n www.tilburg.nl/groen Q erra B?ra 27 DONDERDAG 20 OKTOBER 2016 ■RGSE KOERIER TILBURGSE Bomen en planten zijn van onschatbare waarde. Groen zorgt onder meer voor verkoeling op deze opwarmende aarde, mensen voelen zich prettig bij de aanblik ervan en kunnen feitelijk niet zonder. Allemaal redenen voor de gemeente om in groen te investeren. Op deze pagina leest u meer over de aanpak. Nü voorbereiden op ander klimaat in de toekomst issage aan Elke te vervangen boom en elke groeiplaats >nze site! Buurt opgeknapt met nieuw parkje Meer bijen, hommels en vlinders GEMEENTE TILBURG Investering in kwaliteit Tilburgse bomen Vervanging bomen vraagt grondige voorbereiding Wethouder Mario Jacobs (Leefomgeving en Openbare Ruimte): “Groen en water zijn de dragers van onze stad. Ze zijn het uitgangspunt bij de herinrichting van straten en pleinen en dragen zo bij aan een gezondere en prettigere leefomgeving. Maar ze zijn ook hard nodig in onze strijd tegen de negatieve effecten van het veranderende klimaat, zoals intensieve regenval en hogere temperaturen.’’ •rs op de publiek FOTO: René Hat "Wil je over veertig jaar in de schaduw op een terrasje kunnen zitten, dan moet je nü bomen planten", zegt Mariska van Oosterhout, ontwerper openbare ruimte bij de gemeente. Samen met haar collega's bereidt ze de stad voor op de gevolgen van klimaatverandering. Bij de herinrichting van straten, parken of speelveldjes kiezen ze waar mogelijk voor bomen, planten en gras. Verhard oppervlak, zoals stenen, tegels en in het bijzonder asfalt, warmt heel erg op. Het verschil tussen de bebouwde kom en het buitengebied kan in de zomer wel zes tot acht graden zijn. Bomentechnicus Dennis van Baast heeft zijn bedrijfswagen op een zonnige oktober- middag geparkeerd langs de Molenhoef- straat in Udenhout. Hier zijn voor de zomer enkele inlandse eiken gerooid. In de berm ligt het resultaat van een grondmonster: hoopjes leem, zwarte grond en geel zand. Het groeiplaatsonderzoek dat de mede werker van Van Esch uitvoert, dient twee doelen. Van Baast wil weten öf de nieuwe bomen goed kunnen wortelen en of de bodem voldoende voedsel bevat. Voor elk van de 900 te vervangen bomen brengt hij een advies uit. In dit geval raadt hij bijvoor beeld humusrijke compost en bomenzand aan ter verbetering van de bodem. Van Esch vervangt een boom pas als het bijbehorende logboek helemaal is ingevuld en eventueel de benodigde vergunning is afgegeven. Het rooien en herplanten begint deze maand. Maar niet nadat een aantal belangrijke maatregelen zijn genomen. De aannemer zorgt voor speciaal materieel zoals mobiele kranen, kijkt of er bij graaf werkzaamheden rekening moet worden gehouden met leidingen in de grond enzo voorts. Ook brengt het bedrijf omwonen den tijdig op de hoogte van het begin van de werkzaamheden en te nemen verkeers maatregelen. heeft een logboek, dat Van Baast nauw keurig invult. Bewoners die vragen hebben over zijn onderzoek, kunnen terecht bij de aannemer (www.jvaneschbv.nl). SJ— Waar dat maar kan, krijgt de natuur in en om de stad de ruimte. In Moerenburg bijvoorbeeld kiest de gemeente voor ecologisch beheerde bermen. De diversiteit aan bloemen die dit heeft opgeleverd, trekt veel verschillende vlinders, wilde bijen en hommels aan. Stadsecoloog Mischa Gillessen heeft er onder andere het oranjetipje weer gezien. "Deze vlinder legt haar eitjes alleen maar op pinksterbloemen en look-zonder- look." Zonder vlinders, bijen en hommels - die zorgen voor verplaatsing van stuifmeel - kunnen veel bloeiende bomen en planten zich niet voortplanten. Daarom is bijvoorbeeld langs de Piushaven een bee-o-toop aangelegd, een bloemrijke plek die aantrekkelijk is voor bijen en andere bestuivende insecten. Gillessen: "Zo behouden we ook in de stad een diversiteit aan plant- en diersoorten en dat vergroot de leefbaarheid." Grote kans dat Tilburg in 2050 hetzelfde klimaat heeft als Zuidwest-Frankrijk nu. Door de opwarming van de aarde is het vaker warm en droog. En als het regent, zijn de buien heviger. Meer groen in de stad helpt om de gevolgen van klimaatverandering te beperken. )esloten bij i de bevalling t bevalling I 40 20 In de wijk Goirke-Hasselt, achter het huis van Huub Kiesebrink lag ruim tien jaar een braak liggend terrein. Vroeger stond hier buurtcentrum De Paperclip. Mensen gebruikten het grasveld aan de Oude Kapelstraat als illegale stort en hondenuitlaatplek. "Bij warm weer kon je het bij mij op de plaats zelfs ruiken", zegt Kiesebrink. Afgelopen voorjaar heeft de gemeente het veldje veranderd in een parkje. Omwonenden hebben mee gedacht over het ontwerp. Er zijn bomen en hagen geplant, paden aangelegd en bloeiende planten de grond ingegaan. Tegen de schuttingen komt 2 dit najaar klimop. I "Het is heel mooi geworden", zegt Kiesebrink. I "En het is goed voor de leefbaarheid." Hij is blij dat het terrein niet is bebouwd. "Dit geeft lucht." Bij de vervanging van een groot aantal zwakke bomen gaat de gemeente niet over één nacht ijs. Aannemer J. van Esch BV uit Cromvoirt is al weken bezig met de voorbereiding. Zo wordt de grond waarin de nieuwe bomen worden teruggeplant, goed onderzocht. Vervolgens geeft de aannemer advies over verbetering van de groeiplaats. Groen daarentegen zorgt voor schaduw en verkoeling. Om bomen en planten hun ver- i koelende werk goed te laten doen, hebben ze ook water nodig. "We leggen parkjes en veldjes vaak iets lager aan dan de rest van de omgeving, zodat regenwater daarheen kan [Stromen", zegt Van Oosterhout. Dat voorkomt weer wateroverlast op andere plekken, r In Tilburg-Noord wil de gemeente zelfs water van het ene deel van de wijk naar het andere *gaan afvoeren. In het IJpelaarpark keert op verzoek van bewoners de vijver terug die jdaar enkele jaren geleden lag. Daarin zal water wor*den opgevangen afkomstig van het Verdiplein en omgeving. "Daar is bij hevige regenval regelmatig wateroverlast", legt Petra IMackowiak uit, die verantwoordelijk is voor waterbeleid in de stad. [Ook inwoners kunnen bijdragen aan een leefomgeving die bestand is tegen klimaat verandering. "Vervang tegels door gras of ander groen, vang regenwater op in een ton", noemt Mackowiak enkele voorbeelden. Het zijn allemaal maatregelen, hoe klein ook, lom ervoor te zorgen dat het in 2050 nog steeds goed toeven is in Tilburg. e raadscommis schriften, Prof/ g emeritus-hc t en Mevr. Ml Javermans

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 27