ijknieuws Eindejaarsconcert Morava Tilburg Buurtcafé over leefbaarheid in Theresia en Spoorzone Bed rijven markt bij Cobbenhagenlyceum Vido Dag van de Rechten van de Mens ent?j Lotgenotencontact MS •AC ■K 11 DONDERDAG 1 DECEMBER 2016 5SE KOERIER LBURGSE rfls-tppp.eni Jip) de Meer informatie: www.morava.nl il HJnfo Meer informatie: www.spoorzonetheresia.nl Het concept in de regio. I 1 IL 3S voor: ier ERKEND «jerier.nl is verzorc iten van dag 1 iet rc Het bestae Ejww tilburg Het buurtcafé dat de Belangengroep Spoorzo- ne Theresia (BST) op woensdag 7 december houdt, is in hoofdzaak gewijd aan de stand van zaken rond de leefbaarheid in het stadsdeel Spoorzone-Theresia. jrzone. tegenheid om vragen in discussie te gaan. Meer informatie: www.vidotilburg.nl, tel. 06-47752137 of e-mail info@vidotilburg.nl Technasium Cobbenhagen jat dit jaar 5 jaar en is daar- gen gaan in c" leraar Vreemc heeft diver Europa Sander van het T vluchtelir tilburg - Op woensdag 7 december vindt in 't Hazennest voor de laatste keer dit jaar een lotgenotencontact plaats voor mensen met MS. Bezoe kers kunnen er terecht voor informa tie en om ervaringen uit te wisselen. Ook de data voor de bijeenkomsten of wil praten over de overgang is van harte welkom. tilburg - Op de woensdagen 7 en 21 december is er tussen 09.30 en 10.30 uur een inloop van Vido (vrouwen in de overgang) in MFA Het Spoor, Schaepmanstraat 36 in Tilburg. Iedereen die vragen heeft van volgend jaar worden dan be kendgemaakt. De ochtend duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Adres: Kre- verplein 27 in Tilburg. Meer informa tie bij Sjaak de Wit via e-mail: sjaak- dewit56@hotmail.com, of bij Tineke van Esch: esch1@home.nl. hlburg Het Cobbenhagenlyceum aan de Brittendreef 5 in Tilburg organiseert een bedrijvenmarkt ter gelegenheid van het eerste lu strum van hetTechnasium. De bedrijvenmarkt vindt plaats op donderdag 8 december tussen 16.00 en 18.00 uur in de Techna- siumruimte van het Cobbenha genlyceum. Tijdens een informeel samenzijn zal de volgende vraag centraal staan: "Hoe kunnen be drijven en scholen in de regio el- kaar nog meer versterken?" middag wordt rond 17.30 uur afge sloten door blaaskapel Benegrens- ka (Belgisch Nederlandse Grens Kapel), die garant staat voor ver schillende mooie muziekstukken. Nieuwe ontwikkelingen In het tweede deel van de avond krijgen nieuwe ontwikkelingen in de Spoorzone en in Theresia aandacht. Saskia van de Wiel van Cupudo (cultuur in het publieke domein) informeert de wijk over de plaats in het Lumenplantsoen waar het 'Zonnewiel' dat de ener giebedrijven ooit in hun tuin had den, geplaatst wordt. Tegelijkertijd krijgt het plantsoen ter plekke een opknapbeurt. Een en ander is de opmaat naar een cultuurroute die vanaf het station naar museum De Pont en de musea aan de Goir- kestraat (o.a. het Textielmuseum) loopt. Daarnaast bespreekt de ge meente de nieuwste ontwikkelin gen in de Spoor Er is volop gelee te stellen en ir len, met als voorkeur de muziek stijlen uit het Moravische gedeelte van Tsjechië. Die ken merken zich door snelle polka's en mooie walsen. Het programma wordt geopend door gastorkest Die Mühleheide Musikanten uit Gilze. Daarna is het de beurt aan Morava Tilburg. De gesprek met de makers daarvan. Hoog- mdelingenrecht Anton van Kalmthout jrse opvanglocaties aan de grenzen van ja heeft bezocht en vertelt daarover. Hoofdgast arTerphuis vertelt over de macht en onmacht Nederlands beleid rondom de rechten van ingen. Na zijn vlucht uit Iran studeerde hij rechten en ging onder meer bij het Ministerie van Justitie werken. De avond wordt geleid door caba retier, schrijver en dichter Frank van Pamelen. De dag vindt plaats in het VerHalenhuis, Wagnerplein 101 in Tilburg. De entree is gratis, maar reserveren is gewenst. Dit kan via reserveringen@rondetafelhuistilburg.nl of tilburg - Het RondeTafelhuis verzorgt een program ma op de Dag van de Rechten van de Mens, zater dag 10 december. Zaterdag 10 december staat vol ledig in het teken van het recht op leven, vrijheid en veiligheid voor iedereen. Met een programma waarin jongeren van zich laten horen door middel van muziek en zang onder begeleiding van perfor mer Sanae Casita. Ook wordt de expositie de'Wel- kom in Tilburg' geopend, met foto's gemaakt door vluchtelingen in opvanglocatie Jozefzorg. Verder is 8Taandacht voor de winnaar van de kunstopdracht KidsCreatie Democratie. In het avondprogramma worden de schrijnende verhalen verteld van vluch telingen die in afwachting zijn van hun status in de Dit kan via reserve documentaire 'Reis tussen hoop en vrede'. Aanwezi- tel. 013-4553798. zoals ook het station nu op loopaf stand ligt. Kortom: zien de burgers uit Theresia de gevolgen van de ontsluiting van de Spoorzone als nadelen dus achteruitgang, of juist als voordelen en dus als kansen? Tijdens het buurtcafé laten wijkbe woners via vraaggesprekken o.l.v. Kristel Zegers hun licht op het ver anderende leefklimaat schijnen. Hieronder o.a. een ondernemer, wetenschapper en een bewoner. Verder ook vertegenwoordigers van woonzorgcentrum Joannes Zwijssen, van Traverse/Novadic Kentron en van Netwerk Nextdoor Gasthuisstraat. Het buurtcafé vindt plaats in het Deprezgebouw, Lange Nieuwstraat 172-174 in Tilburg. Aanvang om 20.00 uur (inloop vanaf 19.30 uur). De aankoop van de spoorweg- werkplaats oftewel 'Den Atelier' door de gemeente moest tot een complete verandering van het gebied tussen spoor en Lange Nieuwstraat leiden. Ondertussen krijgt die z'n beslag met alle gevol gen van dien voor het aangrenzen de Theresia. Hoe ervaren de inwo ners van Theresia wat er allemaal de laatste jaren op hen af is geko men: is de leefbaarheid er beter of slechter op geworden? De Spoorzone krijgt steeds dui delijkere contouren: aan de Lange Nieuwstraat verrijst zelfs een com pleet nieuwe woonwijk. Tegelij kertijd komt er steeds meer (sluip) verkeer in Theresia en neemt de parkeerdruk toe. Maar liefst dertig gevaarlijke verkeerspunten wer den er geteld. 's-Zomers mag de buurt genieten van het concert- en kermisgeluid dat soms tot diep in de nacht over de wijk schalt. Maar het is niet alles kommer en kwel dat door de nieuwe Spoorzone veroorzaakt wordt. Veel valt te be leven in de uitgaansgelegenheden die in de gebouwen van de spoor- wegwerkplaats trekken. Trouwens de renovatie van die gebouwen zal niet alleen de Spoorzone en maar ook Theresia ten goede komen, want ze leidt tot een aantrekkelijker woonomgeving. Voor de bewoner van Theresia is de binnenstad met zijn winkels en andere voorzie ningen dichterbij gekomen via de nieuwe tunnels onder het spoor, stellingen of andere organisaties. Het Technasium is voor HAVO/ VWO leerlingen met een inven tieve, onderzoekende en creatie- ve instelling, die belangstelling hebben voor de wereld om hen heen. Vijf uur per week krijgen zij het vak onderzoeken ontwer pen (O&O). Hierin werken ze in groepjes van vier leerlingen acht weken aan een opdracht van een externe opdrachtgever. Ze bezoe ken het bedrijf van de opdracht gever, analyseren het probleem, brainstormen om tot oplossingen te komen, maken een ontwerp en presenteren hun project aan de opdrachtgever. Het concept Technasium is uniek in de regio. Het is een vorm van onderwijs waarbij leerlingen pro jectmatig werken aan opdrachten, afkomstig uit bijvoorbeeld het bedrijfsleven of van onderzoeksin- mee zover, dat de eerste leerlin gen dit jaar gaan werken aan hun afrondende meesterproef. Na vijf jaar staat er een technasium waar het Cobbenhagen met récht trots op kan zijn, maar dat zeker nog niet uitontwikkeld is. Voor een verdere ontwikkeling is het ver sterken en uitbouwen van het netwerk van bedrijven belangrijk. Daarnaast wil men regionale be drijven kennis laten maken met het Technasiumonderwijs op het Cobbenhagenlyceum. Mochten er nog bedrijven zijn die hun bijdrage willen leveren aan het onderwijs en zich tijdens deze markt willen presenteren, dan kunnen zij zich aanmelden via e-mail kamp.j@2college.nl of bouwens.l@2college.nl tiBURc Op zondag 11 dece houdt Morava Tilburg haar e jaarsconcert in Riddershof, Lehar- straat 110 in Tilburg. Aanvang om 14.00 uur. De entree is gratis. Morava Tilburg is een blaasorkest waarvan de leden verschillende muziekstijlen uit landen als Tsje chië, Duitsland en Oostenrijk spe-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 11