w r ijknieuws B Viest Voorjaarsboeket De zon in met Hornbach jk Stadsnatuur Expositie'Het gezicht achter het gedicht' TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 30 MAART 2017 27 Eigen uitzendbureau voor ROC Welzijn portie id. Kaartmiddag Paarse dovenetel foto ros vereuken i.nl raak. Het Gezicht achter het Gedicht Van links naar rechts: docent Joke van Loon, student Janneke van Engelen, docent Ester vanlersel. Tilburg - Hornbach Tilburg heeft van 7 tot en met 29 april de projectshow 'Hout beschermen'. De omslag van het boekje 'Het gezicht achter het gedicht'. Lafgedektmet llergisch, Ireedte- en In verstelbare BURGSE KOERIE De proje vindt pl april ih bach, r zoekers handige tips krijgt soorten besche van dichtbij bek”1 Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5 .knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). ren. Allemaal om ervoor te zorgen dat schuttingen, gevels en kozijnen een langere levensduur hebben. Maak jouw huis en tuin alvast klaar voor het tuinseizoen en bezoek de demonstaties 'Hout beschermen' op vrijdagen van 18.30 tot 20.00 uur en op zaterdagen van 14.00 tot 15.00 uur en 16.00 tot 17.00 uur. Het eerste half uur geven professionals een demonstratie, daarna kunnen geïnteresseerde bezoekers zelf aan de slag. En neem tussendoor gerust een kijkje bij het enorme tuinassortiment. De kleine paarse lipbloemen zijn fraai gebouwd. In het mid den zit het bloemgat, met aan de onderkant een onderlip die eindigt in een soort vlinderdasje. De grotere bovenlip is helmvormig. De bovenkant zit vol met fijne haartjes. Kijk je van onderen tegen de bovenlip dan zie je vier meeldra den: twee lange en twee korte. Als de meeldraden rijp zijn, zitten de helmknoppen vol met oranje stuifmeel. Stuifmeel leveren de bloemen voldoende en ook nectar zit volop in de bloem. Onderin de lange bloembuis wordt het zoetige goedje gemaakt en vooral bijen en hommels struinen daarvoor de bloemen af. Zeker de dikke hommelkoninginnen die nu rond vliegen halen er graag een flinke portie voeding- en brand stof. De dames gaan gewoon aan de jonge stengels hangen. i ver- De planten zijn soepel, want er breekt er zelden een af. Ook uit kinderen zogen vroeger vaak aan de bloembuis om zo van de mogelijk al 3000 jaar geleden in zoetigheid te snoepen. esvolle plant die tussen de 10 en Na de bevruchting worden er vier zaden gemaakt onderin de bloemkelk. Als eenjarige plant moet de paarse dovenetel er voor zorgen dat zijn zaden zoveel en zo ver mogelijk worden verspreid. Mieren verzorgen die koeriersdienst. Eerst worden die beestjes naar de uitgebloeide bloemen gelokt. De bloem geeft vaak nog nectar, zelfs na het afvallen van de kroonra deren. Met wat vocht krijg je dan een lekker zoetsapje in de bloemkelk. De mieren komen daar op af en vinden zo ook de zaden van de dovenetel. Die hebben ook nog een oliehou dend aanhangsel, dus voor een mier zijn ze onweerstaanbaar. Het zaad wordt meegenomen en via een mierenpaadje komt het op allerlei plaatsen op en in de grond terecht. De zaden behouden meer dan 5 jaar hun kiemkracht. Wordt er ergens weer eens wat grond kapot getrapt of omgewoeld, dan komt er vaak voldoende zaad beschikbaar voor een nieuwe genera tie paarse dovenetel. Dovenetels hebben hun bladeren kruisgewijs aan de vierkante stengel staan. Wrijf je over de bladeren dan ruik je een wat onaangename geur. Toch heeft de mens de paarse dovenetel vaak gebruikt. In de plant zit behoorlijk wat looizuur; dat trekt de huid samen. Een zalfje van de bloemen helpt tegen brand wonden en aambeien. Het is dus een ideale plant om dicht bij huis te hebben. En niet alleen voor al uw ongemakken, maar vooral om te genieten van het fleurige natuurlijke boeket van paarse dovenetel met gele paardenbloem en witte veldkers. Rob Vereijken Speelfilm 'Luther' in Opstandingskerk Daar komt hij in aanraking met de levendige handel in relikwieën en aflaten van de Rooms-Katholieke kerk. Terug in Wittenberg wordt Luther benoemd tot doctor in de theologie en begint hij colleges te geven. In deze periode schrijft hij zijn 95 stellingen tegen de aflaat verkoop. Hierdoor komt hij in een ernstig conflict met de Rooms-Ka tholieke kerk. De paus doet er al les aan om Luther zover te krijgen dat hij zijn leer herroept, maar Luther blijft vasthouden aan zijn standpunten. De avond duurt van 20.00-22.00 uur en vindt plaats in de Opstan dingskerk, Professor Cobbenha- genlaan 8 in Tilburg. Inloop vanaf 19.30 uur. De entreeprijs bedraagt €5,- en iedereen is welkom. De lente is begonnen. De zon schijnt en we genieten meer van onze tuin. Maar is jouw tuin wel klaar voor de aankomende zonne stralen? Ook het houtwerk moet ingesmeerd worden. Want met de juiste bescherming heeft hout een langere levensduur. Dus wat betreft advies over de verzorging van al het houtwerk buitenshuis kan Horn bach helpen. Kom in april naar de projectshow voor advies over beit sen, oliën en lakken: alles om op de juiste manier jouw houtwerk te beschermen. “jectshow Hout beschermen' t plaats van 7 toten met 29 in alle vestigingen van Horn- Deelname is gratis en be ers kunnen inspiratie opdoen, "gen en de nieuwste L.nermingsproducten akijken en zelf probe- tilburg - Op donderdag 6 april ver zorgt Ouderenwerk 55+ De Reit weer een kaartmiddag in wijkcen trum 't Sant. De bezoekers kunnen kiezen uit rikken, jokeren of hoog- jassen. De kosten voor het kaarten zijn 1,50. Er is voor iedereen een prijsje en een kop koffie of thee is gratis. De middag duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Adres: Beneluxlaan 74 in Tilburg. De natuur knalt eruit. De al warmer wordende zonnestralen en de blauwe lichte luchten lieten menig bolletje of knolle tje uitbarsten. Fleurige krokussen, gele narcissen en blauwe sneeuwroem kleuren de wegbermen in delen van onze stad. Tegenover deze menselijke aanplant zet de natuur de paarse dovenetel in. Deze snelle, eenjarige groeier tovert op allerlei kale plekken zijn uitbundige bloeistengels. Deze explosie is van korte duur, want binnen enkele weken groeien het gras en de omringende planten zo hard, dat hij daartussen onop vallend verder leeft. De paarse dovenetel kun je heel het jaar bloeiend vinden, maar op dit moment is hij de opvallendste vroege bloeier. Langs trottoirs, in nieuwe gazons, onder heggen, in moestui nen en eigenlijk overal waar grond is bewerkt, zie je hem schijnen. We kunnen al lang van de plant genieten, want i onderzoek is gebleken dat hij mogelijk al 3000 jaar r-1— ons land voorkwam. Een succesvolL rL..'. JL 30 centimeter hoog wordt. Een groot deel van de paarse dovenetel is behaard. De gekar telde bladeren hebben zachte haren. Zijn tegenhanger, de brandnetel, heeft brandbaren. Het woord 'dove' betekent in dit geval 'niet stekend'. Met een beetje goed kijken, haal je de brandnetel en de paarse dovenetel echt niet door elkaar. leerbedrijf. Om dat te bereiken gaat Match van elke instelling voor beroepspraktijkvorming een profiel maken en leervragen van de studenten inventarise ren. Als dat naast elkaar gelegd wordt, kan er een perfecte match student - leerbedrijf plaatsvin den. Match doet meer. Zo gaat dit uitzendbureau studenten on dersteunen bij het zoeken naar leerbedrijven, het opstellen van leerdoelen en het solliciteren naar een stageplek. Match is ook een erkend leerbedrijf. tilburg - In het kader van de vie ring van vijfhonderd jaar Refor matie organiseren de Protestantse Gemeente Tilburg, de RK Parochie de Goede Herder en Ekklesia Til burg gezamenlijk een jaarpro gramma onder de titel "Jaar van de Oecumene". Dit programma bevat lezingen, tentoonstellingen, excur sies, vieringen en een film. Op woensdag 5 april wordt in de Opstandingskerk de film "Luther" (2003) vertoond. De film begint bij de belofte van de jonge Luther tijdens een zwaar onweer dat hij zal intreden in het klooster. Ver scheurd door een gevoel van ei gen zondigheid en angst voor een straffende God wordt Luther al snel door zijn biechtvader op pel grimstocht gestuurd naar Rome. tilburg - In april houdt de Tilburg- se Amateur Fotografen Vereniging de expositie 'Het gezicht achter het gedicht' in wijkcentrum 't Sant. De tentoonstelling is tijdens ope ningstijden te bezichtigen op de eerste verdieping van het wijk centrum. De expositie bevat foto's van dichters en gedichten over fotografie gemaakt door diezelfde dichters. Deze foto's zijn gemaakt door drie leden van de Tilburg- se Amateur Vereniging: Marcelle Mientjes, Jan van der Pennen en Jacques van der Schans. Tijdens de opening op zaterdag 1 april om 11.00 uur is een groot deel van de dichters aanwezig. Zij brengen dan tevens hun gedicht ten ge hore. Bij de opening van deze ex positie wordt aan de dichters een exemplaar aangeboden van de bundel 'Het gezicht achter het ge dicht'. Deze bundel is door Jacques van der Schans samengesteld en bevat een of meerdere foto's per dichter en het gedicht. De dichters krijgen zo een blijvende herinne ring aan hun medewerking. Het wijkcentrum is gevestigd aan de Beneluxlaan 74 in Tilburg. tilburg - De School voor Welzijn van ROC Tilburg heeft sinds kort zijn eigen uitzendbureau: Match, opgezet door docenten Ester van lersel en Joke van Loon, bijgestaan door hun stagiaire Janneke van Engelen, student Sociaal Werker. Het doel van Match: minder sta- ge-uitval en meer leereffect. De I officiële opening vond plaats voor een volle zaal waarin alle eerste jaars studenten uitleg kregen wat Match voor hen kan betekenen. Het uitzendbureau zorgt voor een betere match tussen student en

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 27