ijknieuws l EN f.nl Christmas Carol Contest Korvel uid Vijfde editie van De Draad Gele, bonte en zwarte piet Stadsnatuur Spannende en mysterieuze muziek bij De Link ienakel viert'nieuw'orgel net concert 13 ILBURGSE KOERIER DONDERDAG 26 NOVEMBER 2015 JRGSE KOERIER ii.5O 11.50 13.50 13.50 Alburg Het Vulpen orgel foto.- bas van de burgt zeker dat we de gemeente druiven. Rob Vereijken voor veldbiolc ver- vari ant de iek a Fi jnten >r het Thet mu2 van stene jeluid van i 10WS. ■'tijd' is num- ?n hoe i stuur een link- uziek. Dit hoeft zijn, g als ;n gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko- Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor /ragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van afdeling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). Deze artikelreeks is een ninklijke Nederlandse N eventuele vr- de KNNV-afdeling ,.u, 4/ Familie meerkoet foto henk kuiper Vertel wie je bent ens je mee naar jouw mus nog niet het winternummer te z Dat hoort de organisatie graag verrassing op de dag zelf. UBURG Of bij De Link I in Tilburg, s lerieuze muzie veldopnames te hor door Reinier van H< )m 20.30 uur. Pianist Reinier van Houdt was de ifgelopen jaren behalve bij De Link ook in Tilbur tijdens festival toncerten gaf r White Metal. Rei leerde pianc nie in Budaf Lonservatori mtwikkelde een aken die niet langen zijn: kk het klavecimbel, jrgs Vocaal Ensem- grammaissa- van Sleuwen in den Boom jrdirectie). ^nder Op dinsdag 1 december is ik in Het Cenakel, Cenakel spannende en mys tiek voor piano met >ren, uitgevoerd loudt. Aanvang lings-zwarte piet zou mogen aanwij- 1-koet. En niet alleen omdat >mst in de Piushaven tussen lburg Het Cenakel viert zon- aq 29 november de komst van bijzonder orgel met een telijk concert. Tilburg - De vijfde editie van De Draad met als thema 'wintert! onlangs verschenen. In dit n mer kunt u onder meer lezer. het Rode Kruis vluchtelingen helpt deze winter, fitness ouderen en chronisch zieken helpt bij Arendse Health Club, bezoekers van Resto- VanHarte de feestdagen invullen, deelnemers van Chefs Level hun eigen boontjes doppen, u de win ter overleeft dankzij de tips van bij I jurg te beluisteren Incubate, waar hij met Current 93 en ïinier van Houdt stu- io aan de Liszt-Akade- apest en het Koninklijk rium in Den Haag. Hij ïcn fascinatie voor in een partituur te leur, timing, ruimte, de meerkoetjes door moet varen. Het is een levendige vogel met slechts vier kleuren, waarbij prachtig grijs-zwart overheerst. Verder is zijn snavel en voorhoofdschild wit, de poten zijn geel groen en de kleine oogjes mooi rood. In de winterperiode vinden de meerkoeten altijd wel een plekje in onze stad. Omdat het er iets warmer is dan in het buitenge bied, vriest de Piushaven, het Wilhelminakanaal en allerlei vij vers ook wat minder snel dicht. Als het dus echt gaat winteren, komen zij de stad in. Het zijn vaak trekvogels-uit Noord-Europa. De dieren zijn niet schuw; je kunt ze gemakkelijk vanaf de kant bekijken. Het zijn goede duikers. Ze maken eerst een grappig soort sprongetje, waarna ze onder water verdwijnen. Daar zoe ken ze waterplanten, maar ze lusten ook slakjes, visjes en kleine waterdieren. Zwemvliezen, net als een eend, hebben ze niet. Meerkoeten hebben wel lange tenen met grote lobben aan de zijkant. Daarmee kan hij gemakkelijk op waterplanten blijven staan. Met zulke voeten zak je niet zomaar in de blubber. Als ze op gazons en graslanden rondscharrelen, eten ze vooral gras. In het voorjaar verdwijnen de trekvogels en onze eigen broed- vogels blijven achter. Het aantal nesten is de laatste jaren toege nomen. In bijvoorbeeld de Piushaven is voor hen voldoende te eten, alleen was het vaak moeilijk om een geschikte nestplaats te vinden. Ze maken een half drijvend nest van water- en oever planten. Het wordt vastgezet aan rietstengels of wilgentakken die overhangen in het water. Voor de stevigheid van het nest wordt ook allerlei gevonden rommel, zoals plastic en touw, in het nest verwerkt. Zo ruimen ze de Piushaven mee op. Het vrouwtje legt tussen de 5 en 10 eieren. De pluizige kuikens hebben roodachtige kopjes. De eerste dagen hangen ze op en rond het nest. Uiteindelijk worden er maar een paar groot. Allerlei rovers onder en boven water hebben het op de jonkies gemunt. De gele kanariepiet leeft in en de bonte piet leeft op onze woningen. Mijn eigen zwarte meerkoet-pietje blijft het goed doen als de wateroevers in onze stad natuurlijk mogen begroei en. Is dat niet het geval, dan zal hij snel als broedvogel verdwij nen. Maar dan weten we zeker dat we de gemeente Tilburg de zwarte piet kunnen toeschuiven. Cenakel is sinds eind oktober >tse eigenaar van Het Vulpen dat vanaf 1984 in de kapel van laria Ziekenhuis stond. Het is daar vele jaren wekelijks bespeeld ter begeleiding van het koor in de liturgie. Begin deze eeuw is de ka pel van het ziekenhuis verbouwd tot auditorium en het orgel Plaatst naar het balkon. Mede wege de sterk veranderde akoes tiek is het orgel sindsdien niet veel oneer gebruikt. Het accent ligt tij- geheugen, lichamelijkheid, ruis, omgeving - punten voorbij inter pretatie en improvisatie. Hij ver wierf zich een bijzonder repertoire, dat steeds tot stand kwam vanuit een persoonlijke zoektocht. In de compositie True Histories van Yannis Kyriakides neemt de com ponist bestaande preludes uit het pianorepertoire (van Bach, Cho pin, Debussy, etc.) en projecteert deze kort gezegd op een uitheems keyboard en stemmingssysteem, waardoor met het bekende stuk als het ware een 'fictie' wordt gecre- eerd. Michael Pisaro is een compo nist die op een unieke manier po ëzie, wiskunde en filosofie in zijn werk verenigt. In zijn compositie Fields Have Ears is het startpur observatie dat een stuk muziel ders klinkt op verschillende pur in de ruimte. Geïnspireerd door idee dat verbeelding al in de mate rie zelf besloten ligt maakte Reinier van Houdt de compositie Loss/ Storage, met behulp van stenen, kortegolf-radio, het geluid van de rijksweg, piano en e-bc dens de feestelijke ingebruikname in het Cenakel op het orgel zelf. Zeer bewust is gekozen voor een programma waarin het Van Vulpen orgel in verschillende hoedanig heden te horen zal zijn. Niet alleen als solo-instrument, maar tevens in combinatie met een ander klassiek toetsinstrument, én met hetTilbur^ ble. Het muzikale progr mengesteld door Ad v (orgel) en Ramon van (klavecimbel en koordirectie). Er zijn werken te horen van onder an deren Vivaldi en Mendelsohn. Het concert duurt van 16.30 tot 17.30 uur. De toegang is gratis. Tilburg - Op zondag 13 december vindt voor de vierde keer op rij de Christmas Carol Contest Kor vel plaats. Muzikanten uit Tilburg en omstreken gaan wederom de strijd met elkaar aan en proberen het beste winterliedje te schrijven. To Twelve, Anne van Damme en vorig jaar Dear Adam wonnen de wedstrijd eerder al. Zij wisten de harten van de jury te verwarmen en speelden hun nummers live op Omroep Brabant. Het evenement vindt dit jaar plaats in de meubelwinkel van initiatief nemer Peerke aan de Korvelseweg. Rondom het muziekprogramma biedt Berlijn Café een speciaal me nu aan en daar kan je naderhand nog een hapje en een drankje doen bij het kampvuur. Meedoen met de Christmas Carol Contest Korvel is simpel. Je kunt je tot 6 decem ber inschrijven door een mailtje te sturen naar ccckorvel@gmail.com. Tilburgers hebben altijd veel van vogeltjes gehouden. De hele stad hing vol met vogelkooitjes met zelf gevangen vinken en merels. In huis hadden we natuurlijk een gele vogel: de knör- riepiet. Die kon mooi zingen en er werd flink mee gekweekt. Vogeltjes worden wel vaker pietjes genoemd. In deze tijd zitten er natuurlijk genoeg in onze stad. De bonte piet heeft ons nu wel verlaten. Officieel heet hij scholekster. Deze zwart-witte vogel met oranje poten en snavel overwintert in het Wadden- en Deltagebied. Tot vijftig jaar geleden kwam hij vrijwel niet in het binnenland voor. De laatste tientallen jaren broedt hij ook op de Brabantse zandgrond en zelfs in onze stad. is een steltloper die in steden vooral op platte daken tus- de kiezels zijn nest maakt. Als jonge scholeksters uit het ei len, gaan ze meestal een eindje wandelen. Op een dak is niet zo'n goede idee. Voor je het weet, liggen de jongen op straat. Op de gazons en weilanden in de buurt gaan de ouders op jacht naar regenwormen, emelten en andere bodemdieren. Ze voeren de jongen op het dak, totdat deze zelf veilig naar beneden kunnen vliegen. Als ik nu zelf eens een lieveling:-~'ïi dan koos ik toch echt de meerkc nt met zijn pieten bij binnenkon ebe Thuiszorg, en vrijwilligers jziekinstrumenten maken bij museum Kessels De Draad komt bij elke 60-plusser inTilburg, Berkel-Enschot en Uden- hout op de mat. Van ongeveer 250 plekken in Tilburg kunnen ze gratis meegenomen worden. Check de draadmagazine.nl/gratis-ophalen voor de complete adressenlijst. Meer informatie: www.dedraad- magazine.nl

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2015 | | pagina 13