TILBURG INVESTEERT IN GROEN wrw I www.tilburg.nl/groen ia Groen dak is populair Bomen en planten in diverse soorten zijn van onschatbare waarde. Groen zorgt onder meer voor verkoeling op deze opwarmende aarde, mensen voelen zich prettig bij de aanblik ervan GEMEENTE TILBURG en kunnen feitelijk niet zon- y. Larissa Rand investeren. Op deze pagina leest u meer over de aanpak. Eg heen besMm het 1 Me eeuww Stammencirkel voor behoud ‘oude reuzen’ betekent. De gemeente wil hun levensduur bodem te verbeteren. tn over te mb er, De digitale kaart is ook geschikt om te bekijken op een smartphone. Met de juiste instel lingen op het mobieltje, krijgen groenliefhebbers zelfs meteen de bomen in hun directe omgeving in beeld. Kijk voor het aanvragen van de subsidie en meer informatie op www.tilburg.nl (zoekterm: energiezuinig wonen). Samen met beide buren heeft het echtpaar van Ros- sum uit Udenhout de daken, van onder meer garage en uitbouw, laten bekleden met vetplantjes. "Als je nu op de bovenverdieping naar buiten kijkt, zie je een veel mooier dak", zegt Barbera van Rossum enthou siast. "Ik vind het ook een voordeel dat je de natuur een handje helpt." Zo heeft een groen dak een hoge isolatiewaarde en zorgt het voor minder belasting van het riool. In het Wilhelminapark is alvast een voor proefje te zien van wat de opknapbeurt voor enkele tientallen monumentale bomen Groenspecialist Peter van Doren legt het nut van de stammencirkel uit. Bij werkzaamhe den in het park, zoals grasmaaien, kunnen machines niet meer dichtbij komen. "Zo verkleinen we het risico op stamschade." Het gras binnen de cirkel verdwijnt onder een laag van onder meer afgevallen blad, zoals in de natuur ook gebeurt. Peter: "Deze Deze herfst gaan er weer op vijf verschillen de locaties tegels uit. Daarmee heeft on geveer de helft van alle 60 basisscholen in Tilburg een groener speelplein. En volgend jaar komen er weer tien bij. Tineke Vermeer van onderwijscoöperatie T-primair begeleidt de verandering. Ze adviseert scholen onder meer hoe ze een groen schoolplein betaalbaar kunnen aan leggen en onderhouden. De gemeente stelt een vast bedrag per school beschikbaar, maar dat is niet altijd genoeg. "De aanleg kan goedkoper door bijvoorbeeld herge- Een boomstam als evenwichtsbalk, bosjes om je in te verstoppen, takken waarmee je een hut kunt bouwen. Groene schoolplei nen dagen kinderen uit tot spelen, ontdek ken en onderzoeken. Bovendien vormen ze een koele plek in de wijk. De gemeente streeft dan ooknaar groenere schoolplei nen voor alle Tilburgse basisscholen. Tweet van Stadsbos013 mulch gaat verdamping tegen en biedt extra voeding." Ook dieper in de grond wordt de structuur verbeterd. "We spuiten met hoge druk lucht en voedingstoffen de bodem in. Door de scheuren die ontstaan, kunnen de wortels beter water en voeding opnemen." Bijzonder aan de maatregel is de preventieve werking op de lange termijn: de gemeente voorkomt dat de conditie van de monumen tale bomen achteruit gaan. Bovendien ziet zo'n stammencirkel er leuk uit en kan deze gebruikt worden om op te zitten. Een groen schoolplein kan natuurlijk ook gebruikt worden voor lessen buiten, en niet alleen over de natuur. "Ga bijvoorbeeld eens onder een boom zitten voorlezen", zegt Tineke. Het idee voor groene schoolpleinen in de gemeente ontstond enkele jaren geleden. Op een warme dag kan het in de stad ont zettend heet worden. Tineke: "We bedach ten dat schoolpleinen koele plekken konden worden in de wijk." Helemaal mooi is het als na schooltijd ook andere wijkbewoners daarvan kunnen profiteren, zoals al op verschillende plaatsen gebeurt. bruik van materialen, sponsors en hulp van ouders." En voor het onderhoud heeft ze deze tip: "Laat elke week op een vast tijdstip steeds een andere klas helpen. Dat is niet alleen leerzaam, zo voelen leerlingen zich ook verantwoordelijk voor de tuin." lelende :ago, daar om te zien hier ook J beetje 1 Ti zijn'. J eren in J jaar veel 1 it weer'. vijkzelf.'Je k zit wel I eert de stimuleren 1 aken er 1 zeptvan. na park n de Welke boom is dat? Digitale bomenkaart helpt Wat voor boom is dat nou eigenlijk? Veel mensen willen graag meer weten over het groen in hun omgeving. De gemeente komt hen tegemoet met een digitale bomenkaart. Daarop staan alle 90.000 gemeentelijke bomen, mét soortnaam in het Nederlands en het Latijn. Steeds meer mensen kiezen voor een groen dak. Dat heeft allerlei voordelen. Niet alleen voor de eigenaar van het gebouw, maar voor de hele maatschappij. van Ierse), Brouwe Gr^enaannemers der. Allemaal redenen voor de gemeente om in groen te k Dikke stammen op de grond, die een grote cirkel vormen rondom monumentale bomen, verlengen door ze te beschermen en de Het is onder meer te zien in het Wilhelmina park. De maatregel maakt deel uit van een grote opknapbeurt van een aantal parken. Komend najaar neemt de gemeente zeven tien locaties onder handen: stadsparken, Frankische driehoeken en gemeentelijke begraafplaatsen. Het leggen van de sedum-matten was in een dag gebeurd. En dankzij de gemeentelijke subsidie op groene daken bespaarden de gezinnen zo'n dertig procent op de aanlegkosten. De Oude Warande, In ons @Stadsbos013, heeft de status gemeentelijk monument gekregen. foto: Da fid i Het idee ontstond tijdens een inloopbijeenkomst over de opknapbeurt van zeventien stedelijke groengebieden. Bezoekers van de verschillende parken wilden graag bordjes bij bijzondere bomen. De gemeente bedacht een minder vandalismege- A voelige en meer eigentijdse manier. Via de website www.tilburg.nl/groenkunnenbewonersstraksde naam opzoeken van alle door de gemeente beheer- ■•,T- de bomen. Informatie die al beschikbaar was en nu L? ‘I*» wordt gedeeld met inwoners.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 11