w n ijknieuws IE N Kruisweg in Hasseltse Kapel oord Beter Stockhasselt meer dan klussen alleen Lezing over Kessels Muziekinstrumenten Gemengd koor Resurrexit bestaat 45 jaar PERS F ML Kessels weer gratis te bezoeken tijdens Museumweekend IHT! TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 30 MAART 2017 11 FOTO: Anne van Buul Peeters (F het vak DOOR ZAMIRE WILLEMS i de Hoogen maar ook Een vrijwilliger die de voortuin van een jd \d door een taalbarrière gesprek zou kunnen il/vacature nn-nuenennl niet met begr nii Meer informatie op www5tadstuintheresia.nl ucii paas ïrtoire be deren, li Foto uit 7 982 van Ad Peeters in zijn werkplaats aan de Molenstraat in Tilburg. FOTO: Ben: projectcoör- ?sociaal-eco- tilburg - Of het nu gaat om het ophangen van een lamp, het schilderen van deuren of het onkruidvrij maken van een tuin. Ruim zestig hulpbehoeftige huishou dens zijn het afgelopen jaar geholpen door vrijwilli gers van klussenteam Beter Stockhasselt. Tilburg - Het voorjaar 2017 is aangebroken en dat I betekent tijd voor het Nationale Museumweek end. Ook hetTilburgse Kesselsmuseum neemt dit jaar weer deel aan deze mooie traditie. ponist, orkestleider en stimulator van de muziekbeleving in Tilburg en de wijde omgeving. Na de in leiding is er ruimte voor discussie. Inloop vanaf 19.30 uur en aanvang 20.00 uur. Bij binnenkomst wordt een kleine vrijwillige bijdrage ge vraagd. Adres: Theresiastraat 15a in Tilburg. Tilburg - In de Hasseltse Kapel is van 1 tot en met 23 april de expo sitie'En de boom bloeit'te bezich tigen, een kruisweg. In veertien sobere verstilde tijdloze beelden geeft de Tilburgse kunstenares Anne van Buul vorm aan het lij den van Christus. Symbool voor het universele lijden. De kruisweg is te bekijken tijdens de reguliere openingstijden van de kapel (9.00 tot 19.00 uur). Op goede vrijdag 14 april om 20.15 uur is er een muzikale meditatie met zang en tanpura door Berrie Kolmans. De muzikale meditatie maakt verbin ding tussen de kruisweg, de kapel door middel van het Stabat Mater (Stabat Mater dolorosa; de moe der stond bedroefd) en de teksten van Janneke Nijboer. Zij schreef bij iedere statie een tekst om de beel den extra diepgang te geven. Een boekje met de kruisweg van Anne van Buul en de teksten van Jan neke Nijboer is die avond te koop voor 6,50. De entree is gratis. De kapel is open vanaf 19.45 uur. Het project kent zijn oorsprong in Tilburg Zuid, waar in 2012 Beter Groenewoud werd opgericht om problemen als zwerfafval en onvei lige situaties als losliggende stoep tegels te lijf te gaan. Bij toeval ver plaatsten het doen van klussen op straat naar het doen van klussen bij bewoners thuis, toen een oude re vrouw aanklopte voor hulp. "Ik had nog nooit een groep vrijwil ligers, door de dankbaarheid van een zevenentachtigjarige vrouw, zó voldaan zien terugkomen van een klus." Antieke trommels Zowel de Tilburgse instrumenten bouwers Kessels, Peeters en Passier bouwden in de afgelopen eeuw naast blaasinstrumenten ook gro te aantallen slaginstrumenten. Een recent opgerichte groep van fana tieke verzamelaars zal gedurende het museumweekend bij Kessels diverse antiekeTilburgse trommen tentoonstellen. Ook worden enke le workshops over deze 'vintage' trommen gehouden. Op zondag 9 april kunnen bezoe- sten op voor een paar parochies in Tilburg. Ook is men regelmatig te vinden in zorgcentra, waar het koor te gast is voor een Eucharis- den Muijsenberg, bestuurslid van het Muziekinstrumentenmaker- museum, in op het belang van deze eigenzinnige Tilburgse fabri kant. Mathieu Kessels was een fa brikant met aandacht voor sociale aspecten van zijn medewerkers. Hij voerde innovaties door aan instrumenten en in het productie proces. Daarnaast was hij uitgever, drukker, handelaar, schrijver, com- "Bewoners klussen zelf mee naar vermogen", zegt Roijakkers. "On ze vrijwilligers zijn allergisch voor mensen die vanaf de bank toekij ken." Al geldt dat natuurlijk niet voor ouderen. "Ik zie veel een zaamheid en dat doet veel met mensen. Ik reserveer in zo'n geval altijd twee uur voor het ophangen van een lampje, zodat er ook tijd is voor een praatje en koffie." Naast meer financiële middelen, gereed schap en werkkleding, heeft de projectcoördinator nog een wens: "Een mobiel team dat door heel Tilburg rijdt!” is het Kesselsmuseum op lag 8 en zondag 9 april tus- 2.00 en 17.00 uur gratis te ’zoeken. Op 14 februari 2017 overleed op 84-jarige leeftijd Ad Peeters, laat ste telg uit een (andere) beroemde muziekinstrumentenbouwer uit Tilburg. Reeds in leven heeft de fa milie Peeters haar steun toegezegc aan Kessels, want de vader van Ac n“(Frans Peeters senior) had ncu varx van instrumentenmaker immers geleerd in de beroemde fabriek van Mathieu Kessels. Veel zeldzame gereedschappen uit de fabriek van Peeters zijn afkomstig uit de fabriek van Kessels en vin den nu samen met enkele zeer zeldzame muziekinstrumenten hun weg terug naar het museum van Kessels. Tijdens het museum weekend wordt gepast aandacht besteed aan de nalatenschap van wijlen Ad Peeters en zijn (groot) vader. tieviering, een nostalgisch concert of een paas- of kerstviering. Het re pertoire bestaat uit vrolijke volks liederen, liederen van Brabantse bodem en een selectie uit opera, operette en musical. Belangstellenden kunnen gewoon op een dinsdagmiddag binnen lopen in De Baselaer', Hoefstraat 175 in Tilburg, waar van 14.00- 16.00 uur de wekelijkse repetitie wordt gehouden. U kunt ook con tact opnemen via www.resurrexit. nl, e-mail info@resurrexit.nl of via voorzitter Jan Kapitein, tel. 013- 4550529 en het secretariaat via flinke dosis humor. U kunt het Kesselsmuseum een voudig bereiken via de hoofdin gang van het Textielmuseum aan de Goirkestraat. Vanaf de balie van het Textielmuseum volgt u de Kessels borden. Er is ook een lift beschikbaar. ken staat volgens de f dinator buiten kijf:"De nomische positie van de mensen hier is nóg zorgelijker dan in Groe newoud. Het vinden van vrijwilli gers is hier ook moeilijker. In zuid zitten toch veel meer mensen met vakberoepen, zoals metselaars." Maar ook de diversiteit aan cultu ren in Noord ziet hij als struikelblok om bewoners te bereiken. Wat vol gens hem niet automatisch bete kent dat je geen goed voeren. kers van Kessels bovendien ge nieten van live muziek door het jeugdorkest van de Koninklijke Harmonie Tilburg, maar ook door 'Petit Harmonie'. Dit miniatuur harmonieorkest bestaat uit slechts zes personen, maar maakt muziek voor 60 man, compleet met een "Klussen is een middel om armoe de dragelijk te houden", consta teert Pim Roijakkers, projectcoör dinator bij Beter Stockhasselt. In de volksmond staan ze bekend als het klussenteam, iets wat volgens hem geen recht doet aan waar ze voor staan. De kracht van Beter Stockhasselt reikt volgens hem verder dan alleen het doen van klusjes: "kinderen durven weer een vriendje mee naar huis te nemen als het er thuis beter uitziet. Maar ook weten veel bewoners de weg in onze samenleving, komen brieven aanzetten die ze niet legrijpen of door analfabetisme liet kunnen lezen." Daar waar Beter Groenewoud in middels draait op een grote groep vrijwilligers, heeft Beter Stockhas selt volgens de projectcoördinator nog een lange weg te gaan voor het ideale aantal van zestien is be haald: "Wij hebben nu zes vrijwilli gers en vier reïntegranten, die vaak na drie maanden weer weggaan. Maar vrijwilligers worden op den duur cultuurdragers die verbon den zijn aan het werk." Dat er een aanzienlijk verschil is tilburg - In Stadstuin Theresia kun nen belangstellenden op donder dag 6 april een lezing bijwonen over Kessels Muziekinstrumenten- fabriek. In de jaren 1886 tot 1955 zette Mathieu Kessels Tilburg op de (internationale) kaart met zijn monumentale fabriek voor mu ziekinstrumenten. In de lezing, georganiseerd door de Stichting Stadtuin Theresia, gaat Hans van tilburg - Op zondag 2 april a.s. be- I staat gemengd koor Resurrexit 45 jaar. Het koor heeft 34 jaar onder leiding gestaan van Cor Joore en staat sinds 2013 onder leiding van Wil van Leijsen, ook geen onbe- i kende in de parochie Oud Noord. Het koor wordt op piano en orgel begeleid door Cia de Backer, die al meer dan 10 jaar de vereniging ten dienste staat. Het seniorenkoor laat met regel- maat van zich horen in (kerst)-con- certen, die periodiek in wijk centrum De Baselaer gehouden worden. Als gastkoor luistert Res- ffi^en aantal liturgische dien- raro-ni-etol 06-83699026. tussen beide Tilburgse impulswij-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 11