Seksleven houdt niet op bij zestig TIJD TIP! 1 I Brommobiel zeer geschikt voor senioren jue iet it? LEEFTIJD DONDERDAG 29 JANUARI 2015 7 lique. DOOR PETER VAN OIRSCHOT ite erspoor.nl TILBURG Ouderen en seks, het is voor veel mensen een taboe. Het is opvallend dat ook veel jongeren het onderwerp het liefst mijden. En als ze al praten over seks op gevorderde leeftijd, gaat het nogal eens over die ‘zielige ouderen’. Ik houd van lichamelijk contact met mannen' Care NEDERLANDSE ZORG IS DE BESTE De Nederlandse gezondheidszorg is opnieuw als beste van Europa uit de bus gekomen in het jaarlijkse onderzoek van de denktank Health Consumer Powerhouse (HCP). Met een score van 898 van de mogelijke 1000 punten heeft ons land boven dien een record gehaald. Niet eerder vergaarde een land zoveel punten in de Euro Health Consumer Index. Op een tweede plaats komt, net als in 2013, Zwitserland met 855 punten, nipt voor Noorwegen met 851 pun ten. Opvallend is dat Nederland is uit gelopen op de nummer twee. In 2013 bedroeg de voorsprong 19 punten, in 2014 was dat opgelopen tot 43 pun ten. Toch valt er volgens de denktank ook nog wel wat te verbeteren in Nederland. De behandeling van kan ker blijft achter bij andere gebieden. Preventie is een ander zwak punt met een vrij rookbeleid en te weinig lichaamsbeweging op de scholen. Veel senioren blijken doorgaans wat stouter dan gedacht en zielig zijn ze al helemaal niet. Natuur lijk zijn 60-plussers wat minder soepel dan twin tigers, maar om ze fysiek helemaal af te schrijven gaat wel erg ver. Ouderen praten meestal niet zo makkelijk over hun seksleven, maar uit onderzoek blijkt dat veel ouderen aan seks doen en meestal tevreden zijn over hun seksuele relatie(s). Met het klimmen der jaren kunnen zich vaker sek suele klachten voordoen, maar met deskundige hulp en hier en daar wat aanpassingen zijn veel klachten niet onoverkomelijk. Het is ideaal als (seks)partners samen oud worden, maar dat is niet voor iedereen weggelegd. Ouderen die al leen komen te staan missen soms de intimiteit en warmte van een partner, anderen missen het sek suele contact en willen graag een of meer nieuwe partners ontmoeten. Relatie De 60-jarige Yvonne is geboren en getogen in Oost-Brabant. Ze is al geruime tijd weduwe, maar dat weerhoudt haar er niet van om midden in het leven te staan. Ook waar het gaat om seks. “En kele jaren geleden is mijn echtgenoot overleden. Hij was twintig jaar ouder dan ik. Na zijn over- TILBURG - Voor veel senioren is een brommobiel een uitstekend al ternatief voor de auto. Een brommobiel is al te besturen met een AM rijbewijs. Mensen die in het verleden een autorijbewijs hebben gehaald kunnen er ook gebruik van maken. Als mensen vooral lokale ritten maken, stappen ze steeds vaker over naar een brommobiel. Niet zo vreemd, want een brommobiel is makkelijk te besturen, altijd voorzien van een automaat en je betaalt ook geen wegenbelasting. Doorgaans is het rijden van een brommobiel aanmerkelijk goedkoper. Na inwisse- heb op dit moment een LAT-relatie met een schat van een man, die ik absoluut niet kwijt wil. Hij is MS-patient en dat heeft ingrijpende gevolgen lijden volgde een intensieve periode van rouw”, vertelt Yvonne. “Op een gegeven moment heb ik het overlijden van mijn man een plaats kunnen geven en ben ik langzamerhand weer aan me zelf en mijn gevoelens toe kunnen komen. En ik heb behoefte aan lichamelijk contact. Ja, ook aan seks. Ik vind massages fijn, maar het is niet zo dat die altijd uitmonden in seks.” De wens om seksueel actief te zijn is één ding, een geschikte partner vinden is wat anders. Veel 60-plussers kunnen wat dit betreft moeilijk hun weg vinden, maar Yvonne is alles behalve het type dat achter de geraniums gaat zitten. En dus trekt ze vaak de stoute schoenen aan. Ze heeft regelmatig contact met mannen. Dat ze meerdere partners heeft is een beetje uit nood geboren. “Ik Veel senioren blijken doorgaans wat stouter dan gedacht. ling van het B-rijbewijs voor een rijbewijs met alleen de categorie AM vervalt ook de verplichting van de 5 jaarlijkse keuring. Discreet Yvonne noemt zichzelf een open boek. Ze heeft weinig geheimen, maar blijft doorgaans wel dis creet als het om haar seksleven gaat. “Ik vind naaktrecreatie erg prettig. En ik houd van licha melijk contact met mannen. Dat heeft voor mij niets met leeftijd te maken. Ik schaam me daar ook niet voor. Dat betekent niet dat ik hiermee te koop loop. Ik wil er ook mijn kinderen niet mee confronteren. Ze weten dat ik af en toe een date heb, maar daar blijft het bij. Eén van mijn kin deren heeft het daar best moeilijk mee en wil er liever helemaal niets van weten. Als ik een date heb ziet hij dat als een soort verraad aan zijn vader. Dat begrijp ik wel, maar het is niet nodig. Ik zal mijn overleden echtgenoot en onze liefde voor elkaar nooit vergeten, maar dat neemt niet weg dat ik ook van iemand anders kan houden. Het is trouwens wel opmerkelijk dat ik de laat ste jaren contact heb met meerdere mannen. Ik ben tijdens mijn huwelijk nooit vreemdgegaan. Ik ben altijd trouw geweest aan mijn echtgenoot. Ik zweer het.” (Om reden van privacy is Yvonne een gefingeerde naam) Desenioren- DeTïlburgse De Duitse regisseur Andreas Dresen tracht met zijn film Wolke 9 uit2008 het taboe van liefde en seks op oudere leeftijd te doorbreken. I andere duur leiden tot naatregelen te zijn (bijvoor- igraine spijs- tand van het iactiepatroon. luidige gezond- ;ysteem worden brmatie op. De t hart) en de steem en het voor ons seksleven. Wij kunnen bijvoorbeeld geen gemeenschap hebben, maar genieten op andere manieren als we vrijen. Mijn vriend begrijpt geluk kig dat ik ook andere behoeften heb. Hij weet dat ik contact heb met andere mannen. Die contacten staan los van mijn relatie. Mijn ontmoetingen met andere mannen zullen nooit uitgroeien tot zo’n relatie, omdat ik eenvoudig al een fijne relatie heb. Sommige mannen die ik ontmoet zitten in hetzelfde schuitje. Ze willen hun relatie niet kwijt en zijn soms op zoek naar seks, die ze in hun re latie niet kunnen krijgen. Anderen zijn vrijgezel.” ia twee ijk uitgevoerd meting uit van emen, functies, u de diagnose v lichaam. t u in het iltijd al eens nu tijd voor jmputerscherm it uzelf zien ir het apparaat yscan van itworpen en en waaronder et systeem ddel van vroeg stadium :e meting krijgt Veilig Yvonne komt onder meer in aanraking met man nen via het internet. Het is belangrijk om iemand eerst een beetje te leren kennen door te chat- ten en te mailen. Maar op een gegeven moment wordt de volgende stap gezet en een eerste af spraak gemaakt. “Als ik seks heb is het in mijn eigen omgeving. Daar voel ik mij het meest vei lig”, aldus de Brabantse. “Ik houd niet van een snelle vrijpartij. Ik ben spiritueel ingesteld en zet een passend muziekje op. Meestal beginnen we met een uitgebreide massageDe rest volgt vanzelf." 112015 LEEFTIJD

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2015 | | pagina 19