w w ga |y a |ijknieuws j? est Nick de Jong naar EuroSkills 2016 Bruine snijbonenboom jrk Stadsnatuur Autoluw gebied groter dan Nieuwlandstraat Kerstmarkt van Amarant 4 ;sed een ILBURGSE KC 17 JRGSE KOERIER DONDERDAG 24 NOVEMBER 2016 ecreatie ecreatie jenieter Handwerkgroep FOTO: René Haans De Nieuwlandstraat DOOR RENÉ HAANS iarwww.toyota.nl Rob Vereijken .16 YOTA 24 uur koken voor het goede doel AYS A TER WAY Tilburg - Afgelopen maandag vergaderde de themacom- missie Leefbaarheid. Openstaande opdrachten van de verschillende wethouders kwamen aan bod. Verder bood Caspar Fagel een petitie aan over de Nieuwlandstraat en was er aandacht voor de Startnotitie Onderzoek Sportbedrijf. rijden liging »n- Van de zaden en de groenere vruchten kur maken dat j van de peul ne peulen. lecreatie Evenementen hlburg Amarant orge vrijdag 16 december kerstmarkt c werpark. Var van de Skills Heroes, bi VHG en Vakk?- burg strijden rt mers uit 28 1‘” rope aanges.vK beroer erepoc in 33 waaronder tuinaanleg, robotica, zorg, en web design, stig uit het bedrijf scholen, de deelnr Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (vvww5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). NDERNEMERSON DER WIJS jeu <=n de groenere vruchten kun je een zoet papje t je gebruikt als zoetstof. Wil je de zoete binnenkant jlen ook zelf proeven? Zoek dan wat hangende brui- Wacht niet te lang, want de vruchten worden droger arder. Doe het gewoon, want als je geniet van wat de stadsnatuur te bieden heeft, dan vinden ze je toch al snel een rare snijboom. Tilburg Op donderdag 1 decem ber houden de dames van de handwerkgroep van verzorgings huis De Duijnsberg hun jaarlijkse verkoop. Deze vindt plaats tussen 11.00 en 16.00 uur in het verzor gingshuis aan de Indigolaan 100 in Tilburg. Iedereen is welko mbo-vakwedstri ■c brancheverenigin ^kanjers. In Goter :r. ruim 500 deelne- >8 bij WorldSkills Eu- esloten landen in 38 ?pen voor een plek op het >dium. Nederland doet mee vakrichtingen (beroepen), inder tuinaanleg, mobiele lassen, metselen i. Experts, afkom- drijfsleven en van trainen en begeleiden lemers. De wind heeft al het blad van de takken geblazen, maar is daar bij voorlopig nog wat vergeten. In de kale boom hangen diverse bruine lange stroken. Het blijken de vruchten van de Gleditsia te zijn. Nog even en ook zij vallen naar beneden. De boom komt oorspronkelijk uit Noord-Amerika. Pas in mei ontluiken de mooie sierlijke bladeren. Eén blad is samengesteld uit ongeveer twintig deelblaadjes, tien aan elke kant. In het najaar verkleuren die naar geelgroen of goudgeel. De stam en takken zijn in sommige gevallen helemaal niet zo aantrekkelijk voor de mens; die kunnen enorme doorns dragen. tassen. Ook is het volop genieten van eten, drinken en live muziek. Diverse koren zullen hun kerstlie deren ten gehore brengen. U kunt daarnaast ook een kijkje nemen op het terrein in de plantenkas, de hoeve, kinderboerderij De Ha- nekam, kledingwinkel Stijlvol en de huiswinkel. Ook is er een gra tis huifkartocht en nog veel meer. De kerstmarkt van Amarant staat voor gezelligheid en verbonden heid. Jong en oud zijn van harte welkom. Vuurwerk "Vuurwerkvrije zones blijken voor geen meter te werken", al dus burgemeester Peter Noorda- nus. Toch schrijft hij namens het college in een brief aan de raad: 'Knalvuurwerk veroorzaakt voor mens en dier overlast. Voor de komende jaarwisseling willen we een aantal gebieden als 'vrijwil lige vuurwerkvrije zones' gaan benoemen. De vuurwerkvrije zo nes uit 2015 zullen hierin meege nomen worden. Met betrekking tot handhaving dient gezocht te worden naar een efficiënte ma nier van samenwerking tussen politie, team Stadstoezicht en de preventieteams.' Startnotitie Sportbedrijf Bij de bespreking van het raads voorstel Actualisatie Sportno- ta en Sport op Orde op 18 juli .2016 heeft de raad het college opgedragen onderzoek te doen naar scenario's om de verweven heid tussen de gemeente en het Sportbedrijf te verminderen. De commissie was dik tevreden met de Startnotitie. Frans van Dom melen, Lokaal Tilburg: "Een mooie notitie waar we mee uit de voeten kunnen. Verzelfstandiging van het sportbedrijf wordt in de no titie ook vernoemd." Yusuf Gelik, PvdA: "Het is een voorstel met een royaal gebaar naar de raad toe. Blij dat er verschillende scenario's zijn." Jeroen van Dijk, WD, "Een Kaartmiddag tilburg - Op donderdag 1 december verzorgt Ouderenwerk 55+ De Reit een kaartmiddag in wijkcentrum 't Sant. Bezoekers kunnen kiezen uit rikken, jokeren of hoogjassen. Er is voor iedereen een prijsje en een kop koffie of thee is gratis. De kosten voor het kaarten zijn 1,50. De mid dag duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Adres: Beneluxlaan 74 in Tilburg. heldere notitie, ga er gisteren mee beginnen, waar wachten we op?" Wethouder Hans Kokke wil de er wel meteen mee beginnen. "Met deze notitie wil ik aftasten of we op de goede weg zijn. In fase twee, als we het inzicht hebben, gaan we de scenario's uitwerken." janiseert op r een grote op het Daniël de Brou- an 18.00-21.00 uur is ie dereen van harte welkom aan de Bredaseweg 570 in Tilburg om te genieten van alle festiviteiten. De B entree is gratis. Tijdens de kerstmarkt van Amarant zijn er diverse stands van onder nemers uit Tilburg en omgeving met o.a. sieraden, sjaals, edelste nen, wierook, parfums, houten Mboondecoraties, speelgoed en I liLBURG - Nick de Jong uit Tilburg «ertegen woord igt Nederland tijdens EuroSkills: het 'EK voor beroepen' dat van 1 t/m 3 de cember wordt gehouden. Nick Bals kok al nationaal kampioen en maakt deel uit van Team Ne derland: 39 talentvolle jongeren, allen nationaal kampioen in hun vak. Nick zit op SG De Rooi Pan nen en werkt bij Restaurant LUX. De afgelopen maanden werden de winnaars geselecteerd tij dens voorrondes, kwalificaties en nationale finalewedstrijden Het meest spectaculaire van de Gleditsia zijn wel de vruchten. In loop van de zomer groeien uit de bloemen peulen van wel 40 centimeter lang. Ze lijken wel wat op gegolfde reuzensnij bonen. In het begin zijn de vruchten groen, maar in de herfst verkleuren ze tot donkerrood- of zwartbruin. Ze zien er aan de buitenkant leerachtig en glad uit, maar als je er zachtjes over heen wrijft voelt het fluweelachtig aan. Kijk je er met een loep naar, dan zie je een heel woud van allemaal minihaartjes. Dat de Valse christusdoorn peulen maakt is niet vreemd, de boom is ook van dezelfde plantenfamilie als de diverse bonen soorten en natuurlijk ook de snijboon. De peul heeft meestal twee kleppen. Die zitten tegen elkaar aan, met daartussenin de zaden. Als je tuinbonen pelt, trek je die helften van elkaar en duw je de zaadjes er uit. De peul van de Gleditsia is ook zo opgebouwd. Probeer die ook meer eens uit elkaar te peuteren en ga op zoek naar de twintig zaadjes die daar aan één kant vastzitten. Gemakkelijk zal het niet zijn, want de vruchten dro gen al wat uit en tussen de vruchtkleppen zit een zoete plakke rige stof. De donkerbruine platte zaden zouden ook zoet zijn, maar die zijn nu al zo hard dat ik ze zowel met mijn tanden als met een mes niet fijn kon maken. vereniging Ivoor veldbiologiej Langs het Tjeuke Timmermanspad tegen woonzorgcentrum Den Herdgang staan enkele enorme bomen met op de stam hon derden doorns van meerdere centimeters lang. De Amerikaanse Indianen gebruikte de doorns niet voor niets als pijlpunten. Van de boom zijn ook vormen gekweekt met doornloze stammen. De groenachtige of lichtgele bloemetjes zitten in een trosje bijeen en bloeien in juni en juli. Voor de bijen bevatten ze behoorlijk wat stuifmeel en nectar. Die vliegen gewoon langs het doornig verdedigingssysteem de boom in. tilburg - 20 leerlingen, 48 gangen, 24 uur. Zo ziet 24 Cooking er uit, een initiatief van leerlingen die de oplei ding zelfstandig werkend kok vol gen op De Rooi Pannen in Tilbu Met hun kookmarathon hope geld in te zamelen voor de Ble Damiaanschool in Oeganda, project van de stichting Luanda Jin- ja. Vanaf vrijdag 9 december 10.00 uur tot en met zaterdag 10 decem ber 10.00 uur wordt er elk half uur een ander gerecht bereid en serveerd, dus ook 's nachts. Ga mogen komen en gaan wanneer ze willen. Per gerecht wordt een be drag van 7,50 euro betaald. Reserveren kan via http://www. twenty4cooking.nl. Daar is ook uit gebreide informatie te vinden over de kookmarathon. De marathon vindt plaats op De Rooi Pannen, Dr. Ahausstraatl in Tilburg. Openbare toiletten Naar aanleiding van een eerdere motie over openbare toiletvoor- zieningen is het hebben daarvan in winkelcentra een speerpunt. Er zal ook sprake zijn van verbete ring en uitbreiding. Zo worden er in de westvleugel van het station waar het grenswisselkantoor was, openbare toiletten gemaakt. Naar huidige inschatting zullen die in het tweede kwartaal van 2017 opgeleverd worden. Wethouder Jacobs beloofde ook te kijken naar winkelcentra buiten het cen trum, zoals het Wagnerplein. Caspar Fagel, bewoner van de Nieuwlandstraat, bood Wethou der Mario Jacobs een petitie aan over het autoluw maken van de Nieuwlandstraat. De petitie was ondertekend door 533 voorstan ders. Een eerdere petitie tegen het autoluw maken haalde 315 hand tekeningen. Wethouder Jacobs was blij dat er een zekere mate van evenwicht was. Schriftelijk had hij al aangegeven:'Naast uit gangspunten bevat de komende notitie een voorstel over de wijze waarop bewoners en belangheb benden betrokken worden, en een planning.' De wethouder stel de dat door in de proef het auto luw gebied groter te maken dan alleen de Nieuwlandstraat, de rest van de stad niet voor problemen zou komen te staan. De Gleditsia of Valse christusdoorn is een boom die de laatste jaren ontzettend veel in pnze steden is aangeplant. Mensen willen best wel een boom in de straat, maar die mag dan niette dicht zijn en te veel licht wegnemen. Ook mag de boom niet te veel 'rommel' geven. Dat kan blad zijn, maar ook vallende sie- rappels en - peren en uitgescheiden luizenzoetjes zijn niet echt welkom. Ons wagenpark, dat weinig met groen te maken heeft, de kan daar slecht tegen. Een Gleditsia bood uitkomst: de boom heeft een doorzichtige kroon, waardoor je toch nog net met voldoende licht van je doorzonwoning kunt genieten. Juist in het gebied binnen de ringbanen van Tilburg is hernu een van de meest geplante straatbomen. n Hzar al

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 17