Verwondering over rijke natuur in de stad TK C Lezersactie Herdenking Kristallnacht entrum Op de bok bij Orkest Zuid 25 tilburgse koerier DONDERDAG 3 NOVEMBER 2016 BURGSE KOERIER Verhalen RobVereijken over stadsnatuur gebundeld het deze Rob Vereijken: "Ik vind het boeiend dat zich steeds nieuwe soorten dieren en planten vestigen in Tilburg." van 13,- voor 9,95 Jos van de Braak FOTO: Orkest Zuid tmakelaardij at 2o.oo uur) FOTO: Joep de Beer tilburg Er is een bijzondere presentatie op zondagmiddag 6 november bij Factorium, Koningsplein 11a in Tilburg. Een middag waarin Orkest Zuid meerdere dirigenten aan zich voorbij laat komen. tde feseervogel >n- JSt aal U kunt hiervoor vl ber met deze kor' tuurmuseum Brat 434. Deze actie is get december. neGroep de jaar- jse Koerier biedt isnatuur, van Affe Speciaal voor de lezers van de Tilburg' KNNV-afdeling Tilburg het boek'Stads tot Zoemende wingerd'aan de nacht >38, ver- :i's tien- m huizen, jn winkels tilburg RobVereijken schrijft al ruim twaalfeneenhalf jaar in de Tilburgse Koerier over natuur in de stad. Alle aanleiding daarom voor het verschijnen van het boek'Stadsnatuur - van Affeseervogel tot Zoemende wingerd'. Stadsnatuur - van Affeseervogel tot Zoemende wingerd 288 pagina's - ISBN nummer 978-90-826157-0-8 Het boek is vanaf medio november in elk geval te koop op de volgende verkoop punten in Tilburg: Natuurmuseum Brabant, Gianotten Mutsaers en Boekhandel Livius de Zevensprong. stadsnatuur jsiasme voor agse din- de lezer, voor de Eén van hen krijgt bovendien de kans om zijn of haar talent te laten zien tijdens het Nieuwjaarscon cert Ein Abend in Wien van Orkes Zuid op 14 januari in Concertzaë Tilburg. Kom zondag vanaf 14.00 uur genieten van een middag in Weense stijl, met op het program ma -van Johann Strauss- Auf der Jagd, Annen Polka, Ouverture Der Zigeunerbaron, Rosen aus dem Sü- den en Unter Donner und Blitz. Entreeprijs: 7,50. vanaf zaterdag 12 novem- ortingsbon terecht bij Na- -abant aan de Spoorlaan ?ldig t/m zondag 4 Docent Rob Vereijken is gel togen in Tilburg, de nog altijd woont en werkt. langstelling of beter gezegc voor de middélb; geboren en ge- ,e stad waar hij Zijn be- jd passie natuur is ontstaan in zijn Ibare schooltijd. "Op het denking begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Tijdens de Kristallnacht, van 9 op 10 november 1931 joegen plunderende nazi's duizenden joden uit hur Zij sloegen ruiten van hur en woonhuizen aan diggelen, sy nagogen werden vernield en in brand gestoken en honderden jo den werden vermoord. vereniging voor veldbiologie Inspiratie Wie de verhalen van Rob Vereijken kent, weet dat hij op originele, meeslepende en boeiende wij ze over de Tilburgse 1 schrijft. Zijn enthous meer of minder alledaac gen slaat al snel over op die hierdoor oog krijgt stadsnatuur. Als het aan de auteur ligt is het eind nog niet in zicht. Gebrek aan inspiratie heeft RobVereijken nooit gehad. "Ik had verwacht dat ik na verloop van tijd aan het eind van mijn latijn zou zijn, maar het werd in de loop der jaren steeds makke lijker om onderwerpen te vinden. De actualiteit helpt daaraan mee. Op dit moment worden veel ratten gesignaleerd aan de Piushaven. Nou, daar valt bijvoorbeeld weer heel wat over te schrijven." natuur. Een voorbeeld hiervan is het onderhoud van de kaders en oevers van de Piushaven." De bioloog blijft zich met dezelf de nieuwsgierigheid bezighou den met stadsnatuur. Volgens Rob Vereijken hoef je niet naar verre oorden te reizen om verwonderd te raken door de natuur. Mensen gaan al gauw voorbij aan al het moois in de stad. Met zijn boek hoopt hij dat de mensen zich weer verwonderen over de vele planten en dieren in de bebouwde kom. Talentontwikkeling is één van de speerpunten van Orkest Zuid. Na eerdere projecten met scholieren, conservatoriumstudenten, TUstu- denten, zangers en componisten, richt het orkest zich nu op dirigen ten, die uitgedaagd worden hun vaardigheden te verbeteren. Dit alles met als overkoepelend doel om een positieve bijdrage te leve ren aan de Brabantse blaasmuziek. Deelnemende dirigenten zijn: Henk Mertens, Gerard Alofs, Rens van Leeuwen, Loes Reiling, Cora Odulphus Lyceum was ik lid van een biologische club. We gingen bijvoorbeeld vogels inventariseren in de stad, maar waren ook vaak in natuurgebieden te vinden." Aan het Mollerinstituut volgde Vereijken de opleiding tot biolo- giedocent. Na enkele jaren les te hebben gegeven, is hij als educa tief medewerker in dienst geweest van Natuurmuseum Brabant. Later was hij werkzaam bij IVN Brabant (Instituut voor Natuureducatie en Duurzaamheid) en als projectlei der voor onder meer de Nationale Parken De Biesbosch en De Loon- se en Drunense Duinen. Op dit moment geeft hij twee dagen per week biologieles aan een mbo-op- leiding en heeft hij een eigen be drijf op het gebied van natuuredu catie- en voorlichting. Nieuwe soorten Rob Vereijken blijft zich verba zen over de natuur in de stad. "De natuur staat niet stil. Ik vind het boeiend dat zich steeds nieuwe soorten dieren en planten vesti gen in Tilburg. En dat komt niet alleen door klimaatveranderingen. Erwordt in de stad gelukkig steeds meer rekening gehouden met de tilburg - Op woensdag 9 novem ber organiseert AntiRacisme Tilburg in het kader van g lijkse herdenking van Kristallnacht een lezing in Raakveld, Koestraat 113 in Tilburg. Deze lezing wordt gegeven door Eric Krebbers, die verbonden is aan Doorbraak. De lezing heeft als onderwerp: Antise mitische reacties op vluchtelingen eh migranten toen en nu. D Dellebeke, Matthias van Nispen tot Pannerden,Thom Roosen en Joost van Wichen. Cursusleider is Jos van de Braak, dirigent van Orkest Zuid. Harmonie Concordia uit Berkel-En- schot was enthousiast om mee te werken aan dit project. Onder leiding van Henk Mertens heeft dit orkest zich vanaf 1 september voorbereid op deze unieke samen werking met Orkest Zuid. Op 6 november laten de deelne mers zien wat zij hebben geleerd. Deze publicatie is gebaseerd op de artikelen die in deze krant zijn lérschenen. "Ik heb ze wel aan moeten passen aan de actualiteit en dat was een hele klus", vertelt Rob Vereijken. "Het boek is een soort kalender geworden, waarbij de maanden van het jaar leidend zijn voor de verhalen die zijn op genomen. Voor elke maand zijn er meerdere bijdragen. In totaal gaat L“t om zo'n 120 artikelen. Naast deze verhalen is in het boek een kaartje afgedrukt, met de vermel ding van dertien bijzondere plek jes in Tilburg." Deze plekken nemen voor Rob Vereijken wat stadsnatuur betreft een bijzondere plaats in. Het zijn wat je kunt noemen zijn favoriete plekken. "Het Bokhamergebied met z'n dorps karakter bijvoor beeld en het kerkhof aan de St. Jo- sephstraat. Het leukste vind ik de Pironstraat, waar ik zelf woon. Op het eerste oog lijkt er wat natuur betreft weinig te zien, maar als je goed kijkt kom je er zoveel planten en dieren tegen."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 25