c 5 sa Staatssecretaris Sharon Dijksma neemt Brabantroute olumn Polen Voedselbank Noord voorop bij armoedebestrijding Twee Aanmelden voor igen r ;ek end! Kruikenstad is van ons allemól Tilburgse Taolklas jazzconcerten bijna gratis 3 TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 23 FEBRUARI 2017 ntt. Brat DOOR ZAMIRE WILLEMS Petra Jansen ar zolang GSE KOERIER Van links naar rechts Jacquelina van Zijl, Karei Drijvers, Linda van Oudheusden en Lex Teurlings. ïbben we dappeltjes verwacht Duits- werk- Yusuf Celik Fractievoorzitter PvdA Tilburg PvdATilburg.nl Facebook.com/pvdatilburg aar Brabant om met de »n in gesprek te gaan. sociaal i is het Dij Stë .3-455086' ll I )xl25cm 1U 49,95 om graag naë omwonender ^chtigecon- Murg te zien sommigen aop wat ach- jeval voor de i Meets The jroter rschillen en het n wij een ander Kruikenstad is Tilburg Voedselbank Noord in wijkcentrum De Ypelaer is meer dan alleen een uitgiftepunt van voedselpakketten. Een breed scala aan lokale partijen heeft de handen ineengeslagen om dé armoede in de Tilburgse impulswijk te bestrijden. Dijksma stapt Of in de trein op volgt ze de B Eind-- Sharon Dijksma zaamheden aan de Duitse kant van het spoor zijn namelijk nog niet klaar. Een tegenvaller voor de groepen niet om vinden. Met name /erk, armoede en >aren de groeiende ?n de lokale Partij in Tilburg grote zor- zwart 11,95 21.95 31.95 (advertorial) Vertraging Vorige week werd jammer ge noeg duidelijk dat de plannen van Dijksma vertraging oplopen door dat de treinen later dan over de Betuwelijn richting I land kunnen gaan rijden. De tilburg De Stichting Tilburgse Taol start in april weer met een cursus om de spelling van de Til burgse Taol onder de knie te krij gen. De cursus Tilburgs schrijven wordt gegeven op acht avonden (met thuisstudie). Doel van de cursus is het goed leren spellen en schrijven (spel ling Sterenborg). Met aandacht erbij gebakken. Heerlijk! Net of je in een restaurant zit", vertelt Linda van Oudheusden (32) meteen gro te glimlach. Zich schamen voor de hulpbehoevende situatie waarin ze met haar gezin zit, doet ze niet: "Dat hoeft toch ook niet? Het is fijn dat dit er is. De voedselbank is mijn redding. Het is hard, maar het is zo." Openstaande schulden en een maandbudget van nog geen twee honderd euro, zorgden ervoor dat ze afhankelijk werd van de voed selbank. Gelukkig lijkt het tij te ke ren: "Ik heb een baan aangeboden vertelt ze trots. i van Zijl (62), vrijwilliger jitdeeltafel, geniet zicht- laar taak: "Het is fijn om leien aan mensen die ig hebbc tassen sjouwen op de fiets, kilome ters lopen met vaak ook nog kleine kinderen is niet te doen." In Tilburg telt iedereen mee en doet iedereen mee. Dat is ons streven. We leven in een sociale en verbonden stad en toch lukt het sommige aansluiting te op het vlak van we gezondheid bar*‘ tegenstellingen van de Arbeid ir gen. Samenwerking Wat Voedselbank Noord zo uniek maakt, is de aanwezigheid van klusteam BeterStokhasselt, Ruil- winkel, Repair Café en een sociaal werker vanuit ContourdeTwern. Een toegevoegde waarde in de gezamenlijke strijd tegen armoe de, die verder gaat dan alleen het uitdelen van voedsel. Anders dan de centrale voedselbank die op vrijdag uitdeelt, speelt Noord in op de wijkbehoefte. Teurlings: "Hier zijn veel moskeegangers die vrijdags naar de moskee gaan, vandaar dat wjj het op dinsdag doen. We draaien ook bewust tij dens schooluren, zodat ouders confronterend. Om Tilburg en verbonden te houden nodig dat we elkaar niet uit het oog verliezen, werkende of werk loos, arm of rijk en gezond of ziek. Gelijke kansen, solidariteit en dat de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen hebben altijd onze politieke keuzes bepaald en zullen dat in de toekomst zeker blijven doen. In de huidige tijd van ver harding, het uitvergroten van eikaars verschillen en het eigen gelijk willen wij een ander geluid toevoegen; Kruikenstad is van ons allemól. Er zitten 5800 Tilburgers lang durig in de bijstand en dat aan tal groeit nog steeds, ondanks het economisch herstel. 15.000 gezinnen leven van een inkomen onder de armoedegrens en het aantal meldingen van verwarde perso/ien is de afgelopen vijf jaar met 92% gestegen. Deze cijfers liegen niet en zijn wat rustiger spullen kunnen op halen." Veel bezoekers maken dan ook dankbaar gebruik van deze mogelijkheid. Ze maken een pra- tje, genieten van gratis koffie, thee en een lekkere koek om vervol gens met een brede glimlach en tassen vol etenswaren huiswaarts te keren. Want het aanbod is veel en divers. Van brood, aardappels, blikgroenten, tandpasta tot aan vers vlees toe. Dit laatste heeft de bank door een schenking van achtentwintig koeltassen door Boekenschop kunnen realiseren. De Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit stelt namelijk strikte regels wat betreft het aanbieden van gekoelde producten. Boodschappentrolleys, opvouw bare bolderkarren en zelfs lege kinderwagens doen dienst als winkelwagen tijdens de wekelijkse uitgifte van levensmiddelen. Zo'n vijfenveertig klanten bezoeken sinds de opening in november iedere dinsdag de voedselbank. "Stokhasselt is één van de focus- wijken in Tilburg, er heerst veel ar moede. Maar toch maakten weinig mensen gebruik van de centrale voedselbank aan de Beelaerts van Bloklandstraat", zegt Lex Teurlings (67), medeorganisator en pro jectleider 'realisering uitgiftepunt Tilburgse Voedselbank in Tilburg Noord'. Na onderzoek bleek een te grote afstand tot de wijk van vijf kilometer de boosdoener. "Zware voor de typisch Tilburgse klan ken, woorden en uitdrukkingen. De cursus wordt afgesloten met een examen in november, tij dens Et Gróót Dikteej van de Til burgse Taol. ^■Jnfo Meer informatie en aanmelding: www.tilburgsetaol.nl of stuur een mail naar secretaris@tilburgsetaol.nl In gesprek Sharon Dijksma stapt op maandag 6 maart in de trein op CS Tilburg, daarna volgt ze de Brabantrou- te naar Eindhoven en Helmond. Daar sluit ze de ochtend af met een lunch in de Cacaofabriek. De staatssecretaris gaat in de trein en tijdens de lunch in gesprek met omwonenden van het spoor uit Breda, Tilburg, Eindhoven en Helmond. Bewoners uit Eindhoven zullen de staatssecretaris een manifest aan bieden waarmee ze aan het nieu we kabinet, dat na de Tweede Ka merverkiezingen aantreedt, alvast aandacht vragen voor de over last die trillingen van het spoor veroorzaken. lijksma arriveert op het centraal tation in Tilburg om 10.50 uur. Om 11.21 uur vertrekt trein rich ting Eindhoven. staatssecretaris en voor de mensen die langs het spoor in Nederland wonen. Sharon Dijksma komt daar- Tweehonderd euro "Van het weekend heb lekkere biefstuk op, aardë gekregen", Jacquelina achter de ui baar van ha uit te delen aan mensen die het écht nodig hebben. Ik kan soms wel huilen van blijdschap, als ik hoor hoe dankbaar ze zijn." In 2015 ging ik op vakantie naar Polen. Dat veroorzaakte om mij heen wat opgetrokken wenkbrauwen. Want Polen dat was saai en grijs, een ach tergebleven land met lelijke communistenbouwwerken, vol dievenbendes en dron- kenlappen op straat. Een jaar later waagde ik mij nog eens in het' hol van de leeuw'door Roemenië en Litouwen te be zoeken. Wat iemand vooraf de vraag ontlokte: vind je dat niet eng? Tsja, ik heb in deze landen een hele leuke tijd gehad. Gast vrije mensen, mooie steden, lekker eten en - met name in Roemenië - prachtige natuur. Het verbaasde me eigenlijk dat er zo weinig andere Ne derlandse toeristen waren; juist wij Zuunige Hollanders willen altijd zo graag voor een zacht prijsje op vakantie. Vooroordelen over Oost-Euro- peanen spelen ook een rol bij het tumult rond het geplande 'Polenmotel' in Tilburg-Noord. Vooroordelen bij wijkbewo ners, maar ook bij werkgevers en organisaties die deze men sen naar Nederland halen. Blijkbaar leeft bij hen het idee dat Oost-Europeanen met zijn honderden in - vaak armzali ge -'hotels'zonder privacy wil len wonen, ergens aan de rand van de stad. Een Nederlander zou er zijn neus voor ophalen. Verdienen deze mensen geen fatsoenlijke huisvesting, in een prettige omgeving? Ze werken er volgens mij hard genoeg voor. Gelukkig wor den de Polen zelf ook ver standiger en kiezen zij steeds vaker voor een huurhuisje in de stad. Maar wacht, dat wil len wij Nederlanders ook niet, want dan staan we zelf te lang op de wachtlijst. Ondertussen verwachten we wel dat de champignons en de asperges op tijd van het land worden gehaald. Met de grote meerderheid van de Polen in Nederland gaat het goed, zij gedragen zich netjes en werken hard. Tilburg heeft al meer grootschalige huisves ting voor Polen en daar zijn nauwelijks klachten over. Het probleem ligt niet bij de Polen, maar bij de schimmige wereld die achter de arbeidsmigratie schuilgaat. tilburg PvdA-staatssecretaris Sharon Dijksma reist op maan dag 6 maart met de trein door Noord-Brabant. In het gezelschap van (kandidaat)-Kamerleden en omwonenden van het spoor legt Dijksma een deel van de Braban troute af. Dijksma heeft zich de afgelopen jaren sterk gemaakt om de overlast van het spoor in Bra bant terug te dringen. Zo wist de PvdA-staatssecretaris het aantal giftreinen dat op termijn over de Brabantroute dendert te vermin deren. Daarnaast heeft ze 80 mil joen euro vrijgemaakt voor maat regelen om de leefbaarheid en veiligheid langs de Brabantroute te verbeteren. tilburg Als er veel pracf certen in Theaters Tilbur zijn, kan het zijn dat bij s. daarvan de kaartverkoop terblijft. Dat is nu het ge jazzconcerten Chopin Blues Goes Big! van Peter Beets en North European Jazz Orchestra (donderdag 2 maart, studiozaal) en Chapman for President van Eef van Breen (zaterdag 18 maart, stu diozaal). Gelukkig leidt dat toch tot iets moois: bezoekers hoeven enkel de servicetoeslag te betalen om te genieten van jazz in Theaters Tilburg. Bezoekers worden verzocht om een kaartje te reserveren en betalen en kel de servicetoeslag van €2,75.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 3