•X p nd dood; I k De pe Tilburg in Dialoog over leven met de dood poop Bijzondere locatie voor een laatste afscheid lil 42 DONDERDAG 30 OKTOBER 2014 DE TILBURGSE KOERIER DE TILBURGS Aan ra ken 'Doodgaan in Noord-Brabant een koopje' A, Eenportre ■èb, www.t D H E Crematorium Tilburg en omstreken In het Afscheidspark aan de Karei Boddenweg 5, Tilburg - i.s.m. Monuta uitvaartverzorging en Coöperatie Dela. Op zondag 2 november bent u tussen 18.00 en 20.00 uur van harte welkom bij Crematorium Tilburg en omstreken om uw dierbare overledene te herdenken en een kaarsje te branden. Er zal passende muziek zijn en er wordt een drankje geserveerd. Informatie: 013 4686204 of www.crematoriumtilburg.nl Lian van Meel Uitvaartbegeleiding Harriet van der Vleuten Discrec Volgens Het organiseren van de uitvaart en het afscheid nemen van de overle dene gebeurt in stappen. Wat nodig is om af te-spreken, zoals begraaf plaats of crematorium, ligt uiteraard vast. Wat niet vastgelegd hoeft te worden, kan in de loop van de da gen ontstaan. Soms weten naasten bijvoorbeeld pas als ze aan het graf staan of ze de kist zelf willen laten dalen. Men gaat 'al doende' ontdek ken wat klopt of waardevol is. Dat is niet altijd van te voren te bedenken. Zeker niet als mensen voor de eerste keer een uitvaart van dichtbij mee maken. Naar mijn idee is het dan ook belangrijk om die ruimte te geven. fie onder I ^geleider t 2014 Op een eeuwenoud landgoed ihen en Goirle biedt Natuurbe- ats de Hoevens een bijzondere lidden in de ie Eik' WAALWIJI portret- bijzondi nares hi ciaal. "I< identify In een voorgesprek bespreek ik met de dochter de wensen en moge lijkheden voor de uitvaart van haar moeder. Inez is terminaal en wordt met name door haar man en doch ter verzorgd. De familie heeft helder voor ogen wat ze wel, maar ook wat ze niet wil. Het hele afscheid zal bij voorbeeld thuis plaatsvinden, van opbaring tot en met afscheidsbij eenkomst. Veel gaan ze in zelfwerk zaamheid doen. Als het moment daar is, gaan we als eerste Inez verzorgen en opbaren. Gezien het intensieve zorgen en daarmee fysieke contact wat de fa milie de laatste maanden met haar heeft gehad, verwacht ik dat ze ook nu Inez graag zelf willen wassen en kleden. De dochter kijkt mij echter met een vermoeide blik en vochtige ogen aan en zegt: "Nee Lian, het is genoeg geweest." Ondanks dat het antwoord me verrast, begrijp ik haar reactie. Ze heeft de laatste tijd de achteruitgang gezien en veel ge geven, en een dood lichaam is een nieuwe gewaarwording. Bij het aan kleden wil de familie wel betrokken worden, het wassen laten ze aan ons over. We spreken vervolgens af om pas de volgende dag make-up aan te brengen. (Bij avondlicht is minder goed zichtbaar wat het uiteindelijke effect zal zijn.) De dochter vindt het spannend, maar wil het graag zelf proberen en vraagt of ik erbij wil zijn. Het aanraken van haar moeder is niet meer vanzelfsprekend; geen reacties meer, de veranderende tem peratuur... Het is een voorzichtige ontdekkingstocht waar ze soms har telijk om moet lachen, maar die haar echter steeds gemakkelijker afgaat. We nemen dan ook de tijd. Uiteinde lijk is het weer haar moeder die daar ligt. Als laatste stopt ze Inez nog iets symbolisch in haar hand, voor on derweg op haar laatste reis. Moeder is aangeraakt, de dochter geraakt. Kijk voor meer informatie op '.natuurbegraafplaatsdehoevens.nl Wie een kunsten: staan, z mooie e wie een ziet inee die een zicht. He dierbare RONDU Harriet van der Vleuten Lian van Meel Prijskat Nadia G ele, per Maar d; kaartje 1 kan dat mensen hebben denken maken c is. Ook I wat iedc scheidt gezicht; profiel i< haar te I die mini de urn z een por! Iedere uitvaart bijzonder t zou, on- j kist en ieren kun- len gasten met twee Uitvaartnachtmerries Naast zijn er landers t uitvaart hebben, nachtme vallen van de gas ziekkeuze, het gevre koffie met een plak het verkeerd uitsprei naam van de overledt uitvaartverzorger, nachtmerries zijn wanneer men van te vorer vaartwensen in kaart brenc deelt met naasten, en verse de uitvaartor kaar vergelijk geregeld won ROND DB www.harrietvandervleuten.nl T 013 592 00 48 ALPHEN-C tussen Alph graafplaat locatie aan vooreen uitvaart, mi natuur. In ontvangstgebouw 'De Eik'is een sfeervolle ruimte ingericht voor gezelschap pen tot 200 personen. Wilt u een ceremonie in de buitenlucht, dan biedt de 'boskapel' hiertoe de mogelijkheid. Waar u ook voor kiest, u krijgt alle ruimte én tijd voor een persoonlijke invulling van uw afscheid. Op de natuurbegraafplaats bestaat de mogelijkheid tot het begraven van een lichaam of urn. U kunt hier zelf al bij leven een aansprekende plek voor reserveren. Bijvoorbeeld ondereen mooie boom, met uitzicht op een weide vol wilde bloemen of in een grafheuvel met heide. Zonderzorgen over onderhoud, want alles is goed en dui delijk geregeld voor nabestaanden. Daar kan men op een mooie prijs van 180 euro per vier kistdragers uitkomen, tegenover bijvoorbeeld 400 euro voor hetzelfde pakket in Gelderland. Daarnaast kan men in Noord-Brabant een luxe kist voor 895 euro op de kop tikken, terwijl men elders in het land voor deze kist zo'n 2000 euro neertelt. Een korte blik op het nieuwe platform maakt duidelijk dat voor exact dezelfde uitvaartelementen als een kist, catering en dragers grote prijsverschillen zijn onder uitvaart ondernemers in Nederland. specifieke uitvaartwensen ook scenario's waar Neder- tijdens hun toekomstige absoluut geen trek in In de top vijf uitvaart- itmerries staan het in slaap --i_ -3Sten slechte mu- “'reesde kopje plakje cake en oreken van de .edene door de Veel van deze te voorkomen »n de uit- igt, deze schillen- tondernemers met el- 'ijkt voordat de uitvaart zordt. persoonlijk, betrokken, integer 24 uur per dag bereikbaar Kn W ff ook als u elders verzekerd bent TILBURG - In Noord-Brabant is doodgaan een koopje. Wie op het onlangs gelanceerde plat form www.watkostdoodgaan. nl prijzen van verschillende uit vaartondernemers vergelijkt en op zoek gaat naar de beste deal, komt uit in Hilvarenbeek. Plakje cake Een Brabantse uitvaart danks een voordelige dragers, toch in de papir nen lopen. Wanneer men het geijkte plakje cake r..c kopjes koffie wil serveren betalen mensen in Best de hoofdprijs, na melijk 7 euro per persoon. Dit te genover 1,25 euro voor hetzelfde recept in Rotterdam. Een verschil van bijna 6 euro per persoon, wat op 100 gasten flink kan oplopen. Nederlanders vinden naast prijs en kwaliteit een persoonlijke touch aan de uitvaart erg belangrijk. TILBURG -'Daar word ik stil van...'. Het is één van de thema's van de zesde Week van de Dialoog van 7 tot en met 14 november in Tilburg. Aan bijna 100 dialoogtafels ver spreid over de stad gaan mensen met elkaar in gesprek. Op zon dagmiddag 9 november ook bij Crematorium Tilburg aan de Karei De top vijf uitvaartwensen wordt gedomineerd door persoonlijke, custom made, wensen zoals een juiste catering en de begeleiding van een goede bekende in plaats van een voorganger vanuit de uitvaartonderneming. Ook een speciale locatie en bijzondere auto staan hoog op het lijstje van Nederlanders. Boddenweg 5. Als mensen ergens stil van worden, is het wel de dood. Het overlijden van iemand die we kennen of ons zelfs dierbaar is, raakt ons diep en maakt veel los. Tegelijkertijd vinden mensen het moeilijk om te praten over de dood. Om het onderwerp toch bespreekbaar te maken wordt deze dialoog georga niseerd, die onder leiding staat van ritueelbegeleider bij afscheid Rob van Tilburg. Alle belangstellenden zijn van harte welkom in de nieuwe aula'Andante'van Crematorium Til burg. Voorop staat het zonder oor deel luisteren naar elkaar en het delen van ervaringen. Vanaf 13.00 uur is de ontvangst met koffie en thee. De dialoog duurt van 13.30 tot circa 16.00 uur. Deelname en koffie en thee zijn gratis. Aanmel den kan via www.tilburgindialoog. nl. U vindt hier tevens de data en locaties van alle andere dialoogta fels die worden gehouden tijdens de Week van de Dialoog in Tilburg.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2014 | | pagina 42