s! c 20 jaar Leergeld betaald LOVE SHOPPING! Q olumn Zomeravondwandelingen Stadsgidserij Meer verkochte woningen in juni WESTERMARKT westermarkt 3 DONDERDAG 28 JULI 2016 Komkommertijd? Mt Petra Jansen www.westermarkt.com FOTO: John Vrinds hes en Free parking! 03/08 met 2 0 ge: ten ir kale goede doelen stich ting. Een interview met voorzitter Tiny Pheninckx en coördina tor Riet van de Camp. jndleiding I uur ivoor ant. in de Heikant I Hoe groot is de doelgroep van Leer geld ongeveer? Hoe is de positie van Leergeld lokaal gezien? Wat houdt de aanpak van Leergeld precies in? a ideal op het geld en van de 61 naam jen liet wel makkelijk voor ikantie. Joen is ZATERDAG 30 JULI Kom heerlijk shoppen bij de Westermarkt met meer dan 65 speciaalzaken onder één dak! Speciaal voor vandaag live muziek. We zien je graag! heerlijk winkelen Waar bent u beiden trots op als verte genwoordigers van Leergeld? ■door GERBEN VAN EEUWIJK I Hoe is de Stichting Leergeld in 1996 I ontstaan? Tilburg Leergeld in I Tilburg bestaat 20 jaar. I Een mijlpaal voor de lo- I Lala nnodo dnolon ctirh- theekkaart. Het vrijwilligersteam van Leergeld kent alle regelingen uitstekend, dus we kunnen men sen gericht door verwijzen indien nodig. Leergeld is een bekend en laagdrempelig loket geworden in de loop der jaren, en dat is een pri ma zaak. Zo is het Kindpakket in gevoerd, een idee van voormalige kinderombudsman Mare Dullaert. De gemeente heeft daarmee van een bos aan regels een mooi over zichtelijk park gemaakt." tilburg - leder jaar in de maanden ju li en augustus organiseert Stadsgid serij Tilburg op elke dinsdagavond eenzomeravondwandeiing. Het zijn informatieve, sportieve en vooral ook gezellige stadsbelevingen. Ze starten allen om 19.00 uur en ein digen omstreeks 21.00 uur. De kos ten zijn telkens 3,00 per persoon, maar kinderen tot 12 jaar moge gratis meelopen. Reserveren is ni verplicht, maar wel makkelijk - de gidsen. De data en namen van de wandelin gen voor de maand augustus zijn als volgt: 2 augustus: Korvelwandeling; 9 augustus: Centrumwandeling; 16 augustus: Centrumwestwandeling; 23 augustus: Goirkewandeling; 30 augustus: Architectuurwandeling. Op website www.stadsgidserij.nl in de agenda vindt u verder alle nood zakelijke informatie. Riet: “De gemeente Tilburg is on ze belangrijkste subsidiegever en samenwerkingspartner. Leergeld is onderdeel van de armoede-aan- pak, net als de meedoenregeling I en de bijzondere bijstand. Verder I bestaat de Tjippas om voordelig I te sporten en de gratis biblio- :gse koerieiLburgse koerier Riet: "Trots ben ik op veel zaken: het loyale team, de samenwerking met gemeente en scholen, de in middels 91 afdelingen van Leer geld in heel Nederland. Toch maar mooi ontstaan vanuit Tilburg! De landelijke stichting stamt uit 1999 en het hoofdkantoor zit hier in de stad. Ons werk is dankbaar maar Apeldoorn In juni 2016 registreer de het Kadaster 17.862 verkochte woningen. Dit is een stijging van 17,9% ten opzichte van juni 2015 (15.147). Vergeleken met de voor gaande maand, mei 2016, is er sprake van een stijging van 11,2%. Het Kadaster registreerde toen 16.066 verkochte woningen. Het Kadaster registreert de transacties van bestaande koopwoningen op het moment dat de notaris deze bij het Kadaster laat inschrijven. Vergeleken met juni vorig jaar zien we een stijging van het aantal ge registreerde verkochte woningen bij alle woningtypen. Vrijstaande woningen stijgen het meest met 20,5%. Bij 2-onder-1-kap wonin gen is de stijging het minst (15,2%). Ten opzichte van de vorige maand, mei 2016, zien we de grootste stij ging bij hoekwoningen: 19,9%. De kleinste stijging zien we bij de ap partementen met 3,8%. Ten opzichte van juni 2015 stijgt het aantal geregistreerde verkoch te woningen in alle provincies. De stijging is het grootst in Flevoland met 45,2%. De kleinste stijging zien we in Noord-Holland met 3,8%. Vergeleken met mei 2016 zien we in alle provincies een stij ging. Deze is in Drenthe (20%) het grootst en in Groningen (3,7%) het kleinst. Het aantal geregistreerde hypothe ken nam in juni 2016 met 18,4% toe ten opzichte van juni vorig jaar, van 21.793 naar 25.805. Vergeleken met mei 2016 (22.706) is er sprake van een stijging van 13,7%. In juni 2016 vonden 179 executie- veilingen plaats, een stijging van 1,1% ten opzichte van juni 2015 (177). nooit af." Tiny: "Daar sluit ik me volledig bij aan. Ik ben trots op de bereikte re sultaten, want alle kleine beetjes helpen, zeker in een kinderleven. Het 20-jarige bestaan vierden we onlangs bescheiden in kleine kring, met onze eigen mensen, passend bij onze eigen doelstelling." Meer informatie: www.leergeld.nl/tilburg Tiny: "Er is een professioneel team actief, met 2 betaalde krachten en 20 geschoolde vrijwilligers. Zij houden inloopspreekuren en gaan de eerste keer altijd op huisbezoek. De intermediairs hebben levenser varing en kennis hoe een keuken- tafelgesprek te voeren, lang voor dat anderen er mee begonnen. Dat vraagt om inlevingsvermogen en sociale intelligentie, omdat er op kantoor een inkomenstoets volgt (tot 130% van bijstandsniveau). We betalen nooit geld uit aan ouders, maar vergoeden rechtstreeks aan leveranciers of betalen facturen van verenigingen, om misbruik te voorkomen. Giften moeten direct ten goede komen aan kinderen, en niet in de huishoudpot gaan." Riet: "Overigens kan Leergeld best nog wat gemotiveerde vrijwilligers (30+) gebruiken, die minimaal 2 dagdelen per week en minstens een jaarlang beschikbaar zijn, bij voorkeur in de middaguren. Ons team is trouw en constant, maar soms gaat een nieuwe betaalde baan voor op nobel vrijwilligerswerk." Tiny: "De doelgroep zijn kinde- -ren die onder de leerplicht vallen, Heikantvana^4 tot 18 iaar-Er zün circa 5000 jongeren in Tilburg die voor Leergeld in aanmerking komen. In 2015 heeft de stichting 3400 jongeren kunnen helpen, dus we bereiken ongeveer 2/3 deel van de doelgroep. 10% daarvan zijn nieuwe aanvragen, van gezinnen die zich niet eerder gemeld heb ben. De laatste 2 jaar is het aantal verzoeken zelfs verdubbeld. Het gaat blijkbaar goed met de naams bekendheid van Leergeld, maar dat is geen goed teken. Er is veel verborgen armoede in de samen leving, en dat wordt eerder meer dan minder helaas." 'Waar gaat het heen met de wereld?' Ik rolde altijd met mijn ogen als iemand dat zei. Een uitdrukking voor oude mensen, die ook al tijd riepen dat vroeger al les beter was en schande spraken van de jeugd van tegenwoordig. Waar het heenging met de wereld? Nou best de goeie kant op, vond ik altijd. Ja, ergens in Verweggistan was nog oor log en honger. Maar bij ons ging alles toch gewoon zijn gangetje? Werken, eten, drinken, slapen en af en toe vakantie. Dat doen we alle maal nog steeds. Maar on bezorgd zijn we niet meer. Die gezapige en lege kom kommertijd, waar is die eigenlijk gebleven? Die heerlijk lethargische twee maanden dat de journaals en landelijke kranten ge vuld werden met louter be richten als 'Poema gespot op de Veluwe' of 'Plassen in de zee is oké'. Als kind ver veelde ik me zes weken lang kapot, terwijl de zon mijn hoofd schroeide en er op tv niks was dan Tour de France. Maar dat was vakantie. Ja ook de afgelopen we ken was er Tour de France op tv. Maar de renners re den met rouwbanden om na de aanslag in Nice, met bezorgde en geschrokken gezichten verschenen ze voor de camera. Een nieu we werkelijkheid. Vanuit mijn raam heb ik zicht op de kermis, waar op het mo ment van schrijven de Roze Maandag in volle gang is. De travestieten en ouwe mannen in leren rokjes, ze zijn er gelukkig weer. Maar ze zijn voorzichtiger ge worden. De beveiliging is opgevoerd en helaas is dat nodig. Binnenkort ga ik op vakan tie, naar een land waar nog geen aanslag is geweest en waar ik het ook niet zo snel verwacht. Daar ga ik de komkommertijd zoeken. Mocht u hem in de tussen tijd vinden, dan hoor ik het graag. Ondertussen pro beer ik me niet af te vragen waar het heengaat met de wereld. Riet:"Leergeld is opgericht op initi atief van de Vincentiusvereniging, als eerste stichting in Nederland. Het armoedebeleid van de ge meente Tilburg kreeg een impuls met Leergeld, dat in natura giften verstrekt aan kinderen. Vanaf het begin was onze missie om gezin nen te ondersteunen, niet met geld, maar met eenmalige giften zoals een fiets of een computer. We vergoeden ook de contributie voor een sport- of cultuurvereniging, zoals zwemles of scouting, of deel name aan het jaarlijkse Kinderva kantiewerk in de zomervak Ons motto luidt: Nu meedc Istraks meetellen!"

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 3