a: L'1 X! 1 'en L\ 3 - - - 1 O w— NEDERLANDS ELFTAL WIL HISTORIE SCHRIJVEN TIJDENS WK IN BRAZILIË DONDERDAG 5 JUNI 2014 WKKOERIER 3 I DOOR ADDO SPRANGERS 4 1 BURGSE KOERIER 1 Hoop doet leven. Bovendien, en dat mag ook gezegd, heeft Van Gaal natuurlijk wel recht van spreken als het gaat om winnen van prijzen. Zijn curriculum vitae als trainer mag er zijn. Ook het Nederlands Elftal staat hoog aangeschreven, al komen de WK- successen in de bekende golfbewegingen. Aan het eerste WK voetbal - in 1930 in Uruguay - deed Nederland nog niet mee. Voor het WK in Italië, vier jaar later, wisten de oranjehemden zich te kwalificeren, al kon Oranje na één wedstrijd (3-2 verlies tegen Zwitserland) haar koffers alweer pakken. In 1938 kwalificeerde het elftal zich voor het WK-toernooi in Frankrijk, maar opnieuw moest Oranje het toernooi na één ronde alweer verlaten (3-0 verlies tegen Tsjecho-Slowakije. Aan de kwalificatie voor de WK's van 1950 (Brazilië) en 1954 (Zwitserland) nam de ploeg niet deel. Pas na invoering van de het betaald voetbal in Nederland in 1956 schreef de ploeg zich weer in voor de kwalificaties. Zonder suc- Totaalvoetbal Dat veranderde na de internationale successen van Feyenoord en Ajax in de periode van 1969 tot 1974. Voor het eerst sinds jaren wist Oranje zich weer voor een eindtoernooi te plaatsen: het WK 1974 in West-Duitsland. Nederland speelde totaalvoetbal onder aanvoering van Johan Cruijff en onder leiding van Rinus Michels, en die speelwijze wierp meer dan zijn vruchten af: in de finale moest Oranje het opnemen tegen het gastland. De bekro ning bleef echter uit. Niet het overal bewondering oproepende Oranje won dé titel, maar West-Duitsland. Met 2-1 ging het Ne derlands Elftal onverwachts onderuit. Nederland was het veld in gegaan om de Duitsers te vernederen, zo luidde het achteraf, en vergat daarbij de definitieve doodssteek te geven. Vier jaar later, tijdens het WK in Argentinië, kreeg Oranje opnieuw de kans om de wereldtitel in de wacht te slepen. Opnieuw was het gastland tegenstander in de finale, opnieuw werd er verloren (3-1 na ver lenging) en opnieuw - schrale troost - waren er lovende woorden voor de Nederlandse voetbaltrots. ces, want kwalificatie voor de WK-toernooien in Zweden (1958), Chili (1962), Engeland (1966) en Mexico (1970) kon niet worden bewerkstelligd. Hill B B B 1 Huldiging Daarna was het weer even gedaan met de pret. Voor de WK-toer nooien in Spanje (1982) en Mexico (1986) wist Oranje zich niet te kwalificeren. Dat deed zij wel voor het WK in Italië in 1990, waar de achtste finale werd bereikt. De opwaartse lijn werd verder in gezet tijdens het WK in de Verenigde Staten in 1994. Hier strand de het Nederlands Elftal pas in de kwartfinale van het toernooi. Op het WK in 1998 dat in Frankrijk werd gehouden reikte het elf tal tot de halve finale, waar het na strafschoppen van Brazilië ver loor. De finale werd wel bereikt op het WK 2010 in Zuid-Afrika. De eerste zes wedstrijden werden binnen 90 minuten gewonnen. De finale zelf werd echter van Spanje na verlenging verloren met 0-1. Bij terugkomst werd het Nederlands Elftal echter onthaald alsof het de finale had gewonnen. Ruim 700.000 Oranje-fans stonden langs de grachten en op het Museumplein in Amsterdam om het succesvolle Oranje te huldigen met het prachtige resultaat. Een beeld dat ook de huidige bondscoach Louis van Gaal bijzonder zal aanspreken. w H -."w1 Driemaal is scheepsrecht? Vergeet het maar. Drie keer stond het Nederlands Elftal in een WK-finale en drie keer ook was Oranje de verliezende partij. Al zegt dat natuurlijk niets over de kansen van het nationale elftal tijdens het WK in Brazilië. Niet voor niets noemde bondscoach Louis van Gaal zijn team als gevaarlijkste outsider om de wereldtitel in de wacht te slepen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2014 | | pagina 15