w o ijknieuws lost Eerbied voor Goei Eete Blauwalg in de Lange Jan Joblezing door Thomas Vriens in De Schalm ns enfl H)nfo Broodfonds: solidariteit in een nieuw jasje 3 .BURGSE KOERIER 13 TILBURGSE KOERIER WOENSDAG 4 MEI 2016 Hans Alberts DOOR GERBEN VAN EEUWIJK ons eten IS voor: Meer informatie: www.goeieete.nl KENS >erier.nl Berkel-Enschot is de enige plaats in Nederland waar nog een bedevaart naar Job plaats vindt. tak? De *n voor blauwak tatie, Als me berkel-enschot De stichting Sint Job Berkel-Enschot orga niseert op dinsdag 10 mei de jaarlijkse Jobavond. Werkt Goei Eete alleen lokaal? "Om de een regio nier. Helle ren voor land i thuis BERKEL-ENSCHOT Goei Eete levert al vier jaar lokaal en eerlijk eten aan consumenten in de regio Tilburg. Een ontmoeting met geestelijk vader Hans Alberts uit Berkel-Enschot. schrijven: heid, lo- tegen en fast p waar akket be- leveran- waarden vast te houden is jionale aanpak de beste ma- ‘llo Fresh en BeeBOX verove- >ral marktaandeel in Neder- d en zelfs in Europa. Zij doen aan uJsbezorging en daar zit een echt verdienmodel achter. Onze organi satie is non-profit, maar er zijn zeker ambities: de omzet verdubbelen naar 500 bestellingen per week. En kele mensen in dienst nemen voor distributie, marketing en overige taken. Onderzoeken of thuisbe zorging haalbaar is. Goei Eete nog meer profileren in de kring rondom Tilburg, via Facebook en vooral eve nementen. We ontvangen geen eu rocent subsidie, en dat moet vooral zo blijven. Eigen broek ophouden is het devies. Seizoensgroente en -fruit is onze specialiteit, van telers en boeren binnen een straal van 20 km rondom Tilburg." Hoe blijf jijzelf inspiratie houden? "Geloof houden is belangrijk. Sym pathie kweken gaat me goed af. Een groter marktaandeel is geen doel op zich, maar enige groei is welkom. Misschien waren wij te vroeg met ons idee, en zijn mensen er na de crisis nu pas echt aan toe. In Griekenland heb je veel van dit soort initiatieven, uit nood gebo ren. In Nederland hebben wij het te goed lijkt wel. Nemen mensen de moeite of gaan ze voor gerriï meeste consumenten kiezer gemak. Wij leveren aan bewuste burgers, dat is onze doelgroep. Bij een lezing van de Italiaanse oprich ter van Slow Food Carlo Petrini zag ik laatst een prachtig schilderij: een vrouw die bidt uit dankbaarheid voor haar eten. Inspirerend verhaal en portret! Bidden hoeft niet meer, maar enige eerbied voor goed eten spreekt mij zeer aan." Tilburg Waterschap De Dommel heeft voor het eerst dit seizoen verhoogde concentraties blauwalg geconstateerd. Er worden waar schuwingsborden geplaatst bij het water aan van de Lange Jan in Tilburg. Blauwalg ontwikkelt zich voorna melijk bij hogere temperaturen in de lente en de zomer en in stil staand water, bijvoorbeeld in gro tere vijvers die zich in woonwijken bevinden en in zwemplassen. Con tact met oppervlaktewater met van de anderen tijdelijk financiële steun. Op dinsdagavond 17 mei is er een informatieavond over het nieuwe broodfonds in Tilburg. De avond is voor mensen die een groep zoe ken om bij aan te sluiten of die zelf een broodfonds willen star ten. U krijgt uitleg en antwoord op vragen. Een kort filmpje met uitleg staat op website www. broodfonds.nl De informatieavond begint om 19.30 uur (19.00 uur in loop) en vindt plaats in de Pelgrim- hoeve, Pelgrimsweg 27 in Tilburg. Aanmelden kan via e-mail info@ broodfonds.nl HDnff Meer informatie: www.broodfonds.nl sympathisanten, die de waarden achter Slow Food ondersc1*"’ transparantie, duurzaamhc.„ kaal geproduceerd voedsel t eerlijke prijzen. Absoluut geer food dus. Er is een webshop op dinsdag een voedselpakl steld kan worden. Circa 25 te ciers bieden keuze uit 250 produc ten. Vanaf donderdag tot en met zaterdag kan de bestelling bij 10 afhaalpunten in en rondom Tilburg ,afgehaald worden. Onder andere het gemeentehuis, de universiteit en de spoorzone staat op de distri- butielijst. Aan thuis bezorging doen wij niet. We zijn Jumbo of Albert Heijn niet. Mensen doen moeite om Goei Eete op tafel te krijgen. De meesten stappen wekelijks zelf op de fiets om hun eigen pakket met evt. recept op te gaan halen, mooi toch?" Modern jasje Berkel-Enschot is de enige plaats in Nederland waar nog een be devaart naar Job plaatsvindt. Sint Job wordt al eeuwenlang aange roepen tegen zweren, gezwellen en andere huidaandoeningen bij mens en dier. De stichting Sint Job heeft die bedevaart in een modern jasje gestoken en orga niseert jaarlijks in de maand mei een pleinfeest met tal van (mu zikale) activiteiten in en rond de Sint Caeciliakerk. Dit jaar vindt dat Jobfeest plaats op Pinkstermaan dag 16 mei. Daaraan voorafgaand wordt een avondbijeenkomst ge organiseerd waarin het verhaal van de man Job meer centraal staat iedereen een bedrag om van te leven. "Deze solidariteit in een nieuw jas je valt bij ondernemers in goede aarde", legt initiatiefnemer André Jonkers van de BroodfondsMakers uit. "Omdat het kleinschalig en overzichtelijk is, weten de mensen in een broodfonds precies wat er met hun geld gebeurt. En dankzij het onderlinge vertrouwen blijft het een betaalbare oplossing." Het broodfonds is er voor alle soorten ondernemers, zowel zzp'ers als zelfstandigen met een BV of VOF. De maximaal vijftig deelnemers leggen geld in op individuele re keningen. Zodra een van hen ar beidsongeschikt raakt, krijgt die Hoe Is Goei Eete ontstaan? 'Als oud-Rabobank medewerker heb ik helaas veel boerenbedrijven over de kop zien gaan. Waarom krij gen die boeren geen eerlijke prijs voor hun voedsel? Waarom komt ons eten overal uit de wereld van daan, terwijl er in de regio genoeg keuze is? Boontjes uit Afrika, met zo veel kosten aan transport, dat is toch raar? Vanuit maatschappelijke betrokkenheid heb ik dit concept samen met anderen bedacht. De naam Goei Eete is verzonnen door een boer uit Udenhout. In 2009 is de stichting opgericht, waar ik voor zitter van ben. Gemiddeld 1 dag per week stop ik er in als ambassadeur, want ik heb ook een eigen onder neming. Mijn Ierse vrouw gunt mij dit plezier, want ze ziet dat ik er energie van krijg. Bovendien komt zij van een boerderij, dus ze weet dat er zand aan aardappels zit." Hoe is de werkwijze van Goei Eete? "We werken met een vast team van 10 vrijwilligers, die allemaal hun eigen expertise inbrengen. Goei Eete is een burgerinitiatief dat aan sluit bij de Slow Food beweging, van oorsprong uit Italië afkomstig. Onze ruim 100 vaste klanten zijn Thomas Vriens (1981) studeerde Egyptische talen en culturen aan de Universiteit Leiden. Hij heeft zich als zelfstandig museumcon sulent gevestigd. In de afgelopen vijftien jaar heeft hij voor ver schillende musea in binnen- en buitenland gewerkt. Een bijzon der project was het opzetten van het Jheronimus Art Center in Den Bosch, een permanent onder- zoeks- en publiekscentrum gewijd aan de fameuze laatmiddeleeuwse schilder. Vriens werkte mee aan een dozijn publicaties over Bosch. walg kan leiden tot huidirri- zoals jeuk en rode vlekken. lensen of dieren het water via de mond binnen krijgen kan dit maag- en darmklachten veroorza ken. Het is verstandig niette vissen in water met blauwalg. Een actueel overzicht van de loca ties waar blauwalg is vastgesteld is te vinden op website www. dommel.nl/blauwalg. De zwem- waterlocaties en hun actuele wa terkwaliteit zijn te zien op www. zwemwater.nl In het herdenkingsjaar van Jher onimus Bosch komt kenner van deze raadselachtige schilder, Tho mas Vriens, een lezing geven over Bosch en zijn link met Sint Job. Omdat Vriens bij zijn lezing veel beeldmateriaal gebruikt, vindt dit jaar de Joblezing bij hoge uitzon dering niet plaats in de Sint Caeci liakerk in Berkel-Enschot, waarom heen de jaarlijkse Jobactiviteiten altijd plaatsvinden. Er is dit keer uitgeweken naar cultureel cen trum De Schalm in Berkel-Enschot dat voor deze lezing beter is toege rust. De aanvangstijd is 20.00 uur. De entree is gratis. "Het verhaal van de ongelukkige en bespotte Job die zozeer door de duivel werd gekweld dat hij al les verloor tot aan zijn gezondheid toe, was een onderwerp dat per fect aansloot bij de kwaliteiten van Bosch. Toch zijn er geen (authen tieke) werken van Bosch bewaard gebleven met Sint Job als onder werp", zegt Vriens. Maar in zijn rijk geïllustreerde lezing over leven en werk van Jheronimus Bosch zal Vriens aantonen dat de schilder wel degelijk meerdere werken aan Sint Job gewijd moet hebben. "En met wat geluk vinden we Sint Job zelfs terug op één van de authen tieke werken van deze meester", aldus Vriens. tilburg Het broodfonds is een succes door heel Nederland. In zo'n collectief spreken zelfstandigen af om elkaar te steunen bij ziekte. Het is een vrij nieuw sociaal vangnet voor en door ondernemers. Tilburg krijgt er een derde broodfonds bij, na een speciale informatieavond op 17 mei. Veel ondernemers hebben geen financieel vangnet als zij ziek worden. Als oplossing ontwikkel de een groep ondernemers het broodfonds. In een broodfonds kennen en vertrouwen de deelne mers elkaar. Iedereen die meedoet stort maandelijks een bedrag op een eigen rekening, wordt iemand ziek dan ontvangt diegene van

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 13