c rs Twee eeuwen Tilburgse Textielfabrieken -wTi L iwwlb 1 olumn Sund ■Dn,° Goirle uit de kast op Coming Out Day 2015 I Joosen Audio- Video 'OW ffialleen voor service iaat u naar JoosenMè Êm&e] Gi SMART ULTRA HO TV uit de toplijn van Samsung. H 55" (138 cm) scherm! H Nu €1699,- Belevingswinkel Brandveiligheid Emmapassage 3 DONDERDAG 1 OKTOBER 2015 99 I u wacht. Petra Jansen SAMSUNG TCHA Beneluxlaan 61 - Tilburg - T.013 467 05 37 - www.joosenav.nl Oosterwijk naar Trappers partiële ïse, I OF-BOUTEN KU01 LM ossersvlees.nl TILBURG-Regionaal Ar chief Tilburg zoekt deel nemers voor een typisch Tilburgs project. De stad stond rond de jaren '70 vol met textielfabrie ken. Welke waren dat en welke bijzondere verha len horen daarbij? ;éSwolfs\ >m dit project ronden. RECHTSWINKEL TILBURG Sinds 1969 WAARBORGSOM NIET TERUGGEKREGEN? T. 013-5353135 www.rechtswinkeltilburg.nl i zich tot »n bij Pe- PERS Mtvite 1999,- nu met inruil niet ouder dan 6 jaar Foto van Schmidlin, genomen vanuit Goirkese Kerk in 1920. Deze foto geeft een beeld van het aantal textielfabrieken in de stad, tussen de woonhuizen. GH149PJ*. Jö 250 GR. 449 PJ BURGEE KOERIöl 1EBURGSE KOERIER Kijk voor meer informatie en aanmelding op www.regionaalarchieftil- burg.nl/textielfabrieken ;nde weken een bezoek aan de Belevingswinkel. dus zelf een vluchtoefening doen, maar ook hebben de advi seurs van de brandweer volop tips hoe mensen de brandveiligheid in hun eigen omgeving kunnen verbeteren." De Belevingswinkel Brandveilig heid aan de Emmapassage 26 is nog geopend tot en met zaterdag 3 oktober tussen 12.00 en 17.00 uur. penomop9oktoberde bekende re- genboogvlag te hijsen, bij je huis of op je werk, als teken van jouw steun aan diversiteit. De vlaggen kun je al vanaf 5,- per stuk online kopen (google "regenboogvlag kopen") of koop er een bij Boekhandel Bui telaar voor 5,-. Om 14.00 uur start een vrolijke wandeltocht vanaf het Mill-Hill College richting gemeente huis. Daar zal burgemeester Rijsdorp een grote regenboogvlag hijsen en kort het woord tot de jonge initia tiefnemers richten. Vervolgens wan delen de deelnemers verder naar CC Jan van Besouw voor een feestelijke bijeenkomst. Jeugdboekenschrijver Edward van de Vendel zal daar ver tellen over zijn populaire boeken, die vaak coming out als thema hebben. Hij zal ook voorlezen uit zijn nieuwe boek Olivier. Dat is rond 16.00 uur. Deelname is gratis en je hoeft je niet aan te melden. leente Tilburg iweer Middt Doel is om onder Jveilig Leven' zo I",ers te helpen u veiliger te maken. Noordanus: "Je kunt idveiligheid vertellen, beleven is toch iets dan ook iedereen op Regionaal Archief Tilburg heeft eerder een dergelijk participatie- project uitgevoerd. In 2009, bij de viering van 200 jaar stadsrechten, hebben ongeveer 60 vrijwillige onderzoekers de gegevens opge- tilburg Goalie Martijn Oosterwijk speelt dit ijshockeyseizoen voor Des- til Trappers. Hij neemt voorlopig de plaats in van de geblesseerde sluit post lan Meierdres. Oosterwijk (25) is afkomstig uit de jeugd van GIJS Gro ningen. In 2008 vertrok hij naar Ame rika, waar hij twee jaar speelde in een Noord Amerikaanse jeugdcompeti- tie. In 2011 kwam hij in Heerenveen terecht. Dit seizoen speelt hij met Trappers in de Duitse Oberliga. - zin en tijd hebben om van novem ber 2015 tot en met maart 2016 intensief onderzoek te doen in ar chieven in Tilburg en eventueel bij het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) in Den Bosch (evt. onder begeleiding); - de gevonden gegevens digitaal verwerken. Baby van de maand De Tilburgse Koerier heeft op don derdag 15 oktober weer de rubriek 'Baby van de Maand'. Daarvoor zijn wij op zoek naar de leukste, grappig ste en schattigste baby's van Tilburg en omgeving. Is uw kindje geboren na 1 oktober 2014 en lijkt het u leuk om uw koter in de krant te- zien? Stuur dan uiterlijk vrijdag 9 oktober een foto van uw baby naar adverten- tie@tilburgsekoerier.nl, samen met zijn of haar naam, geboortedatum, geboortegewicht en andere leuke wetenswaardigheden. Misschien wordt uw zoon of dochter dan wel baby van de maand oktober! URDEBON Mis 2 kiio 8.99 mo 7.99 Het archief wil een paar eeuwen tex- tielgeschiedenis in kaart brengen en zoekt enthousiaste mensen om daarbij te helpen. De textielindustrie in Tilburg is een ruim begrip. Wie een inventarisatie maakt van alletextiel- gerelateerde fabrieken uit de 19e, 20e en 21e eeuw, komt op een aan tal van zo'n vijf- a zeshonderd. Tot nu toe bestaat er geen (digitaal) totaal overzicht van alle textielproductie- bedrijven in die periode. Regionaal Archief Tilburg heeft de wens dit overzicht te maken sa men met een groep van circa 30 onderzoekers. Het resultaat zal zijn dat alle textielproductiebedrijven uit die periode beschreven zijn in de Tilburg Wiki en, waar mogelijk, gekoppeld zijn aan het Geheugen van Tilburg en Tilburg op de Kaart. Géén gedrukte publicatie, maar een digitale weergave van het re sultaat, toegankelijk voor iedereen. Door het inventariseren van de productiebedrijven, het herorde nen van bestaande kennis en het onderzoeken van nieuwe feiten, zal een nieuw overzicht ontstaan. Het streven is om dit project eind maart 2016 af te spoord van alle Tilburgers die in 1809 geboren zijn. Daar kwamen prachtige verhalen uit. Het project Geboren in 1809 resulteerde in een digitale publicatie. Iets degelijks wil het archief nu weer bereiken. Het project Twee eeuwen Tilburgse Textielfabrieken start eind oktober. De aftrap wordt gegeven in het TextielMuseum bij de tentoonstel ling MaquetteLab, textielfabrieken uit de jaren'50. goirle - Op vrijdag 9 oktober wordt in Goirle voor het eerst Coming Out Day gevierd. Dat gebeurt met een feestelijke wandeling en hopelijk veel wapperende regenboogvlag- gen. Iedereen kan meedoen. Het begon als een moedig initiatief van een groep leerlingen van het Mill- Hill College. Gijs en Roos wisten veel mensen enthousiast te maken voor hun idee om diversiteit te vieren, en nu viert heel Goirle op vrijdag 9 oktober voor het eerst deze speciale dag. "Iedereen in Goirle en Riel moet zichzelf kunnen zijn. En zich geac cepteerd- en veilig voelen: ongeacht je seksuele voorkeur. Niet alleen op school, op straat, of op het werk, maar ook in de zorg, thuis, tijdens de sport, of op de Hovel" zo luidt de centrale boodschap. Een openlijk steuntje in de rug is vaak voor jonge mensen zo belangrijk om de stap te zetten naar hun 'coming-out' als homo, bi, transgender of lesbo. Iedereen in Goirle wordt opgeroe- 2 kilo 7.99 BIEF kilo 8.99 ES 2 kilo 9.99 EN 2 kilo 9.99 v/.kilo 9.99 l'/< kilo 9.99 2'4 kilo 10.99 2/2 kilo 10.99 IES 3 kilo 11.99 2 kilo 11.99 3 kilo 11.99 10 kilo 16.99 10 kilo 17.99 99 10 kilo 24.99 II FOTO: JORIS BUIJS/BEELD WERKT I Tilburg Brand. Je meent dat het omdekomer II Jou niet overkomt. Of dat je, met al te brengen ae II je gezinsleden, zo buiten staat. Zo Je kunt dus z. I denken de aanwezigen bij de offi- II ciële opening van de Belevingswin- I kei Brandveiligheid er in ieder geval II niet meer over. Burgemeester Peter II Noordanus opende afgelopen don- I derdag samen met leerlingen van I groep 4/5 van bs de Armhoefse Ak- I ker deze tijdelijke winkel in de Em- I mapassage. Het publiek kon met- I een zien hoe lastig het is om met I het gepiep van een rookmelder in I de oren en geblindeerde bril je weg I te vinden. I' De Belevingswinkel is een initiatief I van de gemeente Tilburg samen I met de Brandweer Midden- en I West-Brabant. Doel is om onder de I noemer 'Brandveilig Leven' zo veel I mogelijk Tilburgers te helpen hun woning brandveil I Burgemeester I veel over branc I maar het echt I anders. Ik roep 1 Begeleiding Geïnteresseerden kunnen en met 28 oktober melder tra Robben, projectleider van het archief (petra.robben@mommers- kwartier.nl). De deelnemers wor den begeleid vanuit het archief en ontmoeten elkaar tijdens een paar bijeenkomsten. Van de deelnemers wordt verwacht dat ze: - interesse hebben in de Tilburgse textielindustrie; - basisvaardigheid hebben in het doen archiefonderzoek, zowel di gitaal als in papieren collecties (on der begeleiding van het archief); "Eieren die één dag over datum zijn gaan bij mij zo, hup, de kliko in. Ik wil echt niet ziek worden", aldus een oud-collega. Er volgde een verbaasde blik van mij. Blijk baar zijn er nog steeds mensen die niet weten dat je de houd baarheid van eieren gewoon kunt testen door ze in een bak water te leggen. Drijven is weg gooien, en anders kun je er nog prima een omeletje van bakken. Het is verbazingwekkend hoe veel voedsel er in Nederland wordt weggegooid, maar liefst 1,3 miljoen ton aan bruikbaar eten verdwijnt jaarlijks in de vuil nisbak. Je schaamt je toch dood als je dan denkt aan de hongers nood die in delen van Afrika en Azië nog altijd heerst. Prima dus dat de SP en de PvdA in Tilburg onlangs een initiatief voorstel indienden om als ge meente voedselverspilling actief tegen te gaan. Het lijkt mij vooral een kwestie van onwetendheid wegnemen. Bijvoorbeeld over de zogenaamde THT-datum op producten. 'Ten minste houd baar tot' betekent in de prak tijk vaak dat een product nog weken of zelfs maanden na de vermelde datum te gebruiken is. Wist u bijvoorbeeld dat yoghurt nog zes weken na de houdbaar heidsdatum gewoon eetbaar is? Chocolade zal ook niet snel bederven, gezien de grote hoe veelheid suiker die erin zit. Maar zuinig zijn met voedsel begint natuurlijk in de supermarkt, door alleen te kopen wat je no dig hebt. Gelukkig zijn we in Tilburg al op de goede weg als het om voed sel gaat. Zo staan er in Tilburg op drie plekken Foodsharing- kasten, waar iedereen overbo dig voedsel kan plaatsen of op halen. En op Facebook vind je het Tilburgs Kliekjes Doorgeef luik, waar je overgebleven eten kunt weggeven aan een ander. Prachtige initiatieven, die de ge meente best wat meer mag on dersteunen en promoten. Want zomaar eten weggooien, da's hartstikke sund!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2015 | | pagina 3