u 2 it E ER Tilt presenteert nieuw werk Yves Petry Nieuw cursusjaar vol podiumkunst Prijswinnende animatieshorts bij Cinecitta L'Echo des Montagnes bestaat 150 jaar TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 7 SEPTEMBER 2017 7 GSE KOERIER L'Echo des Montagnes in de tijd dat vrouwen nog geen lid waren. Sarah Sluimer en Yves Petry tijdens het Tilt Festival 2017. FOTO: William van der Voort Beeld uit 'A Single Life'. V7 tilburg - Midden in de binnenstad van Tilburg vind je Factorium Podiumkunsten; een plek waar de podiumkunsten muziek, theater, musical en dans samenkomen in één gebouw. MusicAIIFactory Jongeren (Factorium Podiumkunsten), voorstelling 'Familie A.' FOTO: Noortje van Gestel jnes is niet het orkest van Til- ie- Op )UUR tilburg - Tilt geeft in september het boekje 'Tilburgh International' uit, van Libris Literatuurprijs winnaar Yves Petry. urgeschiede- Nederlands). t zijn boekje ■'plaar wordt Ier Marcelle International is september te ia de presentatie University. Vanaf vrij__ amber ligt het in de boek! 1 jkje kost 5. latie: www.tilt.nu misschien wel mooiere en betere kanten in jezelf. Ook ontmoet je regelmatig andere podiumkunst- liefhebbers en dit leidt vaak tot een aangewakkerd vlammetje van inspiratie en uitwisselen van idee- en. het cursusjaar j spetterende »n, intieme mallende op- op don- koop tij- e op Til- rijdag 8 'than king ging het mis. gekraak stortte het aar. Het publiek zag -onderduiken burgh International University, die op een vrijdagmiddag twee hand geschreven brieven ontvangt. Tegen de achtergrond van een taalconflict binnen de universiteit, ontvouwt zich een verhaal met burgerlijke charmes. Korvelsche harmonie Gelukkig ging de vereniging niet ten onder aan het ingestorte podi um: vijfjaar na dit roemruchte op treden werd een fanfare opgericht, die na vele succesvolle jaren in 1906 omgezet werd naar een har monieorkest. Het korps droeg net als de liedertafel de naam L'Echo des Montagnes, al sprak men in de volksmond meestal over de 'Kor velsche harmonie'. De liedertafel bleek na de Eerste Wereldoorlog te verzwakt. Een poging tot nieuw leven inblazen mislukte. In 1929 werd de liedertafel definitief op geheven, maar de harmonie bleef bestaan. L'Echo des Montagr oudste harmonieor burg, maar het was wel de eerste harmonie die concerten gaf voor het publiek. Hiervoor kreeg zij van de Korvelse industriële familie Van Dooren een muziekkiosk aange boden voor publieke concerten op het plein voor de Korvelse kerk. In 2012 is het opleidingsorkest van L'Echo onder leiding van dirigent Geerd Doornen nieuw leven inge blazen. Het opleidingsorkest richt zich niet alleen op jonge muzikan ten die pas begonnen zijn met hun muzikale loopbaan. Ook 'ouderen' welkom! Gedurende het zijn er bijvoorbeeld sj musicalvoorstellingen, muziekconcertjes, kna! tredens van popbands, open po dium Links van het LED-scherm, spannende theatervoorstellingen en dansoptredens waarbij je zelf niet stil kunt blijven zitten. Meer informatie: www.factorium. nl of kom naar de open dag op 17 september van 13.00-16.00 uur op de locatie Koningsplein 11A in Tilburg, ingang aan Bisschop Zwij- senstraat. Je kunt je via deze web site ook inschrijven voor een gratis proefles! Tijdens Tilt Festival sprak Yves Petry onder meer met Jos Swanenberg, bijzonder hoogleraar diversiteit en taal aan Tilburg University, over de rol van de Nederlandse taal in het hoger onderwijs. Het gesprek bleek aanleiding te zijn voor het thema van het boekje. InTilburgh Interna tional volgen we Marcel Mutsaers, docent Internationalisering aanTil- Op donderdag 7 september wordt Tilburgh International gepresen teerd op Tilburg University. In maart 2017 verbleef de Vlaamse Yves Petry op uitnodiging van Tilt een week in Tilburg als writer in residence tijdens Tilt Festival. Hij fietste naar de Duinen, bezocht de universiteit, en dwaalde door de binnenstad. Wat viel hem op? De naam Tilburg University bleek aanleiding om een boekje te schrij ven over de verengelsing van de universiteit. Het boekje is geïllu streerd door Gouden Penseel win naar Margriet Heymans, en vorm gegeven door Janine Hendriks. en zo ook, maatvast als zij waren, weer bovenkomen uit de chaos van brandhout. Natuurlijk ging dat voorval daarna als een lopend vuurtje door heel Tilburg. Het was wellicht niet de PR waar je als nieu we vereniging op zat te wachten, maar.het zorgde er wel voor dat iedereen L'Echo des Montagnes voortaan kende! 17 september wor Tilburg gevierd m Diverse nen de om hen te cultuur variërer kunst waaronder fil ater en dans. Tijdens dit weekend trakteert Ci necitta, Willem ll-straat 29 in Til burg, het publiek gratis op Anima tie Shorts van Internationale allure door Nederlandse makers. Dat zal zijn op zaterdag 16 september tus sen 13.00 en 18.00 uur. Op het programma staat o.a. het Oscar genomineerde'A Single Life' van Job, Joris en Marieke, geno mineerd voor de Cartoon d'Or en «innaar van vijftien internationale prijzen. De films die vertoond wor den zijn verder BabaTunde (Dwight figbamila), Bullet Time (Merlijn jrg - Op zaterdag 16 en zondag eptember wordt de cultuur in gevierd met De Opening, culturele instellingen ope- deuren voor het publiek laten genieten van and van beeldende ilm, muziek, the- Een 'cursushuis' voor amateurs en toekomstige professionals en mensen die willen doorstromen naar een vakopleiding. Er zijn mo gelijkheden voor alle leeftijdsgroe pen, van de allerkleinsten tot seni oren. Factorium Podiumkunsten is behalve in Tilburg-centrum ook te vinden op locaties in de Reeshof, Goirle, Riel Udenhouten Berkel-En- schot. Op maandag 4 september start het nieuwe cursusjaar. Boyke Brand, directeur-bestuurder Factorium Podiumkunsten: "Als je voor Factorium Podiumkunsten kiest, kies je voor een plek waar heel veel samenkomt. Je wordt begeleid door docenten die heel goed snappen wat jij wilt bereiken en die zich volledig inzetten om dit samen met jou voor elkaar te krijgen. Op een hele plezierige ma nier, want podiumkunst is plezier! Daarnaast ontdek je nieuwe en Optredens Factorium Podiumkunsten is een plek waar mensen hun talenten op allerlei manieren kunnen laten zien. Niet alleen tijdens het volgen van een cursus, maar ook via tal rijke mogelijkheden om op te tre den. Veel optredens zijn openbaar en dan is publiek dus van harte Dit jubileum gaat komend jaar uitgebreid gevierd worden door de nog steeds springlevende ver eniging. Het orkest heeft momen teel zo'n zeventig spelende leden, verdeeld over het opleidings- en groot orkest. Het harmonieorkest won op het laatste BBM-concours november 2016 niet alleen een eerste prijs in de 1e divisie, maar ook de Gerard Donkers Trofee, de prijs voor de vereniging die er tij dens het BBM-concoursweekend het meest uitsprong. Het orkest t sinds 1999 onder leiding van Otten. Presentatie Op donderdag 7 september wordt Tilburgh International gepresen teerd in Grand Café Esplanade op Tilburg University. Om 16.00 uur gaat Yves Petry in gesprek met Jos Swanenberg en Sander Bax (Uni versitair hoofddocent Literatuur wetenschap, Cultuur nis en Vakdidactiek N< Yves draagt voor uit z en het eerste exempt uitgereikt aan wethoudt Hendrickx. Tilburgh I derdag 7 dens en n< burg septer del. Het boek Meer informz Jubileumconcert L'Echo des Montagnes viert haar 150-jarig jubileum graag samen met de Tilburgse bevolking. Daar om niet alleen besloten feesten, maar ook concerten waarbij dereen van harte welkom is. zondag 10 september is er om 10.00 uur een optreden tijdens de jaarmis in de Petrus Pauluskerk met medewerking van Mannen koor La Renaissance. Op zaterdag 18 november is er om 20.00 uur een uitwisselingsconcert met Ko ninklijke Harmonie Orpheus in de Broekhovensekerk. Daarna volgt op zaterdag 6 januari om 20.00 uur een Nieuwjaarsconcert in Concert zaal Tilburg in het kader van de se rie Verrassende Ontmoetingen. Op zondag 22 april tenslotte is er om 14.30 uur in dezelfde Concertzaal een jubileumconcert, met specia le medewerking van zangeres en musicalactrice Pearl Joan Jozef- zoon, bekend van haar deelname aan The Voice of Holland. Passier), Fata morgana (Frodo Kui pers), Koffie (Sjaak Rood), No man's bush (Jelle van Meerendonk), Pa rade (Digna v.d. Put), Stilte na de storm (Harrie Verbeek), Interlude (Martin Winters), Vent (Tim Klok) en Witch Doctor (Floris Kaayk). De muziekkiosk op het Korvelplein. Ontstaan In september 1867 neemt nemen vijf Korvelse. mannen het initiatief tot het oprichten van een mannen zangkoor, een liedertafel. Dit tot vreugde van parochiegeestelijken: zij zien in de beoefening van mu ziek een gezonde tijdsbesteding. Het houdt katholieken weg van cafébezoek en dansen, zaken die door de kerk in die tijd verfoeilijk worden geacht. De pastoors raken echter in verwarring als de muziek beoefenaars voor het praktiseren van hun hobby uitwijken naar een café. In 1872 trekt de liedertafel namelijk in bij café Denissen, op de hoek van het Korvelplein en de Ko- livnbloemstraat. De verhuizing van I het koor naar deze locatie is mede I inleiding tot het geven van een eerste concert. Speciaal voor dit optreden werd in 1872 een podi um geconstrueerd van biertonnen en steigerplanken. Maar helaas: tijdens de uitvoer’ Na een hevig g podium in elka< de zangers zingende or die weer overwegen hun instru ment ter hand te nemen of nog nooit hebben gespeeld zijn van harte welkom. Naast de wekelijkse repetities geeft het opleidingsor kest ook optredens. Lurg - Op vrijdag 8 september bestaat I Koninklijk Erkende Harmonie L'Echo des Montagnes uit Tilburg precies 150 jaar.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 7