aa nn Origami in huis st! Thuis I Oplevering eerste huurwoningen Noorderstreek SMITS VAN REE nn ®j TTT Kwart ouderen kan geen seniorenwoning vinden TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 15 DECEMBER 2016 23 deze openingstijden naar de advertentie op de achterpagina van deze krant. Papier in je interieur, de origami trend breidt zich uit en is helemaal hot! Steeds vaker komen we de geometrische vormen uit de Japan se vouwkunst tegen. In meubels, lampen, decoraties en woonac cessoires, maar ook herkennen we de vormen in de architectuur. Zo worden hele gebouwen in origa- mi-stijl gebouwd en spotten we de vouwvormen dikwijls in plafonds en muren. Origami is de kunst van het vouwen van papier. In het Japans betekent'ori.'vouwen en 'kami' papier). Er wordt een beperkt aantal vouwen gebruikt, maar door de combinatie ervan zijn de meest ingewikkelde ontwerpen mogelijk. De kunst ontstond in China, kort nadat papier werd uitgevonden. Vanuit China is origami overge waaid naar Japan. TILBURG - Ten noorden van het centrum van Tilburg ontstaat een nieuwe wijk. De sfeer en de omvang is al voelbaar, doordat de eerste woningen zich al tonen. Mooie karakteristieke wo ningen met een eigen identiteit. Op dinsdag 13 december zijn de eerste woningen opgeleverd aan de eerste bewoners. Zij zijn al druk gestart met klussen. Ook is gestart met het inrichten van een modelwoning in de Noor derstreek, zodat geïnteresseer den de wijk in wording ook echt kunnen ervaren. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar zal de modelwoning aan de natuurlijk de welbekende vo gels van origami als decoratie. wooncomplex waar intensieve zorg voorhanden is. Veel van deze woningen hebben door de extra voorzieningen een huur boven de 586 euro per maand. Zelfs in situa ties waar het onverantwoord is om nog thuis te wonen, gaan vrijge komen woningen aan hun neus voorbij. In sommige gevallen zelfs omdat de zorgwoning een paar euro duurder is dan de woningen waarop zij wél mogen reageren. De regels pakken vooral slecht uit voor ouderen met een laag jaar inkomen, maar die wel vermogen hebben uit de verkoop van hun huis. Zij willen en kunnen vaak een duurdere corporatiewoning huren, maar mogen dat niet Minister Blok legt de verantwoor delijkheid voor het probleem bij de woningcorporaties. Hij vindt dat zij veel meer betaalba re woningen moeten bouwen. Blok: "Corporaties hadden het afgelopen jaar 5,5 miljard ruimte, hoeveel ruimte heb je nodig om je werk goed te doen?'Ook is Blok van mening dat corporaties de huren moeten laten zakken tot 586 euro, zodat ouderen met een laag inkomen ook in aan merking komen voor woningen die nu te duur zijn. Volgens de woningcorporaties gaat de minis ter veel te kort door de bocht. Zij zeggen niet de financiële ruimte te hebben om op grote schaal de huren te verlagen en om op korte termijn voldoende senio renwoningen te bouwen om het woningtekort op te lossen. De corporaties vinden dat minister Blok soepeler moet omgaan met de nieuwe huurregels. omdat hun vermogen niet wordt meegeteld bij hun jaarinkomen. Deze groep moet dus ongewild concurreren met de groep oude ren met een laag inkomen zonder vermogen. TILBURG - Er is een groot tekort aan seniorenwoningen in de sociale huursector. Door nieuwe toewijzingsregels voor woning corporaties is voor minimaal een kwart van de woningzoekende ouderen niets beschikbaar. Dat blijkt uit de uitzending van De Monitor van omroeporganisatie KRO-NCRV. Minister Blok (Wonen) is niet van plan om de knellende huurregels te versoepelen, laat hij aan De Monitor weten. De Monitor analyseerde samen met onderzoeksbureau Compa- nen, gespecialiseerd in de woning markt, de gevolgen van het tekort aan seniorenwoningen. Kwetsbare ouderen moeten hierdoor in hun woning blijven wonen, terwijl die vaak niet of nauwelijks is aan gepast. Dit zorgt voor onveilige situaties en verhoogt de kans op valpartijen. Sinds januari moeten huishoudens met een laag inkomen verplicht in goedkope woningen worden ge plaatst, het zogenoemde'passend toewijzen'. Deze groep, waaronder veel senioren, kan alleen nog inschrijven op het goedkope seg ment huurwoningen tot 586 euro per maand. Daarvan komen er jaarlijks 11.000 vrij. Maar volgens de meest recente cijfers zijn er per jaar tussen de 15.000 en 20.000 van deze woningen nodig. Voor minimaal een kwart is dus geen woning beschikbaar. De lange wachttijd voor een seniorenwo ning staat haaks op het beleid van de overheid om ouderen langer thuis te laten wonen in een ge schikte seniorenwoning. Met de invoering van de nieuwe toewijzingsregels wil de overheid voorkomen dat zij veel huurtoe- slag moet betalen aan mensen met een laag inkomen en een hoge huur. Een logische gedachte, maar de regels pakken slecht uit voor senioren. Sinds'passend toe wijzen'werd ingevoerd verdween het woningaanbod 'als sneeuw voor de zon', zo vertellen senioren op zoek naar een gelijkvloerse woning. Het effect van passend toewijzen is namelijk dat veel ou deren moeten concurreren op de krappe markt van woningen tot 586 euro. Na 6,5 jaar zoeken con stateren zij:"Het aanbod lijkt met de dag kleiner te worden" omdat zij niet meer mogen reageren op woningen die'een paar tientjes duurder zijn'. Zorgwoningen De situatie is het meest nijpend bij ouderen die een zorgwoning nodig hebben; een zelfstandige woning vaak grenzend aan een 3URGSE KOERIER UBELSTOFFEERD VOOR AL UW STOFFEERWERK, KLASSIEK OF MODERN. Tilburgseweg 6, Moergestel Tel. 013 - 513 23 45 J Geopend maandag t/m vrijdag van 8.00-17.00 uur. Zaterdag gesloten. www.smits-vanree.nl Toekomstige bewoners ontvangen de sleutel van hun nieuwe woning. Ellingtonlaan 1 (zijstraat Jac. Van Vollenhovenstraat) op vaste tij den te bezichtigen zijn. Kijk voor wordt de structuur van papier met van bladzijdes uit een boek en andere materialen nagebootst. Hier enkele voorbeelden van origami verwerkt in je interieur: zo zijn er bijvoorbeeld kussens van stofte koop waarbij het net lijkt of ze gemaakt zijn van gekreukeld Papier is een relatief stevig en voor- papier. Voor de kerstsfeer zijn er al milieuvriendelijk materiaal, dat opsterren van papier als decoratie verschillende manieren kan worden opgehangen boven de eettafel, toegepast in huis. Het gebruik van Geen standaard behang, maar een papier is goedkoop, origineel, de- behang met de stuctuur van een coratief en handig voor diverse toe- gevouwen stuk papier of wandde- passingen. Ontwerpers laten zich coratie dat lijkt op piramides van inspireren door het materiaal en zo papier, lampen die gemaakt zijn 1 7

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 23