w ijknieuws R eeshof Even geen duivenmelkers Leerlingen Bibit vullen kerstdozen voor arme gezinnen Heyhoef Cinema presenteert 'The Idol' RGSE KOERIER DONDERDAG 22 DECEMBER 2016 TILBURGSE KOERIER NLP-opleiding bij Academie Wending Info Meer informatie: www.heyhoef-cinema.nl Imre van der Velden (links) en Frederique Hoogveld, leerlingen groep 5 van OBS Bibit. DOORZAMIRE WILLEMS elkers, i outduiv Rob Vereijken Stadsnatuur Tilburg Kom kennismaken op 7 januari van 10.30 tot 12.30 uur in Centrum Jasmijn, Gondelstraat 2 in Tilburg. s van bos- i ook niet biografie over Mo- if, winnaar van de van Idols. Hij oer blij' stpakket- »ker. Imre verder: "Ze inig zijn en >p." Volgend idin- tilburg Achtentwintig kleurrijk versierde kerstpakket ten staan verspreid door het gebouw van OBS Bibit. Leerlingen van alle klassen zamelen levensmiddelen, schoon- en verzorgingsproducten in om arme gezin nen een leuke kerst te geven. was samen met zijn zusje al vroeg bezig met muziek, optredend op bruiloften. Maar zijn leven veran derde toen hij meedeed aan 'Arab Idol' in Egypte. Zonder paspoort, in het geheim de grens passerend en zonder officiële uitnodiging voor zelfs maar een auditie. De aanvangstijd is op vrijdag om 14.00 uur en op zaterdag om half uur van te open. De entree De voorverkoop /ijkcentrum Hey- prijs is inclusief tee vooraf- Dat arme gezinnen 'supe zullen zijn met hun kerstp ten weten de meiden zeK denkt zelfs een stapje gaan natuurlijk wel zuir eten het niet meteen op." Volgt jaar weer?"Jar, roepen de vrienc nen in koor. voren is de zaal bedraagt 5 euro, is aan de bar in wi, hoef. De entreeprijs is een kop koffie of thee gaand aan de film. Heyhoef Cinema wordt vertoond op vrijdagmiddag 13 januari en za terdagavond 14 januari in wijkcen trum Heyhoef, Kerkenbosplaats 1 in Tilburg. Het gaat om de film The Idol uit 2016 van regisseur Hany Abu Assad. De film is een t:~ hammad Assaf, v Arabische versie dieper contact met jezelf en de ander centraal. Weten wie je bent geeft een sterk fundament van eigenwaarde en zelfvertrouwen De NLP Practitioneropleiding is bovendien een professionele coa- chopleiding waarin je jezelf en anderen leert coachen. Er wordl gewerkt in kleine groepen o.l.v de trainers Nadine Schurmans en Mariangela Molenaar. Volgens de vriendinnen mag de in zamelingsactie - een initiatief van Stichting Uit een goed hart - nu al een succes genoemd worden. "Op school zijn best wel veel kinderen en als iedereen iets meeneemt, zijn de dozen zo vol", constateert Frederique die trots laat zien wat ze tot nu toe allemaal hebben op gehaald. Maar ook de buitenkant van de dozen krijgt de nodige aan dacht. Vrolijke tekenihgen, glitters, stickers en zelfs knipsels van grap pige rendieren veranderen de do zen in ware kunstwerken. "Ik heb al drie tassen vol meegeno men naar school, ook één van mijn oma. Er staan nu nog drie thuis", zegt Frederique Hoogveld (8) uit groep 5. Samen met vriendinnetje Imre van der Velden (8) behoort ze tot één van de fanatieksten als het op inzamelen aan-komt. Imre: "Ik vind het leuk dat door ons nu meer mensen kerst kunnen vieren." Het liefst zou ze voor iedereen ook nog een open haard regelen: "Dat zie je toch altijd in films? Iedereen zit dan zo gezellig bij elkaar, bij een vuurtje." Een sfeerbeeld waar Frederique zich helemaal in kan vinden: "Met kerst is meestal de hele familie bij elkaar. Ik wil ge woon dat iedereen een gelukkig leven leidt." Over het soort eten dat ingeza meld moet worden is Imre heel duidelijk: 'Gezonde dingen! De mensen moeten gezond blijven." Iets wat Frederique beaamt: "Maar wel verschillende gezonde dingen. Steeds hetzelfde eten is niet leuk." De meeste producten komen uit eigen voorraadkast en worden soms met enige twijfel weggege ven. "Bij sommige dingen denk ik, hè jammer, die had ik graag zelf willen opeten", giechelt Imre, wij zend naar een zak pepernoten. "Maar ja, bij soepstengels met cho- co-dip denk ik weer, gadverdam me." De meiden gieren het uit bij alleen het idee al. Als het mooi weer is en er is genoeg te eten, dan gaat het con- maken, voel ik ook dat de lente is begonnen. Het mannetje tinue door. Maandenlang je uitsloven. Mislukt het, dan begin vliegt daarbij schuin omhoog, klapt wat met zijn vleugels boven je weer snel opnieuw. Een houtduivenpaar heeft nu even win- zijn rug en laat zich dan heerlijk naar beneden glijden. Het terrust. Gelukkig een kerst zonder jongen. Maar blijft het zacht kunstje wordt vaak meerdere keren herhaald. Om zijn vrouw weer, dan beginnen de hormonen weer snel te kriebelen. nog verder te bekoren gaat hij koeren. Tijdens het zingen her- Een houtduif is een van de meeste voorkomende stadsvogels. In haalt hij zijn vaste 5-delige zang: roe-koe-koe koe-koe. De eer- heel Nederland broeden er wel een half miljoen. Hij is van bos- ste drie zijn langere strofen en de laatste twee zijn kortaf, vogel een echte stadsvogel geworden. Veel heeft hij ook niet Het liefdespaar nodig: wat eten en een boom om een nest in te bouwen. Beide 2 eieren. Daarn zaken zijn er genoeg in onze stad en in bijna iedere straat is wel Ze veranderen dan van een broedplek te vinden. Het gebouwde nest ziet er uit als een onregelmatig plat takkenbosje. Het is een wonder dat niet meer eieren en nesten met een flinke wind de boom uitvliegen. Een paartje houtduif neemt de voortplanting erg serieus. Half februari beginnen ze vaak al aan hun eerste broedsel. Het mannetje en vrouwtje bouwen samen het nest. Die twee lijken sprekend op elkaar. Ze hebben beiden een blauwgrijze kop, rug, vleugels en staart. De duivenborst heeft een roodachtige gloed. De grote, witte vlek in de duivennek heeft alleen de houtduif. Ook de onderrand van de vleugels is wit. Als ze vlie gen, en natuurlijk bij de baltsvlucht, valt de witte band over de vleugel op. Ik kan me goed voorstellen dat zo'n balts een bijzonder gevoel geeft, want als ik een houtduif zo'n golvende hoera-vlucht zie Naast OBS Bibit zijn ook leerlingen van het Reeshof- en Beatrix col lege actief betrokken bij de inza melingsactie. Ook hier is massaal gedoneerd. Stichting Uit een goed hart hoopt zeker vijftig arme ge zinnen te kunnen verrassen met een goed gevuld kerstpakket. Nog deze week worden de dozen bij OBS Bibit opgehaald. dQnfo 1 Aanmelden kan via e-mail info@academiewending.nl of tel. 06-46688177 het con- mak i begin vliegt daarbij schuin omhoog, klap .en win- zijn rug en laat zich dan heerlijk n t het zacht kunstje wordt vaak meerdere I elen. nog verder te bekoren gaat I ijn vaste 5-delige z angerer - ar broedt samen iets meer dan twee weken op de arna worden de jongen nog een maand gevoed. i kale jongen, via pluizige en vreemd uitziende schepsels met een schijnbaar enorme dikke snavel, tot een duif die op de ouders lijkt. Alleen hebben ze dan nog geen witte nekvlek. Zijn de jongen het huis uit, begint het ouderpaar meteen met een nieuw broedsel. Zo'n doorstart maken ze ook als het nest is vernield of de eieren of jongen zijn door een kraai, ekster of kat opgegeten. Soms hebben ze wel 6 nestpogingen per jaar. In een najaar met voldoende eten blijven ze gewoon nesten bouwen, soms zelfs als de sneeuw al is ingevallen. Een houtduif eet vooral zaden, knoppen en onze broodresten. Ze houden ook erg van de straatgraszaadjes in de gazons. Voor de jonge duiven is dat nogal zware kost. De ouders maken daarom zelf olvarit-babyvoedsel. Aan de binnenkant van de krop vormen ze een kaasachtige brij. Deze duivenmelk pikken de jonge duiven op. Na een week schakelen ze over op voor geweekte zaden. Wij noemen houders van postduiven ook duivenmelkers, maar degenen die deze naam echt verdienen zijn de houtduivenjongen. In de winter is er dus maar een korte periode dat er geen jongen zijn én de ouders niet worden uit gemolken. Rondscharrelende duiven hebben een heel karakteristiek dui venloopje. Daarbij maken ze trekkende kopbewegingen, alsof ze - met oortjes in - naar popmuziek luisteren. In de stad lopen ze redelijk veilig rond, maar in het buitengebied dreigt een verrassend schot hagel. Er zijn vogelliefhebbers die een gevulde duivenborst de mooiste kerstgedachte vinden. Ik zie ze liever met kop, vleugels en poten 2017 invliegen. e trouw zijn aan jezelf en van- merlijke rust leven en werken? Wil je de voordelen ontdekken van een professionele en prakti sche NLP&Mindfulness opleiding bij Academie Wending in Tilburg? NLP is een diepgaande manier om jezelf te bevrijden van belemme rende negatieve denk- en reactie- onen. De NLP- practitionerop- ng is een complete opleiding, rin je leert om betere keuzes te en, meer aan te durven en een veel krachtiger gebruik te maken van je talenten. In een opleiding van Academie Wending staat een 20.00 uur. )TT Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). Advertorial

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 33