w ijknieuws N Norbertijnen vieren jubilea oord Facto Geurende hagen Stadsnatuur 'De oplossingen zijn vaak zó simpel dat iedereen ze kan bedenken' fal SS 12 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 2017 TILBURGSE KOERIER TILBURGSE K0 KUNS Henny Leermakers DOOR: THEO VAN ETTEN OF Een 1 Haal i foto Olijfwilg FOTO: ROB VEREIJKEN pj be; Den BosJ 0800 o.a. Tilbu portret ruin Nieuwe c starten in d 11 septeir 1 M Fii Con Meer informatie over het programma Accent op ieders Talent in Groeseind op www.de-ring.org. Voormt www.kunsth kunstleertilbu of bel 06- °F ij een klus- ?recht en na uiteindelijk eigen wijk, et idee om Tilburg - Vier weken lang belichten we vanuit verschillende betrokkenen het programma Accent op leder Talent, dat in de Tilburgse wijken Trouwlaan-Oerle-Uitvindersbuurt en Groeseind draait. Het doel: bewoners verbinden door hulpvragen en -aanbod bij elkaar te brengen, en zo het netwerk van mensen te versterken. Het programma bestaat uit een talentenbank en een ondernemersnetwerk. Vandaag deel 3: bewoners en ondernemers uit Groeseind Tilburg - Drie Norbertijnen van priorij De Schans in Tilburg Noord vieren op 10 september een jubileum. Reden voor een feestje. vereniging! -xg voor veldbiologie (9 Als tijdelijk werkzoekende was Henny Leermakers jarenlang vrijwilliger bij Wijkorganisatie de Ring. Zijn kennis van de wijk en haar bewoners kwam prima van pas bij de opstart van Accent op ieders Talent. En nog steeds wijst hij bewoners en ondernemers de weg. Door te informeren naar hun talenten en hoe zij het talent van een ander kunnen gebruiken. enny een dein was FOTO: Theo van Etten Wim Manders is een van de jubilarissen. voorganger van Denis Hendrickx, de huidige abt van Berne. Hij stond open voor nieuwe ontwikkelingen en gaf daar alle ruimte voor. Harrie van den Berg is binnen en buiten de wijk bekend als de fietsende pastor, die met iedereen een goed contact had en heeft. Arockiadoss tenslotte leerde de lastige Neder- Zien en gezien worden "De wijk barst van het talent", vertelt Henny. "Iedereen kan een steentje bijdragen als hij of zij dat wil. Wij maken dat talent zichtbaar zodat een ander daarvan kan pro fiteren. 'Zien en gezien worden' is dan ook ons motto. De oplossin gen die wij aandragen zijn vaak zó simpel dat iedereen ze kan beden ken. En toch lopen we vaak tegen muren aan. Wij zien het als onze taak om die te slechten." t is er rikte aan nieuwe hagen geplant met een Azië: de olijfwilg. De struik heeft een vreem- naam, want het is geen olijf en ook geen wilg. Wilgen zijn allang uitgebloeid; de olijfwilg begint daar nu pas mee. In de oksels van de bladeren zitten een paar gesteelde witachtige bloemen. Ze hebben geen bloemkroon. Wat je ziet zijn witte vergroeide kelkbladen, met vier slippen aan de top. De bloe men hebben een heel zoete geur. Je hoeft je neus echt niet in de struik te steken om dit te ruiken. Op meters afstand komt het aroma je tegemoet. Voor bijen en hommels is het een geschikte stuifmeel- en nectarplant. De bladeren zijn tweekleurig. De bovenkant is glimmend don kergroen met vaak honderden kleine lichte stipjes, leder stipje is een harig sterretje, dat iets op het blad ligt. Het blad voelt daardoor ook fluweelachtig aan. De onderkant van het blad is zilvergrijs. De olijfwilg houdt zijn bladeren ook in de winter vast. Deze eigenschapen dat hij goed tegen luchtverontreiniging, wind en zout kan, maakt hem tot een geschikte struik langs onze wegen. De hele Burgemeester Brokxlaan, Noordhoekring, Hart van Brabantlaan en nog meer plekken zijn voorzien van olijf- wilghagen. Tilburg wil meer biodiversiteit in de stad. Dan ver wacht je dat er ook veel variatie in de aanplant zit. De enorme olijfwilglinten helpen slechts een paar diersoorten. Hagen met een mix van de al eerder genoemde soorten en nog aangevuld met meidoorn en vlier, zijn voor veel meer vogels en insecten aantrekkelijk. In de Bokhamer staan die nog hier en daar. Er wordt door sommigen gehoopt dat de olijfwilg binnenkort uit de mode is en dat de inheemse hagen weer terugkomen. Er zit dus niets anders op dan tot die tijd maar te genieten van de zoete nazomerse stadsgeuren. Rob Vereijken Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (vwvw5.knnv.nl/krmv-afdeling-tilburg/natuurvraag). Trapje Als voorbeeld noemt Henr oudere dame die te kle, (geworden) om bij haar brieven bus in het flatgebouw te komen. Omdat de officiële instanties een wachttijd kenden heeft een timmerman uit de wijk voor een paar tientjes een trapje gemaakt. Henny: "Bij het declareren van de kosten kreeg ze te horen dat dit niet goed kon zijn. Veel te goed koop. Zo'n instantie werkt met vaste leveranciers en vaste prij zen, daar wordt niet zomaar van afgeweken. Wij doen dat wel." Zo werd ook een vast koffiemo- ment voor een eenzame oudere geregeld, wiskundebijles voor een buitenlandse leerling en zie- kenvervoer door een rijinstruc- trice die dat combineerde met een rijles. Henny: "De inzet van talenten gebeurt in beginsel met gesloten beurs. Maar nog be- Wim Manders viert dat hij 60 jaar geleden priester werd gewijd. Voor Harrie van den Berg is dat 50 jaar en Arockiadoss Belavendran, die 4 jaar geleden de norbertijnse ge meenschap van de Schans kwam versterken, viert zijn 12,5 priester jubileum. Zeker Wim Manders en Harrie van den Berg hebben veel bijgedragen aan de opbouw van Tilburg Noord. Kort na de bouw van de nieuwe wijken Heikant en Quirijnstok vanaf de jaren 70 van de vorige eeuw, stonden zij aan de basis van wijkopbouw en organi seerden alle mogelijke activiteiten voor oude en nieuwe bewoners. De 'oude' Heikanters moesten wennen aan de nieuwe bewoners vanuit het hele land. Dankzij de enorme inzet van de norbertij nen aan de Schans ontwikkelde de wijk zich tot een gemeenschap waar het nog altijd goed wonen is. Wim Manders was als teamleider langrijker: we hebben geen last van de ambtelijke molen. Buren hulp wordt immers incidenteel en tijdelijk ingezet. Geen papie ren rompslomp maar gewoon een kop koffie. Hierdoor ontstaat vaak een duurzame relatie." Ondernemers binnen handbereik Een ander initiatief van Accent op ieders talent is het Onderne mersnetwerk Groeseind. Antoine Raaijmakers, mede-eigenaar van B-Nuts, bouwde speciaal voor het netwerk een website. "Zo kunnen klanten makkelijk een bedrijf of ondernemer in de buurt vinden', legt hij uit. "Want waarom zou je iets van ver halen als het binnen handbereik is?" Voor het bouwen van een schut ting kwam Antoine bij bedrijf in Groningen tere veel zoeken vond hij i een tekstschrijver in de "Dat bracht mij op het idee om een website voor ondernemers uit de wijk Groeseind op te zetten. Dit aanbod werd enthousiast ont vangen door de ondernemers die al deelnamen aan het netwerk." Hoewel het ondernemers netwerk nog niet 'volwassen' is, merkt Antoine wel dat het steeds meer bekendheid krijgt in de wijk. Inmiddels heeft hij ook zelf enkele offertes uitge bracht aan klanten die hem zon der het platform niet gevonden zouden hebben. Hij hoopt dat meer ondernemers zich zul len aansluiten: "Voor het geld hoef je het niet te laten. Voor 25,- per jaar ben je lid én krijg je een prachtige wijk-webpagina: http://ondernemendgroeseind. de-ring.org/. landse taal en springt bij op al die plaatsen waar dat nodig is. Op 10 september is er om 10.30 uur een eucharistieviering in de Mariakerk met het projectkoor o.l.v. Evert van Merode en voorganger Abt Denis Hendrickx. Van 14.00 tot 16.00 uur is er een receptie in het Ronde Ta- felhuis aan het Wagnerplein 101 Tilburg stond vroeger vol met hagen en heggen. Die hadden Een paar jaar geleden was er ineens een kleine soort hulst die de Tilburgers zelf om hun tuin en erf gezet. Nu is het vooral o.a. langs de hele Spoorlaan en delen van de Ringbaan West de gemeente Tilburg die hagen aanlegt en dan vooral om alle verscheen. Met zijn witte bloempjes en rode vruchten is het gebruikers in het verkeer uit elkaar te houden. De nieuwste een aantrekkelijke plant om te zien. Zijn stevig getande blade- rage is om hiervoor de olijfwilg te gebruiken. Ook al houd je ren nodigen ook niet uit om na een avondje stappen lekker in je ogen gesloten, volg je neus en je vindt hem nu overal in het het groen te rollebollen. centrum. Ik weet niet of u het al ontdekt heeft, want nog nooit Lange tijd werden de tuinafscheidingen gemaakt met vooral zo'n enorme oppervlakte aan nieuwe hagen geplant m liguster- en beukenhagen. De rondscharrelende mussen doken nieuwe soort uit Azië: nQ etm», in de dichte haag om te schuilen of om veilig met z'n allen te de naam, want het is i slapen. Later werden veel hagen ingeruild voor mooie schut- tingen van betonplaten. Handig voor mensen zonder groene vingers, want zo'n levenloze wand gaat jaren mee, zonder onderhoud en zonder last van ongedierte. De mooi geschoren hagen in de huidige tuinen zijn er meer voor de schoonheid. De taxus, buxus of laurierkers hebben helemaal geen behoefte om zo klein te blijven, maar iedere keer als ze een normalere vorm gaan aannemen, maakt de bewoner of de tuinman ze met een schaar een kopje kleiner. De gemeente Tilburg gebruikt hagen om wandelaars, fietsers en auto's van elkaar te scheiden. Na een aantal jaren komen bepaalde soorten in de mode en onze moderne gemeente wil daarbij natuurlijk niet achterblijven. Jarenlang mocht de Spaanse aak, een kleine esdoornsoort, voor de hagen zorgen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 12