E E Pleir Best tilburgse KO Bomen en planten zijn van onschatbare waarde. Groen zorgt onder meer voor verkoeling op deze opwarmende aarde, mensen voelen zich prettig bij de aanblik ervan en kunnen feitelijk niet zonder. Allemaal redenen voor de gemeente om in groen te investeren. Op deze pagina leest u meer over de aanpak. Investering in kwaliteit Tilburgse bomen Steeds meer mensen hebben een geveltuintje Romr Groet GEMEENTE STIMULEERT GROENE STRATEN Qi Betere bossen door zorgvuldig onderhoud Sinds april dit jaar heeft Esther een geveltuintje. Ze vroeg het aan, omdat ze hoopte dat het de overlast van hangjongeren zou tegengaan. En het werkt! De rotzooi tegen de gevels van het hoekhuis is verdwenen. De plantjes worden met rust gelaten. "Iedereen blijft er met zijn vingers vanaf." Het contrast is groot. Langs het huis van Esther en haar vriend bloeien paarse en roze bloemen. Het ziet er vrolijk en fleurig uit en het ruikt naar lavendel en tijm. Langs het pand aan de over kant schiet het onkruid op. Door haar geveltuintje heeft ze meer contact met de buurt. "Als ik 's avonds met mijn tuintje bezig ben, blijven mensen even staan voor een praatje." Het initiatief vond ook navolging. "Wij waren de eerste, maar inmiddels zijn er hier een stuk of zeven." Tilburg telt in totaal 26 bossen. Ook daarin wordt de komende tijd flink geïnvesteerd. Dat betekent onder meer dat sommige bomen zullen verdwijnen om ruimte te geven aan andere. De werkzaamheden zijn inmiddels in volle gang, onder andere in het Noorderbos. Doel van het onderhoud is een vitaal bos waarin diverse soorten goed tot hun recht komen en de natuur alle ruimte krijgt. Maar veiligheid gaat boven alles. Dode bomen langs paden of wegen die kun nen omvallen, worden weggehaald. De gemeente wil inwoners nadrukkelijk betrekken bij het onderhoud van de bossen. Daarom worden er zo'n vijf keer per jaar boscafés georganiseerd. Geveltuintjes fleuren straten op en dragen bij aan minder water op straat bij hevige regenval. Wie een geveltuintje wil, mag het zelf aanleggen (behalve in de binnenstad) of kan tot en met 2018 gebruik maken van de tijdelijke stimuleringsregeling. Wilt u meer informatie over de mogelijk heden? Stuur een mailtje naar: natuur groen@tilburg.nl De gemeente kiest nadrukkelijk voor eén groener Tilburg. Tilburg investeert de ko mende jaren extra in groen. De gemeente trekt daarvoor in 2016-2018 2,8 miljoen euro uit De komende maanden verdwij nen in verschillende straten tijdelijk bo men. Het gaat om exemplaren die in slech te staat verkeren. Voor elke boom komt er één terug. Zo wordt geïnvesteerd in de kwaliteit van de bomen. De gemeente is verantwoordelijk voor het onderhoud van maar liefst 90.000 bomen in het openbaar gebied. Deze zijn allemaal onderzocht en gebleken is dat één procent in slechte conditie vérkeert en moet worden vervangen. Voor de bomen die verdwijnen is een kap- vergunning aangevraagd. Er komt altijd een nieuwe boom voor terug. Dat zal niet altijd op dezelfde plek kunnen, maar dan toch zo dicht mogelijk in de buurt. Ook verschijnen weer nieuwe bomen op plaatsen waar in het verleden bomen zijn gerooid. Meer informatie: www.wijkorkestl Tijdpad De vervanging van slechte bomen is uitge smeerd over driejaar. De werkzaamheden vinden steeds plaats in het voor- en najaar. Half september begint een aannemer met de voorbereiding van de kap en herplant in Tilburg-Noord, Oude Stad, West, Berkel-En- schot en Udenhout. De aannemer infor-1 meert omwonenden van tevoren over de werkzaamheden. LevensverwadMhfc Een slechte boom is niet hetzelfde als een zieke of dode boom. Hoe wordt dan be paald of een boom moet worden vervan gen? Daarbij is de verwachte levensduur van een boom bepalend. Als een boom niet aanslaat zal hij binnen afzienbare tijd dood gaan. Dan kan deze beter worden vervan gen door een betere. Ook in verband met de veiligheid. Het is vaak aan een boom te zien dat hij geen lang leven meer heeft. Zo'n exemplaar ziet er vaak minder fraai uit dan gezonde soortgenoten. Uitgangspunt is dat de stad en de omlig gende dorpen minstens zo groen blijven als ze nu zijn. De aanwezigheid van bomen en planten heeft oneindig veel voordelen. Zo helpt groen de gevolgen van klimaatver andering tegengaan. Ook is het goed voor bijvoorbeeld vogels en vleermuizen. Boven dien vertoeven mensen graag in een groene omgeving. TILBURG zaterdag schillende Gras, wat bomen en struiken. Dat was tot nu toe vaak de manier waarop kleine stukjes Besterd e groen in de stad waren ingericht. Op bijzondere plekken vervangt de gemeente gras of wintergroene bodembedekkers door bloeiende vaste planten. Zoals bijvoorbeeld bij de Stadsheer aan de Spoorlaan en de Vijfsprong. De kleurenpracht van onder meer zonne hoed, kattenkruid, vrouwenmantel en geranium maakt dat voorbijgangers zich prettiger voelen en mensen hier graag even vertoeven. Ook vogels, insecten en andere kleine dieren profiteren ervan. De aanleg van deze 'postzegelparkjes' vraagt een eenmalige investering, maar groeit alles goed, dan heb je er weinig omkijken meer naar. GEMEENTE TILBURG SintPieterspark TILBURG Dl nieuwe wijk is bijna con terspark zie de eerste b< bijna 5 jaar om de wijk te zetten. Na het succ ganiseren ee ners op zone 10.00-14.30i maal een ge markt. De en Er is genoei Elke vierkante meter beplanting maakt de stad groener. Daarom helpt de gemeente bij de aanleg van geveltuintjes. Ook Esther Ates (27) verfraaide haar jaren 30-woning aan de Koopvaardijstraat met plantjes langs voor- en zijgevel. "Sindsdien zitten er geen hangjongeren meer in de vensterbank." TILBURG Het ziekinstrume of mee wilier Ga dan op ze 13.00-15.00 proeverij' va Noord in ME bergstraat 2'. tree is gratis proeverij kur muziekinstru ren: van key blaasinstrum Verder kun j lessen starte waar je tere< gen instrum orkest gaat komst is be van 8-88 ja< gevorderden Inmiddels zijn er vanaf 2015 met de tijdelijke stimuleringsregeling 328 geveltuintjes aan gelegd. Voor 2017 zijn er nog enkele plekken vrij op de aanmeldingslijst. Op .24: de pk en Tl plein, St. Will Theresia, 't PI stede zijn era oud. Een leuk moeten en sa ook kennis m Wat is er zo ten, kindern se hapjes op >111

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 10