Mantelzorgers en het CDA I CDA 'Aan thuiszorg ben je zo gebonden iiurt t.nl 'Tilburg kan nog meer doen' Ik ben er trots op dat het lukt' B 11 F Vandaag, donderdag 10 november, is het de Dag van de Mantelzorg. Het CDA in Tilburg wil daarom op deze pa gina aandacht vragen voor de inzet van mantelzorgers. amheden lestraat Dankers is het er niet mee eens dat de subsidie voor de dementieconsulent in 2018 stopt. "Daar moet wel iets voor in de plaats komen", legt ze uit. "Wij gaan hier deze week vragen over stellen aan het college. Hoe staat het met het alternatief en welke invulling komt er? Op basis daarvan gaan we kijken of dit voldoende aansluit bij de behoefte." Ook een fijne rolstoel voor Jo helpt Ad om het vol te houden. Hij loopt graag een blokje zij voorstellen doet om de j groep te verbeteren. Het CE in de jositie om terwijl zij in de stoel zit. "Anders kom ik niet meer buiten en word ik te stijf." cies 65 jaar getrouwd, halen." Tot slot roept het CDA Tilburg mantelzorgers op bij de partij te melden of er iets ontbreekt m de ondersteuning van de gemeente. Dit kan door te mailen naar cdaiaraadtilburg.nl of door te bellen naar Claudia Dankers 23939886) of Rein Valk (06-51082126). jen uur. riteiten >ken zou ze allanc ar Ad de Kok (90) isi Tilburg i. "Misschien komt er meer gaat, sluit hij. Zelf heeft Dankers veel voor haar oma gedaan in de laatste jaren van het leven van haar grootmoeder. "Ook heb ik van zeer dichtbij meegemaakt hoe mijn moeder en tante voor mijn opa en oma hebben gezorgd. Door deze zorg konden mijn grootouders tot het laatst zelfstandig en gelukkig thuis blijven wonen. Ik weet hoe waardevol dit is en ook hoe zwaar het af en toe is om te combineren met werk en een eigen gezin." Colofon Deze pagina over mantelzorg is een initiatief van het CDA Tilburg. Redactie: Aldert van der Burg Foto's: Marti de Brouwer (CDA), Raldo Neven en Gemeente Tilburg Mantelzorgers zijn zo belangrijk dat er samen met de stad een agenda wordt gemaakt waarin specifiek aandacht voor mantelzorgers wordt gevraagd", zegt Valk. Dit geldt onder meer voor respijtzorg, die mantelzorgers de mogelijkheid biedt hun zorgtaken tijdelijk aan een ander over te dragen. Daardoor kunnen zij de zorg beter volhouden. Volgens Rein Valk heeft 'zijn' CDA de afgelopen jaren via diverse kanalen aandacht gevraagd voor mantelzorgers, onder meer door burgemeester en wethouders te vragen een respijthuis' mogelijk te maken. Claudia Dankers legt het belang van een goede visie en aanpak uit. "In deze tijd is het van wezenlijk belang om alle mantelzorgers in beeld te hebben en zo goed mogelijk te ondersteunen, ontlasten en waarderen. Tilburg kan immers niet zonder deze mensen. Uiteindelijk begint goed beleid bij een goede visie." Op www.tilburg.nl is meer informatie te vinden over wat de gemeente Tilburg voor mantelzorgers kan betekenen. Ad de Kok aan de tafel in de keuken met Claudia Dankers (rechts) en één van zijn dochters. De gemeente Tilburg en diverse instanties in onze stad doen veel voor mantelzorgers, maar het kan nóg beter. Dat vinden de gemeenteraadsleden Rein Valk en Claudia Dankers, die namens het CDA Tilburg over dit onderwerp gaan. Wie denkt dat een 90-jarige niets meer te wensen kan hebben, zit er helemaal naast. Ad kijkt al uit naar volgend jaar zomer. "Op 14 augustus zijn we precies 65 jeer getrouwd. Het is mijn doel dat te halen." mag worden en n. Ook dankzij de 't het goed. Voor ie weg te vinden :---al." zorgen voor dat het lukt, cr lopen wel Ik kan o laar voeren. zich in de gemeenteraad in Tilburg via moties en initiatiefvoorstellen sterk gemaakt voor de duizenden mantelzorgers in onze stad. Het uitgangspunt'zorgen voor elkaar' hoort bij het CDA. Door recente hervormingen hebben mantelzorgers voor een belangrijk deel de zorg overgenomen. In de toekomst zullen zij steeds meer taken overnemen waarbij het grote gevaar bestaat dat zij hun grenzen overschrijden. Mantelzorgers hebben naast de zorg voor hun dierbaren namelijk ook nog andere taken en rollen. Zo hebben zeven op de tien een baan. Kortom, mantelzorgers zijn het cement van onze samenleving en als zij omvallen, hebben we een immens probleem. Het CDA is dan ook zowel landelijk als i gemeente Tilburg erg actief om de pc van de mantelzorgers onder de aandacht te brengen. Zo heeft Tweede Kamerlid Mona Keijzereen initiatiefvoorstel ingediend waarin ZDA Tilburg heeft Ze kunnen het wel door de thuiszorg laten doen, maar dat heeft ook nadelen. Daarom laat Ton van Breugel (84) elke ochtend zijn therapeutische kousen het liefst door zijn vrouw Ria (83) aantrekken. En 's avonds doet ze ze ook met alle liefde uit. Normaal gesproken zou ze allang zijn opgenomen. Maar Ad de Kok (90) is bereid en in staat om de handen uit de mouwen te steken. Samen met zijn twee dochters zorgt hij graag voor zijn dementerende vrouw Jo (88). "Als ik hen niet had, zou ik het niet aankunnen." Na een behandeling teger Breugel te horen dat hij kousen moest dragen. als ik er dan ook nog gekregen, was dat niet ik binnen mijn familie al meegemaakt, dat was afzien." Om dat te voorkomen, moet hij elke ochtend de kousen aandoen en 's avonds gaan ze weer uit. Al jaren helpt Ria hem daarbij. Hij kan dat niet alleen, het is zwaar werk. Het echtpaar heeft verder geen kinderen of overige familie op wie het een beroep kan doen. "We kunnen de thuiszorg laten komen", vertelt Ton. "De eigen bijdrage die je daarvoor moet betalen, is nog niet zo'n probleem. Maar je bent wel gebonden: de ene keer komen ze om zes uur, de andere keer om nege Bovendien snap ik goed dat de priori van die dames eerder liggen bij mensen die in hun eigen vuil zitten, dan bij mij. Tot slot zijn de zorgkosten voor de samenleving ook lager, doordat we het zelf doen." Het gaat 'hartstikke goed', zr z'n vrouw. "Ik ben er trots op d maar het is wel vermoeiend. Er 's traantjes over m'n wang. Ik kan geen normaal gesprek meer met haar voeren. Het is leeg daarboven", zegt hij, wijzend naar zijn eigen hoofd. Z'n geduld wordt regelmatig op de proef gesteld. Gelukkig gaat z'n vrouw vier dagen per week naar de dagopvang in de Hazelaar. "Ik ben de dagopvang veel dank verschuldigd. M'n vrouw kijkt er zelf ook telkens naar uit. Zonder de inzet van die mensen zou het niet lukken, dan zat ze in een verpleeghuis." ULBURGSE KOERIER DONDERDAG 10 NOVEMBER 2016 en psoriasis kreeg Van lij speciale elastieken "Ik had al suiker en I een open been bij had ?t best geweest. Dat had I van de Schar-: f) begint 21 no- maken van de de straat zijn e nieuwbouw tone. Eerst I lering en lei- komt een tij- 1 bouwverkeer. lan weg en ze andere plek in J iheden duren d januari. Wo- alijven tijdens I .‘ikbaar. Er kan i door bouw- gemeente 1 Er zijn in Tilburg 55.157 mantelzorgers die ouder zijn dan 20 jaar, van wie46.993 langdurig. Van al die mantelzorgers voelen 5.516 mensen zich zwaarbelast (bron: Mezzo en SCP). Er zijn verschillende manieren waarop de gemeente mantelzorgers en de mensen voor wie zij zorgen, al ondersteunt. Zo worden mantelzorgers in bepaalde gevallen vrijgesteld van hun sollicitatieplicht. Maar het CDA wil meer. Tijdens de begrptingsdebatten van deze week dienen de christendemocraten een motie in waarin het college wordt verzocht samen met de stad een agenda te maken voor verdere ondersteuning van mantelzorgers. Het CDA is er zich van bewust dat er meer (financiële) faciliteiten voor mantelzorgers moeten komen, zodat zij hun onvolprezen werk kunnen blijven doen. Ria legt uit dat het stel liever klaarstaat voor andere mensen in de flat dan dat het een beroep op anderen doet. "Ik heb wel huishoudelijke hulp, want alleen kan ik het Om goed voor z'n vrouw te blijven zorgen, heeft hij een heuse dementiecursus gevolgd. "Ik wil haar niet opsluiten. Ze mag van mij honderd worden als ik het r voor haar kan blijven zorgen, hulp van onze dochters gaat een oudere is het moeilijk de binnen de zorg; alles gaat digitaal Mantelzorgerszorgen langdurig en onbetaald voor een chronisch zieke, gehandicapte of hulpbehoevende partner, ouder, kind of ander familielid, vriend of kennis. Zij zijn geen beroepsmatige zorgverleners, maar geven zorg omdat zij een persoonlijke band hebben met degene voor wie ze zorgen. niet meer."Ton is allang blij dat zij hem nog iedere dag kan helpen. "Mi«<-hipn komt Pr een tijd aan dat 't niet mei zien we dan wel weer" besl maar dat

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 11