s Zelf dementie ervaren bij Into D'mentia U I Bladeren door Tilburg van toen 11 TILBURG - De meeste mensen weten wel wat t dementie is. Maar hoe is het om zelf deze aan doening te hebben? Dat kun je ervaren bij Into D’mentia in Tilburg. De simulator van binnen: klungelen met de radio in de keuken. DOOR PETRA JANSEN LIET .S’U. :00 UUR JULIET v a! MOERGESTEL - De werkgroep 'Levens kunst voor wie goed oud wil worden’ or ganiseert op maandag 9 februari een le zing over onze kijk op ouder worden door psychologe en begeleidster van ouderen- groepen Ria Grommen. Deze lezing duurt van 14.00-17.00 uur en vindt plaats in Den Boogaard aan het Sint Jansplein in Moergestel. Onze kijk op ouder worden heeft een grote invloed op de wijze waar op wij die levensfase vorm geven. Ook al is verlies niet weg te denken uit het leven van ouderen, toch bieden deze jaren ook tal van kansen tot groei als mens. Het is niet altijd zo makkelijk om dit te zien. Je leven mooi afrohden, vol-tooien, vrede vinden met wie je geweest bent en tege lijk genieten van en zorg dragen voor het leven rondom je. De kunst bestaat erin om de eigen kwetsbaarheid te kunnen aanvaarden. De toegangsprijs bedraagt 3 euro (koffie/thee inbegrepen). Meer infor matie: www.metgezelinzingeving.com of Jan Daem, tel. 013-5286188. HOOPVOLLE KIJK OP DEOUDERDOM Je staat voor de voordeur, maar kan de juiste sleutel niet vinden. Eenmaal binnen in de keuken wil je de radio aanzetten, maar je staat te klun gelen met de knoppen. Je dochter komt binnen en vraagt wat je in godsnaam aan het doen bent. En waarom heb je al boodschappen gedaan, dat zouden jullie toch samen doen? De meeste men sen die de simulatietraining van Into D'mentia hebben gedaan, voelen zich na afloop ongemak kelijk, vertelt Jan Rietsema, directeur van Into D’mentia. “Ze voelen zich gefrustreerd, omdat ze ogenschijnlijk simpele dingen niet voor elkaar kregen. Sommige deelnemers schamen ziCh, om dat ze denken dat wij ze buiten de cabine kunnen zien en horen, maar dat is niet zo. De simulatie werkt dus, want cursisten zijn aangedaan.” Empathie De training is ontwikkeld door adviesbureau Mi- nase, in samenwerking met zorgorganisatie De Wever, Tilburg University en VU Medisch Centrum in Amsterdam. Into D’mentia mikt met de simula tor vooral op mantelzorgers en in tweede instan tie op professionals in de zorg. Doel is om meer begrip en empathie te kweken voor mensen met dementie. “Wie weet hoe iemand met dementie zich voelt, kan een hechtere relatie met hem of haar opbouwen. Voor de mantelzorger blijft de TILBURG - In de Bibliotheek Tilburg Centrum kunnen bezoekers op ontdekkingstocht door de historie van Tilburg via een speciale multi- touch-tafel. Op zondag 8 februari van 14.00 tot 16.00 uur laten Jace van de Ven en Rob van Putten foto’s zien van het Tilburg van toen op de multitouch-tafel. Hierbij vertellen zij hun eigen verhalen. De toe gang is gratis. Op de multitouch-tafel kunnen bezoekers gratis door ruim 88.000 oude foto’s, video’s en prentenkaarten bladeren en op die manier di- feitelijke zorglast even zwaar, maar die wordt wel als lichter ervaren. Uiteindelijk werkt de training dus voor de cursist én de patiënt.” niet vergoed door de verzekering of gemeente. Rietsema: “Mantelzorgers zijn enthousiast over de training, maar betalen willen ze niet. ‘Ik doe al zoveel’, is een veelgehoorde reactie.Toch zouden wij juist die mantelzorgers deze simulatie willen laten ervaren. Wij zijn een sociale onderneming en willen graag maatschappelijk een steentje bij dragen. Mijn advies aan mantelzorgers is om bij de gemeente te vragen of je mag deelnemen aan de training; soms kan het vergoed worden.” Realistisch Into D’mentia is een verhalend spel in een realis tische omgeving. De woonkeuken ziet er echt uit. De kenmerken van dementie, zoals het niet meer goed kunnen uitvoeren van complexe handelin gen, zijn geïntegreerd in de simulator. Denk aan de radio die niet doet watje wilt, het koffiezetap paraat datje niet goed kunt bedienen. Zo voel je de emotie die een dementerende voelt. Wetenschappelijk bewijs De cabine waarin de training plaatsvindt, reist heel Nederland door. Veel zorginstellingen willen de mobiele unit graag één of meerdere dagen Desemoren- DeTilburgse -9' en LIVE 4 MOSCOW JALLET JNEMA "■"SE Verzekeraars Into D’mentia voert al lange tijd gesprekken met verzekeraars om de training vergoed te krijgen, tot op heden zonder resultaat. “De verzekeraars wijzen naar de gemeentes. Daarmee zijn we eveneens in onderhandeling, maar ook dat gaat stroef; preventie van overbelasting bij mantel zorgers heeft voor gemeentes geen prioriteit. Wij proberen ze ervan te overtuigen dat die preventie er juist voor zorgt dat professionele zorg niet of minder snel nodig is”, aldus Rietsema. KAARTMIDDAG g| TILBURG - Ouderenwerk 55+ De Reit B organiseert op donderdag 5 febru- ari een kaartmiddag in wijkcentrum t Sant, Beneluxlaan 74 in Tilburg. U kunt kiezen uit rikken, jokeren of hoogjas- sen. Er is voor iedereen een prijsje en een kop koffie of thee is gratis. De middag duurt van 14.00 tot 16.30 uur. 9 De kosten voor het kaarten bedragen I €1,20. ARI 2015 LEEFTW| donderdag 29 JANUARI 2015 Instructiegesprek Deelnemers aan de training krijgen vooraf een instructiegesprek. “Vervolgens gaan ze alleen de op locatie hebben. Met de populariteit van Into simulatieruimte in”, legt Rietsema uit. “De Simula- D’mentia zit het dus wel goed. Rietsema wil nu tie duurt ongeveer 25 minuten. Naderhand vangen ook wetenschappelijk bewijs zien dat de training we de cursist ook weer op. We vragen hoe iemand werkt. “Met dat onderzoek zijn we bezig, de re de simulatie heeft beleefd en welke gevoelens er sulfaten volgen later dit jaar.” Daarnaast wordt naar boven kwamen. Uiteindelijk volgt een groeps- volgens Rietsema hard gewerkt aan nieuwe pro- training om het verbeterde inzicht en begrip ook te ducten die voortborduren op de simulatietraining. vertalen naar praktische vaardigheden.” “We werken aan een app, Fragmento, die mensen ook meeneemt in de wereld van dementerenden, Drempel die verschijnt dit najaar. Om groepsgewijs een Op dit moment maken vooral medewerkers van -dementie ervaring te kunnen aanbieden, ontwik- zorginstellingen gebruik van de simulatietraining. kelen we een Virtual Reality bril, die komt over Voor veel mantelzorgers is de prijs van 250 euro een jaar of drie op de markt.” namelijk een te hoge drempel. Het bedrag wordt Meer informatie: www.intodmentia.nl gitaal wandelen door oude straten. Men hoeft geen lid te zijn van de bibliotheek om de applicatie te gebruiken. Het heb ben van een bibliotheekpas heeft wel voordelen. Zo weet de pas waar iemand woont en zoekt de browser de beelden er bij.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2015 | | pagina 23