Wat is Brand? (to (TvERKLEIN DE KANS OP BR A ND Tp 'Rook is een sluipmoordenaar' w 1 Q TILBURG VEILIG De Tlburgse Brand Krant Donderdag 21 april 2016 - Oplage 86.000 ex.mmo.i. w..t aas en Brandveiligheid regel je zelf ES au of telling lager irie Bas Visser en Yvonne van Santbergen, beiden adviseur Risicobeheersing BURGSE KOERIER Brand ontstaat als warmte en brandstof samenkomen met zuurstof. Uw huis staat dus vol brandstof. Denk aan uw bank, kast of appara tuur. Door onvoorzichtigheid tijdens koken of een kaars die toevallig omvalt, ontstaat er door de inwer king van warmte een brand. Het inademen van rook is levens gevaarlijk. René Hagen, Lector brandpreventie, doet onderzoek naar woningbranden. "Iedereen weet dat brand door de extreme hitte gevaarlijk is, maar weinig mensen weten dat de rook die vrij komt bij brand verstikkend werkt. Vaak kunnen slachtoffers de snel heid waarmee de brand zich uit- breidt, lastig inschatten. Uit onze testen blijkt dat een woningbrand binnen 3 minuten zo groot is dat de hoeveelheid rook in de kamer(s) levensbedreigend is." Ook Roelf Breederveld, chirurg in het Beverwijkse brandwondencen trum en professor Acute Brandwon- dengeneeskunde, kent als geen an der de gevaren van brand. "Het kan echt je dood betekenen. De Neder landse brandwondenzorg is op zo'n hoog niveau dat de meeste mensen ernstige brandwonden overleven. Maar voor rookvergiftiging hebben we nog geen antwoord. Daarom moet je bij brand zo snel mogelijk naar buiten vluchten." nieren en darmen uit en leggen de stofwisseling in cellen plat. "Dat noemen we inhalatietrauma", licht dokter Breederveld toe. Tijdens de cafébrand in Volendam zijn hieraan Peter Noordanus Burgemeester van Tilburg SAMEN MET HOUDEN WE i. Zowel iele de meeste jonge Koolmonoxide r niet. Het is een sluif die bewoners overv< fatale gevolgen." Veel mensen denken dat brand hen niet overkomt. Helaas blijkt niets minder waar. Het aantal woningbranden neemt de laatste jaren toe. En elke brand, hoe klein ook, heeft grote gevolgen.- financieel als persoonlijk. Dierbare bezittingen met emotione waarde gaan verloren en mensen raken getraumatiseerd. geren overleden. maakt suf en ruik je uipmoordenaar rvalt. Met vaak Een kleine brand kan binnen 3 minuten een uitslaande brand worden met veel rook. De brandweer is na alarmering gemiddeld binnen 8 minuten aanwezig. De eerste minuten komt het dus op de bewoners zelf aan. Het komt helaas vaak voor dat mensen gewond raken of zelfs komen te overlijden. Vooral's nachts. Rook is doodsoorzaak nummer 1Het is dus van levensbelang dat mensen weten wat ze moeten doen op het moment dat er brand uitbreekt. 1Een rookmelder alarmeert u snel bij een beginnende brand. Zorg voor een werkende rookmelder en test deze nu. 2. Denk na over een vluchtplan met diverse mogelijkheden om het huis te verlaten. Kies meerdere routes om te oefenen, zodat u bij brand kunt kiezen om niet door de rook te vluchten. 3. Bel 112 en vraag wat u het beste kunt doen om uit de rook te blijven. Probeer daarna uw buren te alarmeren. )-urige g en het Zorg dat brand niet groter wordt De meeste beginnende brandjes in huis kunnen geblust worden met water. Alleen als er olie of vet in het spel is (denk aan kaarsvet, maar ook frituurvet of boter in de pan) mag u NOOIT met water blussen. U krijgt dan steekvlammen! Gebruik voor vetbranden een blusdeken. In Nederland rukt de brandweer ieder jaar zo'n 6.000 keer uit om woningbranden te blussen. De meeste branden beginnen tijdens het koken of door het onvoorzichtig omgaan met kaarsen en sigaretten. Ook slecht onderhoud of foutief gebruik van elektrische apparaten kan desastreuze gevolgen hebben. ge/fs in ruimtes die u heel Lgoed kent, raakt u bij wand door de rook uw ientatieikwijCBedenk nu pfvast^uwyluil^ute^ De meeste branden in huis zijn met een paar simpele maatregelen te voorkomen. En gaat het dan toch mis? Zorg dan dat u de schade beperkt. In deze krant leest u wat u zelf kunt doen om uw eigen brandveiligheid te regelen. Meld brand Tijdens uw slaap ruikt u geen rook en de koolmonoxide die vrijkomt bij een woningbrand zal u dieper laten slapen en zelfs verdoven. Dit zorgt er voor dat u brand niet opmerkt. Plaats daarom een werkende rookmelder. Deze wekt u tijdig bij brand. Driedubbel gevaarlijk Bij brand is er rook. En rook is om drie redenen gevaarlijk. De hete lucht zorgt ervoor dat je binnenin - van mond tot stembanden - verbrandt. Daarnaast kan het in ademen van fijne roetdeeltjes ontstekingen van de luchtpijp en longen veroorzaken. En rook is vooral gevaarlijk doordat het twee hele giftige ingrediënten bevat: koolmonoxide en cyanide. Adem je die in, dan ontstaat er schade aan het lichaam. De giftige gassen schakelen samen de zuurstoftoe- voer naar de organen als hersenen. Daarom vind ik het belangrijk dat we er samen voor zorgen dat Tilburg nog brandveiliger wordt. Gelukkig is er tegenwoordig in bijna elke woning wel een rookmelder te vinden. Maar er is meer nodig. Daarom werken brandweer en gemeente samen om mensen te informeren. Vorig jaar nog openden we samen de pop-up store 'Brandveilig Leven', waar mensen aan den lijve konden ondervinden hoe het is om in een donker, met rook gevuld huis de uitgang te vinden. Een uniek concept, juist omdat je in de praktijk ervaart wat rook en brand kunnen doen. Daarnaast organiseren we open dagen en speciale voorlichtingsmomenten. Dagelijks breken er tiental lenwoningbranden uit waar door bewoners blootgesteld worden aan levensgevaar lijke giftige gassen die vrij komen bij brand. Want niet de vlammen, maar juist rook eist de meeste slachtoffers bij woningbranden. Voorkom brand Een woningbrand ontstaat door een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Twee op de drie woningbranden ontstaan zelfs door menselijk handelen. Dus u kunt brand voorkomen! Gebruik vuur veilig. Doof bijv, kaarsen als u weggaat. Maak apparatuur stofvrij. Reinig bijv, het filter van de wasdroger. I Zet apparatuur, zoals was machine of tv uit voordat u het huis veïlaat. Kijk op www.verkleindekansop- brand.nl, doe de test en ontvang een persoonlijk veiligheidsadvies. Als de brand groter is dan een blusdeken, verlies T dan geen tijd met een bluspoging. Vlucht! 1Blijf rustig, dan denkt u logisch na. 2. Waarschuw uw huisgenoten. Schreeuw dat er brand is uitgebroken. 3. Zorg voor elkaar. Help elkaar. Maar laat uw spullen staan. 4. Verlaat de brandende ruimte met uw hoofd zo laag mogelijk: blijf uit de rook. 5. Sluit deuren achter u om uitbreiding van de brand te voorkomen. 6. Ontmoet elkaar buiten op de afgesproken plaats. 7. Waarschuw als u veilig bent de brandweer: bel 112. rs til r> j i/ i ^BRANDWEER isteld!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 19