E Digitale training Veilig wonen geeft ouderen preventietips Nestor van het Jaar 2015 Senioren hebben baat bij breintraining tafc Hnlo -V 12 DONDERDAG 12 NOVEMBER 2015 TILBURGSE KOERIER Senioren kunnen Door.Zan de training zelf of samen met een ander thuis doorlopen op een computer of tablet. Tilburg - Wat doet u als de bloemenbezorger aan de deur zegt dat hij de bloemen wel even voor u in de vaas wil zetten? Laat u hem dan binnen? En welke vluchtroute neemt u als er brand is? Ooit over na gedacht? Dit zijn enkele van de vragen die voorbij komen in de digitale training ‘Veilig wonen' voor ou deren, die het Centrum voor Criminaliteitspreventie en Veiligheid (CCV) heeft ontwikkeld. Frannie Herder van het CCV: “We zien dat ouderen vaker dan gemid deld slachtoffer zijn van babbeltrucs en kwetsbaar bij brand. Door kleine dingen te veranderen kunnen zij hun veiligheid flink vergroten.” Aanleiding voor de e-learning was een oproep van de seniorenorganisatie Unie KBO. “Zij signaleerde dat ouderen achterlopen in hun kennis en gedrag als het gaat om veiligheid in de woning. En dat ter wijl ouderen steeds langer thuis zelfstandig blijven wonen”, vertelt Herder. “Het CCV heeft daarom sa men met het Verbond van Verzekeraars en de Unie KBO naar een praktische oplossing gezocht. Met de nieuwe training ‘Veilig wonen’ leren ouderen op een leuke, interactieve manier wat zij zelf kunnen doen om de’veiligheid in huis te vergroten.” Deur op slot De digitale training bestaat uit vier onderdelen: bab beltrucs, woningovervallen, brand en inbraak. “In braak bijvoorbeeld, begint met een testje: wat doet u als u even een boodschap gaat doen? Trekt u de Tilburg - Wie is voor senioren het meest aan sprekend en inspirerend? Binnenkort weten we het, want de Nestor van het Jaar-verkie- zing is van start gegaan. Een Nestor is iemand die zich sterk maakt voor ouderen in Nederland, die klaarstaat voor anderen met wijze raad en die een voorbeeld functie heeft. De stemlijst verschijnt in het novembernum mer van het magazine Nestor van de Unie KBO. Digitaal stemmen kan op website www. kbo.nl/nestor2015 Eerder wonnen Jan Slag- ter, Erica Terpstra en Hannie van Leeuwen het bronzen Nestor-uiltje van kunstenaar Frans van Straaten. De uitslag wordt begin januari bekend gemaakt. van de Unie KBO maken gebruik van de digitale training tijdens hun bezoek bij ouderen thuis. “Dili zijn vrijwilligers van Unie KBO die bij kwetsbare ouderen langsgaan. Juist die groep willen we be reiken, want zij komen bijvoorbeeld niet naar een, preventiebijeenkomst. Maar natuurlijk kunnen ook jongeren de training volgen. De training is vooral leuk om te doen. We maken mensen niet bang, maar brengen het positief en eenvoudig. Met daar- «MH TILBURG verande hebt? D koffieoc nen, ge rochieP ochtent 13 nove de Schi bij de boodschap dat je zelf ontzettend veel kunt doen om het risico op een babbeltruc, inbraak, overval of brand te verkleinen, als je je er maar bewust van bent.” De training is voor iedereen gratis toegankelijk op Wj||en et‘ www.woonveiliger.nl/elearning twee kne ten? Dat „I i.11,1,1,. novembe tValleik. 4BURG E als vrijwilli Wie hierox op dinsd< de inloop fSant, Be Deze bijee Senioren kunnen hun hersenen scherp houden door het spelen van online spelletjes die een beroep doen op het geheugen en denkvermogen. Dat blijkt uit een onderzoek van King’s Col lege London. Bijna 7000 proef personen van vijftig jaar en ouder, waarvan bijna 3000 bo ven de zestig, werkten aan het onderzoek mee. De deelnemers hadden geen problemen met hun geheugen of cognitieve vaardigheden. Een deel van de vrijwilligers werd aangespoord om gedurende een halfjaar zo vaak als ze wilden tien minuten per keer online te spelen. De rest, de controlegroep, voerde eenvoudige zoekopdrachten op internet uit. De proefperso nen werden voor, tijdens en na het onderzoek onderzocht met behulp van medisch erkende cognitieve testen. De groep die hersentrainingspelletjes had gespeeld, scoorde na zes maanden beter op redeneren en verbaal leren. De 60-plus- sers werden beter in het uit voeren van alledaagse taken. Het effect was het grootst als de spelletjes minstens vijf keer per week gespeeld werden. Onderzoekers gaan nu bekijken wat de effecten op langere ter mijn zijn. Ook onderzoeken ze of de spelletjes dementie kun nen helpen voorkomen. deur achter u dicht, of doet u hem ook op slot? En zegt u er iets van als een familielid, die een huis sleutel van u heeft, een label met uw adres aan de sleutel hangt? Vervolgens krijgen deelnemers tips op maat.” Ander onderdeel is een afbeelding van een huis. “Je kunt klikken op zogeheten hotspots, bijvoorbeeld de ramen. Zodra je dat doet verschij nen preventietips. Bijvoorbeeld: laat geen spullen buiten staan waar inbrekers op kunnen klimmen om bij een bovenraam te komen.” Voor iedereen Senioren kunnen de training zelf, of samen met familie of een verzorger, thuis doorlopen op een computer of tablet. Ook de Veiligheidsvoorlichters Voor het seert ‘Kid: Valleike' e feest vop bewoners gaan ze c cadeautje worden g bus op te jes te zin ren naar bewoner hoort en

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2015 | | pagina 12