01 31 Jï Gordijnenhal.nl NOV OKT gratis loopanalyse Beweegt u wel goed? Kom hierover meer te weten na een bezoek aan onze bewegingstechnoloog. Laat tijdens het Comfort Event gratis een loopanalyse uitvoeren. Het aantal analyses dat we per dag uit kunnen voeren is beperkt dus reserveer snel u plaats op T 0165 55 09 45. fes 10% kassakorting yj 1 I ce Stadsnatuur tijdens het Comfort Event is er een stand van Solidus vol leuke informatie podotherapie medisch pedicure A van mook tips van onze schoentechnici Voor vrijblijvend advies en tips over comfortabel bewegen en het kiezen van de juiste schoenen. Laat u onder het genot van een hapje en een drankje verrassen door onze nieuwe najaarscollectie. gratis ^st beenmeting wos F - Appels met winterwespen 33 detilburgse KOERIER DONDERDAG 30 OKTOBER 2014 JRGSE KOERIER K S3 rvo Galappel en lensgallen foto henk kuiper :eerd. koop alleen tijdens het Comfort Event Solidus schoenen met 2 32 49 Stap extra warm en comfortabel het najaar in met het van mook cemfert event Overgordijnen Vouwgordijnen Vitrage Rolgordijnen 89,95 per m2 29,95 p/m €17,45p/m St. Annaplein 14 5038 TV Tilburg T 013 535 00 17 www.van-mook.nl judsmeden Filburg 57 schoentechnlek schoenmode Last van zware, vermoeide of onrustige benen? Laat en gratis vaatanalyse uitvoeren. Het aantal analyses is beperkt dus reserveer snel uw plaats. en. i de maand inSPRANG-CAPELLE Gordijnenatelier woningtextiel voor particulieren en bedrijven Paneelgordijnen Binnenzonwering Tinus van der Sijdestraat 2b 5161 CD Sprang-Capelle www.gordijnenhal.nl T. 0416 - 28 32 53 Osteopathie Maura Jansen Generaal Eisenhowerweg 3, Berkel-Enschot - T. 0624981499 info@osteopathie-maurajansen.nl www.osteopathie-maurajansen.nl Vouwgordijnen diverse dessins Kamerhoog incl. confectie /band /haken vanaf Vitrage incl. confectie /band haken vanaf Deze artikelreeks is een gezamenlijk initiatief van de KNNV-afdeling Tilburg (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) en de gemeente Tilburg. Voor eventuele vragen of opmerkingen kunt u reageren via "Natuurvraag" op de site van de KNNV-afdeling Tilburg (www5.knnv.nl/knnv-afdeling-tilburg/natuurvraag). De afgelopen zomer viel de overlast van de limonadéwespen erg mee. Maar nu is het de tijd dat er appels met wespen en al uit de boom vallen. Ze dwarrelen met het blad gewoon naar beneden en blijven op de grond liggen. De zomereiken strooien weer met hun galappels. Een galappel is een mooi groen of roodachtig bolletje dat aan de onderkant van een blad groeit. Het wordt tussen de e' en twee centimeter groot. In dec die eigenlijk maar op één soort boom: de zomereik. Overa, m onze stad waar je deze boom langs wegen en in parken treft, heb je een grote kans om ook een galappel te vinde. Nu zit die galappel wel op het blad, maar de boom heeft hele maal niks aan dat vreemde uitstulpsel. Hij wordt gedwong om gallen te maken. De boosdoener is een galwesp: een h klein donker wespje. Een vrouwtje galappelwesp heeft in i of juni een ei gelegd op een eikenblad. Daarbij liet ze ook chemische groeistoffen achter. Door die stoffen gaat de boom op die plek veel sponsachtige cellen maken. Het larfje dat uit het ei is gekropen, zit er midden in en geeft ook zelf van die groeistoffen af. Uiteindelijk leeft de larf lekker beschermd alleen in zijn kleine kamertje, midden in het zachte bolletje. De voortplanting van de galappelwesp verloopt heel bijzon der. Met het vallen van dé bladeren, komen ook de galap- Osteopathie Maura Jansen Osteopathie kan helpen bij vele klachten waarbij de reguliere geneeskunde minder goede resultaten heeft. Nekklachten, rugklachten, hoofdpijn of obstipatie zijn daar een voorbeeld van. Geschikt voor jong en oud. afgelopen zomer viel de overlast van de limonadéwespen pels mee naar beneden. Deze liggen tussen de bladeren op g mee. Maar nu is het de tijd dat er appels met wespen en de grond. Het larfje verpopt zich dan tot een galwesp. Dat -n vallen. Ze dwarrelen met het blad gewoon bolvormige beestje heeft een wat omlaag gerichte kop met i en blijven op de grond liggen. De zomereiken vrij krachtige kaken. Die zijn nodig om zichzelf naar buiten met hun galappels. te knagen. Dat doen de wespjes in december of januari. Je kunt zien als de wesp uit de gal is: dan zit er een mooi rond •it Het wordt tussen de een knaaggaatje in. omgeving van Tilburg vind je Uit de galappels komen alleen maar vrouwelijke wespen. Je boom: de zomereik. Overal in zou verwachten dat de voortplanting dan stopt, maar deze ...3s wegen en in parken aan- vrouwtjes kunnen toch gewoon eitjes leggen. Dat doen ze op k een galappel te vinden. eikenknoppen op de stam. En ook hier geldt dat er door de -j. l. i-.-xx u-i- meegekomen groeistoffen weer een gal gemaakt wordt. Nu ngen geen galappel, maar een paars fluweelgalletje. In mei of juni i heel zijn de wespjes die daarin zitten weer volwassen. Deze keer n mei komen er wel vrouwtjes en mannetjes uit. Er wordt gepaard jk wat en galwespvrouwen leggen eieren op de jonge bladeren. Dat worden dan weer wel galappels. De levenscyclus is rond. Er leven tientallen soorten galwespen op de zomereik. Die hebben allemaal zo'n'dubbelleven met twee soorten gallen. Zo zie je op de foto ook lensgallen. Die vallen nu ook mee naar beneden en groeien nog door tot in maart. Daar komen ook alleen vrouwtjes uit. Zij gaan eieren leggen op de bloem knoppen van de eik. Aan de latjesvan de eik hangen in mei dan de mooie lichtgroene besgalletjes. Vroeger werd gedacht dat het twee soorten galwespen moesten zijn, omdat het ook twee soorten gallen zijn. Later heeft men deze speciale manier van voortplanten ontdekt. Gallen komen op alle onderdelen van de eik voor, ook op de twijgen en op de eikels. Ze hebben ook leuke namen gekregen: ananasgal, ramshoorngal, satijnen knoopjesgal en de knikkergal. Met hulp van deze laatste gal en een roestige spijker is binnen enkele dagen inkt te maken. Deze methode werd al in de Romeinse tijd toegepast. Op allerlei bomen en kruiden komen gallen voor. De galver- wekker kan ook een schimmel, mug, vlieg, mijt, bladvlo of bladluis zijn. Galwespen prikken ons nooit, maar prikkelen wel. En zeker de verwondering bij het zien van al die vreemde galvormen. Rob Vereijken 1!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2014 | | pagina 33