711IX/ Je schoen zetten bij een ander E CTÊN? Met voorbedachten rade? CTIE’ ortingi Tilburgse moordzaken centraal in nieuw boek ContourdeTwern stimuleert vriendschappen 50-plussers 19 ALGEMEEN de TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 30 OKTOBER 2014 ■E naar Samen het Rijksmuseum ontdekken. mogelijk. 582 16 00 Wethouders aan dialoogtafel Tanja en Rico zorg pleec Herfstmarkt nails.nl .refillcolors.comi Cover van het boek 'Met voorbedachten rade? Moord en doodslag in Tilburg 1868-1972'. Moord en doodslag in Tilburg 1868-1972 Berry van Oudheusden Vrijwilligersavond in Euroscoop 1 gebits- euwe? i van pleegzorg. kiezen voor een iet beste bij iplantaten) jrzieningen tis advies Tilburg zijn hun ei- ias kun- Zaken waarin niet alleen de dader een mysterie blijft maar ook het mo tief. Waarin niet Koning Alcohol de geen id of ero, tweeverdie- hoog inkomen, tuur en religie, s kan een pleeg- Over pleegzorg Er zijn veel vormen Een pleegouder kan I vorm die het ber*~ L Tilburg In Midden-Brabant veel kinderen die niet bij I gen ouders thuis Sinterkla< nen vieren. Bijvoorbeeld de 550 pleegkinderen in Midden-Bra bant Om verschillende redenen kunnen zij voor korte of lange tijd niet thuis wonen. zijn of haar leven past: pleeg- j voor lange tijd, kortdurende zgzorg, crisisopvang, weekend en/of vakantieopvang. Pleegouders Tilburg De 100e aanmelding bij de Vriendschapsbank, een initia tief van ContourdeTwern om 50- plussers met elkaar in contact te brengen, is een feit. Wekelijkse inloop Omdat er behoefte is aan regelmatig contact, is er nu ook een wekelijkse inloop: iedere donderdagochtend van 9.45 tot 11.45 uur in wijkcentrum Het Spoor aan de Schaepmanstraat 36 in Tilburg. Deze inloop is voor iedereen, dus ook voor mensen die nog niet ingeschreven staan. Ieder een die benieuwd is naar de Vriend schapsbank en haar leden is van harte welkom. Het eerste themacafé staat ook op de planning. In het Spoor komt ieder kwartaal iemand op uitnodiging van de Vriendschapsbank die op zijn of haar eigen wijze een interessant on derwerp behandelt, zoals "het aan gaan en onderhouden van vriend schappen, hoe doe ik dat eigenlijk?". Annemarie Vermeulen: "De Vriend schapsbank is volop in ontwikkeling. We proberen de kwaliteit steeds te JRGSE KOERIER zijn ook heel divers: wel of c eigen kinderen, alleenwonenc samen, homo of heter ner of niet, laag of h* verschillend in cultui Kortom: in elke mens k ouder schuilen. Meestal heeft een pleegkind nog contact met de ouders en is er een bel- en bezoekregeling. In overleg worden hier afspraken over gemaakt. Pleegouders krijgen begeleiding en ondersteuning van pleegzorg en ook worden er jaarlijks verschillende leu ke en ondersteunende activiteiten georganiseerd voor pleegkinderen en pleegouders. Tilburg - De vijf Tilburgse wethou ders doen op vrijdag 14 november mee aan de Week van de Dialoog. Op vrijdag 7 november start in Tilburg voor de zesde keer de Week van de Dialoog. Met ruim 80 dialoogtafels bij zowel particulieren als organisa ties biedt de Stichting Tilburg in Dia loog een mogelijkheid om aan de hand van een thema in een bijzonder gesprek te gaan. Van de deelnemers wordt gevraagd om open en zonder (voor-)oordelen te luisteren en erva ringen te delen. Stichting Tilburg in Dialoog is verheugd dat de vijf Til burgse wethouders vrijdagochtend 14 november vrijmaken om aan een door henzelf georganiseerde tafel in dialoog te gaan. In de Week van de Dialoog staan ontmoeten, netwerken, inspireren, delen, dromen en nieuwe verbindin gen leggen centraal. Daarvoor gaan 5 tot 8 mensen met elkaar in gesprek, begeleid door een in de dialoogme- thodiek getrainde gespreksleider. Her en der verspreid door de stad vinden deze dialoogtafels plaats. Er worden ook een wandeldialoog en een digitale dialoog georganiseerd. Deelnemers kunnen kiezen uit vijf thema's: 'Daar word ik stil van', 'Sa men Leven!', 'De kracht van samen werken', 'Toevallige ontmoetingen' en 'Waar leer ik van?'. Iedereen is van harte welkom om mee te doen aan één of meerdere dialogen. Deel name is gratis. Aanmelden kan op www.tilburgindialoog.nl. Van de eerste zaak die in de lo kale pers besproken wordt (een roofmoord in 1868) tot het laatste hoofdstuk, over de weerzinwek kende moord op Truus Egberts in 1972, die landelijke media-aandacht kreeg in het programma Opsporing Verzocht. In de meeste gevallen die Van Oudheusden behandelt, leidt het spoor naar de onderkant van de Tilburgse samenleving waar Koning alcohol regeert. Daarmee is het boek ook een portret geworden van een samenleving waar armoede troef is, de lontjes kort zijn, en het recht te vaak een knipmes in de broekzak is. Maar waar ook de politie vaak tekort schiet, artsen hun plicht verzaken, en rechters niet altijd even onpartij dig zijn. De meeste gevallen worden afgesloten voor het gerechtshof in Den Bosch en in de koepelgevan- genis van Breda, maar het zijn de onopgeloste zaken die de gemoe deren het meest beroeren. Moorden als die op de achttienjarige Nettie Reijnders in 1938 en de vierentwin tigjarige Corry Theeuwes in 1955. Tilburg - Op zaterdag 1 november organiseert Basisschool Tiliander de jaarlijkse herfstmarkt. Er staan kra men met handgemaakte materialen en cadeauartikelen. Bezoekers kun nen daarnaast verassende workshops volgen, genieten van livemuziek en zelfgemaakte gerechten proeven in het restaurant. Verder is de herfst markt een uitgelezen kans om kennis te maken met de Vrije school. De markt duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Het adres is Lange Nieuwstraat 189 in Tilburg. Tilburg Alcohol speelde een grote rol bij een aantal moordzaken in Tilburg, zo concludeert Berry van Oudheusden in zijn nieuwe boek 'Met voorbedachten rade? Moord en doodslag in Tilburg 1868-1972'. Gelukkig zijn er heel veel mensen die een plekje bij de schoorsteen vrij maken voor het kind van een ander. Pleegouders bieden een kind een veilige plek om op te groeien en zich te ontwikkelen. Zodat een kind weer kind kan zijn en ook van het Sinter klaasfeest kan genieten. Lieve Sinterklaas, Wij hebben geen groot verlanglijstje maar wel één hele grote wens. Wij zouden net als alle kinderen graag thuis onze schoen zetten. Maar wij kunnen een tijdje niet thuis wonen. Kunt u of kan een van uw Pieten ons helpen aan een pleeggezin? Dat is onze grote wens. Doe uw lijstje met gezinnen maar in onze schoen. U kunt ook bellen of mailen naar Kompaan en De Bocht. Heel, heel hartelijk bedankt! Meer informatie Wilt u meer weten over pleegzorg? Kijk dan op www.pleegzorg.nl of www.pleegkinderen.nl of www. kompaanendebocht.nl. Ook kunt u een informatieavond bezoeken. Op dinsdag 11 november en dinsdag 9 december is er beide keren om 20.00 uur een informatieavond in MFA het Spoor in Tilburg. Een erva- ren pleegouder en een medewerker I van pleegzorg vertellen dan hoe het is om pleegouder te zijn en hoe pleegouders worden voorbereid en begeleid. Aanmelden kan bij Pleeg zorg Kompaan en De Bocht via e-mail pleegzorg@kompaanendebocht.nl of tel. 013-5309636. U kunt ook een informatiepakket aanvragen. hoofdrol speelt maar Zinloosheid. Het boek is voor 12,95 euro verkrijg baar in de boekhandel. Tilburg ContourdeTwern organi seert op dinsdagavond 4 november, tijdens de Tilburgse Week van de Vrijwilliger, een vrijwilligersavond in samenwerking met Euroscoop Tilburg. In de foyer van Euroscoop, Olympiaplein 2 in Tilburg, zullen di verse maatschappelijke organisaties en (sport)verenigingen, die hard op' zoek zijn naar (nieuwe) vrijwilligers, I zichzelf presenteren. Iedereen is van harte welkom om tussen 19.00 en 21.30 uur te komen speed-daten met deze(vrijwilligers)organisaties. Niet alleen het werven van nieuwe vrijwilligers staat centraal, ook wil ContourdeTwern graag bewonde ring en waardering uitspreken voor de reeds actieve vrijwilligers in de gemeente Tilburg. Zij worden die avond getrakteerd op de gratis film Soof. Om zeker te zijn van een bios coopstoel is aanmelding verplicht. Stuur hiervoor een e-mail naar inf- ovrijwilligerswerk@contourdetwern. nl of bel met 013 549 86 46. Vermeld daarbij je naam, bij welke organisatie je vrijwilligerswerk doet, mailadres (indien geen mailadres dan telefoon nummer) en of je een of twee kaarten wilt reserveren. De bioscoopkaart(en) is/zijn op de avond zelf op te halen bij Euroscoop tussen 19.00 en 20.00 uur. De film start om 20.30 uur. De bezoekers van de film worden van harte uitgenodigd om voor aanvang van de film en in de pauze de vrijwil- ligersmarkt te bezoeken. verbeteren. Ook zijn er al diverse vrijwilligers actief en nodigen we de deelnemers uit om met ons mee te denken en initiatief te nemen. Ik krijg er veel energie van om mensen bij elkaar te brengen! 100 aanmel dingen is fantastisch en de grens is nog lang niet bereikt!" Iedereen die geïnteresseerd is in (deelname aan) de Vriendschaps bank kan contact opnemen met Annemarie Vermeulen via tel. 013- 5421664 of e-mail annemariever- meu-len@contourdetwern.nl. Sinds de start in januari heeft sociaal werker Annemarie Vermeulen al vele bemiddelingen tot stand gebracht. Dit tot vreugde van de meeste deel nemers. Een deelneemster: "ik zeg altijd: ik heb een leven voor en na de Vriendschapsbank. Ik voel me door deze contacten veel meer ge dragen in het leven, daarvoor was er eenzaamheid." Het unieke van de Vriendschapsbank is dat de medewerkers de tijd nemen om de deelnemers te leren kennen: iedereen krijgt een huisbezoek of een gesprek in het wijkgebouw, inte resses en hobby's worden besproken en vervolgens wordt gezocht een geschikte match. Van de deelnemers wordt ook ver wacht dat ze zelf initiatieven nemen. Een aantal doet dit met veel enthou siasme en organiseert diverse activi teiten voor de andere leden. Zo zijn inmiddels diverse clubjes ontstaan, zoals een lees-, spiritualiteits- en ter rasclub. Een deelneemster van de spiritualiteitsclub: "Ik ben zo blij met jullie initiatief! Er is een wereld voor me open gegaan en ik besef nu dat ik jaren thuis heb gezeten. Dat was helemaal niet nodig!."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2014 | | pagina 19