IV| ijknieuws II Grigio presenteert'Colore' ost Groene rups Orgelconcert in Udenhout Stadsnatuur as Landpark Assisië zet poorten open voor wandelaars Sri I Zomerwandeling in De Utrecht tellen over het landschap en de natuur. De kosten bedragen 5 euro per persoon. Kinderen tot 12 jaar kunnen voor 2,50 euro aansluiten. De deelnemers kunnen zich vanaf om 10.15 uur verzamelen bij Den Elshorst aan de Esbeeksedijk 4 in Baarschot. Om 10.30 uur start de wandeling. Na de wandeli voor iedereen een grati fieofthee bij Den Elshc 13 tilburgse koerier DONDERDAG 27 JULI 2017 iSE KOEF Rob Vereijken Rups van de buxusmot FOTO: ROB VEREIJKEN Stic Stephan van de Wijgert sdaf /anaf :htend Land dat ag- e f te hij volc ses udenhout - De Midden-Brabantse Orgelkring organiseert op zondag 6 augustus een orgelconcert door Stephan van de Wijgert in de Sint Lambertus in Udenhout. ...__*ling is er rtis kopje kof- 'lorst. geven in de circusaccommodatie aan de Bossebaan 5a in Haaren. Het is verstandig om vooraf te re serveren via www.ilgrigio.nl voor veldbiologie De gids vertelt onderweg interessante dingen over de het landschap en de natuur. augustus, telkens om 19.00 uur. De zaal biedt met comfortabele kuipstoelen plaats aan 900 bezoe kers. De voorstellingen worden ge- Sinds januari 2016 is Stephan van de Wijgert artistiek leider van de ichting Berne Abdijconcerten. schiec .chelk ;n de Hen- aan bod llende de- icht. Zo is s met een uwenhuis, met een ebeau en patroonte- Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). eieren aan de onderkant van de buxusblaadjes. De uitgeko men rupsjes knagen daar eerst aan de buitenkant van het blad en als ze groter zijn eten ze het binnenste op. Met spinseldra- den plakken ze takken en blaadjes aan elkaar. Door de dichte buxusstruiken verraadt de buxusmot zich pas als de grotere rupsen het hele blad opeten. Zitten er aan de buitenkant wat bruine bladeren met spinnenwebachtige draden, dan ben je de gelukkige bezitter van een buxusmotkwekerij. Aan de spin sels tussen de takken blijven de rupsenkeutels plakken en de rupsen zelf natuurlijk. De uiteindelijk wel 4 centimeter lange rupsen hebben mooie zwarte ogen, een lichtgroen gekleurd lijf met zwarte stippen en lichte en zwarte lengtestrepen. In juli en augustus wordt er heel wat afgeknabbeld en uit gekeuteld. De rupsen verpoppen zich en ontpoppen zich in september weer tot vlinder. Die leggen weer eieren met een groeiend leger aan rupsen tot gevolg. De jonkies krijgen de ontwikkeling tot vlinder niet meer rond voor de winter. De halfvolgroeide rupsen spinnen zich in en wachten tot het in maart of april weer boven de 10 graden komt. Ze beginnen uoii meteen met eten en na het verpoppen heb je de eerste generatie vlinders die voor de huidige rupsenplaag hebben gezorgd. Door het maandenlange geknabbel aan de struik, kan deze zich moeilijk herstellen. Veel tuinliefhebbers zijn ten einde raad. De dieren bestrijden is moeilijk binnen die dichte planten. Rupsen met de hand verwijderen en spinsels weg- knippen helpt een beetje. Je moet de buxus constant blijven H controleren. En dat moet je niet alleen zelf doen. Als de buren H of andere tuinliefhebbers binnen een straal van 4 kilometer vrienden van de buxusmot zijn, krijg jij op een nacht toch weer bezoek van zo'n mooie mot. I De groene rups op de kermis valt onder nostalgie. Mogelijk dat dat bij de buxus over een paar jaar ook is. De enige plek M waar we jarenlang nog een buxustakje tegenkwamen, was in het kruisbeeld dat boven iedere Tilburgse huiskamerdeur hing. Deze gewijde buxus, oftewel het 'palmtakje', is straks mogelijk H nog alles wat ons rest. H Ben je duizelig van de honderden buxusmotrupsen in je buxus, H ontspan je op de nostalgische kermis. Na een ritje met de rups H ben je volledig dolgedraaid, maar dat gevoel gaat gelukkig wel weer over. baarschot - Op zondagocf 6 augustus organiseert VW van de Hilver een midzomerwan- deling van ongeveer 1,5 tot 2 uur. De wandeling voert de deelne mers dit keer door den Hertgang in Landgoed de UtrechtOnder leiding van VW-gids Toon Bruurs gaat het gezelschap in de natuur op pad. Hij weet onderweg de I nodige interessante zaken te ver- Brabants Landschap. Daarnaast zijn er twee gratis folders be schikbaar, één over de bijzonde re objecten op het Land park, en een wandelroute naar De Leem putten. Lokaal 12 is dagelijks ge opend is van 09.00 tot 17.00 uur en op woensdag zelfs tot 21.00 uur. Prisma en Brabants Landschap zijn al vele jaren buren. Sinds 1904 worden op Landpark Assisië mensen met een verstandelijke beperking ondersteund. Aanvan kelijk gestart als 'Huize Assisië' onder beheer van de Broeders Penitenten, is het in 1969 opge gaan in zorgorganisatie Prisma. In 1967 kocht Brabants Land schap het naastgelegen gebied De Leemputten, die toen nog werd gebruikt voor het winnen van leem door de steenfabriek in Udenhout. Inmiddels hebben de plassen zich ontwikkeld tot een water- en moerasgebied. Door de nabijheid van natuurge bied De Leemputten en de ope ning van horecagelegenheid Lo kaal 12 op het Landpark was snel duidelijk, dat dit de juiste plek is voor een informatiepunt. De in richting in de vorm van een infor matiezuil met beeldscherm is gra tis ter beschikking gesteld door udenhout - Tussen verkeersweg N65 en het dorp Biezenmor- tel is Landpark Assisië vooral bekend als zorgcomplex. Dat naast familieleden ook wan delaars van harte welkom zijn om van het park te genieten is minder bekend. Eigenaar Stich ting Prisma heeft letterlijk de poorten opengezet en samen met Brabants Landschap een informatiepunt geopend bij de toegang van Lokaal 12. Hier krijgen wandelaars informatie over het Landpark en natuur gebied De Leemputten en kan men vooraf of na de wandeling genieten van een hapje eten of een drankje. Het heeft iets spannends en onheilspellends, want wie durft er in de rups? Als je instapt zit je lekker rustig, maar eenmaal aan het rijden kom je er niet meer uit. Dan gaat ook de kap nog dicht en je heb geen idee wat daar onder gebeurt. Nooit een rups gezien?, ga dan naar de nostalgische kermis op het Koningsplein. De kermis is vast niet bedoeld om te vieren dat de buxusmot dit jaar 10 jaar in Nederland is. Je hoort over soorten die in ons land uitsterven, maar nu hebben we er toch maar mooi een nieuwe soort bijgekregen. Hoe het beestje uit Japan en China, zijn oorspronkelijk leefgebied, in ons land terecht is gekomen weet men niet. Mogelijk zat hij verstopt in een lading buxusstruiken die in 2005 naar Duitsland kwam. Twee jaar later dook hij op in Nederland en ondertussen kruipen er waarschijnlijk in de buxus in jouw tuin ook de rupsen van deze nachtvlinder. Iets anders lusten ze niet. De mens is een hulpje van de buxusmot door in heel wat tuin tjes mooie buxushagen of fraai in vorm geknipte struiken te planten. De vlinder leeft één week en kan in die tijd eenvou- maar dig een geschikt eiafzetplekje vinden. Deze vrij forse nachtvlin- dan r der heeft een spanwijdte van zo'n 4 centimeter. De lichte vleu gels hebben een donkerbruine buitenrand. Het vrouwtje legt haaren - Jeugdcircus II Grigio is nog steeds springlevend. Maar liefst 65 |M kinderen in de leeftijd van 5 tot en met 18 jaar trainen vanaf oktober voor hun acts, zodat elke zomer S 20 veelzijdige en professionele S voorstellingen kunnen worden ge representeerd aan het hooggeëerd ^.1 publiek in de circusaccommodatie in Haaren. II Grigio presenteert deze zomer de nieuwe show Colore. Het pro- gramma bestaat uit alle bekende circusdisciplines: grondacrobatiek, evenwicht op een strakke draad, balans op een grote houten kogel, een jongleernummer, clownerie en nog veel meer. II Grigio speelt deze JU show van zaterdag 22 juli t/m zon dag 6 augustus. In deze periode is er ‘xtielMuseum dagelijks een voorstelling om 14.00 uur. Extra voorstellingen worden nog gegeven op donderdag 27 juli adenis en op de dinsdag 1 en donderdag 3 lens& Land park Assisië is één van de 150 locaties van Prisma. De unieke lig ging tussen de natuurgebieden Loonse en Drunense Duinen en de Kampina, maar ook het gevari eerde karakter met water, parken, weilanden en gebouwen maken het terrein zeer aantrekkelijk. Niet alleen voor de bewoners, maar ook voor bezoekers en partijen die er nieuwe activiteiten willen ontwikkelen. Zij zorgen voor extra impulsen, die het Landpark leven dig houden. Naaste buur Brabants Landschap is vorig jaar gevraagd om te ad viseren over de inrichting en be heer van het terrein. Als één van de grootste natuurbeheerders in Brabant zet deze organisatie zich al 85 jaar in voor het behoud van natuur en landschap in onze provincie. Brabants Landschap beheert zo'n 18.000 hectare (180 km2) bos, heide en vennen, maar bijvoorbeeld ook landgoederen, boerderijen, forten en kastelen. Daarmee zorgt deze organisatie ervoor dat onze provincie met haar diversiteit aan landschap pen, nog het thuis is van vele vrij levende planten- en diersoorten. Een netwerk van enthousiaste vrijwilligers helpt mee maatrege len te treffen om weide- en akker- vogels, uilen, amfibieën en vleer muizen te beschermen. Het concert begint om 16.00 uur. Op het programma staan werken van Mozart, Mendelssohn, Schu bert en Grieg. Stephan van de Wijgert studeerde orgel aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht. In 1998 deed hij het examen Docerend Musi cus en in 2001 behaalde hij het Tweede fase diploma. Hij volgde verscheidene masterclasses en was prijswinnaar op het Swee- linck-concours in 2007. Vanaf 2008 is hij als organist ver bonden aan de kerk De Duif, gelegen aan de Prinsengracht in Amsterdam. In opdracht van Stadsherstel Amsterdam, eigenaar van De Duif, werd het Smits-orgel uit 1862/1880 geheel gerestau reerd. Stephan van de Wijgert werd vervolgens aangesteld als vaste or ganist met als voornaamste taken het organiseren van bespelingen bij verscheidene evenementen, in het bijzonderde serie'Zondagmid- dag-Orgelconcerten in de Duif', die jaarlijks zo'n 25 concerten omvat.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 13