w z ijknieuws 'Vrijheid is het belangrijkste uid voor een mens komen Gevlucht naar Tilburg Fist veur ut ND! Bassel mag zijn vrouw laten Muziek van Muse en Metallica op fagot huntje TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 29 SEPTEMBER 2016 geen Ook die keuzevrijheid is nieuw. actie: Bram van Sambeek ii Maar mama knokte voor Alisha te gen de bureaucratische instanties. waarin protest u Meer informatie en kaarten reserveren: www.delink.nl kg ingen k16n'' aid en mens ngrijkste zak >malië is »rs zeer beken- lling Teeth. Van- ?rd Cliff Burton Hans Rt serie ar hen. linger naar (21) uit Somalië. jkbestuur KWA jrg organiseren je' samen met Dierenkliniek identrainingcen- kandidaat echtgenoot, geeft lozend toe, is nog niet in beeld. Alisha: "Ik heb geen haast", laat ze weten. ervaringen. Alisha: "We zijn blij dat we in Ne derland zijn. Hier zijn we veilig en kunnen we gelukkig worden. We hoeven niet te praten over die verschrikkingen. Ik ben hier vrij. Vrijheid en menselijkheid zijn de belangrijkste zaken in het leven. In Somalië is alles weg. Ons land, het huis. Nederland is mijn land nu. Ik omarm de mensen hier' Ze zijn vriendelijk en tonen een groot hart." De jonge vrouw wil nooit meer te rug naar haar moederland. "Ik ga hier studeren, werken en daarna zelf in een huis wonen met een man en kinderen", voorspelt ze. Een I zebk ze wonen nu als gezin 'uid allemaal bij elkaar. nog Nederlandse erkt inmiddels als Niet alleen in het voormalige belastingkantoor aan de Cob- benhagenlaan en in Jozefzorg in Tilburg worden vluchtelin gen opgevangen. Overal in onze stad zijn vluchtelingen bezig hun plek te vinden. Van jong tot oud hebben zij de zelfde droom: hun leven op nieuw vormgeven in vrijheid en vrede. Tube portretteert in een artikelen een aantal van Wie zijn deze vluchte- ?n, en waarom komen ze Tilburg? Vandaag Alisha Ze wilde al haar kinderen bij zich hebben." Dat lukte, ze in Tilburg-Zi Vader studeert n taal, moeder wer vrijwilligster. De vrijheid die de Somalische vrouwen in Nederland ervaren is nieuw. "In Somalië moet je als vrouw thuis blijven, daar kom je niet alleen de deur uit. Dat is trouwens ook veel te onveilig. Voor je het weet, ne men ze je mee." "Ik ga hier naar de sportschool, mag uitgaan van mijn vader en moeder, ik heb vriendinnen. Ook Nederlandse. We hebben het sa men gezellig", vertelt ze in goed Nederlands. Echtgenoot Ze is dan ook een intelligente jonge dame, zeggen haar leraren. Alisha leert de Nederlandse taal snel, al vindt ze het soms best wel ingewikkeld. "Ik spreek heel goed Engels, maar Nederlands is veel moeilijker omdat er voor veel woorden meerdere betekenissen zijn. Ook de grammatica is lastig te Spreken over de oorlog wil Alisha niet. Zelfs niet als tijdens het ge sprek haar vriendin mee aan tafel schuift. Deze even jonge vrouw uit Syrië houdt net als de Somalische Alisha haar verdriet voor zich. Ze is een vrolijke slimme dame. Een mooi open gezicht, de haren verstopt onder een sjaal die om de haverklap wordt rechtgetrokken. Alisha woont inmiddels anderhalf jaar inTilburg en hier wil ze haar le ven opnieuw vorm geven. Zonder de zorgen van 'toen'. "De oorlog, daar praat ik nooit meer over", zegt ze stellig. "Ik heb het hier weggestopt", geeft Alisha aan met twee handen. Ze duwt als het ware de steen op haar maag weg richting onderbuik. "Het is een zinloze oorlog. Zoveel slechtheid. Somalië is een heel on veilig land. Zeker voor vrouwen. Alles wordt kapotgemaakt. Man nen, vrouwen en kinderen worden vermoord. Om niets." Voor het land geldt voor Neder landers nog steeds een negatief reisadvies door Buitenlandse Za ken. Het ministerie omschrijft het gebied als geteisterd door zware criminaliteit, geweld, wapen- en mensenhandel. De overheid staat buitenspel en de rechteloosheid regeert. Broertjes Alisha was de laatste van het gezin die toestemming kreeg naar ons land af te reizen. Moeder en vader waren al eerder in Tilburg met haar vijf broertjes en zusjes. Alisha: "Moeder is met ons eerst naar Ethiopië gevlucht en daarna is zij doorgereisd naar Nederland. Wij kinderen bleven achter. Mijn broertjes en zusjes mochten al eer der gaan, mij wilden ze daar hou den omdat ik de oudste was en op mijn achttiende wel voor mijzelf kon gaan zorgen, vonden ze." Tilburg - Op zondag 2 oktober is in de wijk St. Anna de tweede editie van 'Fist veur ut huntje'. Wijkbewo ners met en zonder hond zijn van 11.00 tot 16.00 uur welkom bij de aangepaste hondenlosloopzone aan de Tarwehof/Koolzaadhof. Toegang is gratis. Bezoekers kun nen er hun hond er gratis medisch laten keuren en een gedragsdes kundige geeft uitleg en tips. Er is gym en advies speciaal voor puppy's en bezoekers krijgen een goodiebag vol met leuke (honden) gadgets. Buurtsport en R-Newt bezorgen jongeren een leuke mid dag. Omdat in het gebied nieuwe speelvoorzieningen zijn gerea liseerd en de nieuwe bewoners hun intrek hebben genomen in de nieuwbouw achter Rooi Harten, is het ook een kennismakingsfeest voor de buurt. Wijl' en Gemeente Tilbur 'Fist veur ut huntje ContourdeTwern, Den Herd, Hone trum de Wolf en Hondenspecialist Walking4Feet. trash metal liefhebber de basgitaarsolo Pullir wege deze solo wen. gevraagd voor de band Metallica. Een gouden greep, omdat hij een van de meest virtuoze bassisten van zijn tijd bleek te zijn. Van Sam beek maakte een arrangement van Uprising, het eerste nummer van het vijfde album van de Britse rock band Muse, waarin zij hun maat schappelijk protest uite tilburg Muziek van Muse en Metal lica uitgevoerd op fagot? Jazeker: op dinsdag 4 oktober tijdens het concert van Bram van Sambeek bij De Link in Het Cenakel, Cenakel 1 in Tilburg. Van Sambeek ontving in 2009 de Nederlandse Muziekprijs. Voor het concert bij De link zijn, diverse arrangementen gemaakt. Matthias As maakte een arrange ment voor fagotkwintet van de compositie Harlem Nocturne, in 1939 geschreven door de Ameri kaanse televisie- en filmcomponist Earle Hagen. Bram van Sambeek speelt een versie van de onder Wat Alisha zelf heeft gezien en aan den lijve heeft ondervonden at niemand wat aan, vindt ze. )k in de klas waar ze met ande- vluchtelingen Nederlandse les krijgt, praten de leerlingen onder ling zelden over hun traumatische begrijpen Hoe dan ook, Alisha wil het snel onder de knie krijgen. "Ik wil namelijk gaan studeren. Eerst ICT en daarna de universiteit als dat lukt. Over 9 maanden krijg ik mijn diploma Nederlands." Haar broertjes en zusjes beheersen de taal al perfect, vertelt hun grote zus. "Zij zijn jonger, dus dat lukt beter denk ik. Ze gaan naar de basis school, middelbaar onderwijs en eentje gaat naar het ROC." Ondanks dat, wordt er thuis nog steeds geen Nederlands gesproken. Alisha grinnikt. "Nee, we praten daar Somalisch." tilburg - Bassel Kurdi mag toch zijn vrouw laten overkomen uit Syrië. Drie weken geleden berichtte De Tilburgse Koerier over de situatie van Kurdi. Daarin vertelde de jon ge vluchteling (28) dat ondanks een baan en een woning in Tilburg, zijn verzoek daartoe door de IND om bureaucratische redenen was geweigerd. Een vrijwilliger van de stichting nieuwkomers en vluch telingenwerk had het verzoek op tafel laten liggen. Bassel wil her enigd worden met zijn vrouw die nabij Aleppo zit ondergedoken. Zijn vraag kwam twee dagen te laat bij de IND, waardoor de instan tie vaststelde hij geen heel jaar bij het administratiekantoor Bilan aan de Bredaseweg zou werken, maar twee dagen te kort kwam. Bassel heeft nu van zijn werkgever een nieuw arbeidscontract voor een jaar gekregen. Dat contract gaat een maand later in dan het vo rige. Sjaak Beirnaert, directeur van Bilan:"Dat kost ons extra geld, maar we willen Bassel graag helpen." Beirnaert heeft er 'heel veel' voor moeten telefoneren. "En we jui chen pas als het echt zover is. Maar Bassel heeft ook eindelijk zijn offi ciële huwelijksacte kunnen door sturen, dus niets staat een hereni ging nog in weg", aldus Beirnaert. "Als het zover is, geven we hier een feestje!"

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 13