lïï B Vrijwilliger I thuis sterve Training (De)radicalisering contourdetwern EN F.nl ■H ter11 fSlDlEi colofon I BLBURGSE KOERIER WOENSDAG 4 MEI 2016 A*WI 24 17 464 vw.isotech.nl adres post VOOR JR? laatste fase van hun leven. Dat is vertrouwd, maar ook inspannend voor alle betrokkenen. In die periode laat je iemand immers niet graag alleen. Familie en zorgprofessionals vangen veel op. Maar wist je dat er ook vaak een beroep wordt gedaan op gespecialiseerde vrijwilligers? In heel Nederland zijn vrijwilligers |alliatieve terminale zorg (VPTZ) actief. Ook in Tilburg. Gewoon... er zijn Wat wil je eigenlijk nog als je ernstig ziek bent en gaat sterven? Dat is heel verschillend voor ieder van ons. De een wil praten en zoekt een aandachtig luisterend oor. Een ander wil samen tv kijken, wat mijmeren bij [fcvelingsmuziek of een hand vasthouden. Andere mensen zwijgen dagenlang. "Voor mij is dat allemaal goed", zegt vrijwilliger Joke van der Hilst (69, foto). "Ik ben er gewoon." Sinds de crisis in Syrië en de (negatieve) ontwikkelingen hierna in grote delen van het Midden-Oosten, worden we bijna dagelijks overspoeld met informatie en aangrijpende beelden in de media. De soms chaotische manier waarmee wordt omgegaan met de problematiek van radicalisering roept bij velen vraagtekens op. Wat zijn de oorzaken van de recente radical!- sering? Hoe is dit te verklaren vanuit de geschiedenis van de Islam? Hoe kunnen we voorkomen dat mensen zich aansluiten bij de strijd van ISIS? Zijn de Syriëstrijders schuldig en moeten zij worden gestraft, of zijn zij slachtoffer van 'het systeem'? Het verschil maken "Bij mijn laatste inzet ging de partner van de zieke voor het eerst weer eens lekker in bad. Ik bleef bij haar man; zij had een paar uur de tijd voor zichzelf. Heel belangrijk vind ik dat. We komen vaak tegen dat zorgende familieleden oververmoeid of zelfs volledig op zijn. Had ons maar eerder gebeld, denk ik wel eens." Die paar uur ondersteuning kunnen net het verschil maken. "Tegelijkertijd weet ik dat het moeilijk is voor een partner of voor familie. In die laatste fase wil je alles zo veel mogelijk zelf doen. Dat ontneem ik mensen zeker niet. Ik voeg enkel een paar vrije momenten toe." De training beslaat twee dagdelen (23 en 30 juni van 9.30 - 12.30 uur) en wordt gegeven bij V39, Veemarktstraat 39. Kosten per persoon: 195 euro. Wil jij meer informatie over deze training of jezelf aanmelden? Bel dan naar 013 583 99 99 of mail naarjeroenwessels@r-newt.nl. Kijk voor meer informatie over VPTZ op www.contourdetwern.nl (zoek op terminale zorg). Of bel met een van de VPTZ- coördinatoren in Tilburg: 013 549 86 46. Opening T-Huis West Op maandag 9 mei opent het T-Huis West in MFA Het Kruispunt. Diverse organisaties ontmoeten elkaar in het T-Huis. Ze hebben er een plek om te werken en wijkbewoners al dan niet gezamenlijk te spreken. Benieuwd naar T-Huis West? Kom dan van 11.00-12.00 uur naarde Sinopelstraat 1. Repair Café in het Zuiderkwartier Heb jij een broek die iets te lang is of een koffiezetapparaat dat niet warm wordt? Werkt de verlichting van je fiets niet meer of zit er een gaatje in je fijnste trui? Kom dan op zaterdag 14 mei naar het Repair Café in MFA Zuiderkwartier aan de Wassenaerlaan 38. Deskundige vrijwilligers staan van 13.00 - 17.00 uur klaar om samen met jou de reparatie uit te voeren. Inloopavond vrijwilligerswerk in 't Sant Gewoon omdat je het leuk vindt om anderen te helpen, om werkervaring op te doen, om nieuwe mensen te ontmoeten of om jouw talenten te ontplooien. Er zijn 1001 redenen om als vrijwilliger aan de slag te gaan. Wil je weten of vrijwilligerswerk ook iets voor jou is? Ben je benieuwd naar de mogelijkheden om jouw steentje bij te dragen? Of ben je al vrijwilliger maar heb je een vraag? Kom dan naar de inloopavond over vrijwilligerswerk in wijkcentrum 't Sant aan de Beneluxlaan 74. Op donderdag 19 mei ben je tussen 18.00-20.30 uur van harte welkom. tel mail internet Laat je verwennen voor Alpe d HuZes In 2013 werd bij Marga borstkanker geconstateerd. Na alle behandelingen en operaties is ze genezen maar wil ze nog één doel behalen: de Alpe D'Huez op fietsen voor KWF Kankerbestrijding. Om geld in te zamelen, is er op zaterdag 7 mei een verwenmiddag voor vrouwen in wijkcentrum de Baselaer. Entree bedraagt 1 euro, inclusief lot voor de loterij. Daarnaast kun je tegen betaling onder andere je nagels laten lakken je laten masseren en cupcakes maken. De eerste 50 gasten krijgen een goodiebag dus laat je verwennen voor Alpe d'HuZes! Van 14.00 - 17.00 uur aan de Hoefstraat 175. 013 583 99 99 info@contourdetwern.nl www.contourdetwern.nl Postbus 3078 5003 DB Tilburg Wil jij meer weten over de ontstaansgeschie denis en problematieken van radicalisering? Geef je dan op voor de unieke basistraining (De)radicalisering. R-Newt Training Advies ontwikkelde deze training samen met islamdeskundige en deradicaliserings- en polarisatie-expert Cherif Al Maliki. Veel mensen kiezen voor thuis, ook in de Open op pad Joke is inmiddels acht jaar actief als vrijwilliger palliatieve terminale zorg. "Je inzet als vrijwilliger begint altijd met een telefoontje: dag Joke, bel ik gelegen? Een van onze coördinatoren is dan bij een familie geweest en heeft goed geluisterd. Wat speelt er en voor welke dagdelen (of nacht) is ondersteuning gewenst?", aldus Joke. Vervolgens zoekt de coördinator een vrijwilliger met een goede match bij die familie. "Wanneer we tot afspraken komen, krijg ik de nodige informatie. Als vrijwilliger doe je geen verpleegkundige taken; dat is het werk van de thuiszorg. Maar het is wel fijn als je weet hoe je iemand veilig naar het toilet helpt en weer comfortabel naar de stoel of het bed brengt. Gelukkig hebben we dat ook geleerd in de basisopleiding. Verder ga ik vooral open naar elk nieuw adres. Ik hoef niet alles te weten. Ik ga naar een situatie waar iemand erg ziek is. Dat is genoeg." Spoorlaan 444 5038 CH Tilburg Deze pagina is een uitgave van ContourdeTwern. Niets uit deze uitgave mag zonder toestemming gebruikt worden.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 7