotie te vertolken. Heel wat harde knoppergallen liggen nu op de grond te wachten. De eikelregen gaat nog even door, gevolgd door het afvallen van het gelobde blad met daarop weer andere gallen. Een eikenboom met zijn levende rijkdom kan meer dan duidend jaar oud worden. Misschien is het door dit wonder dat Maria zich zo vaak bij deze boom heeft laten zien. Grote kans dat zij ook wel eens wat eikels heeft geraapt en geplant om er voor te zorgen dat we de Heilige eiken in ons midden behouden. Zomereiken zijn voor insecten helemaal een paradijs. Op de zomereik en wintereik zijn bij een onderzoek 423 soorten insecten en mijten gevonden. De wilg behaalde met 450 soorten de eerste plaats bij deze insectentelling, maar daarbij -- werd wel gekeken naar vijf verschillende wilgensoorten. De geen beestje van een paardenkastanje met een eikel en wat berk werd derde met 334 specifieke bewoners. De winnaars lucifers. Maar hoe zien de eikenbloemen er eigenlijk uit? Ook zijn allemaal planten die al lang in Nederland voorkomen, natuurliefhebbers kunnen zich vaak weinig voorstellen bij de Daardoor hebben ze een enorme groep dierlijke fans gekre- bloemen van eik, beuk en tamme kastanje. De eik en de beuk gen. Als je dat vergelijkt met de 12 soorten op de uitheemse bloeien tegelijkertijd met het uitlopen van de bladeren. Zo'n Amerikaanse eik, dan snap je wel dat onze eigen inheemse boom heeft dan twee soorten bloemen: vrouwelijke met daar- bomen met hun uitgebreide dierentuin echt bijdragen aan de in een stamper en hangende mannelijke katjes. biodiversiteit in onze stad. De kleine vrouwelijke eikenbloemen zitten in de bladoksels op de takjes. Onder die bloemen zit een napje, dat na de bevruch- De eik heeft wel 40 verschillende galverwekkers, zoals die van ting uitgroeit tot het hoedje van de eikel. De langwerpige de bekende ronde galappel op het blad. Maar er zijn ook gal- ronde eikel is de vrucht. Dit jaar is een zeer goed eikeljaar. Een len die uit de knoppen en bloeikatjes groeien. Rode schijfjes, honderdjarige eik draagt nu wel 40 kilo eikels. Voer voor de aardappeltjes, ananassen en satijnen knoopjes zijn maar enke- zwijnen, maar in de stad weten houtduiven, gaaien, eksters Ie van de vreemde vormen die door galwespen worden veroor- en kauwen er wel raad mee. De duif slikt de eikel in één keer zaakt. Zo'n wespje legt een eitje met daarbij een stof die de l^_ plant aanzet om vreemde vergroeiingen te maken, waarin de wespenlarve leeft. Nu er zoveel eikels zijn, heeft de knopper- galwesp niets te klagen. Dit beestje legt een eitje op de grens tussen de eikel en het hoedje. De eikel vervormt op die plek tot een groene kleverige uitstulping. Later wordt die bruin en in de herfst vallen de eikels naar beneden op de grond. In maart kruipen daar de kleine galwespen pas uit liedcomponisten van zijn tijd. Met gitaarbegeleiding zullen deze lie deren in de intieme sfeer van de Hasseltse kapel prachtig tot hun recht komen. Elly van Munster speelt voor deze gelegenheid op een kopie van een Weense gitaar uit 1830. Kaarten kosten 10,- en zijn te be stellen via www.hasseltsekapel.nl of tel. 06-81283807. Wereldpremière Deze voorstelling kent meteen een wereldpremière. Frank Lamm gaat een speciaal voor hem gecom poneerd stuk van Vincent Lind- sey-Clark voor de eerste keer in het openbaar uitvoeren. Kaartjes voor deze voorstelling kosten 11,- eu ro, inclusief koffie vooraf en een drankje tijdens de Meet Greet met de artiesten na afloop van de voorstelling. Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). B Gitaarwerken van onder ar Gary Ryan, Leo Brouwer er, Satie worden op passionele door Frank Lamm uitgevoer kleuren het door Ludwig Reijnen vertelde Verhaal in. Ook de grime 'repeteertIlse Tabbers aan de slag met actrice/zangeres HindHakki. FOTO: Willem de Volder a, dans en pak- de TÓP 013-in- enbaarheid en de Tóp 013 als irekend de rode draad, irmatie: www.tilburgsere- Vernieuwing De TÓP 013, de dertiende Tilbur Revue, staat in januari 2018 in Grote Zaal van Theaters Tilbu Vernieuwing leidt naar derti gentijdse scenes waarin Tilbi een bijzondere maar ook a, wijze wordt belicht. Een kleurrijke in de Hasseltse kaf wordt verzorgd mont, bestaande van Ruymbekeen Eli (gitaar). H~*- 20.15 ui Op het programma staan liederen van Schubert, Beethoven en de Italiaanse componist en gitarist Giuliani. Franz Schubert als bekend een van de geledingen repeteren daar in gebouw en dat bevalt uitste lt. De TÓP 013 ligt op schema sprankelt. Tijdens een. avondje [Tilburg' wordt al snel duide- dat het werken in een gebouw dertiende Tilburgse Revue de 013 bij alle disciplines meer in de smaak valt. De spelers ten een 'eigen klaslokaal', het let heeft een eigen ruimte en geldt ook voor de grime, de jjumafdeling en de decorbou- "Veel synergie" zegt Produc- ir Marie-Thérèse Blomme. srgroot de onderlinge con- de betrokkenheid bij el- werk en overleg is simpel te iseren." De deelname van de gse zangeres/actrice Hind is een van de voorbeelden verjongingskuur, die de Til- Revue ondergaat. Kort na >ne wordt ze in een ruimte iet klaslokaal' door de da- n de grime apart genomen. pok de grime repeteert! Gershwinstraat, waar alle deelne mers elkaar tussen de repetities ontmoeten, is ook Theo van lersel aangeschoven. Hij is van de Stich ting Tilburgse Taol. De Tilburgse Revue neemt met het team 013 Toppers deel aan de Taol Bèttel van de stichting. Die Bèttel vindt plaats op 4 november in Midi aan de Heuvelring. Als omlijsting van die avond is er een optreden van Marco Geboers. Hij zingt een lied uit de Tilburgse Revue de TÓP 013.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 11