O? TILBURG INVESTEERT IN GROEN I De var www.tilburg.nl/groen Thea Thea slile f TILBURGSE Bomen en planten zijn van onschatbare waarde. Groen zorgt onder meer voor verkoeling op deze opwarmende aarde, mensen voelen zich prettig bij de aanblik ervan en kunnen feitelijk GEMEENTE TILBURG niet zonder. Allemaal redenen voor de gemeente om in groen te investeren. Op deze pagina leest u meer over de aanpak. Gezonde nieuwe aanplant in goede voedingsbodem LéaFerschtn Ruimte voor extra groen Buurt is blij met vergroening NS-plein Sommige bomen toch behouden Een aantal bomen dat zou worden vervangen, kan toch behouden blijven. Uit nader onderzoek is gebleken dat ze van voldoende kwaliteit zijn. Op www.tilburg.nl/groen staat een verwijzing naar de aangepaste kaart. In de straten waar de aannemer aan de slag gaat, krijgen bewoners tijdig een brief met informatie in de bus. Daarin staat bijvoor beeld welke werkzaamheden wanneer plaatsvinden. Bewoners die nog vragen hebben, kunnen terecht bij de aannemer via www.jvaneschbv.nl. Het project omvat meer dan alleen rooien en herplanten van bomen. Nadat een niet vitaal exemplaar is verwijderd, zorgt de aannemer zonodig voor verbetering van de bodem. Belangrijk is dat de nieuwe boom een groei plaats krijgt waar hij goed kan wortelen en lang leeft. Ook in de keuze voor de nieuwe exemplaren kiest de gemeente voor kwaliteit. De bomen zijn afkomstig van Boomkwekerij Udenhout. Deze ondernemer levert bomen die aan de In Stadsbos013, het gebied ten zuidwesten van Til burg, komt een natuurlijk ingericht parkje met daarin een Keltische boomhoroscoop. Idee en ontwerp zijn van groenaannemer BTL uit Haaren. Recreanten kunnen zich straks verdiepen in de Keltische boomkring, die bestaat uit 21 verschillende boomsoorten plus de bijbehorende karakter eigenschappen en geboorteperiodes. Ook kunnen ze even gaan zitten, wandelen of hun kinderen laten spelen. hoogste kwaliteitseisen voldoen. Belangrijk is verder dat de gekozen soorten passen bij de locatie. Als de nieuwe bomen eenmaal staan, zit het werk van de aannemer er nog niet op. Die doet twee jaar lang aan nazorg. Dat bete kent dat de jonge aanplant goed in de gaten wordt gehouden en bij weinig regen extra water krijgt. Zo slaan de nieuwe bomen goed aan en gaan ze een lang leven tegemoet. Het Geboortebos is onderdeel van het Noorderbos aan de Stokhasseltlaan. De eerste bomen zijn in 2007 geplant en jaarlijks komen er rond de zestig bij. Volgend jaar is het Geboortebos vol en stelt de gemeente een nieuwe locatie in het Noorderbos beschikbaar. Ouders of andere familieleden kunnen voor 29,50 een boom bestellen via www.geboortebos.nl. De gemeente regelt een jaarlijkse plantdag in de lente. Dat is altijd een vrolijke gebeurtenis, waarbij beschuit met muisjes natuurlijk niet ontbreekt. Als aandenken krijgen de kinderen een certificaat, een schopje en een plaatje met hun naam en geboortedatum. Bijzonder is verder dat voor elke boom er ook één wordt ge plant in het Nigaraguaanse Matagalpa, waarmee Tilburg een stedenband heeft. Schitterend vindt restauranteigenaar Hans Verhoeven het nieuwe NS-Plein. Voorjaar 2015 ging het op de schop, omdat de nabij gelegen kruising moest worden aangepast. De gemeente koos bij de herinrichting voor meer bomen en veel bloeiende planten, wat aantrekkelijk is voor vlinders en bijen. Het is nu een plek waar mensen graag even zitten. Geen hangjeugd, zoals sommige De ondernemers in buurt wilden aanvan kelijk zoveel mogelijk parkeergelegenheid behouden, maar de gemeenteraad koos nadrukkelijk voor vergroening. Een derde van de parkeerplaatsen verdween. Volgens Verhoeven kiezen zijn gasten gelukkig voor alternatieven vlakbij. buurtbewoners vreesden. Daarvoor is het plein te open en te licht. Liselot vugs kreeg een geboorteboom cadeau voor haar eenjarige zoontje Olivier: “Als ik straks in het bos wandel, kan ik tegen hem zeggen: ‘Kijk, dit is jouw boom'. Binnenkor gaan we er weer heen, samen met de familie Ik heb mijn neefje en nichtje ook een Geboorte boom gegeven. Het is leuk om te zien hoe de bomen met de kindjes meegroeien.” TILBURG Z< te denkt national topviolii allezale wereld.I zuidned haar te c in de coi indringt van Liza Er is een begin gemaakt met de vervanging van zo'n 900 zwakke bomen in Tilburg. De eerste nieuwe exemplaren zijn geplant. Om ervoor te zorgen dat ze lang meegaan, kiest de gemeente voor kwaliteitsbomen in een gezonde bodem. Het Tilburgse Geboortebos is een groot succes. Elk jaar verschijnen hier nieuwe bomen voor jonge inwoners van de gemeen te. Familieleden of andere betrokkenen planten ze zelf. "De symboliek erachter is dat ieder kind moet kunnen opgroeien in een groene, gezonde wereld", zegt Peter Derksen. Derksen is directeur van de Stichting Nationale Boomfeestdag. De stichting heeft meer Geboortebossen in Nederland, maar het bos in Tilburg is bijzonder vanwege de rol van de gemeente. "Die heeft tien jaar geleden zelf het initiatief genomen." Waar is nog plaats voor extra bomen in de stad? Met die vraag ging een medewerker van de gemeente op pad. Hij vond ruimte voor een kleine honderd bomen, op plekken waar ze nu nog niet staan. Samen met de Stichting Stadsbomen bepaalde de gemeente welke soort waar het beste past. Daarbij is vanwege de biodiversiteit gekozen voor zo veel mogelijk verschillende soorten. Dit najaar worden de bomen geplant, onder meer langs de Leijweg, in de buurt van het ETZ Elisabeth en langs de Ringbaan-Zuid. De gemeente koos de locatie voor de horoscoop: een gebied aan de Gilzerbaan, dat nu nog wat kaal is. Zo wordt deze plek een voorbode van nog meer groen in dit deel van Tilburg. TILBURG Tij lijke Theatt met 22 jar burg haar end zijn e voor 10 leidingen I er andere programm te zien zijr Je bestelt een artiest Het theat om heel f drempelig in de the. theaterlief welkom oi een mooie Liza Ferscf zuidnederk december 1 burg. Aanv; In dit conct de ode ge Leipzig. Me delssohn e een relatie Leipzig. Me te Liza Fers van de ito Vioolconce dat alles on maar zeer mens Schu! Felix Mend een bijzont muziekhist nis gewee: Keltische boomhoroscoop in Stadsbos 013 In de horoscoop van het eeuwenoude Keltische volk hadden niet sterren maar bomen een bepalende rol. Zag je bijvoorbeeld in de periode van de kastanje het levenslicht, dan werd je een eerlijk mens.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 10