w w ijknieuws s R Opening eerste Taalhuis in't Sant est Goede start voorTheresialyceum in nieuwe jaar eeshof 'Dierbaar gezelschap'primeur voor Reeshof - TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 14 JANUARI 2016 23 omgeving L.M DoorZamire Willems Nieuwe poel in aanleg in het Wilmabos. avi iarden. iheid 1 IS. NL Bomenrondleiding Wilmabos en Verbroederingsfeest Tunnelplekkers 1 60 96 I4 21 28 :eum kent lit nieuwe hebben te aaien Beeld uit het nieuwjaarsconcert van 2015. FOTO: CORNÉ VORSELAARS men aan. Taalnetwerk Tilb mensen onderstel deze ing bieden. Taalhuizen geof en omgeving. Ec E KOERIER gemii berek schoolje wordt een 8,5 vwo. De scho hoor stedi- ZorgD tourdt gers ving da. tivitc welzi authentieke De eige de enige hond of "zorgdk een baasje dier. Het is i den die het wel cesvol maakt. op de motoriek door ze of ermee te wandelen. De meeste huisdierbegeleiders zijn nog niet klaar of ongeschikt om mensen te bezoeken. Dat kan ongewenste situaties opleveren en stress bij de dieren veroorza ken", aldus Van Summeren die aangeeft liever ook niet met 'cir cusdieren' te werken. Een hond of kat die in al zijn eigenheid op groeit en niet enkel reageert op commando's, zal volgens hem een spontaan dier worden dat op Daarom worden er in 2016 vijf eopend in Tilburg Een Taalhuis is een Tilburg Het Theresialyct een goed begin van di jaar met een uitstekende score in het RTL Nieuws Scholenonderzoek en op zondag 31 januari traditie getrouw het voor iedereen gratis toegankelijke nieuwjaarsconcert. Sinds vorig jaar zet RTL Nieuws de eindexamenresultaten van alle middelbare scholen op een rij (ge baseerd op de methode van prof. Jaap Dronkers) en vertaalt dit naar een rapportcijfer dat begin januari wordt gepubliceerd. Hierbij wordt vooral gekeken naar de vraag of scholen op alle vakken boven het minimum scoren. Het uiteindelijke liddelde van een school wordt ïkend over de laatste drie jaren. Het Theresialyceum dit jaar gewaardeerd met voor havo en een 9,2 voor a havo is daarmee de beste looi in de regio en het vwo be ert met die score zelfs tot de Het aantal aanbieders dat met een dier instellingen voor kwetsbare mensen bezoekt, neemt volgens van Van Summeren de laatste ja ren sterk toe. Uit research blijkt dat veel partijen onvoldoende gekwalificeerd zijn. "Er zijn vaak geen professionele selectiecrite ria en het ontbreekt aan kennis. Tilburg Op woensdag 20 januari opent wethouder Marcelle Hen- drickx samen met Taalnetwerk Tilburg het eerst Taalhuis in Til burg. Het wordt gevestigd in wijkcentrum/bibliotheek 't Sant, Beneluxlaan 74 in Tilburg. Tilburg - C.V. De Tunnel plekkers organiseert op zaterdag 16 januari vanaf 20.00 uur het TOF Fist bij Boerke Mutsaers, Vijver- laan 2 in Tilburg. Tijdens dit verbroederingsfeest zullen liefst 18 blaaskapellen een hele avond vullen met car navaleske muziek. Op zondagmiddag 31 janu ari zijn De Tunnelplekkers vanaf 13.30 uur aanwezig bij Boerke Mutsaers voor het Ontvangst Fist. Zij ontvan gen dan diverse bevriende carnavalsverenigingen. In Tilburg en omgeving hebben naar schatting 21.000-23.000 men sen moeite met lezen en schrijven. 12-14% van de mensen tussen de 15 en 65 jaar hebben daar zelfs zo veel moeite mee, dat ze er in het dagelijks leven hinder van hebben. Ze hebben moeite met het begrij pen van de bijsluiter van medicij nen, een bereidingswijze op een verpakking, brieven van instanties of werkinstructies. Het vinden van werk is moeilijk en werkende laag- geletterden lopen in werksituaties vaak tegen onverwachte proble- tilburg Op zondag 17 januari geeft Stichting Stadsbomen Til burg een rondleiding in het Wilma bos en omgeving. Het Wilmabos is een van de onbekendere bossen van Tilburg. Het heeft de kenmer ken van een voormalig landgoed. Zo zijn er restanten van een muur en een toegangshek met de naam 'Berkenrode' aan de Bredaseweg- zijde. En er is een fraaie monumen tale laan de bestaat uit meerdere boomsoorten. En er staat zover ons bekend de dikste grove den van Tilburg. Afgelopen maand is er aan de rand van het bos een nieuwe poel, een steppingstone voor amfibieën, aangelegd. Arnold van Rijsewijk van RAVON (Reptielen, Amfibieën, Vissen Onderzoek Nederland) is uitgenodigd om een toelichting te geven. De rondleiding start om 10.30 uur en duurt ongeveer 1,5 uur. Het vertrek is bij de parkeer plaats van de hockeyvelden aan de Zwartvenseweg, honderd me ter van de Bredaseweg. Deelname is gratis. i.nove wijze contact maakt, jenaar is volgens hem vaak veilige baken voor een kat, vandaar dat een ier-team" altijd bestaat uit met zijn eigen huis de relatie tussen bei- ïkelijks bezoek suc- i "Ik vind dagbeleving een mooier woord dan dagbesteding", ver telt Van Summeren. Volgens hem groeit zestig procent van de Ne- I derlanders op met een huisdier. 1 Door omstandigheden worden deze mensen soms verstoten van hun trouwe viervoeter. "Door contact met een dier komen her inneringen boven, soms worden er zelfs liedjes gezongen", gaat de i oprichter van de stichting verder. Uit onderzoeken is gebleken dat zorgdieren een kalmerende wer- king hebben, het geheugen sti muleren en een positieve invloed Tilburg Met eigen hond of kat kwetsbare buurtbewoners thuis bezoeken of als dagbe- iing in de wijk. Stichting gDier Nederland en Con- JeTwern zoeken vrijwilli- s uit de Reeshof en omge ving voor een nieuw project, lat huisdier ondersteunde ac- 'teiten mogelijk maakt voor idzijnsinstellingen, aldus Jan van Summeren, oprichter van ZorgDier. laagdrempelige locatie in de wijk, waar je informatie kunt krijgen over taalactiviteiten en andere activiteiten die gericht zijn op het verkrijgen van basisvaardigheden, zoals omgaan met de computer en rekenen. Er zijn lesboeken, oefen programma's, makkelijke boeken en een overzicht van lokale taal- aanbieders. Ook kunnen laagge- letterden vanuit hetTaalhuis door verwezen worden naar een van de deskundige partners voor verdere begeleiding. De officiële opening vindt plaats op woensdag 20 januari van 10.30- 13.00 uur in 't Sant. Naast de ge nodigden is iedereen die vanuit professie of anderszins interesse heeft in laaggeletterdheid welkom (graag vooraf aanmelden via e- mail jbekkers@onderwijsgroeptil- burg.nl). beste scholen van Brabant. Maar een school is meer dan alleen leren. Het Theresialyceum richt zich, als cultuurprofielschool, ook op culturele vorming van zijn leer lingen. Een jaarlijkse traditie is het nieuwjaarsconcert waar leerlingen musiceren met professionele mu sici. Dit jaar worden in samenwer king met gastorkest Sinfonietta uit Breda gevarieerde stukken ge speeld van Haydn, Mendelssohn, maar ook van Lady Gaga. Safiere Kuijpers (5vwo) soleert op viool en het Theresia orkest koor brengt muziek uit de film Frozen ten gehore. Het concert vindt plaats op zondag 31 januari van 11.00 tot 12.30 uur in de hal van het Theresialyceum. De toegang is gratis en iedereen is van harte welkom. Van Summeren: "Vrijwilligers zijn van cruciaal belang. Je krijgt er zelf ook veel voor terug, zoals plezier delen met mensen die geen huis dier meer kunnen houden en ge nieten van de aanwezigheid van jouw dier." De oprichter laat weten dat iedereen van 16 jaar en ouder zich kan aanmelden. Honden die nen langer dan een jaar in het bezit te zijn van het baasje en voor kat ten geldt dat ze minimaal negen maanden zijn. "Wij vragen wel om een (twee)wekelijks commitment voor langere periode, gezien de investering in training voor mens en dier en het feit dat mensen op het bezoek moeten kunnen reke nen" aldus Van Summeren. Voor aanmelding en/of Unto meer informatie zie www.zorgdier.nl

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2016 | | pagina 23