w o lU ijknieuws Toekomst maken van oude zaken HHHHH uid ost Sandra van Dam exposeert in De Schalm Klein Jantje Stadsnatuur Belgische trekpaarden bij Stadstuinderij Piushaven - 2 I'Grenzen aan medische •behandeling' IT1LBURGSE KOERIER DONDERDAG 23 FEBRUARI 2017 11 l| rl I ja aan het werk in het atelier van La Poubelle in 2016. FOTO: Bas van Rooij Het vindt Rob Vereijken Winterkoning (Saxifraga-lztok Skomik) irg. I juurg De volgende bijzondere locatie waar de |i|XinderKunstKaravaan neer strijkt is Kringloopbedrijf I La Poubelle. ij Piushaven teeltseizoen ;nde start t is tijdens aarbij heel om mee te i de Stads et wat avonds jen. Dit nnen te var ikken, zoals Voor een deel Het programma aan Tilburg lag o, april opduikt. Voorlopig kunnen vogelkoning. In de parken blijft f vele tuintjes is de winterkoning a stilletjes in de nacht vertrokken n vereniging S voor veldbiologie a van het bezoek van koning Willem Alexander l op straat. Het is nu afwachten waar hij eind n we dagelijks genieten van onze t hij zitten schetteren, maar in I al ruim voor het koningsfeest i naar andere streken. jen beeld te vor- olen, beleidsadvi- ‘sma, bijt deelnemers elkaar in ge- )oor zijn onrust is hij er m an meer op een bruin bolli :ing opzoekt. \i ak, dan moetje Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). door Jelske Loots en toveren afval om tot hypermoderne of juist su- perschattige machines of robots. Samen gaan de deelnemers za gen, timmeren, lijmen, schroeven en werken met klei en gips. Inschrijven is verplicht en kan al leen voor het hele blok van drie lessen. Er wordt gewerkt van 11.00 tot 13.00 uur. De kosten bedragen 45,00 euro, inclusief materiaal en drinken. Inschrijven kan via website www.kunstkabaaltilburg.nl len, van harte welkom c- doen. Vrijwilligers van de St< tuinderij mogen na het werk groente meenemen om 's a hun maaltijd mee te bereidt is niet alleen heel gezond, maar geeft ook veel voldoening: eten uit eigen teelt. Aanmelden voor de NL Doet-dag op zaterdag 11 maart kan via web- De winterkoning doet het goed in Nederland met wel zo'n half miljoen broedparen. De meeste broedvogels blijven ook in de winter in ons land. Ook in de stad Tilburg en omliggende dorpen zijn ze te vinden. Ze wensen wel graag onderbegroeiing om daarin insecten en spinnen te vangen. In de winter worden ook minder geschikte plekken, zoals kleine stadstuintjes, door winterkoninkjes bezocht. Voor een deel zijn dit gasten uit Noord-Europa en verder rondzwervers. In mijn tuin scharrelt er nu ook een rond. Met zijn heel dunne en fijne snaveltje peu tert hij regelmatig in de kolonie wolluizen in de appelboom. Blijkbaar levert die plakkerige boel nog wat lekkere hapjes op. Raakt hij opgewonden, dan steekt hij zijn staartje recht omhoog. Door zijn onrust is hij er meestal ook ineens vandoor. Het lijkt dan meer op een bruin bolletje, dat vliegend in een rechte lijn de beschutting opzoekt. Wil je genieten van zijn fijne bruingestreepte verenpak, dan moetje Klein Jantje van dichtbij bespieden. Met zijn 9 of 10 centimeter lengte is de winterkoning een van de kleinste vogels van Nederland. Het is echt geen zielig v-“u;~ u!! wordt ook Klein Jantje genoemd en lijkt daardoor wel extra ia te zijn. Hij kan zingen als de beste. Je kunt je bijna niet voorstel len dat de harde trillende en rollende zang uit zo'n klein vogel- lijfje komt Het klinkt ver en ook in de winter is het te horen in bossen, heggen, parken en tuinen. Is hij daardoor dan de vogel koning in de winter? Het verhaal gaat dat de winterkoning de strijd om het koningschap heeft gewonnen van de arend, tijdens een potje zo hoog mogelijk vliegen. De arend zeilde omhoog en het winterkoninkje had zich stiekem in zijn veren verstopt. De arend dacht dat hij gewonnen had, en op het hoogste punt vloog de nog fitte winterkoning uit de arendveren nog een stuk je hoger. Zo werd hij winnaar en koning van de vogels. Een winterkoning is zeker geen vriend van Koning Winter. Hij kan ontzettend slecht tegen heel strenge winters. In zulke dramatische tijden kan de helft van alle winterkoningen in Nederland sterven. Gelukkig komen ze er ook weer heel snel behandelen? Over het einde van het leven? Welke vragen komen dan naar boven? En wie denkt daar over mee? Natuurlijk zijn er geen pasklare antwoorden, maar het delen van vragen met ande ren kan tot hele mooie inzichten leiden. Inzichten die kunnen hel pen om een eige men. Michael Kol seur zorgethiek van Prisr het spits af en daagt d uit met hem en met ell sprektegaan. De themabijeenkomst plaats op woensdag 8 maart van 13.30 uur tot 16.30 uur bij Zorg- belang Brabant, Ringbaan Zuid 44 in Tilburg. Deelname is gratis. Kijk voor meer informatie over het pro gramma op de website van Aca demie Zorgbelang. Je kunt je daar ook direct aanmelden: https:// academie.zorgbelang-brabant.nl/ Aanbod/Actueel-aanbod/Thema- bijeenkomst-Grenzen-aan-medi- sche-behandeling ga eens langs De Schalm waar de tentoonstelling wetenschap, cul tuur en geschiedenis van 21 febru ari t/m 30 maart te zien is. Adres: Eikenbosch 1 in Berkel-Enschot. Openingstijden expositie: maan dag t/m donderdag van 10.00 tot 22.00 uur; vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. In het weekend alleen bij activiteiten. I tilburg Omdat we medisch-tech- I nisch steeds meer kunnen, wor- I den we in Nederland gemiddeld I alsmaar ouder. Ziekten of aandoe- I ningen die vroeger levensbedrei- I gend waren, zijn nu chronisch of I steeds beter te behandelen. Maar poe geweldig het allemaal ook I lijkt, er komen wel steeds meer I vragen over de kwaliteit van het I leven, de grenzen aan medische I behandeling, ja, zelfs vragen over I begrenzen aan het leven. I Over die grenzen wil Academie I Zorgbelang op woensdag 8 maart I tijdens een inspirerende thema- I middag in gesprek. Patiënten- en I belangenorganisaties, zorgvra- I gers, mantelzorgers en vrijwilli- I gers betrokken bij zorg en welzijn zijn van harte welkom. «.Vanuit verschillende perspectie ven worden de grenzen aan medi- L sche behandeling bekeken en be sproken. Hoe kun je zelf de regie over je eigen leven houden? Over 1 de kwaliteit ervan, over wel of niet Onze carnavalsstad zit nu vol met prinsen. Maar waar is de koning? Die komt gewoon onaangekondigd op bezoek. En geen officieel ontvangstcomité dat de koning binnenhaalt. Hij doorzoekt zijn eigen rijk en zorgt zelf voor zijn verdediging. H( kleine winterkoninkje staat zijn mannetje wel. tilburg Stadstuinderij gaat aan het derde te beginnen met een vlieger op zaterdag 11 maart. Dat i de jaarlijkse NL Doet-actie, wa< op vrijdag en zaterdag zowat I Nederland de handen uit de mou wen steekt met vrijwilligerswerk. Ook bij de Stadstuinderij, waar veel werk verzet zal worden. Het voorterrein wordt opgeknapt, er moet een nieuwe keuken worden eplaatst, de winkel krijgt een ieuwe inrichting en moet worden eschilderd, de verblijven van de arkens en de kippen moeten wor den opgeknapt en geschilderd en de paden moeten opnieuw wor den aangelegd. Maar niet alleen de mensen heb ben veel werk te verzetten. Belgi sche trekpaarden gaan namelijk met ouderwetse ploegen het land bewerken om de grond klaar te maken voor een nieuw seizoen vol groei en bloei. En zoals altijd zijn nieuwe vrijwilligers, die niet alleen met NL Doet maar ook de rest van het jaar aan de slag wil- Op de zaterdagen 11, 18 en 25 maart bezoekt de KinderKunstKa- ravaan kringloopbedrijf La Pou belle aan de Hoevenseweg. Kin deren krijgen hier de unieke kans ook eens achter de schermen van de winkel te kijken. Zij snuffelen dan in containers en werken in het atelier van dit bedrijf. De deel nemers worden tijdens deze drie zaterdagen “afvalhelden". Ze red den spullen van de afvalberg en geven ze een heel nieuw leven. De kinderen worden begeleid berkel-enschot - Op haar babyjaren na is Sandra van Dam altijd bezig geweest met wetenschap, geolo gie, cultuur en geschiedenis. Maak kennis met haar Curiosityworld en FOTO: stadstuinderijpiushaven.nl site www.nldoet.nl/klus/20168 StadsTuinderij Piushaven is een collectieve tuin op de hoek van Havendijk en Gondelstraat in Til burg, waar tientallen vrijwilligers groenten en kruiden telen onder professionele begeleiding. Daar naast wonen er bijen, varkens, kip pen (voor verse eieren) en Schotse Hooglanders. bovenop, want het mannetje maakt echt werk van de voort planting. In zijn territorium bouwt hij meerdere nesten van bladeren, gras en mossen. Het is een mooie bolvormige woning met een zijingang. Het nestje zit verstopt in dichtere begroei ing, zoals in heggen, klimop, boomstronken en boomholten. Het mannetje levert alleen cascowoningen op. Hij nodigt soms meerdere vrouwtjes uit om naar zijn huizen te komen kijken. I vogeltje. Hij Zij mogen er een uitzoeken. Is de nestkeuze gemaakt, dan gaan el extra fel ze het naar eigen smaak van binnen afwerken en inrichten. Eén man kan dus meerdere bewoonde nesten in zijn gebied hebben, leder vrouwtje broedt de vijf tot zeven eitjes alleen uit. Daarna komt de man helpen bij het voeren van de jongen De door het vrouwtje afgekeurde nesten zijn niet voor niets gebouwd; die doen nog dienst als speel- of slaapnest.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 27