:oe 31 nilMi 999; p ■p! I UTELLING il,- p/mnd. Ji Bh» DONDERDAG 5 JUNI 2014 WKKOERIER NI 2014 WK 5 zijn wij mede daarom uit tot de ster van het evenement. DOOR EUGENE DE KOK Net als Uruguay is Argentinië twee keer de een 13-4682001 Way of Life! 5 sterren reffighei Na 1970 wonnen de goddelijke kanaries nog twee wereldtitels, beide keren dankzij een bij PSV tot wasdom gekomen 'spits. In 1994 in de Verenigde Staten was het Romario de Souza Fa ria die het verschil maakte en in 2002, tijdens het kampioenschap in Zuid-Korea en Japan, Ro naldo Luis Nazario de Lima. De oud-speler van de Eindhovenaren was in dat jaar met acht doel punten in totaal en twee in de finale de absolute ster. Materazzi na wat provocaties een kopstoot van diezelfde Zidane. De sterspeler van Frankrijk moest met rood van het veld. beste van de wereld geworden. Aan de zege van 1978 blijft voor altijd een luchtje hangen, omdat dat toernooi bekend is komen te staan als propagandastunt van dictator Jorge Videla en tegenstander Nederland, dat onder meer Jo han Cruijff zag thuisblijven, pas in de verlenging werd verslagen. Deze was er nooit gekomen als Rob Rensenbrink net als het verhaal van 1974 heeft u ook dit hoogstwaarschijnlijk eerder ge hoord. Aan de hand van Diego Maradona en aan de Hand van God, zoals de kop- annex handsbal van Maradona in de kwartfinale tegen Engeland bekend is komen te staan, werd Argentinië in 1986 in Mexico voor de tweede keer wereld kampioen. West-Duitsland was in die leuke eindstrijd met 3-2 de mindere. In de ruim 80-jarige geschiedenis van het we- Ireldkampioenschap voetbal hebben slechts lacht landen met één van de twee wereldbekers in hun handen gestaan. Dat er in de vorige zin [wereldbekers staat, is te danken aan Brazilië. In 11970 won het land onder leiding van de toen on- [genaakbare Pelé haar derde wereldkampioen- Ischap. Daarom mocht het land de Coupe Jules jRimet, vernoemd naar de FIFA-voorzitter die het [WK in 1929 bedacht en in 1930 voor het eerst organiseerde, houden. Dertien jaar later werd die cup overigens gestolen uit het bondskantoor in Rio de Janeiro. De dieven werden opgepakt, maar de beker is nooit meer gevonden. Kopstoot Niet veel Nederlanders zullen enthousiast zijn over de nummers twee en drie op de lijst van landen met de meeste WK-titels: Italië en Duits land. De squadra azzuri staat, mede dankzij het in het in Nederland vaak verguisde Catennaccio- voetbal, nummer twee op ranglijst met vier WK-titels. Ze waren het beste op het tweede en derde kampioenschap, in 1934 in eigen land en in 1938 in Frankrijk. Daarna duurde het tot 1982 voordat Italië een derde wereldtitel pakte. In de finale in Madrid was het dankzij uitblinker Paolo Rossi, die de openingsgoal maakte, met 3-1 te sterk voor West-Duitsland. Het team in 2006 had geen ster zoals Rossi, maar de geta toeëerde verdediger Marco Materazzi eiste wel een hoofdrol op. Hij maakte de 1-1 na de vroege openingstreffer van Zinedine Zidane van tegen stander Frankrijk. Veel later in het duel kreeg De paal Na Brazilië, Italië en Duitsland komen twee landen die de cup twee keer boven het hoofd mochten houden. Voor Uruguay was dat al leen de Coupe Jules Rimet, want dit land was in de beginjaren van het WK een van de sterkste voetballanden ter wereld. Op de eerste finale van een mondiale titelstrijd versloeg ze in eigen land Argentinië met 4-2. Voor de fijnproevers. De doelpuntenmakers aan Uruguayaanse zijde waren Pablo Dorado, Pedro Cea, Santos Iriarte en Héctor Castro. In het eerste kampioenschap na de Tweede Wereldoorlog won La Celeste, zoals de bijnaam van Uruguay luidt, opnieuw, toen door in Brazilië het thuisland met 2-1 te verslaan. Rekordmeister Slechts drie landen wonnen het wereldkam pioenschap één keer: Engeland door een om streden goal van Geoff Hurst in 1966, Frankrijk in 1998 dankzij uitblinker Zinedine Zidane en Spanje in 2010 door het been van keeper Iker Casillas, dat een bijna zekere goal van Arjen Robben voorkwam, en het doelpunt in de 116e minuut van Andrés Iniesta dat Nederland onder dompelde in rouw. Het duel tegen Spanje op het kampioenschap in Zuid-Afrika was overigens de derde verloren finale voor het Nederlands elftal. Een record? Nee, op dit vlak is Duitsland Rekord meister. De oosterburen werden vier keer twee de: in 1966,1982,1986 en in 2002. itobedrijfi on het jaar 8 BOSCH Service Duitsland volgt Italië op de voet. Als West- Duitsland won het voor het eerst in 1954 in Zwitserland. Wie niet weet welk land tegen West-Duitsland het onderspit delfde in de eind strijd van 1974 heeft vier decennia onder een steen geleefd. De derde titel pakte.het land in de doodsaaie finale van het WK in 1990 in Ita lië. Andy Brehme maakte het enige doelpunt uit een strafschop. Brazilië had het WK voor 1970 dus al twee keer eerder gewonnen: in 1958 en 1962. In de finale Mjvan 1958 in en tegen Zweden was de pas 17-ja- rige Pelé de grote uitblinker, in 1962 niet. De inmiddels 21-jarige Pelé voetballer viel al vroeg in het toernooi in Chili uit met een blessure. Hoewel hij niet scoorde in de eindstrijd tegen Tsjecho-Slowakije groeide volksheld Garrincha Deze zomer kan het gastland van het wereldkampioenschap voetbal af stand nemen van de andere landen met meerdere WK-titels. Brazilië ze gevierde tot nu toe vijf keer, één titel meer dan Italië.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2014 | | pagina 21