De oudste bewoners van Moerenburg W' MTIJD De Driehoek: 'hangplek voor ouderen' laat ichaam, Door: Ingrid Sweegers Cor en Tinus Fonken. Door: Zamire Willems pbaak.nl ndicatie) e, TILBURG - Tinus Fonken woont al zijn hele leven aan de Broekstraat in Moerenburg. Hij is in 1956 getrouwd met Cor en met 87 en 85 jaar op de teller denken ze nu de oudste bewoners van het gebied te zijn, wat waarschijnlijk ook zo is. lacht van e leeftijd. Tinus en Cor doen nog steeds zelf alles in huis en Cor gaat zelfs nog enkele keren per week te voet of op de fiets naar de supermarkt voor de boodschappen. Als er iets in huis moet gebeuren waar ze hulp bij no dig hebben, dan kunnen ze altijd bij de buren terecht. Hun zoon Kees en zijn vrouw Ellie wonen naast hen met hun gezin, net zoals zij vroeger naast de ouders van Tinus woonden. Oorlog Tinus is geboren op de boerderij aan de Broekstraat en weet nog veel te vertellen over vroeger, toen er nog geen asfalt lag en er geen elektri citeit was. Elektriciteit ligt er vanaf augustus 1944. Degenen die eraan mee wilden doen moesten met de I hand zelf een sleuf graven vanaf café Zomerlust en 2.000 gulden betalen, voor toen een gigantisch bedrag. Ook kan hij zich nog goed herinneren dat de brug in de oorlog TILBURG - Schilderen, kaarten, je favoriete liedje zingen tijdens karaoke of gewoon gezellig kletsen met een drankje aan de stamtafel. Bij ontmoetingsruim te ‘De Driehoek’ aan de Gen- dringenlaan kan het allemaal. Ruim zeven jaar geleden opende ‘De Driehoek’ haar deuren voor alle wijkbewoners, jong en oud. Vrijwel vanaf het begin zijn met name senioren uit het aanslui tende woonzorgcentrum Reys- hoeve bijna dagelijks kind aan huis. “We komen hier om gezel lig bij elkaar te zijn. Er is voor ie dereen iets te doen”, vertelt An neke Gallé (74), die samen met nog vijf andere bezoekers aan de stamtafel heeft plaatsgenomen. Een enkeling kent elkaar al jaren, maar de meesten hebben elkaar kapot geschoten was en dat ze met een bootje over het kanaal gezet werden om naar school te gaan. “Er is veel afgebrand in de oorlog in Moerenburg”, vertelt hij. Een verhaal over de oorlog dat hij zich nog goed kan herinneren, is dat hij de koeien aan het melken was, wat toen nog met de hand gebeurde, en over de Koebrugseweg een tank aan zag komen rijden. En hoewel zijn vader dacht dat het een wagentje met hout was, begon kort daarna het schieten. Er werd niemand geraakt en de dag erna kwamen de Schotten vragen hoeveel Duitsers er dood waren. Een andere anekdote verhaalt over de schuur die in brand stond, die toen nog tot aan de Broekstraat stond. Het rieten dak, dat met wilgen was gebonden, schoof in één keer naar beneden. Er werd met man en macht geblust en het is ze gelukt om het woonhuis te redden, maar voor de schuur was het te laat. Tinus zegt dat ze veel hebben meegemaakt in de oorlogstijd, maar dat ze het ge pas in ‘De Driehoek’ ontmoet. Voor ouderen die in een sociaal isolement verkeren is deze ont moetingsruimte met leeftijdsge noten bij uitstek geschikt om so ciale contacten op te doen. “We lukkig hebben overleefd. Hard gewerkt Cor en Tinus leerden elkaar in 1947 kennen op een bal van het gilde bij Bet Kolen. Volgend jaar zijn ze 60 jaar getrouwd. Ze hebben vier kinderen, elf kleinkinderen en twee achter kleinkinderen, die allemaal gezond zijn. Ze prijzen zichzelf erg gelukkig en wie hen ziet kan dat alleen maar zetten er desnoods een tafel bij als er iemand nieuws bij komt”, laat Gallé van achter de inmid dels volledig bezette tafel in de ‘huiskamer’ weten. De geamu seerde Herman Boshuijzen (81) Het bestaansrecht van ‘De Drie hoek’ is te danken aan de inzet van vrijwilligers van Contourde- Twern, zoals Angelique Willemse, die zeker twintig uur in de week aanwezig is. Volgens Boshuijzen de allerliefste van allemaal. “Ik doe het voor de dankbaarheid die ik van de gasten terugkrijg”, vertelt een zeer betrokken Wil lemse die onlangs nog op haar verjaardag werd overladen met kaartjes en cadeaus afkomstig van gasten. Willemse: “Er komt beamen. Twee gezonde mensen die altijd hard gewerkt hebben. Zoon Kees runt tegenwoordig de boerderij en Tinus helpt alleen nog mee met maaien. Hij zou graag meer doen, maar hij heeft eigenlijk een nieuwe heup nodig en is dus minder mobiel dan hij zou willen. Het runnen van een boerderij gaat tegenwoordig heel anders dan toen Döndu Yorgat, sociaal werker bij ContourdeTwern, heeft twintig jaar ervaring in de ouderenzorg. “Tijdens huisbezoeken consta teer ik soms dat iemand alleen thuis zit. Ik nodig de persoon dan uit voor de ‘Reeshof Kamer’, een activiteit gericht op mensen met een beperking, sociaal ge- isoleerden of mensen die een ruggensteuntje kunnen gebrui ken.” Sinds de zomer ontvangen wij ook gasten vanuit het RIBW, mensen met een psychiatrische of psychologische aandoening. Yorgat: “Vanaf dag een is deze groep geaccepteerd. Wij bevor deren graag de sociale cohesie en organiseren daarom twee ac tiviteiten op hetzelfde moment.” hier iedere dag een meneer uit het woonzorgcentrum. Als hij er een keer niet is ga ik toch even controleren of alles in orde is.” Cor en Tinus de boerderij nog run den. Toen ze trouwden namen ze negen koeien over van de vader van Tinus. Hij vertelt dat het vroeger har der werken was, maar wel gezellig, omdat je nooit alleen was. Ze heb ben een mooie tijd gehad en heel wat meegemaakt samen. “Voor de boeren zijn er nu eigenlijk te veel regels.” ontspan en noem medi- in de vorden in elen medi- snseweg 33 Iburg 32 16 00 1LBURGSE KOENS‘lILBURGSE KOERIER DONDERDAG 12 NOVEMBER 201S krijgt als vaste bezoeker al snel de lachers op zijn hand: “Het is een hangplek voor ouderen!” Het gelach doet een drietal dames aan een naastgelegen tafel op kijken van een spelletje Rummi- kub. “Dat zijn de ‘Golden Girls’”, roepen de stamtafelgasten bijna in koor. En weer schiet iedereen in de lach. V 1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2015 | | pagina 11