I li 1 ■I Tl I www.tilburg.nl/groen TILBURGS Bomen en planten in diverse soorten zijn van onschatbare waarde. Groen zorgt onder meer voor verkoeling op deze opwarmende aarde, mensen voelen zich prettig bij de aanblik ervan GEMEENTE TILBURG en kunnen feitelijk niet zon der. Allemaal redenen voor de gemeente om in groen te B Meer kleur in parken: bewoners enthousiast 30.000 planten geven Stekelenburgplein kleur Opei Hetjeuga Een vernieuwd plein, met een knipoog naar Van Gogh I 2 investeren. Op deze pagina leest u meer over de aanpak. Bewoners hebben enthousiast gereageerd op de plannen om stadsparken en Frankische driehoeken op te knappen. Tijdens ihloopbijeenkomsten kregen ze informatie over wat er gaat gebeuren. Vooral het idee om parken en plantsoenen fleuriger te maken, viel in goede aarde. De gemeenteraad stelde voorjaar 2016 extra geld beschikbaar om de kwaliteit van het groen in Tilburg te verbeteren. Dit jaar komen zeventien stadsparken, plantsoenen en gemeente lijke begraafplaatsen aan bod. De eerste tien op te knappen locaties zijn onderzocht. Daardoor is nu duidelijk waar gras in gezaaid, perken beplant, bomen en heesters gesnoeid of bomen vervangen moeten worden. De groeiplaats van bijvoorbeeld monumentale bomen wordt verbeterd. De reacties tijdens de inloop- bijeenkomsten voor de tien locaties waren positief. "Mensen zijn blij dat er wat gaat gebeuren", zegt de projectleider. Bewoners moeten nog wel even wachten. De werkzaamheden starten in het najaar: dan slaat het nieuwe groen beter aan. Na de zomer worden ook de plannen voor de overige zeven locaties bekend. Ook bedrijventerreinen worden steeds groener. Zo zijn begin dit jaar op Loven en Kanaalzone tweehonderd heesters geplant. Mooi om te zien, prettig om langs te wandelen tijdens de lunchpauze en voedsel voor bijen en vlinders. Tweet van wethouder Mario Jacobs: Het schelpvormige plein aan de noordkant van het NS-station is de afgelopen weken in rap tempo veranderd. Niet alleen zijn vele plantjes de grond ingegaan, er is ook een fontein aangelegd vergelijkbaar met die op de Heuvel. "Het moet echt een groene omgeving wor den voor de Tilburgse bevolking", zegt Ernst de Jong van atelier Quadrat, het bureau dat verantwoordelijk is voor het ontwerp van het plein. Nu al genieten mensen van de zon, op de bank die uitkijkt op de fontein en het groen. Even verderop ligt nog een aantal oude treinsporen, die bewust zijn behouden. Ook Zes Hollandse lindes markeren het plein, op de punt waar Korvelseweg en Trouwlaan bij elkaar komen. In april is een begin gemaakt met de opho ging van het plein. Op deze manier krijgen de boomwortels meer ruimte. Dat was nodig om de kwaliteit van de bomen voor de lange termijn veilig te stellen. Bram van de Sanden van Buro013 stelde in het kader van maatschappelijk verant woord ondernemerschap zijn diensten belangeloos beschikbaar. Hij koos voor tegels in kleuren die de sfeer oproepen van Van Gogh's Brabantse periode. Ook komen er enkele bankjes op het plein. Bram: "Daarin wordt een brief gedrukt met een fragmentje van het verhaal van Van Gogh in Tilburg". De jonge Vincent ging hier naar de hbs, waar hij heeft leren schetsen. Op het plein komen ook kunstobjecten die daaraan herinneren. Zo verwijzen twee spades van staal naar een tekening van Vincent, toegeschreven aah zijn periode in Tilburg. Bram: "Als je daarop leunt, kijk je precies naar de plek waar hij gewoond heeft." Het Sint Annaplein was een onopvallend stukje Tilburg. Binnenkort komt daar verandering in. Ondernemers en bewoners uit de buurt bedachten dat het een Van Goghplein moest worden, omdat de beroemde schilder er In zijn jeugd woonde. In samenspraak met de gemeente maakte Buro013 een bijzonder en vernieuwend ontwerp. de vorm van het plein verwijst naar de voor malige NS-werkplaats. Betonnen muurtjes, gebogen als de rails, begrenzen de in hoogte aflopende plantvakken. Aan de dieren in de stad is ook gedacht. Vogels zijn dol op de besjes van de struik- klimop. Vaste planten als hemelsleutel of sedum, salvia en kattenkruid zijn weer aantrekkelijk voor diverse insecten. In het algemeen is gekozen voor beplanting die van nature goed gedijt op de Midden- Brabantse zandgronden. Een voorbeeld is het krentenboompje. Daarnaast geven de 22 verschillende gekozen soorten planten het hele jaar door kleur aan het plein. TILBURG voert in teurkun; tie-voor: zijn op z hal, Jule: Aanvanc Zwartst een paa modern bineert met ve theater met live door dit vriender dig op zi Entree f www.ttt "We gaan ook meer kleur toevoegen", zegt projectleider Jet Sizoo. Verschillende plekken worden opgefleurd met bollen of vaste planten. Dat maakt vooral de Frankische driehoeken een aangenamer plek om te verblijven. Bloemen zijn ook goed voor de biodiversiteit. Tilburg krijgt één van de groenste stationspleinen van Nederland. Vorige maand is begonnen met de aanleg. Er worden maar liefst 30.000 siergrassen, vaste planten, hagen en bomen geplant. Zo wordt het Stekelenburgplein een plek waar mensen graag vertoeven. TILBURG - de Tilbi Les Mus kest LM in wij ka Het plein wordt vanaf half juni bestraat met waterdoorlatende tegels. Die zijn speciaal ontworpen om regenwater geleidelijk via de bodem af te voeren. Zo kunnen de lindes optimaal profiteren van het water. En bij hevige regen voorkomt het overbelasting van het riool. "Dit is klimaatadaptatie met een hoofdletter K", zegt gemeentelijk project leider Jan Smeulders.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 10