i c BW D A I I G!l Beeldmerk Tilburgse Revue “TÓP 013 verbindt scènes olumn Had ik nou maar r Voor de veiligheid van de burgers De passie van. JK Tilburg is van ons allemaal 3 RGSE KOERB TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 16 FEBRUARI 2017 I Bogart bosweelj veei, maar praten jlitie is een ander Verlichting □aan West) FOTO: llja Barsony Erik Broeders DOOR IUA BARSONY Petra Jansen rover ^et s! Uw maat is ons probleem! gina van alle De Ondatra zibethicus Erik kent het gebied als zijn broek- Yusuf Celik Fractievoorzitter PvdA Tilburg /s ik c SPECIAL SIZES top vu j dak al- Itijd een ?n hen- TILBURG Deze keer ging ik langs bij Erik Broeders, muskusrattenvanger van beroep, 42 jaar en woonachtig in Dongen. Erik beschermt in zijn eentje heel Tilburg tegen muskusratten. Schouwburgring 125 Tilburg Tel. 013-5426847 www.ggtilburg.nl - gspecial@xs4all.nl ma. gesloten - do. koopavond >p. Han ijn licht met de (advertorial) Erik ruimt de troep op die deze graaf ervan heeft gemaakt. PvdATilburg.nl Facebook.com/pvdatilburg -30% se Wilhelminaka- ende wateren in jskusratten. Deze graven in de dijken, waar- ieze kapot gaan en over- jevaar op de loer ligt ars voorkomt dit. Hij zet veiligheid van de elke dag weer de at de ratten. Dit doet de val te lokken, met hardloopevenementen in Tilburg. "Een eerste geluid uit TÓP 013", aldus Fred van der Westerlaken, voorzitter Tilburgse Revue. Hij gaf aan dat de voorverkoop van de kaarten voor de drie matinees van deTilburgse Revue op 15 april voor 13 euro per zitplaats in de verkoop gaan aan de kassa van Theaters Til burg. "Een gebaar naar de stad." De verkoop voor de avondvoorstellin gen (26 euro eerste rang en overige plaatsen 13 euro per persoon) gaan Er zitten 5800 Tilburgers lang durig in de bijstand en dat aan tal groeit nog steeds, ondanks het economisch herstel. 15.000 gezinnen leven van een inkomen onder de armoedegrens en het aantal meldingen van verwarde personen is de afgelopen vijf jaar met 92% gestegen. Deze cijfers liegen niet en zijn I telt iedereen mee en jreen mee. Dat is ons We leven in een sociale jonden stad en toch lukt sommige groepen niet om sluiting te vinden. Met name /erk, armoede en ;n de groeiende jn de lokale Partij in Tilburg grote zor- tilburg- "Een lint gelardeerd met topiconen dat door de stad slin gert." Zo omschrijft Stefan van bulten van Scheepens het nieu we beeldmerk van de dertiende Tilburgse Revue TÓP 013. De re clameman wijst op de rode draad, die door het beeldmerk loopt en als het ware de scènes met elkaar verbindt. 'Bovendien zijn er met de iconen uit het lettertype Til- IburgsAns Tilburgse-elementen in 'verstopt?' Behalve de voorstelling van het nieuwe beeldmerk pre senteerde de Tilburgse Revue een k;.... ‘--jistjek met betrekking lul „„artverkoop, werd er een convenant getekend met ROC en werd het orkest voorgesteld. Dat excelleert tijdens TÓP 013 op het podium (niet in orkestbak) en be- staat uit muzikaal leider en com ponist Michael Breukers, pianist I Arjan Bruinsma, violiste Addy van Lieshout en gitarist-percussionist Bernard Jussen. Onder de muzikale klanken van dat gezelschap was er een primeur in de vorm van een lied ('Tilburg Voorop'), gezongen door Marco Geboers over de internationale zak en kan door te speuren langs of op het water zien of er mus kusratten zitten. Als Erik ergens een klem zet, heeft hij bijna altijd beet. Toch zijn muskusratten geen domme beesten. "Soms proppen ze de klemmen vol met afval of be denken ze andere slimmigheden. Verder kunnen ze geweldig goed graven en zwemmen. Maar uitein delijk krijg ik ze toch wel te pak ken hoor." Bij de gedachte aan een muskusrat (Latijnse benaming: On datra zibethicus) denken mensen vaak aan de meer bekende bruine rat, die je vooral in de steden te genkomt. De muskusratten lijken daar echter totaal niet op. Waar de bruine rat allerlei ziektes met zich meedraagt, is de muskusrat erg schoon. Hij eet alleen planten en heeft een dikke vacht. Hij lijkt een beetje op een bever. Om erachter te komen hoe dit enfant terrible in Nederland terecht is gekomen, duiken we de geschiedenisboeken in.Terug naar het begin van de 19e eeuw toen een graaf uit Oosten rijk de muskusratten meenam als souvenir uit Alaska. De muskusrat was gewild voor het bont, maar deze graaf gebruikte het meer als jachtobject. In jagen bleek hij ech ter geen natuurtalent te zijn, want 10 jaar later waren er volgens des kundigen ruim 2 miljoen muskus ratten verspreid over heel Europa. Bij het Tilburgse naai (en omligger Tilburg) zitten mus ratten gr door de; stromingsge Erik Broeder zich in voor de burgers en gaat el strijd aan met hij door ze in klemmen. Erik was het werkveld ingegaan als metselaar, maar kwam er snel achter dat hij dit niet zijn hele le ven wilde doen. Dus leerde hij het vak dat zijn vader vroeger ook deed: muskusrattenvanger. De veiligheid die hij ermee geeft aan de omliggende bewoners geeft hem de meeste voldoening. Ook vindt hij het heerlijk om lekker in de buitenlucht bezig te zijn. Erik is nergens bang voor en pakt zo met blote handen de muskusrat ten vast. Over hoe een geslaagde dag er uit ziet kan hij heel kort zijn: "Als ik een klem zet en er zit 1 rat in, is ie geslaagd. Maar je kan ook de volgende dag een klem zetten en er zitten er vier in, dan is ie ook geslaagd." In Tilburg doet ieder streven, en verbc het sommige aansluiting te op het vlak van we gezondheid barer tegenstellingen van de Arbeid ir gen. confronterend. Om Tilburg sociaal en verbonden te houden is het nodig dat we elkaar niet uit het oog verliezen, werkende of werk loos, arm of rijk en gezond of ziek. Gelijke kansen, solidariteit en dat de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen hebben altijd onze politieke keuzes bepaald en zullen dat in de toekomst zeker blijven doen. In de huidige tijd van ver harding en het uitvergroten van eikaars verschillen en het eigen gelijk willen wij een ander geluid toevoegen; Tilburg is van ons alle maal. vanaf mei in de voorverkoop Snijders van het ROC liet zijr schijnen op het convenant nr Tilburgse Revue."Het sluit naadloos aan bij onze doelstelling om stu denten praktijkervaring op te laten doen bij zo'n grote productie." Ma- rie-Thérèse Blomme, Productielei der Tilburgse Revue, sprak over'sa menwerking', 'verjonging' en 'trots'. De Tilburgse Revue TÓP 013 staat in januari 2018 dertien keer op het podium van Theaters Tilburg. Gevaren Het vangen van muskusratten gaat niet altijd zonder slag of stoot. Zo is er een toenemende populatie bruine ratten en heeft hij te maken met de vos als grote concurrent, die de klemmen nog weleens mee wil nemen. Ook zijn de dieptes van de wateren soms moeilijk in te schatten waardoor de ratten vanger verrast kan worden door drijfzand. Gelukkig worden de rattenvangers deskundig opge leid voor dit soort situaties. "Dan is het snel eruit klimmen, naar huis rijden en vlug onder d'n douche. Ik heb een paar keer per jaar een nat pak." Desondanks heeft Erik veel plezier in zijn vak. Hij koestert daarbij geen enkele haat tegen de muskusratten. "Het zijn prachtige beesten." Wat zullen ze blij zijn met de weersverwachting voor de komende week, de wietkwe- kers in Tilburg. Een graadje of tien op de thermome ter, dus voorlopig vallen de telersdaken niet uit de toon bij die van hun buren. Een hele opluchting, zeker nu de politie burgers heeft op geroepen om sneeuwvrije daken te melden. Dat de politie steeds vaker de hulp inroept bij de be strijding van drugscrimi naliteit is zeer begrijpelijk, want de georganiseerde misdaad lijkt met name in Zuid-Nederland steeds ver der geworteld te raken in de samenleving. Extra ogen en oren kunnen dan een uitkomst zijn. Tenminste als daar ook een mond bij hoort: want mensen zien en horen veel, maar praten met de politie is een ander verhaal. Nou kan ik zelf slecht tegen onrecht, dus als ik duistere zaakjes zie, dan meld ik dat. Zo betrapte ik toevallig af gelopen weekend nog een winkeldief in een super markt. En ik heb ooit mel ding gemaakt van ernstige stankoverlast in mijn woon omgeving. Goed, het duur de meer dan een jaar voor de kwekerij werd opgerold en de gestolen auto's wer den afgevoerd, maar uitein delijk werd de samenleving er weer een heel klein beetje beter en veiliger van. Nu is een sneeuwvrij leen natuurlijk niet alt aanwijzing voor eer nepkwekerij. Voor hetzelfde geld heeft iemand gewoon een slecht geïsoleerd dak of gebruikt hij zijn verwarm de zolder voor zijn model- bouwtreintjes of een andere keurige liefhebberij. En je buren verlinken als je niet zeker weet of er wel iets aan de hand is, daar denk je ook wel drie keer over na. Maar ook voor wie zware vermoedens heeft is de po litie bellen vaak een stap te ver. Vooral angst voor wraak acties speelt hierbij een rol. Pas als vervolgens jouw huis afbrandt door kortsluitinc dankzij de onfrisse hobby'; van de buren denk je: had il nou maar... .Bijna alle mensen hebben wel een of andere passie. Een hobby of beroep bijvoorbeeld, llja Barsony ging op zoek naar mensen met een bijzondere passie of een bijzonder be roep. Het resultaat is een serie verhalen, die we graag onder de aandacht brengen van on ze lezers. Deze week de passie van rat tenvanger Erik Broeders.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2017 | | pagina 3