Een nieuw schooljaar r- TALENT IN TILBURG Marcelle Hendrickx Wethouder Ik wens alle leerlingen, studenten, ouders/verzorgers en alle professionals in het onderwijs een goed schooljaar toe. Het nieuwe schooljaar is alweer begonnen. Achter de schermen is het onderwijs al weken druk bezig met het maken van nieuwe schoolroosters en het voorbereiden van de lessen. 6.000 nieuwe studenten zoeken hun weg in een voor hun nieuwe stad. Honderden leer lingen beginnen aan hun eindexamenjaar of aan het laatste jaar van de basisschool. En laten we de jongsten niet vergeten. Ik kan me de eerste keer dat ik mijn dochters naar het kinderdagverblijf bracht nog precies herinneren. Wat waren ze nog klein. In Tilburg werken we aan talentontwikkeling van alle kinderen en jongeren, zodat ze opgroeien tot burgers die er bij horen en meedoen in de maatschappij waarin zij leven. Redenerend vanuit de rechten van het kind, ongeacht de wijk waarin ze opgroeien, de financiële positie waarin hun ouder(s) zich bevinden of andere omstandigheden, krijgt elk kind in Tilburg een gelijke kans. Een leven lang leren. Ook voor volwassenen is het belangrijk om te blijven leren. Een ver volgopleiding of omscholing is soms nodig om mee te kunnen blijven doen en om stappen te maken op de arbeidsmarkt. Tilburg biedt dan ook een grote diversiteit aan onderwijs en regelingen voor jong en oud. Het is een onderwijsstad pur sang. Op deze pagina leest u er meer over. Meer informatie: https://middenbrabant.lerenenwerken.nl/ of neem contact op via e-mail middenbrabant@lerenenwerken.nl of telefoon 06-53588691. Wet De IR tusse volge fessic Leerl moet Meer Leren en Werken Midden-Brabant Leren en Werken Midden-Brabant is hét punt voor alle vragen op het gebied van leren en werken. Dit leerwerkloket is er voor iedereen met scholings- en loopbaanvragen: voor werkenden, werkzoekenden, werkgevers, scholieren en studenten. Zo bekijken zij samen met de inwoners welke opleiding of cursus bij hun talenten en mogelijkheden past. Lenen om te leren Blijven leren en ontwikkelen is belangrijk, om ook voor de toekomst goed voorbereid te zijn op een nieuwe of een betere baan. Tilburg wil dan ook dat iedereen (financieel) de mogelijkheid heeft om een opleiding te vol gen. Inwoners die geen recht hebben op studiefinanciering, kunnen hier voor een lening aanvragen bij de overheid of gemeente. Hiermee kunnen zij onder bepaalde voorwaarden en tegen een lage rente geld lenen om het les- of collegegeld te betalen. Meer informatie over de leningen staat op www.tilburg.nl/scholingslening. Leren en Werken Midden-Brabant geeft inwoners persoonlijk advies over verder leren en geld lenen voor een studie (zie de informatie onder 'Leren en werken Midden-Brabant'). WERKEN LEREN EN VOLWASSENENEDUCATIE Ook voor volwassenen kan een opleiding of cursus helpen om jezelf verder te ontwikkelen. Voor mensen die moeite hebben met lezen en schrijven, rekenen, het werken met een computer of pas kort in Nederland zijn, zijn er speciale opleidingen bij het ROC educatie en inburgering. Volwassenen die het voortgezet onderwijs alsnog willen afronden, kunnen een VAVO-opleiding volgen. Meer informatie: www.roctilburg.nl. Taalschoc De Taalschool bedoeld voor zijn en hun ta [Taalschool loc Vakanties. Zo haken op de Basisschool. Ii Www.pleinOl PEUTERSPEELZAAL EN KINDEROPVANG Op de peuterspeelzaal en de kinderopvang is er al aandacht voor talentontwikkeling en leren. In Tilburg zijn ongeveer 85 peutervoorzieningen die bezocht worden door ruim 1800 peuters. Kinderen spelen, tekenen, zingen, knutselen er met elkaar, luisteren naar verhalen en praten hier samen over, onder deskundige begeleiding. Zo ontwikkelen ze zich al op veel terreinen, bijvoorbeeld op het gebied van taal, beginnend rekenen, motoriek en op sociaal-emotioneel gebied. Hierdoor wordt de overstap naar de basisschool makkelijker. Meer informatie over de mogelijkheden in Tilburg: www.tilburg.nl, zoekwoord 'kinderopvang'. BASISSCHOOL RUjm 16.000 kinderen gaan in Tilburg naar de basis school. Hier leren ze niet alleen, maar groeien ze ook op, sluiten ze vriendschappen en kunnen ze hun talen ten verder ontwikkelen. Sporten en bewegen is belang rijk voor de gezondheid en leerprestaties van kinderen. Op veel basisscholen verzorgen dan ook gespeciali seerde sportleerkrachten de gymlessen en naschoolse sportactiviteiten. Tilburg telt veel verschillende soorten basisscholen, zodat elk kind de les kan volgen die bij zijn opvoeding en achtergrond past. Op www.scholenopdekaart.nl ziet u de mogelijkheden.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 14