w w ijknieuws NK hearthstone est Kaartmiddag in't Sant Dixieland Midsummer Carnaval Stinkdieren Herstel oevers Oisterwijkse vennen Stadsnatuur 'Weltmeister'terrascaping op Tilburgse Terrarium Dagen Zondagmorgen naarde Kaaistoep - I u M JRGSE KOERIER DONDERDAG 25 AUGUSTUS 2016 0nfo FOTO: Natuurmonumenten - E. Goedhart Parende vuurwantsen foto: henk kuiper Rob Vereijken Meer informatie: www.oliemeulen.nl -> evenementen k van Neder- ?grepen. stra- Jjoen het vereniging veldbiologie ninklijke 1 eventuele de KNNV-afdeling Til Tilburg - Op zaterdag 27 en zondag 28 augustus vinden de Tilburgse Ter rarium Dagen plaats bij dierenpark De Oliemeu- len, Reitse Hoevenstraat 30 in Tilburg. Tilburg - Ouderenwerk 55+ De Reit verzorgt op op donderdag 1 sep tember een kaartmiddag voor se nioren. Deelnemers kunnen kiezen uit rikken, jokeren of hoogjassen. Er louders bevinden ielenverenigingen ;je en een De kosten 1. De mid- 16.30 uur. Iburg. ng verleend door The ?e Seven en O.M.G. Aan- om 15.00 uur en de entree tis. dewerkint Lime Tree vang o is grati Natuurmonumenten geeft graag weer de ruimte aan zeldzame planten, zoals de kleine zonnedauw. vreemdste dierenpark land is bij de prijs inbec Lijntje) en ten noorden A58. In 2013 werd het als mooiste natuurge burg. De Oude Ley me het gebied en deelt dit gebied in tweeën. De wandeling duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Aaririrne'deri is niet nodig. 1 mee. De startplae boom aan de Ol Keistoep. Deze artikelreeks is ee Nederlandse s vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site “'deling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). is voor iedereen een prijsje kop koffie of thee is gratis. D voor het kaarten zijn 1,50. dag duurt van 14.00 tot 16 Adres: Beneluxlaan 74 in Tilt Zet je een beestje heel voorzichtig van je jas af en weer terug op een tuinplant en wat krijg je als dank? Stank! Ook als je per ongeluk tegen een tak aanloopt waar ze opzitten, ruik je een heel aparte wantsengeur. Wantsen zijn insecten met zes poten en twee paar vleugels. De voorvleugels zijn verhard en vormen meer een pantser. Daaronder liggen de vliezige achtervleugels, waarmee de meeste soorten goed kunnen vliegen. De rug van een wants is meestal heel kenmerkend. Achter de kop zit een halsschild met daaronder op het midden van de rug een driehoekig schildje. Daar omheen worden de vleugels gevouwen en met de punten over elkaar op de rug gelegd. Misschien heeft u nog nooit van een wants gehoord. Toch zijn ze heel algemeen met alleen in Nederland al meer dan 600 soorten. Het zijn allemaal uitzuigers. De meeste zuigen planten sappen, maar de roofwantsen gaan op jacht naar andere dieren. Wat je ook eet, je hebt altijd een goede zuigsnuit nodig. Óf je prikt daarmee je slachtoffer aan en zuigt die leeg óf je gebruikt het als drinkbuisje dat je in de vaatbundels steekt. Een wants die veel in de stad leeft, is de berkenwants. Er komen meer soorten wantsen op een berk voor en daarom is zijn naam veranderd in berkensmalsnuit. Hij heeft inderdaad let evenement duurt op beide da gen van 10.00-17.00 uur. Wereld- ampioen 'terrascaping' Manuel (raus, eigenaar van ADM Aqua De sign Manuel en een van de beste ■uropese terra,- en aquascapers zal zowel op zaterdag als zondag een demonstratie verzorgen. Toe aan een nieuwe inrichting, tips of een nieuw terrarium? Dan mag u deze demonstratie niet missen. Aanvang op beide dagen om streeks 14.00 uur. Onder de standhc ach diverse reptiel eerst in de geschiedenis wordt er een Nederlands kampioenschap georganiseerd door Fireside Gatherings in samenwerking met de nederlandse E-sport bond. De winnaar van het toernooi wint plaatsing voor het wereldkam pioenschap in Jakarta, inclusief vergoeding voor reis en verblijf. Tilburg Het Nederlands kam pioenschap Hearthstone vind plaats op zondag 28 augustus van 10.00 tot 21.00 uur in ca fé Theseus. Bredaseweg 167 in Tilburg. Hearthstone is een online si tegisch kaartspel met 30 miljc spelers wereldwijd. Voor riLBURG - Op zondag 4 septem ber is het 'Midsummer Carnaval' bij Boerke Mutsaers, Vijverlaan 2 in Tilburg. Hieraan wordt me- tilburg Op zondagmiddag 4 september verzorgt het Tilburgse dixieland-orkest The Limetree Se ven een concert in cafe-restaurant Boerke Mutsaers, Vijverlaan 2 in Til burg. Het concert duurt van 15.00 tot 18.00 uur. De entree is gratis. ook een smaller snuitje. Het dier is een halve centimeter groot en zijn halsschild zit vol met kleine donkere putjes. Omdat zijn voorvleugels meer glasachtig zijn, zie je de vleugels veel beter op de rug liggen. Op vrijwel iedere berk in de tuin, langs de straat of in een park, leeft deze smalsnuit. Het beestje overwin tert als levende wants vaak in een boomspleet. In het voorjaar komt hij tevoorschijn en zoekt de vrouwelijke katjes van de berk. De bloemen in die katjes groeien uit tot berkenzaadjes. In mei en juni legt het vrouwtje eitjes op die onrijpe zaadjes. De jonge wantsjes die uit de eieren kruipen, beginnen aan hun zuigende leven. Na een paar vervellingen zijn ze eind augustus of in september volwassen. Op één berk kunnen tienduizenden berkensmalsnuiten leven. Voor een straat in Wageningen heeft men eens berekend dat een berkenboom gemiddeld 13.500 kat jes heeft en dat op ieder katje drie wantsen leven. Dat betekent dat er 40.000 wantsen per boom zitten! Normaal heb je daar geen last van. Als de dieren gaan vliegen, komen ze op veel meer plekken terecht. Een zomerstorm helpt om nieuwe berken te vinden. De boom overleeft de wantsenaanval goed. Mensen zijn minder blij met al die levendige beestjes. Bij verstoring en dus ook als je ze aanraakt, werken de stinkklieren optimaal. Aan de zijkanten van het beestje komt dat geurende en irriterende goedje naar R buiten. Het is een manier om belagers af te schrikken. Een grote groep verstoorde smalsnuiten ruik je al van verre. Soms kun je ze ook voelen, als ze met hun steekbuis in je arm of been prikken. Wantsen zijn er in diverse maten en kleuren. Zo kun je op de bast van vooral lindebomen de vuurwants vinden. Hij is een cen- P "1 timeter lang en heeft een mooi rood-zwarte tekening. Met zijn X korte vleugels kan hij niet vliegen. Zij zitten vaak met tientallen samen op de bast om wondsappen te drinken en urenlang te paren, waarbij de achterlijven van het stelletje aan elkaar blij ven zitten. Probeer maar eens een wants te ontdekken in je tuin of het park. Ik weet niet wat wantsen ervaren als ze mensen in hun omgeving ruiken. Ik weet wel dat met het hete weer onze zweetlucht nu ook niet bepaald de lekkerste zomergeur is. oisterwijk - Het bijzonder leven in en rondom de Centrale Vennen in de Oisterwijkse Bossen en Vennen krijgt weer de ruimte. Natuurmo numenten start begin september met het herstellen van de oevers van het Van Esschenven, Witven en Voorste Goorven. Door bomen en andere begroeiing op de oevers te verwijderen en de oevers glooi ender te maken, krijgen zeldzame planten de kans om te groeien en gaat de waterkwaliteit van de ven nen omhoog. De werkzaamheden Een van de poelen in de Kaaistoep. Tilburg - IVN verzorgt op zondag ochtend 28 augustus een bege leide wandeling door het gebied de Kaaistoep. De wandeling gaat door een gebied dat normaal niet toegankelelijk is voor publiek. Op de route is er veel begroeiing. De Kaaistoep is een onderdeel van het grondwaterbeschermingsgebied pal ten westen van de bebouwde kom van Tilburg (De Blaak, Beis die zich presenteren met informa tie over hun specialisatie. Daar naast zijn er diverse hobbyisten die hun nakweek aanbieden en graag kennis en ervaring uitwisselen. Er zijn activiteiten voor jong en oud. Denk daarbij aan een spring kussen, roofvogeldemonstraties, maar ook een bezoek aan het duren een aantal weken. In die p ode kunnen wandelpaden rond deze vennen afgesloten zijn, geeft Natuurmonumenten ter plek ke aan. Verder kunnen paden slech ter toegankelijk zijn. Wie meer wilt weten over de werkzaamheden, kan mee met een gratis excursie op zondag 4 september. De wan deling start om 10.00 uur aan de Van Tienhovenlaan 4 in Oisterwijk. Zorg dat u goede wandelschoenen draagt en uw kleding afstemt op het weer. Aanmelden is niet nodig. »n van de uct gekozen jebied van Til- leandert door i uit gebi "-j duur Aannmelden Honden mogen niet iats is bij de slag- )ude Rielsebaan iURGSE

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 19