F JI w c Vijftig jaar beiaard Heikese kerk, een feest >5,- N! J en vloeren: GD! jlii! flllljj olumn Webcamsex n.nl fl UIN 333 zcitdist Festival Mundial: muzikaal en culinair wereldfestijn V J f tURGSE KOERIER TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 23 JUNI 2016 3 a. 1899,- DOOR PETER ELSHOUT Beiaardier Carl van Eyndhoven. FOTO: RUDI KLUMPKENS 16.15 uur: Petra Jansen Vervolg van voorpagina FOTO: RUDI KLUMPKENS 56 telen rdeel€300,- t accu. en i-bike. en extra t Tilburg "Ja, het is soms eenzaam daar hoog in de klokkentoren. Ik speel niet in een zaal voor pu bliek, zoals een pianist. Ik hoor geen applaus en ik zie mijn toehoorders niet. Maar allee, ik laat me niet negatief inspi reren door de zichtbare afwezigheid van publiek. Wellicht doe ik daarom nog meer mijn best om er iedere keer weer iets moois van te maken." Kijkw van Arie Abbenes die officieel in 1967 als eerste stadsbeiaardier van Tilburg werd aangesteld. sities maakten voor de n aantal daarvan wordt i door Van Eyndhoven rndhoven met I verbonden zijn. Zaterdac. 15.00-1 en composit beiaard. Een op 30 juni uitgevoerd. pvc, tapijt juiste adres, g geopend afspraak. 06-29032344 jk festival met programme- Mundial de >mst, zo is de chte. voor de volledige line-up en er informatie op www.festivalmundial.nl 'agZjuli -16.00 uur: beiaardconcert door Carl Van Eyr werken die speciaal met deze beiaard t Zaterdag 10 september 20.30 uur: 'Beiaard in Concert'in de Concertzaal Tilburg. Stadsbeiaardier Carl Van Eyndhoven bespeelt de kamerbeiaard 'Bronzen Piano'die op het podium staat. Hij gaat de dialoog aan met verschillende muzikanten. Al deze concerten zijn gratis toegankelijk. Ideale luisterplekken voor de con certen van de beiaard zijn de Mu- zetuin bij de schouwburg en ter rasjes op de Oude Markt, zoals van brasserie en biercafé Anvers. Z X Programma vijftig jaar beiaard Heikese kerk Donderdag 30 juni 16.00 uur: vijftig jaar beiaard: onthulling van een gedenksteen aan de Heikese kerk. beiaardconcert met nieuwe composities door stadsbeiaardier Carl Van Eyndhoven en Arie Abbenes, oud-stadsbeiaardier. 17.00 uur: feestborrel Oranjezaal in het Paleis Raadhuis. Duurzaamheid Naast de muzikale line-up heeft Festival Mundial ook een geweldi ge culinaire line-up. Bij verschillen de foodtrucks en kramen kan je van de allerlekkerste en meest verse gerechten smullen. Duurzaamheid is belangrijk thema binnen Festival Mundial. Dit komt onder meer tot uiting door een speciaal treinarran- gement, afvalvermindering en re cycling van materialen. In de Urban Farm Area kunnen bezoekers van alles leren over lokaal en/of biolo gisch eten, recycling en upcycling, bijen honing en moestuinieren. Aan het woord is Carl Van Eyn dhoven (57), beiaardier van het klokkenspel ofwel carillon van de Heikese kerk in de binnenstad van Tilburg. Hij is formeel als ambte naar in dienst van de gemeente Tilburg sinds zijn aanstelling ruim dertig jaar geleden. 'Tijdens mijn sollicitatiegesprek vroegen ze me of ik geen last had van hoogte vrees. Want zo'n tachtig meter de toren in klimmen en die laatste meters op twee wiebelende lad ders omhoog...' Van Eyndhoven is parttime in functie als beiaardier op de zaterdagmiddagen - de marktbespelingen - en speciale concerten. Hij bespeelt ook nog de klokken in het Belgische Mol en is daarnaast decaan aan de Faculteit der Kunsten bij de Katholieke Uni- versiteit Leuven. Hij is de opvolger Meer informatie Ga voor meer informatie over de beiaard van dé Heikese kerk en de festiviteiten in het kader van het vijftigjarig bestaan naar www.til- burgsebeiaard.nl. Enkele hoogtepunten zijn de ope ning van de festiviteiten met de onthulling van een gedenksteen bij de Heikese kerk op donder- Wij hadden vroeger thuis de Wehkamp-catalogus. Als kin deren konden wij met dat dikke boek een hoop lol heb ben. Zeker, de kleding was aardig om te bekijken. Maar wij wisten ook wel dat er an dere dingen in stonden die nog interessanter waren. De sectie lingerie, daar moesten wij al een beetje om gieche len. Daarna bladerden wij vol verbazing langs de pagina's met condooms en massage- staven. Op de radio draaiden ze ondertussen de nummers 'Me so horny' van de band 2 Live Crew en 'I want your sex' van George Michael. En toch zijn we allemaal uitge groeid tot voorbeeldige bur gers, zonder trauma's en rare kronkels. Zouden de kinderen van nu dan voor het leven ver pest zijn als. ze een reclame poster zien voor www.web- camsex.nl? Het affiche schijnt door heel Tilburg te hangen, langs de grote wegen. Op de poster staat een blonde stoeipoes met uitdagende blik. Alleen met haar hoofd, er is geen borst te zien. Da's weer eens wat anders dan wat er tegenwoordig in videoclips voorbijkomt. Volgens de SP in Tilburg geeft zo'n bord een verkeer de boodschap aan kinderen. Misschien krijgen ouders wel vervelende vragen, zo vrezen de socialisten. In vragen aan het college schetst de partij een beeld van een ouder die nietsvermoedend met een kind op de achterbank naar opa en oma rijdt. En dan komt de gewraakte poster in beeld waarna de kleine vraagt wat webcamseks eigenlijk is. Dan denk ik: dan leg je dat toch uit? Probleem - voor zover dat er al was - opgelost. Grote kans trouwens dat dat zelfde kind, nadat ie bij opa en oma is geweest, thuis op zijn mobiel nog even wat 'grap pige' filmpjes kijkt en onder tussen nog even naar de hit Dranks Drugs luistert. Die tere kinderziel bestaat al lang niet meer. Die van ouders is echter nog springlevend. waar je de piraat in jezelf naar bo ven kan halen en nog vele kleine toffe feestjes in hoekjes op het terrein. Het evenement wordt dit jaar voor de 29ste keer gehouden in Tilburg, voor de 4e keer in de Spoorzone. Festival Mundial pre senteert een mix van wereldwijde cross-overs en toonaangevende talenten. De organisatie spreekt van de 'nieuwe wereldmuziek' of 'future roots'. Omdat het een in tiem en toegankelijl een experimentele ring is, presenteert I cultuur van de toekor achterliggende gedact Zondag 3 juli 14.00-16.30 uur:'Bells, Brass en Bubbles'. Carl Van Eyndhoven bespeelt de mobiele beiaard op de Oude Markt samen met koperensemble'Koperslag', dat onder leiding staat van Jan van den Eijnden. Studenten Bijzonder is de inzet van Abbenes jaren gefeden om in samenwer king met docent Jan van Dijk van het Conservatorium van Fontys Hogescholen samen iets moois te doen. Zij enthousiasmeerden com positiestudenten van die oplei ding om muziek te schrijven voor dat zeldzame instrument, de bei aard. Die contacten met Fontys zijn gebleven: onlangs nog was er een masterclass waar negen conserva toriumstudenten aan meededen Beiaardcommissie Dan is er ook nog de beiaardcom missie, een van gemeentewege in gesteld orgaan om overstijgende zaken te regelen. Want de beiaard is van de gemeente Tilburg. Name lijk vijftig jaar geleden tot stand gekomen met financiële steun van de inwoners van Tilburg. De Heikese kerk is dus geen eigenaar van de beiaard. Dat is de gemeen te en daarom een commissie van burgerleden met daarin een ge meentelijke zetel. Die commissie regelt of bepaalt niet het program ma wat de beiaardier speelt. De beiaardier kiest zelf het repertoi re. De commissie organiseert wel bijvoorbeeld de festiviteiten voor dit lustrum en alles wat er mee te maken heeft. Daarnaast heeft ze een vriendenclub in het leven ge roepen om het draagvlak voor de beiaard te vergroten en meer fi nanciële armslag te krijgen. dag 30 juni om 16.00 uur. Daarna volgt een concert met werken van Fontysstudenten, uitgevoerd door Carl Van Eyndhoven. En heel bij zonder: op 3 juli komt de mobie le beiaard van Praag naar Tilburg. 's-Middags wordt daarop gespeeld door oud-beiaardier Arie Abbenes samen met Carl Van Eyndhoven.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 3