r w 9 ii o |ijknieuws R E' If la eeshof re Vleesvliegenkwekerij Jeugdbescherming Brabant Stadsnatuur 1 The Explosion Rockets naar wijkcentrum Heyhoef Gerucht sluiting Kinderboerderij 't Valleike onterecht •IK: IURGSE KOERIER 19 TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 29 JUNI 2017 DOOR ZAMIRE WILLEMS (USSENS AARDIGE ITEN Jan HET Rob Vereijken Vleesvlieg FOTO: SAXIFRAGA-AB H BAAS BUI' T.Att jen te inden ats de lc..en van bekwame jentig neden Higers NATUURLIJK WORDEN DE WR VE2OM» tilburg - Gezellig een middagje naar de kinderboerde rij willen om vervolgens tot grote ergernis voor een gesloten poort te staan. Het overkwam de laatste tijd veel bezoekers van de aan de Scharwoudestraat gelegen Kinderboerderij en Natuureducatiecentrum 't Valleike. ■I dat Van burg al eer- ïls opnieuw ergens in uitspraak termijr goede ken wordt. Social media heel hard zijn, maar ook ten meer werken aan i offensief. Ik betreur d< af en toe dicht gaar voel heerst dat we open zijn." *J!a kan ook wk wij moe- i een charme- iat de deuren in en dat het ge- meer dicht dan uur. Kaarten kosten in de voorverkoop 8,00 euro en kunnen besteld wor den via tel. 06-45928586 (Thom Sens) of e-mail explosionrockets@ hotmail.com. Op de avond zelf kosten de kaarten aan de zaal, mits nog voorhanden, 10,00 euro. Info Meer informatie: www.explosionrockets.nl logitarist Joost Roest. Verder be staat de band uit slaggitaristThom Sens, bassist Hank van Empel en toetsenist Martien van Engelen. Voor dansliefhebbers is een grote dansvloer aanwezig. Als u verzekerd wilt zijn van een zitplaats, kom dan op tijd. De zaal van het wijkcentrum gaat zaterdag 22 juli om 20.00 uur open. Het op treden duurt van 21.00 tot 01.00 TILBURG Jeugdbe digt alle denken en te die voor alle zijn. Daarvoc Cliëntenraad cliëntentafels op van Jeugdbescherming Op deze manier wil Gc raad haar bij Jeugdbescherming verbeteren en dichter ten brengen. Jeugdbes Er vloog heel wat moois rond met het warme weer van afge- v lopen weken. En dan bedoel ik niet de ooievaars die je vrijwel cL= dagelijks over onze stad ziet vliegen of een fraaie libel bij de gaan verpoppen; niet ir vijver. Ik denk aan die prachtig groenglanzende vliegen die omgeving in de grond, meeprofiteerden van de hoge temperatuur. “m*° ”“rl” Zo'n vlieg is meestal een groene vleesvlieg. Het volwasser beestje is zo rond een centimeter groot, heeft r— ogen en eet helemaal geen vlees. Ze zitten kt waar ze zich met stuifmeel en nectar voeden, gaan ook op zoek naar dode dieren, mest, Zij kunnen rottend vlees zelfs op een kilom ken. Een geurende groencor„_ L J-r- eens rond te neuzen en misschien ook wat vleessappen met je zuigslurfje op te zuigen. Maar verder doet de vlieg zelf niets met die dierlijke resten. Als het vrouwtje bedorven vlees vindt, legt ze er meteen tientallen tot wel een paar honderd eieren op. En nu gaat de warmte de vliegen helpen, want bij hogere temperaturen bederft het vlees natuurlijk eerder en uit de eitjes komt al na één dag een made. Die knatu-u vlees, maar brengt spijsverteringssappen op het wordt daardoor vloeibaar en de larf zuigt het op. De larven groeien ontzettend snel in de container. Na een Brabant hecht grote waarde aan de mening van cliënten. Bestuur en directie vinden het belangrijk om van cliënten te horen hoe zij denken over zaken die alle cliën ten betreffen. De cliëntentafel voor vestiging Tilburg vindt plaats op woensdag 6 september van 16.00 tot 18.00 uur. Meer informa tie op www.jeugdbescherming- brabant.nl/clientenraad of stuur een e-mail naar cliëntenraad© jbbrabant.nl voor informatie en aanmelding. Leegloop vrijwilligers Het enthousiasme en de 'hosan- na-sfeer'onder vrijwilligers over de nieuw geopende educatieve kin derboerderij hield na de opening slechts zes maanden stand. Vol gens de voorzitter bleken minder mensen hart voor de zaak te heb ben dan gedacht.Toen de nieuwig heid er eenmaal af was, ontstond de eerste leegloop. Anderhalf jaar later volgde een tweede exodus en ontstond er een tweekamp bij de achtergebleven vrijwilligers die elkaar niet konden luchten of zien. Niet het scenario dat Van Rossem met zijn natuur en educatiecen- trum voor ogen had: "Nu hebben we gelukkig een fijn team. Mensen staan er met hart en ziel en offeren veel op om er een aantal dage zijn." Dat er geen mensen te vir zijn die op zaterdag met dieren en mensen bezig willen zijn, frustreert Van Rossem: "Mensen hebben kri tiek, maar van de bank afkomen is vaak moeilijk.Twee uur in de week is ook al goed, zolang we er maar op kunnen rekenen. Met een vrij blijvend karakter kunnen wij niet werken." I I I I I Betaalde kracht Dat de boerderij moet blijven staat voor Van Rossem buiten kijf: "Ik denk dat het voor grote ste den belangrijk is dat er een aantal natuur-educatie locaties zijn om kinderen wegwijs te maken in de natuur. Een gemeente mag daar best in investeren." Een structurele oplossing qua bezetting ligt vol gens hem bij het aanstellen van minimaal één betaalde, t fulltime kracht die zeker nege procent van de werkzaamhc zou kunnen invullen. Vrijwilligers zouden dan meerfaciliterend werk kunnen doen. Een voorstel Rossem gemeente Tilburg der deed en inmiddels voor om tafel zit: "Pas september kan ik een doen over hoe de lange termijn, eruit ziet. Ik wil naar een goede, gedegen oplossing voor alle kin derboerderijen in Tilburg, waar de hele stad plezier van heeft." week kun je al een krioelende hoop ontdekken. Een paar dagen later zijn de vliegenlarven volgroeid. Ze willen zich gaan verpoppen; niet in die vochtige container, maar in de de grond. Om daar te komen, moetje wel die benauwde ruimte verlaten. De witachtige maden gaan dan /assen wandelen, huppelen ineens over heel de binnenwand van de ...J grote bruinrode container en proberen onder de deksel door te ontsnappen. i vaak op bloemen, De aanblik van deze volksverhuizing doet menig mens kokhal- cd en nectar voeden. De vrouwtjes zen. Hebben ze de grond bereikt, dan veranderen de maden ?ar dode dieren, mest, vlees- of visafval. in een bruine langwerpige pop. Daar komt na anderhalve 'lees zelfs op een kilometer afstand rui- week weer een mooie vleesvlieg uit. In de periode tussen het ■"'•'"container is dus een ideale plek om legen van de groencontainer kan de vleesvlieg zich dus mooi üsschien ook wat vleessappen met je voortplanten. Jer doet de vlieg zelf niets Als ik als jonge jongen dode vogels in de natuur vond, nam Duwtje bedorven vlees vindt, ik poten, koppen en veren als buit mee naar huis. Van een sl een paar honderd eieren Jan van gent, een grote zeevogel, op het strand in Zeeland, ging een vleugel mee naar huis. Die legde ik mooi uitgespreid onder mijn bed. Toen ik na een tijdje keek hoe het met de abbelt niet aan het vleugel stond, vielen er diverse vliegenmaden onderuit. Ik i het eten. Het vlees had niets gemerkt van een vliegenplaag, maar dat is ook niet nodig omdat één vrouwtje al voor een massa een maden kan zorgen. De larven aten mooi het vlees van de vleugelbotjes af. Ligt er ergens een kadaver, dan zijn de groene vleesvliegen er razendsnel bij. Ook slecht verzorgde of zieke huisdieren, bij voorbeeld konijnen of schapen met een vuile vacht en soms nog poep rond de anus, worden bezocht door de vliegen. De maden eten daar lekker van de huid of in de wond bij het dier. Steriele larven van de vleesvliegen worden zelfs gebruikt om onoverzichtelijke wonden te reinigen. Het afstervende weefsel wordt door de larven heerlijk weggegeten. Mens blij en vlieg blij, wat wil je nog meer. Ondertussen wordt in Dongen de tropische Zwarte soldaten- vlieg gekweekt. De larven bevatten veel eiwitten en worden verwerkt in diervoeding. Steeds meer insecten worden voor de consumptie van de mens gekweekt. Misschien is uw eigen groencontainer ook om te bouwen tot madenkwekerij. Zij ruimen het afval voor je op en je voorziet in je eigen vleespro- ductie. Neem voor de kweek wel die mooie groene bromvlieg- jes, wat dat zijn de echte vleesvliegen. tilburg - Op zaterdag 22 juli wordt de prachtige zaal van Wijkcentrum Heyhoef aan de Kerkenbosplaat 1 omgetoverd in een zaal uit d vijftiger en zestiger jaren. Met veel tafels, stoelen, hangtafels, een gro te dansvloer en op het podium de van oorsprong Tilburgse band The Explosion Rockets, een band die de muziek uit de eind jaren '50 begin jaren '60 authentiek weet te vertolken. Dit jaar is het 40 jaar geleden dat The King kwam te overlijden. 2017 is dan ook uitgeroepen tot "El- visjaar". Tilburg mag daar volgens de band niet zomaar aan voor bij gaan. Het repertoire op 22 juli bestaat daarom uit veel nummers van Elvis Presley. De van oorsprong Dongense zanger Ruud Kuijpers kruipt als het ware in de huid van Elvis en daar heeft hij geen speci aal Elvis pak voor nodig. Zijn stem en zijn mimiek lijken ook erg op die van de King. Naast nummers van Elvis staan natuurlijk ook die van andere grootheden uit die tijd op het repertoire, met songs van Buddy Holly, Ricky Nelson, Cliff Richard, Jerry Lee Lewis en boven dien prachtige instrumentale gi taarmuziek van o.a.The Shadows. Naast zanger Ruud Kuijpers, be staat de band uit de Tilburgse drummer Frans van Esch en de eveneens uit Tilburg komende so- Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). - De Cliëntenraad van bescherming Brabant no- le cliënten uit om mee te praten over thema's cliënten van belang >or organiseert de vier maal per jaar de vestigingen ling Brabant, de Cliënten medezeggenschap 1 ig Brabant erbij cliën- escherming Geruchten over het eventueel slui ten van de boerderij doen al eni ge tijd de ronde op social media. Maar zijn het ook terechte zorgen. Valt na vijf jaar het doek voor 't Valleike? "Nee, de ruis is onterecht, de kinderboerderij sluit niet", zegt voorzitter Rogier van Rossem. "De laatste weken zijn we meer open dan dicht. Het is voornamelijk oud zeer waar nog steeds over gespro- Millie

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 19