c B.95 'Tilburg, het mediacentrum van de toekomst' olumn are I5«5 Certificaat eerste lichting EVA-vrouwen EN! KE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 30 JUNI 2016 3 IRGSE KOERIER WasteWorld DOOR RENÉ HAANS FOTO: RENÉ HAANS rspeel apad< Petra Jansen Uitreiking certificaten EVA juni 2016 >IN jroep Het ding Wethouder Berend deVries in de schijnwerpers ialist Rooij TILBURG - Het komt niet vaak voor dat je een dag je mee kunt lopen met een wethouder. Wethou der Berend de Vries had onlangs voor één dag een'stagiair'bij zich. Een hele ervaring, met veel vergaderen en de ope ning van een symposium in Eindhoven. en trek- »n wij er i zitten daartussen. Ook hier iat het om de euro’s gaat. )RTS r 1 1 ING A we- >nst- acht. tilburg Op donderdag 23 juni ontvingen 27 vrouwen een certificaat als afronding van de groepsbijeenkom sten van EVA. dige. Hij is ontwikkel! "Oud en ni idelijk i heeft r in de wethouc ;rken. Sai thouc Oud en nieuw verbinden Daarna volgde een overleg met Ludo Hermans, stedenbouwkun- is nauw betrokken bij de ilingen in de Spoorzone, nieuw met elkaar verbin den, daar ga ik voor", zegt De Vries. Ook het Van Gend Loosterrein Huurwoningen Als we weer in Tilburg zijn, staat er een vergadering met de amb telijke adviseurs van stuurgr Convenant Wonen gepland, convenant is een verzamel Berend de Vries opent het symposium van MOED. heeft zijn aandacht. Volgens Tom Daelman, woordvoerder van De Vries, zegt de wethouder altijd: "Bij het Van Gend Loos terrein moet je op je handen gaan zitten, want hier is Tilburg aan zet." XNTIE meubelen,^ len tafels, 1 trnamenten,] lartikelen, 1 otterie J >r ben. De t moment Maar ook aan de Piushaven is plezier. De g zo veel mo- zowel koersbe- Speerpunt: de Spoorzone In het college is hij onder ande re verantwoordelijk voor Wonen, Milieu en duurzaamheid en de projecten: Spporzone, Piushaven, Veemarktkwartier en Stappegoor. Of hij een burgemeesterschap am bieert? "Daar ben ik nog niet uit. Ik haal energie uit zaken waar ik nu verantwoordelijk voor Spoorzone heeft op dit mijn volle aandacht. A de ontwikkeling van beleef ik nog steeds Spoorzone heeft nog gelijkheden in zich, zoi palend, financieel als stedenbouw kundig. We werken er nu aan een Mediacluster, waar volop ruimte is voor nieuwe mediaconcepten. Vroeger ging je naar Hilversum, straks is Tilburg het mediacentrum van de toekomst. Tilburg: een stad van werken, verbinden en kennis toepassen. Als je niet meedenkt en meebeweegt, dan loop je zo ach ter. Dat geldt ook voor de binnen stad, misschien blijft dan alleen de HEMA over. Vernieuwinger ken mensen, daarom zetten ook stevig op in," De week door Een blik op zijn weekagenda laat zien hoe afwisselend het taken- veld van De Vries is: een promotie- filmpje maken voor de vastgoed- beurs Provada over de Piushaven, overleg met de burgemeester, dinsdagmiddag standaard colle gevergadering, samen met zijn be stuurlijk secretaris, zijn woordvoer der en secretaresse een planning maken. De druk op zijn agenda is groot, maar hij laat de verantwoor delijkheid daar waar deze moet liggen, houdt duidelijk een vin ger aan de pols en heeft uiteraard een stevige vinger in de pap. Mijn dag zit erop, de wethouder gaat telefoontjes afwerken. Saillant de tail: ik heb bij de wethouder geen velletje papier gezien, alles gaat digitaal. seerden het bekendmaken van de gunningen, eind november, de gebruikersovereenkomsten met de bibliotheek (oude bibliotheek wordt stadskantoor), Seats2Meet en BKKC (Brabants Kenniscentrum voor Kunst en Cultuur) tot een ver binding tussen het Mediacluster en de LocHal. Ook de glazen zaal uit de beurs van Berlage, overge nomen voor een symbolisch be drag van 1 euro, kreeg aandacht. Communicatie met de stad wordt een speerpunt. De LocHal als toe- komstige trouwlocatie? 550 3 paar 5 paar Q OÖ 'Beleef de dag van je leven in de Flevohof. Flevo, Flevo, Flevooohof.' Het aansteke lijke riedeltje kwam ineens weer bovendrijven toen ik las over de plannen om in Tilburg-Noord een pretpark te bouwen rond het thema afval. WasteWorld, zo moet het gaan heten. Ik googelde de term en zag dat er ook een psychologische horrorfilm is die zo heet. Over een vrouw die terechtkomt in een we reld gebouwd van afvalzak ken. Maar dit geheel terzijde. Toch is de term WasteWorld helemaal niet zo gek bedacht. Zeker niet voor een stad als Tilburg, waar je je voordeur maar hoeft open te trekken om het zwerfafval voorbij te zien waaien. Ik waan mij hier dagelijks in een WasteWorld. Natuurlijk, afval is hot. We recyclen en sorteren ons een bult en dat vind ik alleen maar goed. Maar ik betwijfel of de jeugd van tegenwoor dig lyrisch wordt van een doolhof door een landhuis vol met hergebruikte spullen. In gedachten ga ik terug naar de eerste en enige keer dat ik landbouw- en natuureduca- tiepark de Flevohof bezocht. Het was in 1991 en het park was toen al jaren niet hip en happening meer. Ik keek er vol verbazing rond. Naar de ranjakoe, de champignon grot en het gebouwtje waar je - echt waar! - de groei van een aardappel kon bekijken. De jeugd van de jaren 70 en 80 ging hier vast van uit zijn plaat. De kinderen van nu wil len gewoon naar de Efteling en de Beekse Bergen. Dat een educatief pretpark altijd leuk is, is vooral een hardnekkig misverstand dat leeft bij ou ders en docenten. Misschien moet het Waste- World-plan wel gerecycled worden tot een park voor volwassenen. Ik vind het the ma afval en energie namelijk best interessant. Maar het idee voor een kinderpretpark met educatieve ondertoon is gedoemd tot de vuilnisbak. Veel potentieel Het openbaar vervoer werd, gens tijdskrapte, toch een dier taxi die ons naar Eindhoven brac Daar opende De Vries, als voorzit ter, een kleinschalig symposium van de Midden-Brabantse Ontwik kelingsmaatschappij voor Energie en Duurzaamheid, MOED. Deze organisatie begeleidt projecten vanaf idee tot de business case. Milieu en duurzaamheid zijn dui delijk de stokpaardjes van de wethouder. "Er is nog zoveel potentieel in onze gemeente. Niet alleen voor zonne panelen, maar ook voor isolatie programma's in de utiliteitsbouw." De focus ligt onder andere op 26 Tilburgse scholen waar zonne panelen komen, zonder dat die scholen daarin zelf hoeven te in vesteren. Ook woningcorporaties kunnen op die manier zonnepane len op sociale huurwoningen leg gen, zodat het de bewoners niets kost en ze er alleen maar voordeel van hebben. de slag en denken na over hun dromen en ambities. Willen zij een baan, vrijwilligerswerk of een opleiding? Lambert: "Met EVA on dersteunen we de vrouwen bij het verbeteren van hun basisvaardig heden, zodat ze hun dromen ook kunnen waarmaken. Dat ze mee kunnen doen op de arbeidsmarkt." De vrouwen zijn blij met de kansen die ze hebben gekregen en blijven met een taalcoach werken aan hun taalvaardigheid. Ook stromen ze door naar bijvoorbeeld compu tercursussen en vrijwilligerswerk. Lambert: "In september starten nieuwe groepen EVA. Vrouwen die beter willen leren lezen en schrij ven, nodigen we van harte uit om zich aan te melden." Dat kan via tel. 013-5436664 en e-mail mirjam- lambert@contourdetwern.nl Berend de Vries werd in 1977 in Haarlem geboren, groeide op in de Achterhoek en woont sinds 1995 in Tilburg. "Aan de Brabantse men taliteit heb ik nooit hoeven wen nen", zegt de wethouder. Hij stu deerde Nederlands Recht aan de Universiteit van Tilburg, werd daar onderzoeker om vervolgens seni or beleidsadviseur in Den Haag te worden. Als lijsttrekker voor D66 in Tilburg werd hij in 2010 wet houder. De Vries is vader van twee dochtertjes. Regelmatig brengt hij ze naar de peuterspeelzaal en hij heeft zelfs een papadag. Ook het klussen in zijn huis is hem niet vreemd. "Tijd om te gaan hardlo pen schiet er de laatste tijd helaas bij in." afspraken tussen de woningcor poraties, de gemeente en de be wonersorganisaties. De komende jaren worden versneld 800 extra woningen gebouwd in de goed kope huursector. Daarnaast wordt de huur van nog eens 800 huizen verlaagd. Deze maatregelen zijn nodig om het tekort aan betaalba re sociale huurwoningen voor de laagste inkomens tegen te gaan. De wethouder werd tijdens de ver gadering door zijn adviseurs bij gepraat. Onderhandelingen over locaties zijn in volle gang met als inzet: welke ontwikkelaar bouwt waar en hoeveel sociale huurwo ningen: blijkt da Stuurgroep Bibliotheek Samen met de wethouder woon de ik een vergadering bij van de Stuurgroep Bibliotheek. Tijdens deze bijeenkomst, met onder an dere wethouder Marcelle Hen- drickx en projectdirecteur Fons Meijer, kwam natuurlijk de LocHal ter sprake. In een vlot tempo pas mannen en vrouwen is in Neder land relatief groot, vergeleken met omringende landen." Mensen die niet goed kunnen lezen en schrij ven, hebben vaak ook moeite met rekenen en digitale vaardigheden. Lambert: "Ze kunnen een dokters- formulier niet invullen of weten van tevoren niet hoeveel geld ze terugkrijgen bij de kassa. Te veel vrouwen hebben daardoor minder kansen op de arbeidsmarkt, ont vangen minder dan een minimu minkomen en zijn onvoldoende economisch zelfstandig." Deelneemsters aan EVA willen aan EVA staat voor Educatie voor Vrou wen met Ambitie. Het project begeleidt vrouwen tussen de 30 en 55 jaar die aan slag willen met werk of een opleiding, maar nog moeite hebben met lezen, schrij ven, rekenen en/of digitale vaar digheden. De vrouwen startten in september bij ContourdeTwern en Feniks en zijn landelijk gezien de eersten die dit certificaat krijgen. Mirjam Lambert is namens Con tourdeTwern betrokken bij EVA: 'In Nederland heeft één op de acht vrouwen moeite met lezen en schrijven. En het verschil tussen

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 3