ESTEER' L zMk'J Kg Z 11 7^ L“j’Ti www.tilburg.nl/groen .•AT ’^Ri TILBURGSE 10 Bomen en planten zijn van onschatbare waarde. Groen zorgt onder meer voor verkoeling op deze opwarmende aarde, mensen voelen zich prettig bij de aanblik ervan en kunnen feitelijk niet zonder. Allemaal redenen voor de gemeente om in groen te investeren. Op deze pagina leest u meer over de aanpak. 1 Monumentale bomen verdienen bescherming Steeds meer eetbaar groen in de stad Groen bij rotonde Udenhout wordt opgeknapt Meer dan drieduizend monumentale bomen telt de gemeente. Denk bijvoorbeeld aan het beukentrio achter het klooster van de 'Rooi Harten', uitverkoren tot mooiste bomen van Tilburg. De gemeente heeft ze onlangs getrakteerd op een dikke laag compostach- tig materiaal rondom de boomstammen. Zo sterft het gras af en ontstaat een meer natuurlijke bosbodem, die voeding aan de bomen levert. Bomen als deze verdienen extra bescher ming. Daarom is er een gemeentelijke monumentale bomenlijst. De exemplaren die hierop staan mogen niet worden gekapt en in de nabijheid mag niet worden gebouwd. De gemeente laat de monumentale bomen jaarlijks inspecteren en waar nodig worden maatregelen getroffen, zodat deze bijzonde re bomen zo lang mogelijk vitaal blijven. Medewerkers van leer- werkbedrijf Diamant-groep Groen Xtra knappen het groen op dat groeit op de rotonde die toegang geeft tot Udenhout. Zo komt er een duurzaam gekweekte nieuwe hortensiasoort. Deze is afkomstig van een onderneming aan het na bijgelegen bedrijventerrein Kreitenmolen. Daarnaast komt er siergras en een groenblijvende haag. Negenhonderd bomen vervangen in drie jaar is een enorme klus. Als de weers omstandigheden het toelieten, is deze maand dan ook hard gewerkt aan het ver wijderen van zwakke exemplaren en het planten van nieuwe, gezonde bomen. Zo investeert de gemeente in de kwaliteit van de Tilburgse bomen. De aanwezigheid van smulgroen maakt de stad bovendien aantrekkelijker voor dieren. Van Dijk noemt bijen en vlinders, egels en eekhoorns. Hij hoopt verder dat het eet bare groen meer vogelsoorten zal aantrek ken dan er nu in Tilburg te vinden zijn. Behalve frambozenstruiken zijn er in Zorgvlied fruitbomen geplant. Het gaat om bekende rassen, maar ook om 'vergeten' soorten als kweepeer en moerbei. Ook kiest de gemeente hier voor groen waaraan tamme kastanjes, walnoten en hazelnoten groeien. De plek van de nieuwe aanplant is zo ge kozen dat er voldoende open ruimte blijft om bijvoorbeeld een balletje te trappen. En blijven er soms vruchten of noten liggen, dan heeft niemand daar last van. Sterker nog, die vormen weer voedsel voor de bodem. "Er is op straat meer te halen dan een frikadel", zegt stadsecoloog Rob van Dijk. De gemeenteraad kiest om allerlei rede nen voor eetbaar groen in Tilburg, ook wel smulgroen genoemd. Gezonde vruchten en noten zijn zo voor iedereen beschikbaar. Kinderen leren dat voedsel uit de natuur komt. Ook worden mensen zich meer be wust van de seizoenen. GEMEENTE TILBURG De nieuwe inrichting en beplanting voor i Bron: Michel Brabers, Diamant-groep.Gu De rotonde is één van de ongeveer 25 plaatsen die in 2016 zijn opgeknapt. Dit was mogelijk doordat de gemeenteraad eenmalig extra budget beschikbaar heeft gesteld voor het ver sterken van groen. Het geld is onder andere ook gebruikt om op verschillende plekken opnieuw bollen te planten. Ook gaan tweehonderd grote heesters de grond in op diverse bedrijventerreinen. Even in het buurtpark een paar frambozen halen. Met een beetje geluk kunnen inwoners van Zorgvlied dit zachte fruit komende zomer zelf plukken in de wijk. In het park langs de Van Limburg Stirumlaan zijn allerlei vruchtdragende struiken en bomen geplant. Het eetbare groen is lekker voor mens en dier. ior op de rotonde bij Udenhout. t.Groen Xtr.a. De inwoners van Stokhasselt hebben al ervaring met eetbaar groen. Peter Kuijpers kijkt sinds voorjaar 2015 uit op een natuurtuin, twee voetbalvelden groot. Samen met andere vrijwilligers was de bewoner van het Mascagnihof betrokken bij de aanleg en ze zorgen ook voor het onderhoud. Mensen uit de buurt kunnen er bloemen, kruiden, vruchten en noten plukken. Vooral de kruidentuin is populair. “Het is een perfecte plek, waar we heel blij mee zijn.” - Een speciale laag bodembedekking bietif voeding en bescherming aan de beuken Investering in kwaliteit Tilburgse bomen Inwoners die denken een monumentale boom in de tuin te hebben, kunnen die aanmelden voor de lijst. Onder bepaalde voorwaarden betaalt de gemeente dan ook mee aan het onderhoud. DONDERDAG 22 DECEMBER 2016 TILBURGSE KOERIER Binnen de Oude Stad heeft aannemer J. Van I Esch BV al op verschillende plaatsen jong en I vitaal groen terug geplaatst. In Tilburg-West en op andere locaties is hij druk bezig J geweest met het verbeteren van de bodem I waarin de nieuwe exemplaren worden geplant. Omdat niet alle negenhonderd bomen in eens vervangen kunnen worden, worden de werkzaamheden in 2017 en 2018 voort- I gezet. Eind december zijn in totaal 450 zwakke bomen I vervangen. In het plantvak op de foto wordt I 30 vierkante meter bomenzand gestort. I Dit zorgt ervoor dat de bestrating niet verzakt I en de boom goed kan wortelen. I Meer weten? Kijk op www.tilburg.nl/ inwoners/subsidies/lijst-monumentale-bomen/

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 10