leerwijzer cursussen en opleidingen Het Taal huis, vraagbaak voor laaggeletterden 78 3 TT EL 3 en IljTTB Cursusmarkt Bibliotheek Tilburg Centrum n 1 MOVE IN BALANCE, Mindfulness bij Aardewijs 15 riLBURGSE KOERIER DONDERDAG 25 AUGUSTUS 2016 iSE KOERIER )od :aat. )00R PETRA JANSEN FOTO: Esther Westerveld Bij het Taalhuis kunnen mensen ook terecht voor het lenen van makkelijk te lezen boeken. 'StltUUt Meer informatie op www.move-in-balance.nl ■ide.nl op: i5 leren rry 347687 VEIDE (ADVERTORIAL) DYNAMISCHE BEWEGINGSTRAINING VOOR SENIORITA'S IN TILBURG, OISTERWIJK GOIRLE Bmo's i 10 sepr toegang Is de uburg-Laaggeletterden kunnen in Tilburg bijTaalhui- :en terecht met vragen over taal. "Wie vaardigheden op het gebied van taal, rekenen of computer mist, kan üet goed mee in de maatschappij." De bewegingsmethode is eenvoudig, dansant en fysiek vriendelijk op bijpassende muziek onder inspirerende begeleiding van een ervaren professionele docente. Leeftijd of verminderde conditie vormen geen belemmering voor deelname. Binnen de trainingen is er alle ruimte voor persoonlijke invullingen. Het doel is een meer gezonde, bewuste manier van bewegen creëren, vanuit de ontspanning. Meer vrijheid en plezier te krijgen in het bewegen en om uiteindelijk meer fysiek geestelijk in balans te komen I Trainingen bij Kwidam, Tiliander CC Jan van Besouw pVE II IALANCJ ring met meditatie is niet nodig. In de basiscursus van acht bijeenkom sten leer je de beginselen. Op don derdagavond 29 september wordt gestart in Berkel-Enschot, op vrij dagochtend 30 september in Haar- en. Op zaterdagochtend 10 en don derdagavond 15 september kun je op proef meedoen. Alle informatie vind je op www.aardewijs.nl tourdeTwern, MST - mensen in beeld houden en School voor Educatie en Inburgering van ROC Tilburg. Het project krijgt onder steuning van de Stichting Lezen Schrijven. Het eerste Taalhuis opende in januari in wijkcentrum 't Sant, het tweede gaat in sep tember van start in bibliotheek Wagnerplein. Nummer drie moet in de nabije toekomst opengaan bij het Missionair Service Cen trum (MST). Ook Waalwijk krijgt zijn Taalhuis. En in dorpen als Dongen, Loon op Zand en Hilva- renbeek komen eveneens initia tieven van de grond. Prinses Laurentien Elk Taalhuis legt inhoudelijk zijn eigen accenten, maar het regio nale samenwerkingsverband staat volgens Peters centraal. "En die sa menwerking verloopt uitstekend", zegt Peters. Samen proberen de organisaties een netwerk uit te rol len van hulp aan laaggeletterden. Stichting Lezen Schrijven. "Met de Taalhuizen willen we vraag en aanbod op het gebied van taal bij elkaar brengen." sussen op digitaal gebied en op het gebied van taal. Voor leden van Bibliotheek Midden-Brabant geldt een korting van 5% op deze cursussen. Maar ook kan men te recht voor leuke cursussen op het gebied van cultuur, lifestyle en cre atieve ontwikkeling. Inschrijven voor de workshops die gegeven worden op tember is niet nodig. De voor zowel de cursusmarkt als workshops is gratis. Meer informatie: www.bibliotheekmb.nl Doelgroep Hoewel iedereen welkom is in de Tilburgse Taalhuizen, richten de initiatiefnemers zich nu vooral op autochtone laaggeletterden. "Bij die groep is de gêne het grootst", weet Peters. "Zij krijgen al snel re acties als 'Heb je soms niet goed opgelet op school?'. Het nadeel is Taalmeter Ook het eerste Tilburgse bedrijf heeft zich inmiddels verbonden aan het project. Transportbedrijf DB Schenker heeft onlangs een Taalmeter geïnstalleerd, waar me dewerkers zich kunnen laten tes ten op het vlak van taal, rekenen en digitale vaardigheden. "Daar is veel animo voor", aldus Peters. Ver der wordt iedereen die in Tilburg een uitkering aanvraagt strals ook getest. "Want, zoals Monique Pe ters zegt, laaggeletterd dat ben je niet, dat word je. En je kunt er dus ook iets aan doen. erkel-enschot - Door mindful- 'ess te beoefenen word je je be- W$t van wat je steeds in beslag leemt en dat je daarin keuzes lebt. Aangetoonde resultaten zijn Iressvermindering, minder angst in depressie, meer balans, betere loncentratie en een positiever le ien. Je hoeft hiervoor niet lenig te iijn of gestudeerd te hebben. Erva- Ook de politiek zou zich volgens Peters veel meer met dit thema bezig moeten houden. "Laagge- letterdheid zou in elke vezel van het politieke beleid moeten zitten. Zoals elk gebouw tegenwoordig rolstoeltoegankelijk is. Prinses Lau rentien heeft gelukkig al veel werk verzet, zij heeft laaggeletterdheid op de kaart gezet." .aaggeletterden lopen tegen veel BBH iroblemen aan in het dagelijks even. Ze kunnen bijsluiters van nedicijnen niet lezen en begrijpen "VB Ie brieven niet die ze van instan- ren W ies krijgen. "1 op de 9 mensen in lederland is laaggeletterd, een behoorlijk aantal", vertelt pro- A ectleider Monique Peters van de dat juist deze groep het moeilijkst te 'vangen' is. Bij wijkcentrum 't Sant komen nu vooral allochtonen. Zij vragen gerust naar een cursus, ook voor de buurvrouw. Ze willen graag de taal leren door praten, met bijvoorbeeld een taalmaatje. Maar autochtonen hoeven niet te leren praten, die missen voor al lees- en schrijfvaardigheden. 65% van deze mensen werkt. De problemen komen pas als ze hun baan kwijtraken. Ze hebben vaak een netwerk dat hun laaggelet terdheid verdoezelt. Dat maakt het lastig de problemen bij deze groep te signaleren." Spreekuur De Taalhuizen zijn specifiek ge richt op het leren."Voor praktische problemen, zoals het laten doen van de belastingaangifte, heb je andere organisaties", legt Peters uit. "Zo heeft de vestiging in wijk centrum 't Sant bijvoorbeeld een wekelijks spreekuur, waarbij ieder een die moeite heeft met lezen, rekenen of digitale vaardigheden onder begeleiding kan oefenen. "Want wie deze basisvaardighe den mist, loop vast", vertelt Peters. Verder kunnen bezoekers bij de Taalhuizen terecht voor informa tie, het vinden van een cursus of workshop, of een taalmaatje. Vrij willigers begeleiden hen daarbij. De bezoekers kunnen laaggelet terden zijn, maar ook vrijwilligers of samenwerkingspartners uit de wijk." Tilburg Het nieuwe cursussei zoen staat voor de deur. Daarom organiseert Bibliotheek Tilburg Centrum op 10 september van 12.00-16.00 uur een cursusmarkt. Jong en oud is welkom om geheel vrijblijvend te komen proeven van de verschillende cursussen die worden aangeboden. Tijdens deze middag worden ook verschillende workshops gegeven, die gratis toe gankelijk zijn. Dit seizoen organiseert de Biblio theek Midden-Brabant weer cur- in de regio zijn initiatief van Taalnetwerk Midden-Brabant, een uniek sa menwerkingsverband van de Bi bliotheek Midden-Brabant, Con- Taalhuizen De Taalhuizen een initiatief Jrabar igsve Midc

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 15