1' c ijknieuws XSH Kerstdiner bij Raakveld entrum Dickens Festijn op Pieter Vreedeplein m «r Beyond Borders presenteert Poëzie Polygonaal Tilburg in Dialoog over vrijheid F Masterclasses Pierre Wind bij Tilburgs kerstontbijt 17 TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 17 DECEMBER 2015 TILBURGSE KOERIE Door: Gerben van Eeuwijk FOJIP031N‘ ITH FRANS VAN AARLE ag 255, Tilburg 3 7, Hilvarenbeek 34.95 :om/ terbrabant irwerk? net een Dak! TILBURG - Creatieve zorg- werkplaats Raakveld zit sinds september aan de Koestraat 113. Na twee verhuizingen is drie keer scheepsrecht. Een inter view met oprichter Zjef Naaijkens. jden op jnter.nl dult ed kip 12 kg r middel- of Op het Pieter Vreedeplein wordt op tweede kerstdag de tijd even teruggedraaid naar de tijd van Charles Dickens. Pierre Wind FOTO: MANAT WORK TV PRODUKTIES met GRATIS oto op canvas Miieuw dich- erformers weten te t hij dich- Kosters, Tilburg Tilburg gaat op donder dag 7 januari, precies één jaar na de aanslag op Charlie Hebdo, in Dialoog over vrijheid. Korvelseweg Diessenseweg 7, Hilvarenbeek www. fransvanaarle. nl om naar onze dierenkliniek oor informatie in advies over lulpmiddelen. :hter in Deven- van het dichterscollectief Hon- Look j" Boden is sinds of 14 kg an alle leeftijden i varianten. het Nederlandse en Duitse Poetry Slamcircuit. Daarnaast is ze vaste columniste van de literaire kwali- teitssite Pomgedichten.nl Poëzie Polygonaal vindt plaats in het kader van Beyond Borders. Plaats van handeling is de Polygo nale Loods, Burgemeester Brokx- laan, hal 46 in Tilburg (pal achter het centraal station). Aanvanc 17.00 uur. De toegang maar donaties zijn welko ff r; ,0 Panasonic Lumix TZ 70 bliotheek Koningsplein en bij MFA de Poorten (Hasseltstraat) deelne men aan open dialogen over Vrij heid. Aan de dialoogtafels krijgt iedereen de ruimte om over eigen ervaringen te vertellen en wordt er écht naar elkaar geluisterd. Deel name is gratis. Iedereen is welkom, na aanmelding via www.tilburgin- dialoog.nl. Op woensdagmiddag 6 januari, voorafgaand aan de extra dialoogdag, gaan kinderen met elkaar in dialoog over vrijheid. Een initiatief van het Wetenschaps- knooppunt (Tilburg University) en Het RondeTafelhuis. stadsdichter van Vlaardingen Look J. Boden en de Utrechtse dichteres Jolies Heij. Wibo Kosters is dichter i; ter. Hij maakt deel uit muzikaal - gerlief. Look j. dit jaar stadsdichter van Vlaar dingen. Onlangs verscheen zijn nieuwe dichtbundel 'Waswater'. De Utrechtse dichteres Jolies Heij treedt al jaren met succes op in de enige echte kastanjepoffer en de levende kerststal met kameel doen er op deze bijzondere mid dag van alles aan om het u naar de zin te maken. Voor bezoekers staat een warme kop glühwein of chocomel klaar en u kunt oude films en nieuwe trailers bekijken in de pop-up winterbioscoop. De toegang is gratis. Tijdens deze bijeenkomst staan thema's als vrijheid, veiligheid en solidariteit centraal. Juist nu vindt Tilburg in Dialoog het belangrijk om groepen te verbinden en om discriminatie en radicalisering in de samenleving tegen te gaan. Oorlog lijkt immers de uiterste con sequentie van het niet meer praten met elkaar, 's Ochtends, 's middags en 's avonds kunnen mensen bij Bi- van personages uit de beroemde boeken van deze Engelse schrij ver komen tot leven, aangevuld met muzikaal vakmanschap. On der meer Scrooge, de Dickens ver halenverteller, een Engelse agent met mime act, het akoestisch Dickens Trio, een heel bijzonder eenmansorkest, Dickenskoor Pure, een heuse ganzenhoeder, Tilburg - Op zaterdag 26 december, tweede kerstdag, wordt de tijd te rug gedraaid naar de tijd van Char les Dickens. Van 12.00 tot 17.00 uur verandert het straatbeeld van het Pieter Vreedeplein en de Pieter Vreedestraat in een levend negentiende eeuws tafereel. De Engelse stad van Charles Dickens herleeft hier in volle glorie. Tal Tilburg Op zondag 20 december vindt de 18e editie van Poëzie Po lygonaal plaats in de Polygonale Loods in de Spoorzone, tevens de laatste van 2015. Voor deze afleve ring heeft de stadsdichter van Til burg Martin Beversluis opr een aantal spraakmakende ters, muzikanten en per uit België en Nederland v strikken. Zo verwelkomt I ter en performer Wibo Tilburg - Op zondag 20 december staat het centrum van Tilburg nóg meer in het teken van kerst met het inspiratie-kerstontbijt. In Villa de Vier Jaargetijden aan de Noord- straat verzorgen topchefs Pierre Wind en Marcel de Leeuw ver schillende masterclasses, die voor iedereen gratis bij te wonen zijn. Ook zijn er stands met lokale pro ducten en presenteren studenten van de opleiding Fontys Lifestyle de allerlaatste foodtrends. Om de Tilburger nog wat extra in spiratie te geven voor de feestda gen geven chef-koks Pierre Wind en Marcel de Leeuw (Doubletree By Hilton) de gehele ochtend ver- i schillende masterclasses. Deze in spirerende sessies zijn gratis bij te wonen en staan in het teken van een belangrijke maaltijd van de Hoe is stichting Raakveld ontstaan? "In 2006 is het begonnen tijdens een toernee langs scholen met ons kindertheater. Mijn vrouw Loutje Bosch en ik merkten dat met name kinderen met een beperking erg open en ontwapenend meede den. Daar is het idee voor Raakveld geboren: bijzondere mensen crea tief bezig laten zijn. Inmiddels zijn we bijna 10 jaar verder. Volgend jaar zomer vieren we ons 10-jarig bestaan met een feest. Wie weet trommel ik mijn oude band de Veulpoepers weer eens op. Dat 10-koppig ensemble is nog steeds actief, maar we worden niet vaak meer gebeld. Na het Duvelhok en een oude basisschool zijn we met Raakveld hier neer gestreken. Met een 5-jarig huurcontract op zak en qua locatie helemaal top!" Waar bent u als oprichter trots op? "We hebben een fijne gemeen schap gevormd, met 26 deelne mers en een klein, hecht team. Vijf professionele krachten, de rest vrijwiligers en stagiaires van diverse opleidingen. We werven niet echt zelf. Mensen zoeken ons uit en niet andersom. We hanteren bewust een mix van cliënten, on geacht hun afkomst en beperking, leder mens heeft talent. Het is de kunst om dat talent te ontdekken en te ontplooien. Neem Jeroen, die komt hier al vanaf het begin. Mu- kerstdagen: het ontbijt. Van koken voor kinderen tot een geheel glu tenvrij ontbijt, dat gemaakt wordt samen met wethouder Erik de Rid der. Ook is er een masterclass in het teken van Foodsharing waarbij ongebruikt eten met elkaar ge deeld wordt om verspilling tegen te gaan. Veel ondernemers in het dwaalge- bied openen deze zondag eerder hun deuren zodat de bezoekers op tijd hun (kerst)inkopen kunnen doen. Ook op andere plekken in de stad kan men terecht voor het ware kerstgevoel. Op het Pieter Vreede plein staat een levende kerststal, op de Paleisring is een kerstmarkt met typisch Tilburgse producten en het stadsstrand is omgedoopt tot Winterstad inclusief glühwein en een kerstbomenverkoop. ziek is zijn passie, dus is hij DJ hier. Anderen werken in de moestuin, in het internetcafé of in het crea bea atelier, leder zijn eigen keuze." Wat is uw eigen rol bij Raakveld? "Meewerkend bestuurder ben ik. Wij werken met de zelf bedachte methodiek Chaos Liefde, geba seerd op de presentiebenadering van Andries Baart. Chaos, omdat het leven zo is, en niet een dag hetzelfde. Liefdevol, omdat zorg zo moet zijn. Dus geen protocollen, dossiers, keurmerken en zo. Gelo ven we niet in. Mensen verdienen geen stigma, maar aandacht. Het is ons gelukt om die eigen visie hoog te houden door klein te blijven. Klein maakt soms ook kwetsbaar, zeker als aan de inkomstenbron het PGB (persoons gebonden bud get) wordt beknibbeld. Dat is he laas met al die herindicaties, om maar eens een vakterm te gebrui ken, wel het geval. We roeien door met de riemen die we hebben." Wat zijn uw ambities voor 2016? "De dagbesteding van maandag t/m donderdag uitbreiden met nieuwe activiteiten, liefst creatief of ambachtelijk, bijvoorbeeld in de loods - een oude wasserij - naast ons pand. Op vrijdag in het win terseizoen van de buurtkamer een succes maken, een gratis vrije in- loopmiddag voor het weekend. We zijn ook in de race als opvolger van sociaal eethuis de Pollepel. Onze donderdagavond kent nu een warme maaltijd van eigen Resto de Halve Gare. Vanaf april zouden we graag de hele week een sociale maaltijdvoorziening voor Tilburg zijn. In januari verwacht ik uitsluit sel van de gemeente. Op kerst avond donderdag 24 december is er om 17.30 uur een mooie try-out. Na aanmelding via info@raakveld. nl is iedereen welkom voor een heerlijk, gezellig kerstdiner." 0nfo Meer informatie: www.raakveld.nl reiscamera Leica lens 30x zoom 24-720mm 3" display en LiveView-zoeker Full HD video etc. nu:,Q6Y7YA incl. Gratis accessoireset ter waarde van 50 euro!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2015 | | pagina 17